Dutch scape 125l pokus



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod commik » 08 Máj 2018 20:14 pm

Zaujímaví článok, s mnohym sa dá súhlasiť, akurát že vyzerá ako chodiaca reklama na seachem. Pri 400 litrovom akváriu sa človek nedoplati za hnojivá. Treba si namiešať vlasne hnojivá. Efekt bude rovnaký. Sám som Seachem skúšal nie je v tomto rozdiel.
patizon napísal:stavím sa že to má súvis z nadbytkom po4,skus ten fosfor zmerať z dna:
https://www.rostlinna-akvaria.cz/jak-hn ... m-soil-175


Odoslané z Redmi 4 pomocou Tapatalku
commik
 
Príspevky: 61
Obrázky: 7
Založený: 22 Mar 2016 21:44 pm
Bydlisko: Martin

Reklama

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod misco » 22 Máj 2018 13:47 pm

@patizon zaujala ma ta schopnost platinum soil absorbovat PO4, tak som spravil meranie. Hnojenie PO4 som mal par dni sice zastavene, takze vo vodnom stlpci bolo 0 a vo vode zo dna asi 0.02 - takmer nemeratelne.

Od posledneho prispevku som uplne vyradil hnojenie cim kolvek okrem CO2, ostrihal vsetko, vycistil, odkalil, spravil vymenu vody 50 percent, po dobu 1 tyzdna aplikoval Excel na miesta kde sa objavovala riasa. Po tyzdni opat prestrihal co nebolo prestrihane pred tyzdnom a zariasilo sa, opat 50 percent vymena vody. Za ten cas sa mi v nadobke s roztokom NO3 vytvorili take chuchvalce niecoho zeleneho ako keby to bola riasa. Nedavkujem nic.

Este som si vsimol ze na niektorych miestach sa riasa pocase vytvori znova a v substrate vidim take ciastocky niecoho. Neviem ci ide o kal, alebo v substrate rastie riasa ktora potom vyrasi cez rastliny na povrch. Stretol sa s tym niekto?
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod commik » 22 Máj 2018 13:52 pm

Je mozne ze ta riasa v substrate je sinica, co je vlasne bakteria. Sinice vznikaju pri prehnojeni. Preto sa da velmi efektivne odstranit pripravkom na to urcenym. Skus pohladat cez google.
commik
 
Príspevky: 61
Obrázky: 7
Založený: 22 Mar 2016 21:44 pm
Bydlisko: Martin

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod Luker13 » 22 Máj 2018 22:13 pm

nazdar

podla mojich skusenosti a popisu ktory je v tejto teme tak tam vidim nedostatocne osvetlenie (24w na 125l je malo) a druha vec je nepomer medzi N a P. pri tak vysokom mnozstve N treba rozhodne drzat P nad 1ppm... ja do svojho akva lejem prakticky len fosfor kedze vo vstupnej vode mam uz dost N a nieco aj ryby vyprodukuju.

k tomu precisteniu, prestrihaniu a odstaveniu od hnojiva len tolko ze... velka chyba. predsa je logicke ze ak nieco odstavis od zivin tak to rast nebude a bude bujniet riasa. je dolezite drzat vsetky makroprvky nad nulou pretoze ak jeden dojde tak druhy sa hromadi a tym prestavaju rast rastliny a nastupuju riasy.

takze poradil by som ti pridat trochu svetla (viac W), nebat sa hnojit s fosforom a mat trpezlivost
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod misco » 22 Máj 2018 23:48 pm

Prikladam fotky

photo-2.JPG


photo-1.JPG
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod commik » 23 Máj 2018 07:47 am

To nie je sinica, iba zelena riasa. Treba to jemne žiletkou očistit. Zelena sa v malej miere bude robiť vždy. Tie kobercovky treba poriadne ostrihat. Oni to preziju. Mne sa osvedcili taketo nožnice : https://www.aliexpress.com/item/2017-Pr ... 0000000000
commik
 
Príspevky: 61
Obrázky: 7
Založený: 22 Mar 2016 21:44 pm
Bydlisko: Martin

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod commik » 23 Máj 2018 07:55 am

Dalo by sa s tym suhlasiť, živiny ti nesmu padnut na nulu. Ale pri prehnojenom akvariu je chvilu zotrvacnost živin aj po vymenach vody. Substrát ma schopnosť do seba absorbovať živiny. Treba pri takýchto zásahoch merať a merať. Kým si nenájdeš rovnováhu. Myslím, že tvoj substrát dokáže zastúpiť fosfor a NO3. Takže treba hlavne merať železo a draslik.
commik
 
