Martina aqua



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Martina aqua

Odoslaťod MartinaM » 17 Aug 2018 07:54 am

Ahojte/Dobry den,
po 10 rokoch sa chcem opat vratit k aqua. Zacala som vodnou korytnackou a ked vyrastla, presedlala som na rybicky, z dovodu stahovania som akva dvakrat zrusila. Akoze pre deti som si teraz kupila bojovnika. Syn ho nazval po Jackie Chanovi, hovorime mu Jacko. Momentalne je v 5 l, lebo som zistila, ze velke akva 50x30x30 ma obity roh a netrufam si. Stale je to viac ako ten plastovy kelimok, v ktorom bol, preto mi aj pride stastny a spokojny, hoci je v tom malom. Niekto tu pisal, ze samec stavia hnezdo, ked je stastny a spokojny, tento ho spravil hned na druhy den. Studujem forum uz dva tyzdne a mam zmiesane pocity, ci do toho ist alebo nie. Vsetky tie komplikacie co tu preberate, zabeh akvaria wtf? Nikdy som to nerobila, prvykrat po korytnacke som mala mecune, gupky, molly a druhykrat tetra duhova, skalare, panciernicky, prisavniky, nepamatam si nejake velke problemy, ci dokonca uhyny, rybky som vzdy pri zruseni akva rozdala. Ale ked uz mam bojovnika, co som prekvapena aka je to spolocenska, komunikativna, zvedava ryba, chcela by som pre neho nieco lepsie a vacsie. Ak ste si docitali moj vylev az sem, tak vam dakujem, ako matka 5 rokom na materskej sa nemam kde vyrozpravat :lol:

Tak teraz ku akva:
Akva - paci sa mi set aquael leddy 40 - vsetci pisu, ze sety nie, ze su drahe, ale ja som si to prepocitala a ak mam kupovat zvlast svetlo a kryt, vyjde ma to drahsie, aj ten filter sa mi pozdava, mozno casom by boli krevetky a oni molitan miluju.
Este doplnim, co to obsahuje: aquael pat mini 340l/hod, svetlo 6w leddy tube sunny, ohrievac comfort zone 25 w, kupovala by som u marla, mam ho blizko a som sklamana z hornbachu.
Ak by samostatne:
Akva - 40x20x20 cm
Filter - atman jka ip 200, alebo nieco na tento sposob, nejaky aquael mozno pre zaciatok bublifuk, motorcek mam este elite 801 a funguje.
Teplomer a svetlo nemam vybrate, preto som skor ten set chcela.
Osadenstvo:
Substrat - z diskusii som si vybrala stare a nove dno od rataja, ebi gold alebo platinum soil powder, teraz mam cerstvu skusenost jbl manado a nikdy viac, dufam, ze z tych troch nie je ani jeden na tom principe. Ak ma niekto zaujem, posuniem skoro 3 l.
Rastliny - bojovnik ma v akve javsky mach a egeriu.
- mam vybrate: hemiantus, ceratophylum, anubias na drevo, riccia fluitans, pistia, rotala, cryptocoryne, echinodorus, microsorum, berte s rezervou, to som len vypisala z diskusii, necham si poradit, nechcem hnojit ani co2.
Dufam, ze som na nic nezabudla.
Povodne som chcela aj otikov, panciernickov a bud endlerky alebo razbory, ale to bolo do toho stareho vacsieho akva, do tohto sa uz z nich asi nic nezmesti.
Umiestnenie by bolo na stole ikea bjursta, snad to unesie, je dost pevny, hlavne kvoli tomu kontaktu s bojovnikom.

