Nové akva 40l



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Nové akva 40l

Odoslaťod JimmySK » 15 Jún 2018 14:35 pm

ahojte :)

potreboval by som poradiť. Založil som si akvávrium 40l - momentálne je v zábehu. Chcel by som radu, že aké rybky by boli vhodné do tohto menšieho akvária.
Na weboch o rybkách som našiel tento zoznam: dánie, razborky, drobné gavúrniky, živorodku endlerovu a podobne. Ale aj krevetky, malé pancierniky (pygmaeus) aj drobné slimáky.

Osobné by som vybral:
5 x dánie
4 x razborka
1 x slimák

Určite chcem len dva druhy, nakoľko nechcem mať viac druhov.

Čo by ste mi poradili?

Ďakujem
JimmySK
 
Príspevky: 17
Obrázky: 1
Založený: 15 Jún 2018 13:33 pm

Reklama

Re: Nové akva 40l

Odoslaťod matus.galan » 15 Jún 2018 20:44 pm

Ahoj, 40l urcite nie je cisty objem.
Chcelo by to foto akva najprv ako to vyzera co tam mas, mas ohrievac...filtraciu mas aku?

Ja by som siel skor do jedneho druhu rybiek a k tomu zopar otikov, slimaky napr clithon ale chce fo vidiet akva.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Nové akva 40l

Odoslaťod JimmySK » 15 Jún 2018 22:46 pm

Kupil som 40l akva so vsetkym. Filter je od ferplast. Je dost velky, nechapem preco. Je v tom aj ohrievac.
Študoval som rybky a velmi by som chcel skusit

6 x Tetra ohnivá
3 x Živorodku dúhovú
1 x slimák

Verim ze by toto je max co si mozem v akva dovolit. Či?

Foto akva: http://www.imageworld.sk/images/4ud5qn8 ... 07siw.jpeg

Som ochotný to drevo nejako zmenšit tak aby rybky mali viac miesta na plávanie.

Dakujem


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
JimmySK
 
Príspevky: 17
Obrázky: 1
Založený: 15 Jún 2018 13:33 pm

Re: Nové akva 40l

Odoslaťod johny350 » 16 Jún 2018 01:52 am

Ahoj, vitaj medzi akvaristami, v prvom rade na tvojom mieste by som otestoval tie kamene skúškou octom, teda daj ich do octu a sleduj či tak do 5min nezačnú šumeť, ak hej vyhoď ich, púšťajú do vody látky neprospešné pre ryby i pre rastliny. K rybkám asi by bolo lepšie mať húfik rýb jedného druhu, keďže tieto maličké rybky ktoré si tu spomenul žijú v prírode vo väčších skupinách, napr tie tetry, určite by im bolo lepšie vo väčšej skupine 10-12ks kde sa cítia bezpečne a môžu naplno prejaviť svoje vlastnosti a chovanie, ako v menšej skupine o 4-5 jedincov. Takže na tvojom mieste by som skôr rozmýšlal o jednom druhu. Taktiež je možnosť zostaviť si biotop, teda zvoliť ryby obývajúce jedno životné prostredie, napr. južná amerika ( tetry, endlerky ) alebo ázia ( dánia, rasbory ). Ja na tvojom mieste by som tam dal 10 až 12 tetier ohnivých ( prípadne neonka modrá ak zoženieš) 5ks pancierniček panda alebo pygmaeus, 5ks otocinclus. Vyhodil by som tie kamene, egeria nie je zrovna najvhodnejšia rastlina do tvojho akvária, rýchlo rastie a vie byť poriadne vysoká, takže ti zaprace celú hladinu, ja by som dal nejaký menší druh echinodoru, napr. kleine bär 2-3ks, ludwigia repens ( tiež docela rýchlo rastie ale pri pravidelnom strihaní a presádzaní sa dá pekne udržať prípadne môže vyrastať nad hladinu), nejaký menší anubias naviazať na koreň, tá hygrophilla je síce ázijská, ale keď ju budeš pravidelne zastrihávať dala by sa zvládnuť, aj keď nikdy tak pekne neukáže ako keby bola vo veľkom akváriu. Toľko odomňa, teším sa na vývoj tvojho akvária ;)
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Nové akva 40l

Odoslaťod matus.galan » 16 Jún 2018 14:39 pm

No ten filter je tam ako past na oko to hej :( a zabera kopec litrov.
Ten strk nie je tiez dobra volba. Toto je take umele dno a nesedi to cele. Ja by som siel skor do klasickeho prirodneho strku mozno mix jemnejsieho a vacsieho aby to bolo prirodzene.

