Neviem si rady



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Neviem si rady

Odoslaťod miroslavhronecml » 25 Júl 2018 20:27 pm

Dobrý deň

Viete mi poradiť čo mám robiť som nový začinajuci akvarista kúpil som pre deti a toto sa mi sním deje :


IMG_20180715_181335775.jpg

IMG_20180715_181339792_HDR.jpg

IMG_20180725_201022286.jpg
Po týždni
miroslavhronecml
 
Príspevky: 7
Založený: 25 Júl 2018 20:19 pm

Reklama

Re: Neviem si rady

Odoslaťod miroslavhronecml » 25 Júl 2018 20:54 pm

IMG_20180715_181330322.jpg
Na zaciatku
IMG_20180725_201035930.jpg

[attachment=2]
Prílohy
IMG_20180725_201040973.jpg
miroslavhronecml
 
Príspevky: 7
Založený: 25 Júl 2018 20:19 pm

Re: Neviem si rady

Odoslaťod majtan.miso » 25 Júl 2018 21:17 pm

Zakladna otazka: prebehol zabeh? Popis techniku a vsetko co je v akva (filter - nazov aspon, svetlo - ake a vykon vo w). Kupil si ho pre deti alebo sluzi ako nova zaluba? Lebo akva nie je hracka. Vyzaduje starostlivost a aspon zakladne vedomosti

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: Neviem si rady

Odoslaťod matus.galan » 25 Júl 2018 23:55 pm

Ako napisal kolega hore plus velmi zle zvolena osadka ryb :( asi sa kupovalo podla toho co sa pacilo a nie podla toho ci sa to tam hodi alebo nie...zakladna chyba zaciatocnika.


Napis vsetky komplet info o akva, kolko svietis, aky filter, ako casto menis vodu, kolko litrov ma akva, ako cistis filter, ako dlho si zabiehal akva predtym nez si dal dnu ryby, menil si predtym vodu....doslova vsetko


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Neviem si rady

Odoslaťod miroslavhronecml » 26 Júl 2018 15:19 pm

Dobrý deň

No to máte pravdu nevedel som to bude také zložité už som niečo na fóre naštudoval...

Tak idem od začiatku

Akvarium : https://akvaria.heureka.sk/aquael-leddy ... bile-54-l/
Ryby : červeno-čierny prísavnik , thaiský prísavnik
malawi žltá a pruhovaná modra
americke cihlydy acara blue
rastliny neviem názov

2ks kamenov a štrk

Akvarium mám mesiac čistil som ho 3x úplne stale to isté preto som sa prihlasil a začal študovať všetko čo sa dalo viem som spravil na figu ...
Naposledy vyčistené cca týždeň a pól nič nedolievane znova úplne mútne...

Poprosím o radu ako to zachrániť a dať do poriadku....
miroslavhronecml
 
Príspevky: 7
Založený: 25 Júl 2018 20:19 pm

Re: Neviem si rady

Odoslaťod miroslavhronecml » 26 Júl 2018 15:43 pm

Ešte čo sa týka svietenia a filtra idú nonstop.....
miroslavhronecml
 
Príspevky: 7
Založený: 25 Júl 2018 20:19 pm

Re: Neviem si rady

Odoslaťod kvietik » 26 Júl 2018 15:53 pm

Vyhladaj si tu alebo v googli ako riesit zeleny zakal.
Svetlo nemoze ist nonstop. Nesvieti ti aj slnko do akvaria? Ak hej to moze byt spustac.
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: Neviem si rady

Odoslaťod matus.galan » 26 Júl 2018 20:24 pm

Skusim este raz:

1. Akvarium objem -
2. Filter interny, externy znacka,model -
3. Svetlo - neonka svietim nonstop (nikde na svete svetlo nonstop nesvieti a aj ryby potrebuju tmu)
4. Cistenie akva - odkalujem raz tyzdenne cca kolko % vody?
5. Ryby - mix malawi a dalsich cichlid...odporucam si nastudovat co to vlastne mas a ake velke vyrastu a ake akva potrebuju. Rastliny tam su zbytocne, bud ich zozeru alebo vyhrabu.
6. Ohrievac - mam alebo nemam. Ak mam aku teplotu mas nastevnu.

Okrem toho,ze si nezabehol akva si urobil vela zakladnych chyb. Najlepsie by bolo ryby niekomu cim skor darovat a zabehnut akva nanovo a potom si nechat poradit ked das vsetky info co sa ti tam pre deti hodi. Ak to ryby preziju je mozne, ze niektore pojdu na druhy svet skor alebo neskor pripadne budu mat iny problem.

