Brandžiho 140-tka



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Brandžiho 140-tka

Odoslaťod brandzi » 19 Máj 2018 20:58 pm

Zdravím AKVA fórum. Chcel by som vám predstaviť svoju prvotinu a tiež sa poďakovať uživateľom ktorí mi na začiatku dosť poradili najmä I.P. Pavlov a Hora. Akvárium som zakladal v januári 2017. Pôvodný zámer bolo akvárium inšpirované Južnou Amerikou. Postupom času som sa však miesto striktného zemepisného pôvodu rastlín a rýb zameral na to čo sa mi páči a čo mi bude robiť radosť a tak sa z pôvodného zámeru stal zmiešaný biotop Brandžiho akvária.

Rozmery: 80x40x45 (dxšxv) hrubý objem 144l.


Technika:
Osvetlenie: Chihiros A 601 LED 39W + noname Led lampa (východ/západ)
Filter: vonkajší Eheim Professionel 4+ 250
Co2 systém: 8l fľaša s časovým spínačom.
Skimmer: Ocean free SurfClear
Ohrievač: Eheim 150w (v zime)
Chladenie: JBL Cooler 200 (v lete)

Svietim dokopy 10h z toho 8,5h hlavné osvetlenie Chihiros a ráno pred hlavným svetlom 30m a po hlavnom svetle 1h prisvetlujem s noname Led lampou ako imitácia východu a západu slnka. Co2 sa spúšta 2h pred osvetlením a vypína s koncom osvetlenia. Občas sa mi vytvorí slepá hladina vtedy zapínam manuálne skimmer a za pol hodinku je hladina ako zrkadlo. Kvôli vysokým teplotám v lete som bol nútený kúpiť chladenie. Sú to ventilátory smerujúce k hladine s montážou na hranu skla. (fungujú pomerne spoľahlivo a rýchlo, nevýhoda je vyššia hlučnosť.)

Testy robím raz za mesiac kvapkové. Posledných pár mesiacov sú v podstate identické a priaznivé:
PH 6,5 – 7
No3 – 10mg/l
No2 – 0mg/l
KH 10
GH 19
Po4 - < 0,05
Mením 40-50 % vody raz týždenne vždy v nedeľu.
Prílohy
rsz_1akvárium_1.jpg
17.5.2018
povodne.jpg
po prerábke máj - jún 2017
Naposledy upravil brandzi dňa 19 Máj 2018 21:12 pm, celkovo upravené 2 krát.
brandzi
 
Príspevky: 32
Obrázky: 1
Založený: 03 Dec 2016 22:37 pm

Reklama

Re: Brandžiho 140-tka

Odoslaťod brandzi » 19 Máj 2018 21:07 pm

Hnojenie: hnojím prípravkami od Seachemu osvedčili sa mi a neplánujem experimentovať. Fosfor nepridávam vôbec. Podľa plánu v prílohe

Ako čas bežal:
Po založení akvárium cca po pol roku prešlo prerábkou vzhľadu od tej doby sa ešte mierne menili dekorácie a pridali/ odobrali rastliny. Prvé mesiace po založení sa postupne objavili prvé problémy v podobe hnedej riasy, ktoré po niekoľkých mesiacoch zúfalstva postupne samé odozneli. Vyskytol sa mi aj problém s rybkami kedy mi všetkých 6 pancierničkov Panda uhynulo (jún 2017). Odvtedy mi uhynuli už len dve neonky a jedna razbora a vyskočila mi jedna SAE (doteraz mi je za ňou smutno). Všetko to vyzeralo, že sa už ustáli, ale to som bol veľmi na omyle, pretože prišla nočná mora v podobe čiernej štetičkovej riasy. Neprajem nikomu aby sa mu táto pliaga dostala do akvária. Doslova celé dni som ručne čistil takmer každú rastlinu, poctivo odstraňoval listy čo sa nedali vyčistiť, ale aj tak mala na vrch. Vyhral som až v januári 2018 kedy som skúsil posledný zúfalý pokus s úplným zatemnením akvária na 5 dní (s umelým vzduchovaním). Po 5 dňoch zatemnenia bola táto pliaga hodne zdecimovaná ale netrvalo by dlho a bola by pri plnej sile. Vtedy som začal s lokálnou aplikáciu Seachem Excel a ručne som odstraňoval aj najmenší chumáčik čo som videl a vyplatilo sa. Posledné 4 mesiace po čiernej štetičkovej riase nie je ani stopy. V súčasnej podobe si ho už konečne užívam a robí mi radosť (Dám si kreslo pred akvárko, vyložím nohy a predstavenie začína :D).
Prílohy
hnojenie.jpg
Naposledy upravil brandzi dňa 19 Máj 2018 21:14 pm, celkovo upravené 1 krát.
brandzi
 
