Moje akvárium



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Moje akvárium

Odoslaťod Veve28 » 25 Máj 2018 21:00 pm

Zlý názov pre tému, ja viem. Rada by som sa chcela opýtať, či robím všetko dobre. Tu napíšem, ako asi funguje moje akvárium. Nechcem totiž spraviť chybu ako minule, kedy mi vykapalo celé akvárium. Mám akvárium s objemom 30 l. Po prvom pokuse som všetko umyla. Zmiešala som zelený štrk z obchodu a prírodný štrk a nasypala. Zasadila som tam jednu živú rastlinu (hygrophila polysperma) a jednu umelú. dala som tam filter a ohrievač. Tie som nastavila na spínacie hodiny (teraz tu budú spamy, že treba filtrovať nonstop...). Filtrujem od rána do večera a potom ešte 2 hod. v noci. Filtrujem na najnižšom stupni, no aj tak sa mi zdá, že pre rybky je silný. Cca po týždni som tam dala nejakú dekoráciu (džbán). Viem, je to celkom gýčové, no myslím, že je to krajšie, ako umelá ružová sasanka s Nemom a Dory. Po pár dňoch sme tam pridali 1 liter vody s zabehnutého akvária a po ďalšom týždni som tam dala bojovnicu. Nie som si istá, či to na zabehnutie stačí, no na veľa stránkach píšu, že na 30 l akvárium (a to je len písaný objem, v skutočnosti kvôli filtru, ohrievaču a iných dekorácií je to menej) stačí týždeň - dva. Bojovník si už na druhý deň postavil penové hniezdo. Dva dni som ešte čakala, lebo som si myslela, že má krupičku (často si obtiera hlavu o sklo, no to robí aj teraz), no po pár dňoch som mu dala 3 gupky, s malými plutvami. Tie sú vraj "kompatibilné" s bojovnicou. V prvý deň čo boli spolu sa veľmi naháňali a kvôli tomu tá najchudšia a najintrovertnejšia gupka zo všetkých troch mala obkusané plutvy. Po pár dňoch zomrela. Tie dve, čo ostali si spokojne žijú. Kŕmim ich obyčajným krmivom pre všetky rybky a krmivom špeciálne pre betta splendens. Obe krmivá sú značky Tetra. Zopár krát im do akvária spadne vínna muška a tú ziedia. To by bolo asi všetko. Ak ste našli nejaké chyby (nie tie gramatické), kľudne napíšte. Nechcem aby rybky trpeli kvôli mojej neskúsenosti.
Veve28
 
Príspevky: 30
Založený: 31 Mar 2018 18:55 pm

Reklama

Re: Moje akvárium

Odoslaťod Azaza3l » 25 Máj 2018 23:56 pm

"Nechcem totiž spraviť chybu ako minule, kedy mi vykapalo celé akvárium"... mám pocit že nie si ďaleko si ju zopakovať. Si čítala že stačí 2 týždne, a čítala si aj čo je ten zabeh a prečo sa robí? O amoniaku a NO2 čo sú tie dôvody prečo ti akva vykapalo? O tom že ich najvyššia hladina je tak okolo 2 týždňov? Amoniak spotrebuvaju rastliny... máš až jednu a baktérie ktorých v tak malom akváriu nebude veľa, sú aj vo filtry ale ak ho vypnes tak ich počet zredukujes, o koľko závisí od typu filtra...sorry za spam :) Ohrievač na spínacie hodiny... to vidím prvý krát, on má termostat vyp/zap podľa teploty.

Pridaj viac živých nenáročných rýchlo rastúcich rastlín... aj plávajúce tie dokážu veľa dusikatych látok odcerpat a častejšie meň vodu. Veľké plus je že rýb tam nemáš veľa. A budem ti držať palce nech to dopadne lepšie než prvý krát.