Skus si premysliet ci by nebolo lepsie tie ryby darovat cim skor a radsej zacat s cistym akva bez ryb a poriadne, ak to myslis aspon trosku vazne a chcete sa z akva tesit a nie trapit.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Neviem si rady

Odoslaťod globalradar » 26 Júl 2018 21:05 pm

matus.galan - objem bol spomenuty v minulom prispevku od autora temy - je to 54l

miroslavhronecml - tak ako pisal matus.galan......porozmyslaj o tom, ze ryby darujes a akvarium zabehnes na novo a spravne, aby si z toho nakoniec mal aj nejaku radost...vzhladom k velkosti akvaria by som na tvojom mieste tie ryby daroval natrvalo a zaobstaral si nejaku vhodnu osadku...lebo mat v 54l akvariu mix malawi cichlid + akary (aj ked nevieme pocet) je teda mierne povedane extrem
globalradar
 
Príspevky: 68
Založený: 16 Júl 2018 01:47 am

Re: Neviem si rady

Odoslaťod miroslavhronecml » 26 Júl 2018 22:02 pm

1. Akvarium objem - 54l
2. Filter interny, externy znacka,model -AQUAEL ASAP 300 300 L/H VNÚTORNÝ FILTER
3, LED 6W
4, istenie komplet raz tyzdene ( zatial je to 3xdokopy akvarium mam mesiac)
5,Ryby som nedhadal ale rastu pekne aj ryby aj rastliny
6,Phrievac mam 50W teplotu drzim na 25 °C

Rybky chcem zachranit stalo sa t pre mna osobne nie len rozmach

globaradar nemam ich komu dat ak niekoho vite tak darujem a rozbhen na novo toto male ak budem uspesne prejdem na vacsie..
miroslavhronecml
 
Príspevky: 7
Založený: 25 Júl 2018 20:19 pm

Re: Neviem si rady

Odoslaťod globalradar » 26 Júl 2018 22:39 pm

miroslavhronecml
4, istenie komplet raz tyzdene ( zatial je to 3xdokopy akvarium mam mesiac) - ak myslis "cistenim komplet" t, ze menis vsetku vodu tak to nie je spravne, tu je o tom na fore popisane fakt vela, urcite nebudes mat problem to najst, ale kazdopadne sa meni iba cast vody - tzv. zabeh akvara sluzi na to, aby sa tam vytvorilo urcite biologicke prostredie, odstranili sa neziaduce latky - dusicnany atd. (preto by sa aj mali ryby pridavat az po urcitom case - mal by to byt aspon mesiac) - ak im vymenis vsetku vodu (pripadne dokonca premyjes strk atd.), tak to prostredie vlastne zlikvidujes a vsetko zacina odznovu - inak vymena prilis velkej casti vody casto sposobi prave to, ze ti vznikne zakal
5. tie ryby su pre tvoje akvarko fakt nevhodne - cichlidy (prevazna cast) su v dospelosti agresivne a teritorialne a v tak malom akva nemaju sancu si teritoria vytvorit (a vyhrabavaju rastlinky, preto ti pisal matus.galan, ze su rastlinky zbytocne....ono ani v prirodzenom prostredi Malawi cichlid rastliny nie su, takze ich nepotrebuju - to sa ale amozrejme tyka prevazne len cichlid a tiez nie vsetkych - napriklad juhoamericke a zapadoafricke cichlidy, ziju v prostredi, kde rastliny su). V 50 litroch sa daju chovat (niektore) cichlid(k)y, ktore ziju v paroch s tym, ze mas to akvarium len pre ten jeden par a nemas tam nic ine - v takom pripade sa to da, ale tento system je skor pre niekoho, kto ma fakt hlbsi zaujem o chov nejakeho konkretneho druhu - vacsine ludi by asi take akvarium prislo "nudne".
Co sa tyka svietenia....nonstop sa skutocne nesvieti - nie je tam nejaky presne urceny cas - niekto svieti 8 hodin, niekto svieti tiez 8 ale ma to rozdelene na 2 4-hodinove useky, niekti svieti 10...12...ale nonstop urcite nie

Ja osobne ti nedokazem poradit s tym komu ich darovat, lebo zijem v Bulharsku, ale tak snad sa tu niekto vyjadri.