Poprosim o rady, pripomienku aj kritiku, skor nez do toho zainvestujem zo smiesneho rodicaku a zistim, ze to bola blbost ako ten substrat. Chcem investiciu schovat pod moje narodeniny a akoze si spravit radost, aby nikto doma nemohol pindat.
Vopred dakujem
Martina
MartinaM
 
Príspevky: 5
Založený: 13 Aug 2018 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Martina aqua

Odoslaťod Seraph » 17 Aug 2018 09:39 am

K tomu zabehu: zabeh je urcite nevyhnutny.....t.j. mat pusteny filter od zaciatku a bez rybiek a sem tam prikrmit filter aby nitrifikacne bakterie (ktore v akva chceme mat) mali co jest kym tam nie su rybky a neprodukuju odpad.
Ono sa to teoreticky daj aj bez toho zabehu, avsak velmi neodporucam.....a hlavne nesmie byt vela a hlavne nevhodnych rybiek do takychto rozmerov....realne som teraz nanovo spravil akva ( aquael-shrimp-start-set-t17160.html )a teda zabeh neprebehol a bettaka som nemal kde dat, tak je tam...ale kedze nemam zabehnute akva a hodnoty NO2 kazdy den stupaju...menim vodu kazdy druhy den, aby to prezil.....a snad tak aj bude, kedze mam uplne novy zavesny filter a teda neobsahuje ziadne zdrave a akva prospesne bakterie...preto som pisal, ze teoreticky sa to da....ale uspech nie je tak zaruceny ako ked clovek pocka...meni vodu....aspon 1/3 kazdych par dni a da rybky asz po minimalne 3 tyzdnoch...

Pisala si, ze teplomer (asi si myslela ohrievac s termostatom, ktory vobec ale vobec nepotrebujes ak zijes v panelaku kde je teplota OK a voda si stabilne drzi nejaku teplotu) a svetlo nemas vybrate, preto tento set a ja tomu rozumiem - tiez som zacal setom , kde je vsetko... to je pravda....ale po roku ma to preslo, kryt som dal prec, dokupil kvalitne LED svetlo, potom externy filter atd atd...ale na zaciatok a za tie peniaze...preco nie...len potom treba byt dosledny a dost vela si na tomto fore este precitat....bolo/je a bude tu kopec ludi, ktori zacali setom a temy ako tato tu pribudaju kazdy tyzden....

Co sa substratu tyka: to manado si viem predstavit, ze hroza.....nedavno som kupil platinum soil a zatial to vyzera dobre....to len v tom malom akva mam v strede pod korenom, okolo piesok....uvidime ci sa tam korienky rastlin pekne potiahnu za zivinami....
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Martina aqua

Odoslaťod MartinaM » 17 Aug 2018 13:58 pm

Ano, na ten zabeh sa chystam a ked som citala vsetky tie starosti okolo akvarka, radsej si chcem cely postup takto dokumentovat a odobrovat od skusenejsich a hlavne modernejsich akvaristov. Nechcem riskovat, ze by mi betar uhynul, je to taka osobnost. Tvoje akvarko som si citala celu diskusiu, pamatam si to podla tych fotiek, co som musela krk vykrucat :D
Pravda je, teplomerom som myslela ohrievac, teplomer mam ten zavesny vo vnutri akvarka.
To svetlo mi robi najvacsie starosti, teraz mam akvarko 25x15x15 na parapete na vychodnej strane, pred tym mam este lodziu, tak nie je to uplne na silnom slnku a svieti na akva asi tak do 10tej. Betakovi sa to paci, lebo ked mu tam svieti slnko, tak je len v tej jednej polovicke, tam kde nesvieti ani doobeda nechce byt. Egerii sa tiez dari, na to ze tam je len od vikendu rastu nove odnoze, len tam plava, dalsia rastlina je na dreve, neviem nazov a mach len tak pohodeni na dreve a v priestore, aby mal akoby domace prostredie plne rastlin,, akva je bez substratu a kazdy den menim 1 l vody za odstatu. Neviem ci by nestacilo uz kazdy druhy den. Mam tam aj dve neritiny, prvy den ozierali sklo ako besne a teraz su stale zalezene v ulite, neviem ci nie su hladne.
Ja som chcela ist povodne tym smerom low tech ako jiri scobak, vela rastlin na svetle, citala som si jeho clanky na nete, len toto velke sa mi uz nezmesti na parapet a z kvality 30x15x20 som sklamana, ze ho idem vratit do hornbachu.