Rastliniek to chce este viac. Mozno nejaka valisneria alebo anubias. Taktiez ryby urcite jeden druh. Tetry ohnive su krasne ale plache takze ak nebudes mat aspon 10x tak smola a aj fak sa budu schovavat ak prides ku akva. Menej plache su napr espei tetra, pripadne mrenka duhova je super, krasne cervena a nebojacna, kludne ti bude okusovak ruku ked ju das do akva. Otikov urcite tiez aspon 4-5. Pancierniky panda by som nedaval, ked tak max tu mensiu verziu nanus alebo pigmeus ale tych musi byt min 6x lebo vsetko su to skupinove ryby.

Teraz mas este stale cas ked tak akva prerobit ak chces, ak nie tak budes osadku prisposobovat tomu dizajnu ktore mas.

Zabeh aj tak trva 4tyzdne min takze s nemas kde ponahlat a drevo tam urcite nechaj.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Nové akva 40l

Odoslaťod matus.galan » 16 Jún 2018 14:41 pm

Este pridam,ze zivorodky tam urcite nedavaj, bude sa to mnozit, produkuju vela vykalov a taktiez tvoj objem akva je mozno tak cistych 30L ked sa pozriem na to vsetko.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Nové akva 40l

Odoslaťod JimmySK » 16 Jún 2018 16:14 pm

ahoj, Ďakujem za rady :)

Tú rastinu ostrihám a zhodnotím ako to rýchlo rastie. Je pravda, že vo väčšom akváriu by lepšie vynikla. Taktiež skúsim doriešiť tie kamene.

Ja osobne si dám poradiť :) Ale nebude to veľa 10 ks tetier a 5 ks otocinclus? v 40l :) či?

Čo poviete na tento zoznam
10 tetier
3ks otocinclus
1x slimák Clinthon

Alebo
2x parmička dúhová
8x tetra
1x slimák Clinthon

Chcel by som aspon dva druhy rýb. Je to reálne? Pri tomto množstve vody?
JimmySK
 
Príspevky: 17
Obrázky: 1
Založený: 15 Jún 2018 13:33 pm

Re: Nové akva 40l

Odoslaťod Seraph » 16 Jún 2018 18:16 pm

Som za moznost A.
Tetry ohnive nie su velke a kludne mozes 10.
Sam ich mam a ano su bojazlive, v mojom iwagumi dost bojazlive.
Alebo sa popozeraj po microdevario kubotai - malicke a urcite min. 10 a mozes aj ty.
Mensie rybky ak by si chcel vacsi huf bez akychkolvek problemov mozes boraras merah- su krasne mam asi 8ks len.
Ten filter veru tiez velmi zle vyzera, to uz by som radsej kupil hocaky iny za 15€ vnutorny a stacil by...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Nové akva 40l

Odoslaťod JimmySK » 17 Jún 2018 14:27 pm

Takže po dlhšom rozmýšľaní som sa rozhodol pre týchto obyvateľov :)

10 x tetra ohnivá
4 ks otocinclus (ale neviem presne aký typ, Poradťe ďakujem)
1x slimák Clinthon alebo nejakého iného slimáka?

Čo poviete?

Ďakujem
JimmySK
 
Príspevky: 17
Obrázky: 1
Založený: 15 Jún 2018 13:33 pm

Re: Nové akva 40l

Odoslaťod matus.galan » 17 Jún 2018 20:55 pm

Clithon je super, nekladie kade tade vajicka a je super ba riadu. Kludne ich mozes zobrat 4x kedze niesu nejake velmi velke.

Odporucam dokupit aj kvalitnu potravu pre ryby a hlavne na vyfarbenie aby si mal ohnivky krasne cervene ako ja :) otikov mozes dat rovno 5x ked neskor mozes pridat zopar panciernikov pigmeus ale to by chcelo uz filter von aby tam bolo viac priestoru.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Nové akva 40l

Odoslaťod snajprik » 18 Jún 2018 08:37 am

Ak tvoj najväčší problém je objem, tak ta skrinka pod akva čo máš, vyzerá dosť pevne, možno by udržala aj väčšie sklíčko :) Pozri sa na rozmer podstavca (skrinka). Napríklad akva 80x40x40 128L predávajú za cca 40€. Filter už máš, filtračný piesok stoji par € a na krycie sklo položíš hocijaké svetlo. A to 40L ti môže slúžiť ako karanténa nadrž, alebo pre krevetky a račiky...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Nové akva 40l

Odoslaťod matte » 18 Jún 2018 09:51 am

[quote="matus.galan"]
Odporucam dokupit aj kvalitnu potravu pre ryby a hlavne na vyfarbenie aby si mal ohnivky krasne cervene ako ja :)

pls aka je to presne ta kvalitna potrava na vyfarbenie ohniviek?
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Nové akva 40l