Príspevky: 61
Obrázky: 7
Založený: 22 Mar 2016 21:44 pm
Bydlisko: Martin

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod commik » 23 Máj 2018 08:11 am

Este rychla poznamka k svetlu. 3200 Lumenov na 125l akavarium sa mi zda dostočne. Zaleži aj od rozmerov akvária pretože, ak je akvárium veľmi vysoké ako mam ja tak to nestačí ale na výšku 40 cm po odrátani substrátu by malo byť dosť. Dlžku svietenia treba ale predlžiť na 10 hodín, rastlinkám to pomôže v raste.
commik
 
Príspevky: 61
Obrázky: 7
Založený: 22 Mar 2016 21:44 pm
Bydlisko: Martin

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod misco » 23 Máj 2018 09:30 am

Na skle sa priebezne vytvara zelena riasa, tu oskrabem a odsajem vzdy, s tou som OK. Na fotke medzi sklom a substratom je tiez. Ale su tam este nejake ciastocky, mne to pride ako detrit, ale nie som si isty. Je to vidiet po obvode celeho akva, aj hocikde pod substratom. A potom som chcel poukazat na tu co sa vytvorila na kobercovkach. Je taka cierna, neviem ci je to stetinkova.

No a ako je vidiet na fotke tak postriekam niektore miesta s Excel, riasa sa stiahne a o par dni je tam znova. A vzdy sa zacne tahat zo substratu, nikdy sa neobjavi na vrchu rastliny.

Kobercovky zastrihavam tiez, na tom jednom mieste je taky zly pristup tak trochu viac prerastli.

Co sa svetla tyka tak co som si ja nastudoval tak je to taky priemer, ani silne, ani slabe. Svetlo tu bolo kritizovane uz niekolko krat, ja na to uz nereagujem z niekolkych dovodov:
1. vedel som dopredu ake mam svetlo a tomu som sa snazil prisposobit vsetko ostatne
2. Vyhovuje mi ze kryt zapada do celeho kompletu akva, dobre sa s tym manipuluje a nechcem mat otvorenu hladinu kvoli odparovaniu vlhkosti v byte
3. niekto pozera len na watty pri LED svieteni :shock:
4. akva ma 4 mesiace, nebudem po 4 mesiacoch menit svetlo ked viem ze nemam vyladene hnojenie a viem ze pred tym islo vsetko ako hodinky. Radsej prisposobim rastliny a vsetko ostatne svetlu. Aj ked rastlinam sa darilo dobre.

Je mi jasne ze riasa sa stiahne len vtedy ked sa bude darit rastlinam, to je proste stale opakovany fakt. Tie nazory su protichodne, jeden hovori hnojit, dalsi nehnojit. Hnojenie som zastavil prave pre podozrenie, ze substrat akumuloval PO4 atd.
@commik hovoris ze predlzit na 10 hodin svietenie. K tomu by som sa dopracoval najradsej, stiahol som to na 6 ako zacali problemy s riasou. Moja otazka je ako to zamava s riasou ked zacnem teraz predlzovat svietenie. Myslel som si ze by som mal najskor dostat pod kontrolu riasu vyladenim zivin a az potom predlzovat svietenie.
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod commik » 23 Máj 2018 09:50 am

Ja som dlzku svietenia tak isto dlho riešil. Veľa nazorov hovori že svetlo treba tlmit. Je to blbosť, ktorej som sam dlho veril. Tropicke rastliny sa vedia vysporiadat s prebytkom svetla, aj ked im chýbaju živiny. Naopak to nefunguje. Prave svetlo nastartuje rastliny a tie odburaju prebytocne ziviny a potlacia riasy. Tvoj subtrát obsahuje živiny, a preto nie je dôvod aby boli živiny nadmerne aj vo vode Vyhoda rastlin oproti riasam je to že maju korene. Na tomto Amano postavil celi svoj system akvarii. Vzhľadom na to že kobercovky ti rastu svetla mas dost. Tvoje Juwel svetla okrem lumenov maju aj vyhodu, že maju upravene spektrum pre rastliny, preto dokážu oveľa viac pri mensich lumenoch. Boj s riasami je nadlho, a porazis ho len vtedy, ked ti budu rast rastliny a pravidelnou udrzbou. Casom napadnute rastliny ostrihas a ich miesto nahradia zdrave.
commik
 
Príspevky: 61
Obrázky: 7
Založený: 22 Mar 2016 21:44 pm
Bydlisko: Martin

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod commik » 23 Máj 2018 09:54 am