Odoslané z SM-G935F pomocou Tapatalku
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Moje akvárium

Odoslaťod matus.galan » 26 Máj 2018 00:56 am

Gupky prec, nechaj si tam bojovnicu, filtraciu pustenu nonstop, ohrievac sa vypina sam, pridaj rastliny, bazos je plny ludi co daruju alebo lacno predaju jednoducje a rychlorastuce. Tu bizuteriu z akvaria daj prec, radsej nejaky mensi koren. Pockaj par tyzdnov ako bude akva fungovat a ci bude betta zit. Ak ano potom mozes pridat zopar mini rybiek ale urcite nie gupky! Apropo treba aby bojovnica mala rovnake podmienky, teplota, pracielna vymena vody atd atd...

Osobne by som ti odporucil precitat co ti ludia pisali naposledy lebo fakt zasa chyby uplneho zaciatocnika a len si to sama komplikujes a zasa ti vsetko doslova skape.

Tolko moj nazor.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Moje akvárium

Odoslaťod johny350 » 26 Máj 2018 01:05 am

gupky majú nedokonalé trávenie, teda produkujú veľa odpadu, zbav sa ich a ponechaj len bojovnicu.

Ohrievač sa vypne sám keď sa teplota nahreje na nastavenú teplotu ( pre bojovnicu tak 25 stupňov). Nechaj ho zapnutý celý čas nie na termostat, ak chceš ušetriť pár centov za elektrinu tak sa nato radšej vykašli vážne. Filter nechaj bežať stále je nezmysel ho vypínať, keď ide silno natoč ho smerom na sklo tak aby sa väčšina prúdu rozptýlila o sklo

Umelé rastliny vyhoď, nepovedala si nič o osvetlení, ak nesvietiš tak tá jedna rastlina čo tam máš ti vykape, kúp anubias ten vydrží. Ak svetlo máš, tak kúp viac rastlín, skús napr. rod cryptocoryne, kúp ich aspoň 3-4košíčky a zasaď. Nečakaj že kúpiš jeden košíček a rozrastie sa ti to za chvílu, dokedy sa ti to rozrastie tak aby to vyplnilo potrebnú plochu, už bude pre tvoje akvárko neskoro. Džbán je nezmysel rovnako ako umelá rastlina. Keď chceš ešte niečo na ozdobenie kúp koreň, dajú sa zohnať korene veľmi pekných tvarov. Prípadne akvaristické kamene, ale tam je šanca že kúpiš také ktoré budú do vody uvoľňovať látky ktoré budú pre bojovnicu škodlivé, preto radšej koreň.

Čo sa týka zábehu, ryby produkujú amoniak, ten je jed, v akváriu sa mení na NO2 čo je taktiež jed a baktérie z filtra menia NO2 na NO3 čo je tiež jed ale až pri vyšších koncentráciách. NO3 spotrebovávajú rastliny pri svojom raste, preto čím rýchlejšie rastúce rastliny, tým viac NO3 odčerpávajú. Keďže máš len jednu čo je veľmi málo, jediný spôsob ako sa NO3 zbaviť je výmena vody. Voda zo zabehnutého akvária je nič, baktérie schopné týchto chemických procesov žijú vo filtre, na stenách a dne akvária, prichytené na substrát, nie volne plávajúce, pokial si zo zabehnutého akvária nezobrala filter, len vodou si nijako nepomôžeš. Čo ešte môžeš spraviť je vyžmýkať filter zo zabehnutého akvária do tohto nového, stačí trochu, niekoľko baktérii z neho vypadne a uchytia sa na filtre a pomnožia. To taktiež nejakú dobu trvá ale zábeh sa tým dá urýchliť. Hladina NO2 je najvyššia práve v druhom týždni zábehu, to je najnevhodnejšia doba na vkladanie rýb. Dusíkaté látky spôsobujú to, že sa krv nemôže okysličiť, teda zviera sa zadusí aj pri dobre okysličenej vode, nehovoriac o tom že im to spáli vonkajšie povrchy a najmä žiabre, nič príjemné. Tvoj filter nedisponuje potrebným množstvom baktérii a nejaký ten piatok ešte potrvá než sa tam vytvoria v dostatočnom množstve, preto musíš manuálne pomôcť ty sama a odstrániť tento jed z vody výmenou vody, nezabúdaj nato že ryby produkujú amoniak každý deň a už malé množstvo NO2 stačí na poškodenie ryby, preto budeš musieť držať hladinu týchto látok čo najnižšie tým, že nasledujúce 2 týždne (ak vyžmýkaš starý filter tak menej) budeš robiť veľké výmeny vody, teda 50% každé 3 dni, druhá možnosť vyber bojovnicu do zaváraninového pohára a meň mu tam polovicu vody každé 2 dni, gupky daj preč do akvaristiky a doplať si za rastlinu, alebo ich tam nechaj skapať to je na tebe. Možno dokonca prežijú ak budú mať dostatočne tuhý korienok. V takom prípade tieto masívne výmeny vody v akvárku robiť nemusíš.