Ak by som sla len do akva bez krytu, nenasla som ziadne nejake kryty na vrch, na starom som mala stare plexisklo, ale chcela by som nieco original, nie podomacky krivo vyrezane, cez zimu, ked s kuri, sa tu dost prasi. Na tie nano akvarka maju pekne to vrchne sklo, len na tieto podlhovaste som nasla len kryty so svetlom od 40 eur.
MartinaM
 
Príspevky: 5
Založený: 13 Aug 2018 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Martina aqua

Odoslaťod Seraph » 17 Aug 2018 14:42 pm

Popravde, osobne by som akva na priame slnlo nikdy nedaval a ak uz ho ma niekto na okne a videl som aj take totalne low tech bez filtra bez hnojenie bez co2, tak to nemaju na priamom slnku...(jednak by som sa bal teploty vody ale hlavne riasy)
To setove osvetlenie nie je zle, dokonca LED, moj 54 diversa set mal len trubicu ale chcel som len povedat, ze nemozno cakat zazraky, ale spravnym vyberom rastliniek by si mohla docielit to po com tuzis - normalne stabilne fungujuce akva. Tiez som zastancom skor low tech a do co2 tiez nejdem - skusal som tzv burciak a aj dobry pomer ale potom ma to preslo...co sa rastlin tyka urcite zabudni na kobercovku hemianthus c. “Cuba”
Co sa tyka vymeny vody - kedze ideme akoby bez zabehu resp paralelne s nim - menil by som asi viac ako liter...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Martina aqua

Odoslaťod Seraph » 17 Aug 2018 15:00 pm

a nezabudaj, ze ked ta to chyti potom ide akvaristika aj do penazi a zaroven netreba kupovat vsetko v akva zoo obchodoch...mam kopec uzitocnych veci z Ciny, ktore stoja tu raz tolko....
a ak sa chces vyhrat s "layoutom" cize s tym ako to bude cele vyzerat a ver mi ze sa s tym budes chciet vyhrat - pretoze ak sa nevyhras na zaciatku, potom to budes chciet prerabat....t.j. robit nejaky kopcek, sem tam nejaka skala aby to posobilo vierohodne a dokonale :) - potom nemusis pouzivat vela substratu....ten platinum soil nie je najlacnejsi.....ale pod neho na "usetrenie" sa kludne zvykne davat lavova drt......to stoji par centov a mavaju ju v zahradnickych potrebach napr. resp. tam kde predavaju rastliny, kamene apod.....a naozaj dava sa pod vrstvu substratu a potom by ti na tvoj objem akva stacilo aj 3l balenie toho Platinum (hadam)
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Martina aqua