Odoslaťod snajprik » 18 Jún 2018 10:55 am

Naj vyfarbenie som dosiahol, keď som kŕmil mrazenou potravou. Dokonca i CRS keď som im trošku hodil mrazenej tak za 2-3 dni mali podstatne lepšie vyfarbenie a sýtejšie farbi :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Nové akva 40l

Odoslaťod matus.galan » 19 Jún 2018 00:03 am

matte napísal:
matus.galan napísal:Odporucam dokupit aj kvalitnu potravu pre ryby a hlavne na vyfarbenie aby si mal ohnivky krasne cervene ako ja :)

pls aka je to presne ta kvalitna potrava na vyfarbenie ohniviek?


Tetra pro rubin a tropical vlocky pre tercovce vyhradne na cervene zafarbenie. Moje ohnivky su krasne tehlovo cervene.

Samozrejmostou je obmienat potravu a podavat aj kvalitnu mrazenu. Ja davam cerveny cyklop a obcas chytia mensiu mrazenu patentku.

Rano tetra rubin, vecer tropical. Dalsi den tetra rubin a vecer mrazeny cyklop a tak dokola :) piatok hladovka.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Nové akva 40l

Odoslaťod matte » 19 Jún 2018 08:52 am

:D :pivo: diki
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Nové akva 40l

Odoslaťod JimmySK » 28 Jún 2018 21:27 pm

Tak v akváriu mi už pekne plávajú 12x Tetra ohniva, 5x Otik a Neretina.
Rybky sú fakt krásne. Bol to dobrý výber. :)
Čo som na nich spozoroval, tak im vadí zapnuté svetlo, ako náhle ho vypnem tak sú v celom akváriu a krásne plávajú. Ako by som to mohol vyriešiť? Myslíte si, že je to len o zvyku?
Tetry sú dosť akívne a všimol som si, že dosť často do seba štuchajú? Môže to byť problém?
JimmySK
 
Príspevky: 17
Obrázky: 1
Založený: 15 Jún 2018 13:33 pm

Re: Nové akva 40l

Odoslaťod matus.galan » 28 Jún 2018 23:56 pm

Je to uplne normalne spravanie. Nemaju rade silne svetlo. Pri tlmenejsom sa citia lepsie, vela sa budu zgrupovat a nediv sa ak sa vsetky schovaju na jednu kopku. Ked im das jest budu krasne plavat ale uvidis sam. U mna su aj napriek vsetkemu bojazlive. Obcas menej obcas viac a ked sa vypne svetlo tak to uz lietaju hore dole. Preto radsej menej svetla ako viac.

Mam skusenost,ze menej bojazlive rybky ako spoluby ajuci im dodaju odvahu a tak sa neboja ale uvidis. Hlavne odporucam kvalitnu potravu, mrazeny cyklop a budu krasne zdrave a doberat sa mozu je to ok, tam nie je co riesit. Neskor uvidis ktore su samceky a ktore samicky. Samicky budu krasne bruskate a vacsie.

Neritina je fajn ale nechava vsade po akva vajicka kludne aj niekolko mesiacov a vedia byt tuhe ako kamen a nikdy sa nevyliahnu. Len aby si vedel v pripade,ze to zazries kade tade ;)


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Nové akva 40l

Odoslaťod matte » 29 Jún 2018 10:05 am

matus.galan napísal:Samicky budu krasne bruskate a vacsie.


diki za info aj ja, vcera som akurat rozmyslal, ze preco su niektore ohnivky take "nafuknute" :)
inak moje sa zgrupuju v zatienenej casti akva, vcera ked som k nim pridal 8 razboriek skvrnochvostovych, tak cely vecer plavali premiesane do kopy a ozilo cele akva :)
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Nové akva 40l

Odoslaťod matus.galan » 02 Júl 2018 23:35 pm

Presne tak, jednoducho potrebuju inu spolocnost, menej bojazlivu a potom to bude OK :) tak nech ti robia radost. U mna moje su uz 3 rok


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Nové akva 40l

Odoslaťod johny350 » 03 Júl 2018 07:31 am

Ahoj, mne toto robili modré neonky, keď boli v karanténnej nádrži 12l tak som ich ani nevidel lebo boli schované za filtrom v jednom kuse, potom som ich presunul do 100l k červeným neonkam a všetka bojazlivosť opadla, teraz tam červené neonky nemám sú tam len modré ale už sú asi zvyknuté takže plávajú normálne bez strachu všade :)
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.