Btw. maj na pamäti že dolievanie vody ktorá sa odparila nie je výmena, odparením sa vyparí iba voda, dusíkaté látky tam zostávajú a koncentrujú sa, výmena vody je vybratie starej vody obsahujúcej dusíkaté látky a doliatie čerstvej vody ktorá ich neobsahuje.
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Moje akvárium

Odoslaťod johny350 » 26 Máj 2018 01:33 am

Mimochodom, z tvojho príspevku cítiť defenzívny postoj, zrejme si sa stretla s tým že členovia k tebe neboli úplne prívetiví, tiež sa mi to tak zdalo keď som prvý raz prišiel na toto fórum, lenže ono je nato dobrý dôvod, podobný problém ako máš ty sa tu riešil už nespočetne veľakrát a preto by stačilo prečítať si tie staršie témy odkiaľ by si odpovede načerpala, lenže ty si radšej bola pohodlná a rovno si založila tému a žiadala o radu, ja ťa chápem, nechce sa ti čítať milión príspevkov a chceš radu čím skôr šitú na mieru tvojmu problému, lenže nie si jediná, toto robí veľa začiatočníkov a je to pomerne dosť otravné a zároveň je to prejav neúcty k vedomostiam ktoré tu na fóre sú a ľudia si s ich zdieľaním dali tú námahu a obetovali svoj čas úplne zadarmo len aby tu nakoniec takpovediac zapadli prachom a nejakému nováčikovi nestoja ani zato aby si ich vyhľadal ale radšej po tých ľuďoch tú námahu a ten čas žiada znova. Toto nie je reštaurácia kde prídeš, luskneš prstom a povieš doneste mi jedlo, toto je kuchárska kniha kde si nájdeš recept a navaríš si sama. Je tu aj vyhľadávač, stačilo zadať “nováčik” , “zábeh”, “30l akvárium” atď atď, keby si tam niečo prečítala určite by si našla odpovede na všetky svoje otázky. Prajem veľa štastia s akváriom, dúfam, že v prvom príspevku som ti poradil s tým, čo si potrebovala vedieť. Pre viac informácii, vieš čo máš robiť ;)
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Moje akvárium

Odoslaťod Veve28 » 26 Máj 2018 05:46 am

Azaza3l napísal:"Nechcem totiž spraviť chybu ako minule, kedy mi vykapalo celé akvárium"... mám pocit že nie si ďaleko si ju zopakovať. Si čítala že stačí 2 týždne, a čítala si aj čo je ten zabeh a prečo sa robí? O amoniaku a NO2 čo sú tie dôvody prečo ti akva vykapalo? O tom že ich najvyššia hladina je tak okolo 2 týždňov? Amoniak spotrebuvaju rastliny... máš až jednu a baktérie ktorých v tak malom akváriu nebude veľa, sú aj vo filtry ale ak ho vypnes tak ich počet zredukujes, o koľko závisí od typu filtra...sorry za spam :) Ohrievač na spínacie hodiny... to vidím prvý krát, on má termostat vyp/zap podľa teploty.