Odoslaťod MartinaM » 17 Aug 2018 18:53 pm

Bola som v hornbachu, akva zobrali spat, hura. Chcela som si pozriet leddy 40, ale mali vylozene len 60 a to nechcem, je velmi velke na stol. Samostatne akva od nich nezoberiem, je to strasne lepene.
Takze zas som citala a hladala na nete. Najnovsie zistenia. Samostatne akva o rozmeroch 40x25x25 z eshopu sa mi neoplati, akva 12 eur a doprava od 5 - 8 eur, dakujem neprosim, keby mali aspon vsetko co chcem kupit, ale nenasla som eshop, kde by som si vedela objednat vsetko. Budem musiet obehat nejake obchody v BA, ci nemaju to akva, ale viem len o jednom v karlovke. Na kriznej bol skvely akva obchod, chodila som tam jak pubertiacka nakupovat veci do akva a rybky a zrusili to.
Cina je zas pre mna ina kategoria, na Wish som varena pecena, uz mam ulozene vselijake vychytavky do akva, ale zas nedam za svetlo 15 Eur a odide po mesiaci. Mam odtial objednane semena drobnych rastlin na koberec, tak som zvedava co z toho bude.
Jiri Scobak doporucuje zeminu pre izbove kvetiny a na to stare dno, len sa bojim, co by tam ta zemina narobila neskor, keby som nejaku rastlinu vytiahla s korenmi, tak by som dala asi stare dno od rataja 2 l a na to platinum soil powder 3 l.
Mam z chorvatska derave vacsie kamene, zopar by som tam chcela dat, ak by presli octovym testom, mohli by robit nejake problemy? Zas nejake aquascape robit nechcem, nemam na to cit, skor chcem vytvorit bojovnikovi prostredie, aby bol spokojny. A snad potom aj krevetky.
Doma mam korene, na to by som pripevnila javsky mach a anubius.
A na usetrenie pri zabehu len bublifuk dokupim k motorceku.
A nejake LED svetlo som nasla za 30 eur na akvaland, ak nenajdem nieco lacnejsie. Bud https://akvaland.sk/9-led-osvetlenie-ak ... category=9 alebo https://akvaland.sk/4114-sinkor-led-45- ... m-15w.html
Zas som sa rozpisala.
MartinaM
 
Príspevky: 5
Založený: 13 Aug 2018 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Martina aqua

Odoslaťod Seraph » 17 Aug 2018 19:04 pm

No musis si to ujasnit - ci set alebo si to vyskladat. Prva moznost ta vyjde urcite lacnejsie ale do buducna kebyze ta to velmi chyti a zacnes upgradovat, tak to vlastne preplatis - ako vravim ja som tiez zacal setom a po roku ked ma akvaristika chytila, tak som investoval asi 3x tolko (chihiros svetlo, ext filter)
Ta akoze kobercovka z wishu mam doma 2 sacky a aj dvojitu skusenost - neodporucam vobec...myslim to vazne, realne to na zaciatku pri suchom starte a roseni kazdy den potesi oko ako to vyklici - ale aj na instagrame jedneho europskeho dodavatela rastlin som sa docital ze sa nejedna o to co si ludia myslia a urcite nejde o akvaristicke rastliny....ale uz mas objednane len odporucam nedavat - odide to za par tyzdnov, zacne to rednut a tahat sa hore a vyzera to nic moc....

A este nazor k substratu : urcite by som pod platinum nedaval nic ! A uz vobec nie nejake stare dno, dnes tu existuju take substraty ktore maju tolko zivin, ze naozaj netreba a navyse cital som milion nazorov ako to po case moze hnit apod - bordel v akva - ale ako vravim moj nazor - pod platinum isto nie....

Kludne napis co z wishu mas v plane - ja mam vela veci z wishu a viem poradit - vela veci su zbytocnosti
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Martina aqua

Odoslaťod MartinaM » 18 Aug 2018 11:24 am

Teraz som objednala z wish Led lampu, s naakumulovanymi zlavami ma vysla na 8 Eur, tak uvidim ako dlho vydrzi.
https://www.wish.com/product/5a1bd1d6b43a7e0e1ae02b45

https://www.wish.com/product/5859edb735a76d08c5e39a14
https://www.wish.com/product/5b28e66cc289d45f657f081f
https://www.wish.com/product/592fd7a578400810e69100d8
https://www.wish.com/product/5a1fa6112495d470f49c57ff
https://www.wish.com/product/5b2bbce059d99f0b4103e2e9 toto su tie rastliny
https://www.wish.com/product/5ad564798fdae435615ac67f
https://www.wish.com/product/57ce1cb491c0212036829df3 toto je asi blbost, lebo to bude asi do vnutra filtra, myslela som, ze sa to len da dovnutra akvarka na dno.
ako som to teraz pozerala, polovicku by som z toho uz teraz nekupila, no co uz.