Ozaj to hnede dole v subtrate je asi normalne, pretoze tvoj substrat sarozpadava, pretoze nie je vypaleny, ale je to len zgranulavana zem.
commik
 
Príspevky: 61
Obrázky: 7
Založený: 22 Mar 2016 21:44 pm
Bydlisko: Martin

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod Seraph » 23 Máj 2018 10:38 am

misco napísal:Este som si vsimol ze na niektorych miestach sa riasa pocase vytvori znova a v substrate vidim take ciastocky niecoho. Neviem ci ide o kal, alebo v substrate rastie riasa ktora potom vyrasi cez rastliny na povrch. Stretol sa s tym niekto?


Presne takato "spina" sa tvori aj mne (substrat v nano akvarku mam ebi shrimp gold) akurat je tmavy ako tvoj a nezda sa mi ze by to bol rozpadavajuci sa substrat - ma to inu farbu a vcera som to musel dost vyrazne s odkalovacom povytahovat....
na tej tvojej fotke sa mi este nepozdavaju tie bublinky (vzduchu) medzi substratom a sklom - nedeje sa take nieco ked nieco v substrate hnije? resp. ten kal? mas moznost to poriadne poodkalovat.....?
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod commik » 23 Máj 2018 10:54 am

Ja mam vo svojom akvariu napriklad Manado, ale nemam ani kobercovky tak tymto netrpim. V podstate ide o to ze rozkladajuce zvysky hniju a vytvaraju nebezpecne plyny, ked je v substrate dostatok kyslika tak su tam prirodzene nitrifikacne bakterie ktore zabranuju vnziku skodlivých plynov a rozkladuju amoniak na dusičňany. Pri kobercovkach treba preto pravidelne spajdlov pichat to substratu aby doslo k jeho prevzdusneniu.
commik
 
Príspevky: 61
Obrázky: 7
Založený: 22 Mar 2016 21:44 pm
Bydlisko: Martin

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod commik » 23 Máj 2018 10:59 am

Neviem ci si daval pod substrat lavovu drť, ak ano je to dobra vec, pretoze pomaha cirkulacii vody pod substratom a tym sa dostava do substratu kyslik.
commik
 
Príspevky: 61
Obrázky: 7
Založený: 22 Mar 2016 21:44 pm
Bydlisko: Martin

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod misco » 23 Máj 2018 11:22 am

@commik pises spravne, tie Juwel svetla maju dve trubice obidve s rozdielnym spektrom, volaju to day light + nature. Mne sa to pozdava, na taketo akva mi to staci bohato. Na moje (ne)skusenosti mi toto svetlo postacuje.
Skusim teda experimentovat so svetlom dalsi tyzden, tuto premennu mam v tomto boji s riasou zatial nepreskumanu tak som zvedavy na vysledky. :)

Tie bublinky sa nepozdavaju ani mne, preto som si myslel najskor ci to nie je sinica (pri nej sa tiez vytvaraju bubliny), ten substrat sa zatial nerozpadava velmi, co som videl rozdrvenu gulicku tak bola tmava, toto je svetlejsie. Bud je to detrit ktory hnije, alebo je na tom aj riasa a rozklada sa to. Tento bordel pod rastlinami nevytiahnem odkalovanim. Ale vdaka za tip, skusim kobercovky viac poprepichovat, aby tie plyny odchadzali von.

A lavovu drt som daval uplne na spodok. Na to isli nitrifikacne bakterie a az potom tento substrat.
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod snajprik » 23 Máj 2018 11:36 am

Commik to chce ešte veľa čítať, najlepší filter sú prosperujúce rastliny, lebo tie rovno dusitany i dusičnany odoberajú ako potravu s vody. To čo píšeš platí pre filtre a nitrifikažne baktérie, tie spotrebovávajú kyslík pri ich premene. Rýpať špilkou do dna v ktorom je koberček je riadna ptakovina :)
Ja sa v akvarku riadim podľa koberčekov, ak mi spokojne bublaju tak do toho nerýpem, ak spozorujem že slabšie bublaju to znamená že im niečo chyba v tom prípade pridám 8ml Ferox complete a 4ml KNO3 na 200L vody a zase sa veselo rozbublaju na 2-3 dni. Pre istotu raz za 14 dni vymením 1/4 vody na doplnenie niektorých živín a odobratie prebytočných živín a to je všetko.
Svetlo tiež nejak neriešim lebo akva mam na južnej strane, tak že rano svietim cca 2 hodiny do tej 8:30 potom nastupuje slnko a večer od 16:30 do 22:00 svietim, tak že rastlinky majú dostatok svetla 15 hodín denne. Umele svetlo mam 6000Lux a prírodne sa mi pohybuje cca 500-2000Lux.(Ale nie priame slnečné svetlo to robí šarapatu)
Luxy sa merajú ľahko stačí aplikácia do mobilu a je to.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod Hora » 23 Máj 2018 12:13 pm