Pridaj viac živých nenáročných rýchlo rastúcich rastlín... aj plávajúce tie dokážu veľa dusikatych látok odcerpat a častejšie meň vodu. Veľké plus je že rýb tam nemáš veľa. A budem ti držať palce nech to dopadne lepšie než prvý krát.

Odoslané z SM-G935F pomocou Tapatalku

Aha ďakujem. :D Už budú 4 týždne od založenia akvária. Chcela by som si kúpiť cryptocrine, ale neviem, či mi vydrží bez svetla.
Veve28
 
Príspevky: 30
Založený: 31 Mar 2018 18:55 pm

Re: Moje akvárium

Odoslaťod Veve28 » 26 Máj 2018 05:55 am

johny350 napísal:gupky majú nedokonalé trávenie, teda produkujú veľa odpadu, zbav sa ich a ponechaj len bojovnicu.

Ohrievač sa vypne sám keď sa teplota nahreje na nastavenú teplotu ( pre bojovnicu tak 25 stupňov). Nechaj ho zapnutý celý čas nie na termostat, ak chceš ušetriť pár centov za elektrinu tak sa nato radšej vykašli vážne. Filter nechaj bežať stále je nezmysel ho vypínať, keď ide silno natoč ho smerom na sklo tak aby sa väčšina prúdu rozptýlila o sklo

Umelé rastliny vyhoď, nepovedala si nič o osvetlení, ak nesvietiš tak tá jedna rastlina čo tam máš ti vykape, kúp anubias ten vydrží. Ak svetlo máš, tak kúp viac rastlín, skús napr. rod cryptocoryne, kúp ich aspoň 3-4košíčky a zasaď. Nečakaj že kúpiš jeden košíček a rozrastie sa ti to za chvílu, dokedy sa ti to rozrastie tak aby to vyplnilo potrebnú plochu, už bude pre tvoje akvárko neskoro. Džbán je nezmysel rovnako ako umelá rastlina. Keď chceš ešte niečo na ozdobenie kúp koreň, dajú sa zohnať korene veľmi pekných tvarov. Prípadne akvaristické kamene, ale tam je šanca že kúpiš také ktoré budú do vody uvoľňovať látky ktoré budú pre bojovnicu škodlivé, preto radšej koreň.

Čo sa týka zábehu, ryby produkujú amoniak, ten je jed, v akváriu sa mení na NO2 čo je taktiež jed a baktérie z filtra menia NO2 na NO3 čo je tiež jed ale až pri vyšších koncentráciách. NO3 spotrebovávajú rastliny pri svojom raste, preto čím rýchlejšie rastúce rastliny, tým viac NO3 odčerpávajú. Keďže máš len jednu čo je veľmi málo, jediný spôsob ako sa NO3 zbaviť je výmena vody. Voda zo zabehnutého akvária je nič, baktérie schopné týchto chemických procesov žijú vo filtre, na stenách a dne akvária, prichytené na substrát, nie volne plávajúce, pokial si zo zabehnutého akvária nezobrala filter, len vodou si nijako nepomôžeš. Čo ešte môžeš spraviť je vyžmýkať filter zo zabehnutého akvária do tohto nového, stačí trochu, niekoľko baktérii z neho vypadne a uchytia sa na filtre a pomnožia. To taktiež nejakú dobu trvá ale zábeh sa tým dá urýchliť. Hladina NO2 je najvyššia práve v druhom týždni zábehu, to je najnevhodnejšia doba na vkladanie rýb. Dusíkaté látky spôsobujú to, že sa krv nemôže okysličiť, teda zviera sa zadusí aj pri dobre okysličenej vode, nehovoriac o tom že im to spáli vonkajšie povrchy a najmä žiabre, nič príjemné. Tvoj filter nedisponuje potrebným množstvom baktérii a nejaký ten piatok ešte potrvá než sa tam vytvoria v dostatočnom množstve, preto musíš manuálne pomôcť ty sama a odstrániť tento jed z vody výmenou vody, nezabúdaj nato že ryby produkujú amoniak každý deň a už malé množstvo NO2 stačí na poškodenie ryby, preto budeš musieť držať hladinu týchto látok čo najnižšie tým, že nasledujúce 2 týždne (ak vyžmýkaš starý filter tak menej) budeš robiť veľké výmeny vody, teda 50% každé 3 dni, druhá možnosť vyber bojovnicu do zaváraninového pohára a meň mu tam polovicu vody každé 2 dni, gupky daj preč do akvaristiky a doplať si za rastlinu, alebo ich tam nechaj skapať to je na tebe. Možno dokonca prežijú ak budú mať dostatočne tuhý korienok. V takom prípade tieto masívne výmeny vody v akvárku robiť nemusíš.