Tesi ma, ze to chces robit spravne a ze ta tieto veci neodradili, lebo ak to clovek robi spravne, je to nadherne hobby....ak nie, je to utrpenie aj pre ryby aj pre ich chovatela.
globalradar
 
Príspevky: 68
Založený: 16 Júl 2018 01:47 am

Re: Neviem si rady

Odoslaťod miroslavhronecml » 26 Júl 2018 22:57 pm

Ďakujem za rady naozaj by som ich rád daroval lebo sú naozaj skvele tie rybky keď nás vidia hneď prídu ku skoku a čakajú či im niečo nasypeme...nechcem ich zabit asi kým sa niekto nájde budem robiť kompletnú čistenie ...áno premyvam aj štrk kamene rastliny ale fakt nas to doma chytilo chceme vacsie akvárium ale až potom keď sa naučíme všetko či to bude mesiac alebo rok...

Keď sa mi podarí darovať rybky tak začnem spravím zabiehanim aké by ste poradili osadenstvo do takého malého akvária aby bolo zaujímavé..

Ďakujem všetkým viem že je všetko na fóre ale takto priamo lepšie rozumiem.
miroslavhronecml
 
Príspevky: 7
Založený: 25 Júl 2018 20:19 pm

Neviem si rady

Odoslaťod matus.galan » 26 Júl 2018 23:40 pm

STOP.

Teraz ta zastavim a to preto lebo uz teraz riesis co tam das na buduce ak sa ti podari darovat cichlidy ale neovladas este ani naozaj zaklady akvaristiky.

1. Ryby odfot a hod ich na bazos,ze darujes. Napis co tam mas ak vies.
2. Neviem odkial ryby mas, ak akvaristika tak skus ci ich vies aspon vratit aj ked bez vratenia penazi.
3. Nikdy ale nikdy sa nevymiena cela voda v akva, nikdy nevymyvas strk ani nic ine. Na zaciatku menis aspon 50% vody dva krat az tri krat tyzdene. U teba by som odporucil menit zatial kym das ryby prec aspon 50% kazdy druhy den. Po cca dvoch tyzdnoch prejdes na 30% vody 2x do tyzdna.
4. Mas male akva, tie ryby vyrastu do velkosti 10+ cm. Pre predstavu ake to je sa skuste rodinka napchat do wc a zite tam aspon jeden den, takze asi tak.
5. Svetlo vypni a zapinaj ho zatial max na 4hod denne, viac nie az kym ten zakal zeleny od rias nezmizne.
6. Neprekrmuj! To ze ryby chodia ku sklu neznamena,ze su stale hladne. Krm max 2x denne, rano a vecer. Stale po trosku len to co zjedia do par min. Neboj ryby zvladnu v pohode aj tyzden bez jedla.
7. Ohrievac ti teraz netreba, vonku aj v byte alebo kde to mate je urcite tak teplo,ze sa ani nezapina.
8. Fikter budes musiet cistit pravidelne a musi ist non stop. Filter a vsetko cistis vo vode z akva a nikdy nie vo vode z kohutika.
9. Ked napustats vodu do kava bud ju musis mat tosku odstatu alebo sa pouzivaju pripravky ktore eliminuju chlor ktore poskodzuju dychacie ustrojenstvo ryb.
10. Treba si zistit aku mas vodu ktoru do akva davas. Makka, tvrda ake hodnoty. Podla toho sa da nasledne urcit co asi. Taktiez az tam nebudu tie ryby sa ti pomoze dalej lebo na tieto ryby treba 150/200/300l akva. Toto co mas je take male zaciatocnicke akva v ktorom vies mat ale kopec peknych rybiek.

Takze este raz. Poriadne citaj co ti piseme.
Neplas sa.
Premyslaj.
Snaz sa vyriesit to aby si sa zbavil ryb v akva co najskor, inac to nejde toto je top priorita.

Ked toto splnis budeme sa vediet posunut dalej.
Dufam,ze rozumies co som napisal a ze tak ako si tu davame namahu my tak si ju das aj ty.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Neviem si rady

Odoslaťod miroslavhronecml » 27 Júl 2018 06:10 am

ďakujem za všetky rady idem na to a uvidime....
miroslavhronecml
 
Príspevky: 7
Založený: 25 Júl 2018 20:19 pm

Re: Neviem si rady

Odoslaťod vagascan » 27 Júl 2018 12:02 pm

Obdivujem vasu trpezlivost chlapci :D
vagascan
 
Príspevky: 337
Založený: 08 Jan 2010 00:50 am


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.