rybky sa dusia, lapaju dych pri hladine



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

rybky sa dusia, lapaju dych pri hladine

Odoslaťod bibikysopliky » 06 Jún 2018 13:25 pm

Caute ludia. v nedelu som cistil akvarko. povysaval som pordel na dne akvarka poprehraboval som piesok dost plynu(bublinky) ci coho pounikalo popritom. a dolial novu cesrtvu vodu... s tym ze na dalsi den som uz videl ako niektore rybky sa tiahnu hore k hladine ..v utorok vcera teda som zase nejake vedra vody odsal a dolial vodu cerstvu a dnes tadááá... stale ten isty problem a tych ryb je viac. mam chut sa nat ovysrat kde je problem? treba naraz vymenit poplku vody ci co. mam 400 L akvarko.
Prílohy
34600391_1838820499754968_7122879166478811136_n.jpg
bibikysopliky
 
Príspevky: 4
Založený: 06 Jún 2018 13:12 pm

Reklama

Re: rybky sa dusia, lapaju dych pri hladine

Odoslaťod Michal1987 » 06 Jún 2018 15:19 pm

Si zrejme začiatočník a veľa si si o založení akvária asi neprečítal, alebo sa mýlim? Ber to prosím bez urážky...
Ako dlho to máš založené? Aký tam máš filter? Nesmrdí ti tá voda? Pomeral si hodnoty NO2 a NO3 nejakými kvapkovými testami ?
Obrázok používateľa
Michal1987
 
Príspevky: 401
Obrázky: 14
Založený: 06 Feb 2009 14:06 pm
Bydlisko: KE - KVP / BN - Otrhánky

Re: rybky sa dusia, lapaju dych pri hladine

Odoslaťod Azaza3l » 06 Jún 2018 15:41 pm

Ako dlho máš to akvárium? Filtrácia? Testy na HN4 alebo NO2 máš? Mohol sa z dna uvoľniť sírovodík alebo metán. Sú to plyny zo zápachom tak by si to cítil asi. Ak tam bolo veľa detritu mohla tiež stúpnuť hladina amoniaku a NO2.
Ak sa zvýšila hladina NH4 či NO2, tou vodou si si odpovedal sám :) By som menil kľudne aj polovicu kým sa to neustali. Ak metán alebo sírovodík tak "Sirovodík i metan je možné odstranit účinnou silnou oxidací vody. Oxidační reakce probíhá provzdušňováním, jímž se do vody dostane potřebné množství kyslíku."

Odoslané z SM-G935F pomocou Tapatalku
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: rybky sa dusia, lapaju dych pri hladine

Odoslaťod bibikysopliky » 06 Jún 2018 17:33 pm

testy nemam. viem o nich ze su rozne na hocico ale nemam ich su aj fajne drahe. Ano najskor bude trea mi vymenit zas vodu. ulozene kapsuly plynu v piesku mi asi vodu ztoxikovali ci co ... filter mam predimenzovany na moje akvarium je to eheim profesional 4+ 600. Len nerozumiem tomu ze polroka mi akvarium slo takto ze oxislicovanie prebiehalo iba vlnenim hladiny vody. teraz pritekajuca voda ide cez nastavec ktory taha vzduch prietokom vody cize okyslicovanie je zabezpecene a zda sa ze neucinne ze ta voda proste je nejaka skazena ci co.. pritom je krasna priezracna. akvarko mi tak stoji necely rok co som ho zriadil
bibikysopliky
 
Príspevky: 4
Založený: 06 Jún 2018 13:12 pm

Re: rybky sa dusia, lapaju dych pri hladine

Odoslaťod bibikysopliky » 06 Jún 2018 17:45 pm

Fotka napriec dlzkou akvaria. Voda nie je ani zasvinena. A nerozumiem tomu coze sa tak ta voda svini je to akvarium prerybnene? Teda viac sa voda spini kali a nestiha sa nejak cistit a skor potom je toxickou?... Este ku otazke. Mam nadchu necitil som pach.. Inak voda nepachne klasicky len citit tu akvaristiku
Prílohy
received_1838906753079676.jpeg
bibikysopliky
 
Príspevky: 4
Založený: 06 Jún 2018 13:12 pm

Re: rybky sa dusia, lapaju dych pri hladine

Odoslaťod kubko82 » 06 Jún 2018 18:08 pm

A ako často robis údržbu?Ako prebieha?Nečistil si filter dáko nešetrne.Neprekrmujes?V jemnom piesku rýchlo začnú hnilobne procesy.Je toho veľa čo sa mohlo stať.Napr.sindrom starej nádrže.Nedostatocnou údržbou sa hromadia škodliviny a ukladajú sa.Ryby rastu viac kadia atď.
Obrázok používateľa
kubko82
 