snajprik napísal:Commik to chce ešte veľa čítať....To čo píšeš platí pre filtre a nitrifikažne baktérie, tie spotrebovávajú kyslík pri ich premene. Rýpať špilkou do dna v ktorom je koberček je riadna ptakovina :)

Skôr by sa patrilo tebe viac čítať,ptákovina podľa teba,rozumné podľa mňa,lebo v mieste,kde sa nenaruša vchná vrstva substrátu odkaľovaním,presadzovaním(v tomto prípade kobercová rastlina) je možnosť,že tam nastane denitrifikácia a preto to pichanie a prevzdušňovanie špilkou má opodstatnenie.Korene nenaruší a usadený substrát poprepichuje.Tie bublinky v strede substrátu možu byť amoniakové plyny,treba to sledovať,či sa uvolňujú postupne do vody,ale prepichovaním chybu neurobíš nikdy.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod misco » 23 Máj 2018 12:25 pm

snajprik napísal:Commik to chce ešte veľa čítať, najlepší filter sú prosperujúce rastliny, lebo tie rovno dusitany i dusičnany odoberajú ako potravu s vody. To čo píšeš platí pre filtre a nitrifikažne baktérie, tie spotrebovávajú kyslík pri ich premene. Rýpať špilkou do dna v ktorom je koberček je riadna ptakovina :)


On hovori o bublinach v substrate a nie o prebiehajucej fotosynteze. :lol:
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod snajprik » 23 Máj 2018 12:32 pm

Ako u cichlid ryjem do pieskového dna často, kvôli tomu čo píšeš, ale u týchto koberčekov by som to neskúšal, majú jemne korienky ktoré sa s týchto kuličiek ľahko vytiahnu, zasadiť ich naspať je riadna piplačka.
Korienky koberčekov keď sa dostanú do substratu si ľahko poriadia s detritom i bublinkami.
Neviem o tom žeby niekto výživové dno s koberčekmi prerýval. Ja zase viem že do výživového dna sa nebabre :)
PS: Ale určite v tom miscovi nebránim ale ideálne by bolo keby urobil fotku pred i po, pre začínajúcich akvaristov ako to vyzerá a čo sa stane keď prerýpeš výživové dno na ktorom rastu koberčeky.
Nech to dopadne akokoľvek, výsledok bude určite zaujimavi :mrgreen: :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod commik » 23 Máj 2018 12:55 pm

Prepichovanie korenov urcite raslinam neskodi, prave naopak prospieva, dochadza k uvolneniu amoniaku a prevzdusneni substratu. Nokoniec, kto si doma pestuje travnik tak robi to iste.
commik
 
Príspevky: 61
Obrázky: 7
Založený: 22 Mar 2016 21:44 pm
Bydlisko: Martin

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod misco » 23 Máj 2018 13:19 pm

snajprik napísal:Ako u cichlid ryjem do pieskového dna často, kvôli tomu čo píšeš, ale u týchto koberčekov by som to neskúšal, majú jemne korienky ktoré sa s týchto kuličiek ľahko vytiahnu, zasadiť ich naspať je riadna piplačka.
Korienky koberčekov keď sa dostanú do substratu si ľahko poriadia s detritom i bublinkami.
Neviem o tom žeby niekto výživové dno s koberčekmi prerýval. Ja zase viem že do výživového dna sa nebabre :)
PS: Ale určite v tom miscovi nebránim ale ideálne by bolo keby urobil fotku pred i po, pre začínajúcich akvaristov ako to vyzerá a čo sa stane keď prerýpeš výživové dno na ktorom rastu koberčeky.
Nech to dopadne akokoľvek, výsledok bude určite zaujimavi :mrgreen: :pivo:


@Snajprik nauc sa citat prosim ta. Nikto tu nespominal preryvanie, vytahovanie rastlin ani sadenie.
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod snajprik » 23 Máj 2018 13:39 pm