Asi si to vyskladam, ak sa mi podari kupit to samostatne akvarko niekde v Bratislave.
MartinaM
 
Príspevky: 5
Založený: 13 Aug 2018 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Martina aqua

Odoslaťod Seraph » 18 Aug 2018 11:38 am

Heh vsetky tie veci poznam....
A ak uz teda mas lampu, potom ti je zbytocne veru kupovat set, kde ju kvoli krytu nepouzijes no....
Inac kopec veci mi takto po case doma stoji....
Tie semienka ako som uz vravel - radsej nepouzivat...kludne pozri moje temy, kde som ich pouzil (aj tema 54 l iwagumi pokus a dnes uz tam z nich mam len par a namiesto nich sa mi krasne drzi to monte carlo co som sadil normalne)
Pinzeta OK - zide sa, i ked pri jej pouzivani som neraz hresil ze neviem zasadit rastlinu tak, aby ked ich vyberam asi ma znova netahala von - asi to je o zrucnosti....a mimochodom najlepsie rastliny sadit ak je voda len po substrat a nie je napustene cele akva...

Tie cladophory /marimo moss ball/ som zvedavy v akom stave Ti pridu, potom daj urcite info - som zvedavy ako preziju cestu....a ci vobec....inak pre inspiraciu: polsky aquascaperi, ktori pracuju takmer vylucne s tymi machovymi gulami- rozrezu ich a lepia na sklay...podla mna to vyzera uzasne...dokonca posielaju cely layout spraveny presne na mieru ak by clovek chcel...na instagram davaju nenormalne veci ... http://aquamandesign.com/ANS/pl/akwaria-roslinne/

ten odkalovac som objednal aj ja a kedze mi to s nim neslo, isiel po case do kosa.....pouzivam kupeny v superzoo s takou tvrdou plastovou trubicou a hadickou (taham ustami a uz ide)

Tu malu vecicku gulatu do ktoreho vnutra mas substrat a okolo natlaci clovek nejaky mach som mal tiez niekde ale stratila sa mi....tam dovnutra das kusok Platinum napr. a potom okolo mach a on by to teoreticky mal obrast ako na obrazku...akurat ze to asi potrva...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Martina aqua

Odoslaťod Seraph » 19 Aug 2018 07:42 am

Ak pouzijes semiacka dopadne to takto a vyzera to presne tak ako to dopadlo u mna - hrozne ...
https://www.instagram.com/p/BmpbeSPHY3F ... hkuilzu4l0
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Martina aqua

Odoslaťod globalradar » 22 Aug 2018 04:52 am

Jedna rada k tomu odkalovacu. Najlepsie "nastartujes" odsavanie ked tu cast co mas v akvariu budes drzat v cca 45 stupnovom uhle. Na to aby to odsavat zacalo budes potrebovat stlacit tak 3-4 x - pri stlacani drz koniec dalej odo dna, inak si to kompletne rozviris. Robi sa mi s nim inak pohodlne.
globalradar
 
Príspevky: 68
Založený: 16 Júl 2018 01:47 am

Re: Martina aqua

Odoslaťod MartinaM » 12 Sep 2018 09:04 am

Po nejakej dobe sa hlasim, lampa dorazila a svieti velmi dobre, sice na to moje mini pidi, je to az moc, ale egeria mi doteraz aj bez lampy rastie ako besna, chudak bojovnik tam uz ma prales,tak ju mozno ani nebudem pouzivat.
No a neviem akym zazrakom, mala prist jedna ta gula a prisli dve v dvoch samostatnych balikoch, aj som to kontrolovala, ale objednavka bola len na jednu. Dosli zabalene v sacku a boli este mokre. Su krasne, posnazim sa dat foto.
Tak z foto nic nebude. Pridat ich neviem a nechce sa mi to riesit nejakymi odkazmi, dotazmi atd. Divne forum, no co uz.
MartinaM
 
Príspevky: 5
Založený: 13 Aug 2018 11:24 am
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.