Príspevky: 193
Obrázky: 55
Založený: 01 Máj 2009 12:47 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: rybky sa dusia, lapaju dych pri hladine

Odoslaťod bibikysopliky » 06 Jún 2018 19:45 pm

filter bude ok. nvm co by som na nom poskodit mohol kazetu dpobre do seba zapadaju a filter filtruje. pouzivam aj bakterie ktore by mali tu vodu upravovat len mozno je ich potrebne dodavat nejak pravidelne? ale to je hlupost nie? ved tie sa mnozia same uz .. ja neviem. prekrmovane by nemali byt zradlo nikdy neostane nedozrane aby sa niekde kotulalo po piesku. a obmienam vodu 1 za 2 tyzdne niekedy 1x za tyzden. ako som na vikend doma tak sa s akvarkom bavim
bibikysopliky
 
Príspevky: 4
Založený: 06 Jún 2018 13:12 pm

Re: rybky sa dusia, lapaju dych pri hladine

Odoslaťod kubko82 » 06 Jún 2018 20:02 pm

Ten filter som myslel či si ho napr.neumyl celý.A nemôžu byť otrávené z vonku?Nemaloval si v byte dačo?
Obrázok používateľa
kubko82
 
Príspevky: 193
Obrázky: 55
Založený: 01 Máj 2009 12:47 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: rybky sa dusia, lapaju dych pri hladine

Odoslaťod newsted » 06 Jún 2018 21:20 pm

Zacni odpovedat na otazky a mozno ti nietko poradi, zatial tu pises litanie bez toho aby si cital.
1. Kolko vody vymienas
2. Ako casto a ako umyvas filter
3. Ako dlho je akva zabehnute
4. Teplota akva
5. cca pocet ryb
Bez testov tu budeme vestit. Tak ja si typnem, ze mas zvyseny amoniak, alebo NO2 rybam to sposobuje tazkosti pri dychani a preto su pri hladine. Sirovodik z dna je ako bonus.
Pomozes im tak, ze budes castejsie vymienat vodu a ak je akva prehriate tak mozes znizit teplotu, vo vode je menej kyslika pri vyssej teplote.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: rybky sa dusia, lapaju dych pri hladine

Odoslaťod snajprik » 07 Jún 2018 16:22 pm

Čo som mal ja úhyn tlamovcov tak kvôli dvom dôvodom. Prvý bol keď som menil filtračnú naplň do externého filtra a dal som jemnejšie molitany, hold kým nabehli nitrifikačne baktérie 4 tlamky mi uhynuli... a po druhy raz mi tlamky pošli kvôli vode, dačo opravovali na potrubí a na lepšiu dezinfekciu pustili viac chlóru do vody a ja blbec sprostý som to nezaregistroval a rovno z vodovodu som nalial do akva, hold mi vyzabíjalo komplet baktérie ( v dne i vo filtri) a tie kým nabehli nanovo tak pošli mi 2 tlamky :( Po tejto skúsenosti som sa nasral a tlamkam som s akva urobil rastlinne akvárium , narval som im tam plávajúce rastliny rožkatca, pomaly vedro, rastlinkám sa darí a pohoda, keď by zase sa stalo niečo ako výpadok filtra, alebo chlór vo vode, rastliny to potiahnu.
Ale inak nie sú vôbec náročne tlamky, raz za týždeň vymeniť 20% vody dobrý externý filter, voda kludne i tvrda, teplota 26°C, kŕmiť a spokojne žijú roky rokúce :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: rybky sa dusia, lapaju dych pri hladine

Odoslaťod johny350 » 11 Jún 2018 11:41 am

Ak máš zvýšené dusičnany, tak tie rybám spôsobujú methemoglobinémiu, to znamená že v krvi sa na hemoglobín nemôže naviazať kyslík, keďže je zoxidovaný. Ryby sa následne snažia dostať bližšie ku rozmedziu voda/vzduch, teda ku hladine, kde býva viac kyslíka v nádeji že sa lepšie okysličia, ale keďže sa im nenaviaže kyslík v krvi tak im to nepomôže lebo nech do seba dostanú koľko chcú kyslíka, nenaviaže sa im v krvi. Nedostatok kyslíka pre mozog následne spôsobí zmätenosť, straty vedomia a smrť. Pomoc je výmena vody plnej dusičnanov s cieľom znížiť ich koncentráciu a umožniť tak deoxidačným procesom deoxidovať methemoglobín na normálny hemoglobín, následne týmto procesom dopomôže pridanie metylénovej modrej. Podobne to funguje u človeka a preto sa malým deťom nemôže dať akákoľvek voda pretože ich organizmus nemá dostatočne vyvinuté deoxidačné mechanizmy a nedokáže zvládnuť takú porciu dusičnanov akú zvládneme my dospelí.
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.