Btw. maj na pamäti že dolievanie vody ktorá sa odparila nie je výmena, odparením sa vyparí iba voda, dusíkaté látky tam zostávajú a koncentrujú sa, výmena vody je vybratie starej vody obsahujúcej dusíkaté látky a doliatie čerstvej vody ktorá ich neobsahuje.

Viem, vy sa asi viacej vyznáte, no môj ohrievač funguje asi tak, že keď ho dám do zastrčky, tak ohrieva, ohrieva.. Keď chcem, aby prestal, musím ho vypnúť
Veve28
 
Príspevky: 30
Založený: 31 Mar 2018 18:55 pm

Re: Moje akvárium

Odoslaťod Veve28 » 26 Máj 2018 06:08 am

Ďakujem za vaše ohlasy. Filtrovať budem dlhšie, výmena vody bode častejšia (2 x za týždeň), ale len na teraz, dám tam viac rastlín (aj keď nemám svetlo, aj tak raz zomrú), akvárium mam v najosvetlenejšej časti izby. Rastlina mi zatiaľ rastie (presahuje tretinu akvária), no podľa vašich príspevkov už asi nie. Pomohlo by, keby som tam pridala nitrifikačné baktérie? Filter bude pustený dlhšie (aj keď nie non-stop) a asi všetko. Keď sú tie dusitany dôvodom, prečo rybky chodia ku hladine, tak viem dôvod. U bojovníc je to však bežné.
Veve28
 
Príspevky: 30
Založený: 31 Mar 2018 18:55 pm

Re: Moje akvárium

Odoslaťod snajprik » 26 Máj 2018 06:45 am

Ak máš krycie sklo, tak chod si do elektra kúpiť 10W reflektor a daj na vrch akvária, tie reflektory su vodotesne, dajú sa zohnať i za 4€ a máš osvetlenie poriešené ... https://www.cbelektro.sk/eshop/reflekto ... 0688.xhtml
Ak máš dosť rastlín, tak ťa filter trápiť nemusí, ja filter používam iba ako odkalovač pevných časti vo vode a na rozptyl CO2 a taký Jirko filtre vôbec nevedie vo svojich akvária. Len to chce kopec rastlín. Ohrievač teraz v lete kludne odlož do šuplíku, ak máš vodu cez 20°C netreba ho.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Moje akvárium

Odoslaťod Hora » 26 Máj 2018 07:09 am

snajprik napísal:Ohrievač teraz v lete kludne odlož do šuplíku, ak máš vodu cez 20°C netreba ho.

Bože snajprik,ma tam bojovnicu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moje akvárium

Odoslaťod Luker13 » 26 Máj 2018 08:28 am

Veve28 napísal: Filter bude pustený dlhšie (aj keď nie non-stop) a asi všetko.


pokial nepojde filter nonstop, tak sa s tym ani nenamahaj ci pojde o par hodin viac alebo nie. vo filtri su nitrifikacne bakterie ktore potrebuju staly prietok vody a ak filter nejde nonstop, tak tie bakterie vykapu.

kup si hlavne to svetlo a tam pouzi spinacie hodiny a nasad rastliny, viac druhov a tie nenarocne na svetlo.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Moje akvárium