Súhlasím neviem čítať preto chcem fotodokumentáciu, pred a po tomto zákroku, som zvedavý ako to dopadne, aj keď mlhavu predstavu mam :angel:
Po uvoľnení čpavku s dna akvária ktorý sa dostane do vodného stĺpca stupne rapídne obsah amoniaku vo vode, čo riasa porastie do nebies. Dno tých 5 minút čo sa dostane kyslík do substrátu pomôže ako mŕtvemu zimník nitrifikácia nebude, lebo na ňu treba stali prístup kyslíka. Rozbabreš si jemne korienky koberčekov s čoho sa budú mesiac spamätávať ak ti ovšem nevyplavu na hladinu...
PS: ja keď sa zbavujem čpavku so substrátu (štrkového nikdy s výživového) tak jedine s odkaľovacím zvonom, uvoľnený čpavok ide do vedra a ten rovno do WC. Uvoľniť ho do vodného stĺpca akvaria je :twisted:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod Luker13 » 23 Máj 2018 16:25 pm

cau

uznavam, ze som sa pomylil ohladom toho svetla, pretoze ja som bol vzdy zvyknuty ratat vsetko na W kedze stale fungujem na T5 trubiciach. a priznavam, ze niektore odpovede som prebehol a berem to, ze upravit svetlo nemusis... staci dat do rovnice svetlo:CO2:ziviny len spravny pomer CO2 a zivin k tomu svetlu.

commik napísal:Ozaj to hnede dole v subtrate je asi normalne, pretoze tvoj substrat sarozpadava, pretoze nie je vypaleny, ale je to len zgranulavana zem.



k tym dvom fotkam asi len tolko, ze rozpadnute granule zo substratu to nebudu a tie bublinky budu amoniak, ktory sa tvori z toho usadzeneho detritu. a nasledne z toho amoniaku sa vytvaraju riasy. nie z NO3 ani z PO4 ale z amoniaku vznikaju. rozhodne by som ti odporucil precitat si vsetky clanky o hnojeni a riasach na tejto stranke: https://www.rostlinna-akvaria.cz/clanky/

commik napísal:Dalo by sa s tym suhlasiť, živiny ti nesmu padnut na nulu. Ale pri prehnojenom akvariu je chvilu zotrvacnost živin aj po vymenach vody. Substrát ma schopnosť do seba absorbovať živiny. Treba pri takýchto zásahoch merať a merať. Kým si nenájdeš rovnováhu. Myslím, že tvoj substrát dokáže zastúpiť fosfor a NO3. Takže treba hlavne merať železo a draslik.


s tym sa da iba suhlasit, je to proste tak. a rozhodne nemoze mat prehnojene akvarium ked mu tam chyba PO4... cize je logicke ze to PO4 tam treba nalievat aby sa nastartovali rastliny, pretoze rastlina potrebuje vsetky makroprvy k rastu a ak nieco chyba tak jednoducho nerastie, odhniva a tym padom sa tvori vo vode odpad z ktoreho nasledne vznika amoniak a z neho riasy .... ja drzim v akvariu hodnoty NO3 na zhruba 10ppm a PO4 na 1-3ppm a nikdy neklesam pod 1ppm. tym padom maju rastliny co jest, neodumieraju, nevytvaraju ziadny amoniak a tym padom nedavaju sancu riase, kedze ta potrebuje na svoje zrodenie amoniak.

so svetlom by som sa nehral a nechal by som ho na tom case na akom ho mas teraz, kedze mas problemov dost a zmena svetla na 10 hodin by bola dalsia rana do oslabenej imunity akvaria. rastlinam staci 6 hodin denne svietenia a cim dlhsie svietis tym viac pomahas riasam v momentalnej situacii.

vedel by som ti tu napisat este toho vela ale bolo by to asi moc informacii naraz. ak to mam zhrnut tak chce to rovnovahu v svetle CO2 a zivinach, vela citat o danej problematike a byt trpezlivy, pretoze riasy su aj v tych najdokonalejsich akvariach.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod misco » 23 Máj 2018 18:27 pm

@Luker13 vdaka za konstruktivny prispevok. V podstate to co hovoris dava zmysel. Ako som spominal tak ta riasa sa vzdy objavuje od dna. Ked som zakladal tuto temu tak rastliny boli pokryte zelenou riasou, ktora sa zachytavala kdekolvek, najma vo vyssich partiach vodneho stlpca. Tato zelena sa uz nevyskytuje v takej miere, teraz ta riasa vychadza zo dna. A je tmavsia, az cierna by som povedal. To mi vysvetluje to ze rastlinam odumieraju korene (zopar som ich nasiel vyplavanych na hladine).
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.