Príspevky: 32
Obrázky: 1
Založený: 03 Dec 2016 22:37 pm

Re: Brandžiho 140-tka

Odoslaťod brandzi » 19 Máj 2018 21:07 pm

Osadenstvo:
4x Otocinclus Affinis
8x Razbora klínošvrnná
8x Neónka modrá (mám podozrenie že nie všetky sú modré)
1x Bristlenose Pleco (samička)
6x +1 Corydosras Nanus (podarilo sa im rozmnožiť zatiaľ jeden malý)
3x slimák Clea Helena
6x Red cherry shrimp
1x Mrenka siamská (SAE)
Nedávno som oddelil Samca Bristlenose pleco, pretože sa mali príliš radi a bez mojej pomoci sa im podarilo úspešne rozmnožiť. Skončil som s novým akváriom založeným čisto pre prísavníkov kde som presunul tatka a jeho 30 potomkov (kým nepodrastú, potom darujem alebo predám). V akváriu sa mi vyskytli aj kotúlky (aspon myslím že sa o ne jedná) starajú sa o ne Helenky a občasné vylovenie pascou ( v celku sú ale viac prospešní ako škodní, keď sa drží ich populácia na rozumnej úrovni a neprekrmuje sa).
Kŕmim väčšinou 2x denne v menších množstvách v utorok a sobotu kŕmim živými čerstvo vyliahnutými artémiami. Betta nie je v hlavnom akváriu má zvlášť 30l ktoré možno odprezentujem inokedy. Krmný plán v prílohe.
Prílohy
krmenie.jpg
brandzi
 
Príspevky: 32
Obrázky: 1
Založený: 03 Dec 2016 22:37 pm

Re: Brandžiho 140-tka

Odoslaťod Pavligin66 » 19 Máj 2018 21:51 pm

zaujímavá nádrž :)
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: Brandžiho 140-tka

Odoslaťod lubosmihula » 19 Máj 2018 22:04 pm

Na tej hornej fotke to je nádhera!
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Brandžiho 140-tka

Odoslaťod johny350 » 20 Máj 2018 19:56 pm

Ahoj, veľmi pekná nádrž, chcel by som sa vyjadriť k neonkam, napočítal som ich 9 na prvom obrázku a všetky sú to neonky modré paracheirodon simulans, spoznáš to podľa toho že iba neonkam modrým ide modrý pruh od hlavy až uplne po koniec chvosta, niektoré sú iba modré, niektoré majú aj červenú zadnú časť bruška, záleží aj od ich “nálady” či sa im červená farba ukáže alebo nie. Taktiež oproti červeným neonkam sú omnoho menšie Obrázok
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Brandžiho 140-tka

Odoslaťod brandzi » 21 Máj 2018 00:25 am

Ďakujem všetkým...a k tym neonkam ano je ich 9 zle som to napisal myslel som že neonky modré nemajú vôbec červený pás ďakujem za poučenie :) a je tam ešte jedna gupka (ktorá sa ako ešte veľmi malá priplietla k razborám ako čierny pasažier tak som ju odchoval v pôrodničke a teraz je to najväčší pažroš :D)
brandzi
 
Príspevky: 32
Obrázky: 1
Založený: 03 Dec 2016 22:37 pm

Re: Brandžiho 140-tka

Odoslaťod Hora » 23 Máj 2018 13:59 pm

Brandži ahoj,ta ty aký frajer s prvou fotkou.Dobre vybavené akva technikou,rastliny,osádka(až na SAE medzi tých pinďúrov nepasujú),údržba.CO2 dávaš difúzorom alebo reaktor?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Brandžiho 140-tka

Odoslaťod brandzi » 23 Máj 2018 16:29 pm

Ahoj Hora, ďakujem, je to aj výsledok rád od teba čo som si vzal k srdcu :pivo: . SAE som zdedil spolu s vonkajším filtrom od kamoša čo prechádzal na oveľa väčšie akva ...chcel ich dať preč a keď som ich zbadal tak som neodolal ..sú to veľmi pekné a temperamentné rybky..na to aj doplatil druhý SAE pri hre vyskočil a našiel som ho až po robote. Ďalšiu mrenku už neplánujem kupovať..možno časom do väčšieho akva. Co2 je teraz riešené vonkajším atomizérom pripojeným na hadici co vracia vodu do akva. Je to bezúdržbová záležitosť a Co2 má dobrý rozptyl. Z roztrekovacej rampy vychádzajú veľmi jemné bublinky a prúd ich hneď roznáša po celej dĺžke.
brandzi
 
Príspevky: 32
Obrázky: 1
Založený: 03 Dec 2016 22:37 pm

Re: Brandžiho 140-tka

Odoslaťod brandzi » 16 Jún 2018 13:11 pm

Dnes som zistil že sa mi rozmnožil aj Corydoras Nanus (pancierniček drobný), bez môjho zásahu. 2 noví drobci sa doteraz asi museli schovávať v poraste a teraz dosiahli veľkosti, keď sa už odvážili pridať pri kŕmení k "stádu". Človeka poteší, keď vidí, že sa im darí. :roll:
Prílohy
rsz_corydoras_nanus-2.jpg
Drobci na fotke nie sú, ale fotky sú z môjho akva.
rsz_corydoras_nanus.jpg
brandzi
 
Príspevky: 32
Obrázky: 1
Založený: 03 Dec 2016 22:37 pm


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.