Odoslaťod MaceKx » 26 Máj 2018 09:13 am

Uvital by som fotku akvaria. Neviem ci blbo citam ale nepostrehol som co za filter to je, kazdopadne jeho vypinanie je zly napad aj ked v pripade bojovnice je to otazne ale su tam aj gupky ktorych by som sa zbavil. Svetlo urcite pories aspon ten reflektorik alebo neco lacnejsie nech neskrachujes a hlavne nepali to moc elektriny. :roll:
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: Moje akvárium

Odoslaťod matus.galan » 26 Máj 2018 09:51 am

Ale jedno jej napiseme a opacne robi....filtre ma ist nonstop a ona povie ta skusim ho nechat dlhsie. Svetlo nema lebo sak akva je v osvetlenejsej casti izby....no comment, asi do neho pozera s celovkou. Rastlina rastie...no po tych 4tyzdnoch ak vobec bez svetla si to urcite zistila ked ani do akva poriadne nie je vidiet. Ak mas ihrievac nefunkcny tak ho vymen a kup novy. Kazdy ohrievac musi mat termostat. Ako chces aby ryby prezili ked sa ti no zapina a vypina cez spinacie hodiny ako si to nastavis? Skus trosku popremyslat. Bud to nerob vbec a ohrievac nepouzivaj alebo vyhod tu spiralu do hrnceka a pouzi normalny akvarijovy ohrievac.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Moje akvárium

Odoslaťod Veve28 » 26 Máj 2018 09:55 am

Kvalitnejšie foto sa nedalo, inak by to bolo nad limit.
Prílohy
IMG_20180526_095238.jpg
Veve28
 
Príspevky: 30
Založený: 31 Mar 2018 18:55 pm

Re: Moje akvárium

Odoslaťod Luker13 » 26 Máj 2018 10:21 am

urcite by som si kupil nejake osvetlenie ... to by mal byt asi problem cislo jedna pri investovani plus rastliny (nenarocne 2-3 kosiky, kazdy iny druh)

a filter musi ist jednoznacne nonstop
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Moje akvárium

Odoslaťod johny350 » 26 Máj 2018 10:40 am

Obrázok
napríklad takto chovám bojovnicu ja, ty máš výhodu väčšieho akvária, moje má len 12l ale je tam ohrievač na 25 stupňov, filter, svetlo a hromada rastlín, výmena vody 50% raz za týždeň a nemám žiadny problém, momentálne je trochu špinavé sklo ale to je tak všetko
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Moje akvárium

Odoslaťod Veve28 » 26 Máj 2018 12:51 pm

Zasadila som si tam nejakú rastlinku, ktorá obľubuje polo-šero až šero. Jej názov presne neviem. Asi wavy leaf.
Veve28
 
Príspevky: 30
Založený: 31 Mar 2018 18:55 pm

Re: Moje akvárium

Odoslaťod Veve28 » 26 Máj 2018 14:49 pm

Mohla by som dať do akva nitrifikačné baktérie?
Veve28
 
Príspevky: 30
Založený: 31 Mar 2018 18:55 pm

Re: Moje akvárium

Odoslaťod Veve28 » 26 Máj 2018 15:04 pm

matus.galan napísal:Ale jedno jej napiseme a opacne robi....filtre ma ist nonstop a ona povie ta skusim ho nechat dlhsie. Svetlo nema lebo sak akva je v osvetlenejsej casti izby....no comment, asi do neho pozera s celovkou. Rastlina rastie...no po tych 4tyzdnoch ak vobec bez svetla si to urcite zistila ked ani do akva poriadne nie je vidiet. Ak mas ihrievac nefunkcny tak ho vymen a kup novy. Kazdy ohrievac musi mat termostat. Ako chces aby ryby prezili ked sa ti no zapina a vypina cez spinacie hodiny ako si to nastavis? Skus trosku popremyslat. Bud to nerob vbec a ohrievac nepouzivaj alebo vyhod tu spiralu do hrnceka a pouzi normalny akvarijovy ohrievac.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk

Prepáč, že som ofenzívna, viem, že mi chcete len pomôcť, ale je dosť čudné povedať, že nemôžem spozorovať rast rastlín, keď si ani nevidel/a fotku. Akvárium predsa nechovám v pivnici :roll: Je vidieť aj na rybky, aj na ich žiabre, aj na techniku, aj na stupne v teplomery a aj na rastlinku. Už pár krát som musela pristrihnúť rastlinu, lebo sa dotýka krycieho skla. Keď som ju odstrihla, tak za pár dní už znova siahala po krycie sklo. A inak foto som posielala až potom. Prosím vás, viem, napísala som že chcem kritiku, ale nemusíte mi hneď vyčítať, že moje rybky sa kúpu v čisto - čiernej vode. Cez deň na ryby svieti slnko z okna (viem, aj tak je tam šero), po zotmení sú zasvietené všetky svetlá v izbe, čiže je to tam presvetlené. Krycie sklo je vlastne plexisklo, to znamená, že sa tam svetlo dostáva aj z vrchu (kvôli priesvitnosti). Každopádne, aj ja som toho názoru, že ryby potrebujú viac svetla, než mam, ale aj tak... Chcem šetriť elektrinu (nie kvôli financiám), nechcem kupovať predražené ekologické LED svetlá a rastlina mi zatiaľ žije. Už som jej odstrihla stonku a zasadila a aj tá sa chytila.
Veve28
 
Príspevky: 30
Založený: 31 Mar 2018 18:55 pm

Re: Moje akvárium

Odoslaťod matus.galan » 26 Máj 2018 15:18 pm

Nespravne to co pisem citas. Nikto ti nepovedal,ze musis mat drahe svetlo. Ja mam dve svetla z ikei nad akva kazde stalo 10€ a rozvieti to dostatocne 80l kocku. Kde kolvek kupis napr lapu s ramenom a do toho das led ziarovku a mas hotovo. Pripadne ako fotka vyssie jednoducha led bodovka. To, ze rastlinky ktore mas potrebuju polotiet neznamena,ze nebudu mat ziadne svetlo z hora, to znamena,ze nepotrebuju silne svetlo.

Rastlinky ked zastrihavas tak ich treba nasledne zasadit spat aby rastli dalej. Zastrihavaj niekde v strednej casti a potom zasad o kusok vedla od hlavnej rastlinky a tak postupne dalej.

Ak chces mat zdravu bojovnicu musis dodrziavat urcite pravidla inac ti povie papa alebo budes riesit,ze je chora. Bojovnica nepotrebuje mat specialne poziadavky ale potrebuje mat urcite dodrzane zasady a pravidelnost. Teplota, filtracia ak ju uz mas, pravidelna vymena vody, kvalitne krmivo (suche aj mrazene)

Takze asi tak. Preto gubky daj prec, to nie je akva pre ne. Bojovnica nepotrebuje filter ak mas dostatok zivych rastlin a dodrziavas pravidla vymeny vody.

Oliver Knott ma takto na okne male akva s bojovnicou bez filtracie, bez ohrievaca, krasne zarastene a betta vyzera skvele. To je ale tym,ze dodrizava zasady kvality vody, rastlinky a potrava.

Musis sa teda sama rozhodnut co chces. Ci chces akvarium ktore bude funkcne, zdrave a bude ti robit radost, alebo chces len vodnu schranku pre ryby. Pekne fungujuce akva nemusi stat vela penazi, elektrika za chod akva rocne su drobne eura a to sa bavime o 24/7/365 dni filtracia, ohrievac osvetlenie.

Vyber si teda sama....bazos je plny rastliniek za drobne, rovnako aj technika alebo svetla sa predavaju za 5-10€, ziadne zazracne vodicky netreba do akva. Kupit kvalitnu potravu suchu a mrazenu stoji cca do 7€ a mas to na mesiace. Hawk


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Moje akvárium

Odoslaťod johny350 » 26 Máj 2018 15:21 pm

prepáč ale čo teda vlastne chceš? pýtala si sa či robíš všetko dobre, nerobíš, povedali sme ti čo nerobíš dobre, ty s tým nič robiť nechceš, nechceš kupovať svetlo, nechceš zapnúť filter na stálo, ani ohrievač, ani nič, tak pokial si dopredu vedela že aj keď ti niekto niečo bude vyčítať, tak s tým nič neurobíš, tak načo si sa pýtala? Ak si chcela počuť že všetko je super pokračuj tak ako robíš tak si na zlej adrese, mohla si sa radšej v nejakom ženskom magazíne podeliť o to aké máš super akvárko a tam by ti povedali jeee to je zlaté to máš supeeer a hotovo.
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Moje akvárium

Odoslaťod Veve28 » 26 Máj 2018 15:46 pm

johny350 napísal:prepáč ale čo teda vlastne chceš? pýtala si sa či robíš všetko dobre, nerobíš, povedali sme ti čo nerobíš dobre, ty s tým nič robiť nechceš, nechceš kupovať svetlo, nechceš zapnúť filter na stálo, ani ohrievač, ani nič, tak pokial si dopredu vedela že aj keď ti niekto niečo bude vyčítať, tak s tým nič neurobíš, tak načo si sa pýtala? Ak si chcela počuť že všetko je super pokračuj tak ako robíš tak si na zlej adrese, mohla si sa radšej v nejakom ženskom magazíne podeliť o to aké máš super akvárko a tam by ti povedali jeee to je zlaté to máš supeeer a hotovo.

Fakt nerada sa hádam, ale takto... :( Viem, že robím všetko zle, aká som neskúsená.. Veď od teraz som sa rozhodla filtrovať nonstop, aj keď v akvaristickom obchode mi povedali, že bojovnica filtráciu ani len nemusí mať a mňa odhovárali, že ju prúd vody z filtrácie zabije, zasadila som aj ďalšiu rastlinu a do vedra som napustila vodu a zajtra alebo pozajtra sa chystám vymeniť polovicu vody. Ale aj tak sa mi zdá choré, keď niekoho hneď odsúdia, že jeho akvárium je temné natoľko, že majiteľ doň ani nevidí. Veď ryby vidím už aj bez okuliarí. Ale ja si myslím, že tu nejde o to, či svietim alebo nie, ale o chov rýb.
Veve28
 
Príspevky: 30
Založený: 31 Mar 2018 18:55 pm

Re: Moje akvárium

Odoslaťod snajprik » 26 Máj 2018 18:03 pm

Ale veď tam toho veľa meniť nemusíš, treba ti zohnať svetlo (4€ reflektor, alebo 8€ lampu) aspoň večer ti pekne vynikne akva. Druha vec nenáročne rastlinky, ak budeš mať 3x viac rastlín ako na obrázku a vymeníš 1/3 vody týždenne, tak s filtrom si rob čo chceš, rastlinky to dajú za neho.
Pozerám že to akva máš pod oknom, tak že cez deň don i slnko svieti či sa mýlim?
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Moje akvárium

Odoslaťod Veve28 » 26 Máj 2018 19:02 pm

snajprik napísal:Ale veď tam toho veľa meniť nemusíš, treba ti zohnať svetlo (4€ reflektor, alebo 8€ lampu) aspoň večer ti pekne vynikne akva. Druha vec nenáročne rastlinky, ak budeš mať 3x viac rastlín ako na obrázku a vymeníš 1/3 vody týždenne, tak s filtrom si rob čo chceš, rastlinky to dajú za neho.
Pozerám že to akva máš pod oknom, tak že cez deň don i slnko svieti či sa mýlim?

Je zlé keď doň svieti svetlo?
Veve28
 
Príspevky: 30
Založený: 31 Mar 2018 18:55 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.