Rybky sa držia pri filtri



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Rybky sa držia pri filtri

Odoslaťod r3mus » 19 Aug 2018 08:59 am

Dobré ráno páni a dámi, začínam s akvaristikou a chcel by som vás poprosiť o názor/radu/pomoc. Namiesto 1000 slov budú lepšie 3 fotky

Screenshot_1.jpg
rybky

Screenshot_2.jpg
rybky detail

Screenshot_3.jpg
voda


Akvárium je Juwel Primo 60, klasický set, takže:
objem 63L,
filter Filter Bioflow ONE
vyhrievanie AquaHeat 50
osvetlenie NovoLux LED 8W

Ďalšie informácie: spolu s akváriom som nasadil aj rastlinky (Bacopa, Hygrophila, Limnophila, Cabomba), také o ktorých som čítal, že sú vhodné do nového akvária. Na ceste sú 2 skrýše a 1 koreň s rastlinkou. Svietenie je časované na 2+6 hodín. Kŕmim 2x denne v malých množstvách. V predajni mi poradil vyžmýkať zabehnutý filter, alebo pridať štartovacie baktérie. Nikoho s akváriom nepoznám, tak som použil Tetra SafeStart. V popise bolo, že mám počkať 1-3 dni. Bol som celkom netrpezlivý, tak som na 2. deň a kúpil som 4 gupky (1 samček + 3 samičky). 1 samička neprežila noc, tak som ráno dokúpil Tetra AquaSafe. Teraz je to 4. deň a rybky nevyzerajú veľmi šťastne. Stále sa držia pri hladine a výnimočne ich nájdem plávať v akváriu. Myslel som, že majú málo kyslíka, ale filter beží na plno a malé bublinky sú všade po akváriu. Ak to neprežijú, počkám 3-4 týždne kým kúpim nové, ale neviem čo robím zle. A či sa to znova nezopakuje :dead:
r3mus
 
Príspevky: 9
Založený: 16 Aug 2018 09:39 am

Reklama

Re: Rybky sa držia pri filtri

Odoslaťod kubko82 » 19 Aug 2018 10:43 am

Aj keď si použil aqua safe tak je to typický proces v novo založenom akva kde sú hodnoty hlavne NO2 a amoniaku vysoké.Rybky sú priotravene.Mal si tie tri tyzdne pockat.Hned výmen aspoň 10-20 litrov vody.Ale nie ľadovú.A rob to kazdy den aspon tyzden.A uvidíš ci sa ti ich podari zachranit.A zozen čo najviac rýchlorastúcich rastlín typu eggeria.
Obrázok používateľa
kubko82
 
Príspevky: 193
Obrázky: 55
Založený: 01 Máj 2009 12:47 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Rybky sa držia pri filtri

Odoslaťod matus.galan » 19 Aug 2018 17:23 pm

Rybky vrat do obchodu, vynadaj tomu predavacovi, potom sa postav do kuta a aspon 100x opakuj, ze ked nieco neviem tak si to nastudujem a, ze z neba nikto mudry nespadol.

Potom si precitaj niekolko tem o zabehu akva, o tom, ze min 4tyzdne musi akva bezat kym tam nieco das a je jedno ci tam supnes celu vodicku zazracnu...

Takze ryby prec cim skor niekomu podarovat alebo vratit a zacat na novo.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Rybky sa držia pri filtri

Odoslaťod r3mus » 19 Aug 2018 18:32 pm

matus.galan napísal:Rybky vrat do obchodu, vynadaj tomu predavacovi, potom sa postav do kuta a aspon 100x opakuj, ze ked nieco neviem tak si to nastudujem a, ze z neba nikto mudry nespadol.

Potom si precitaj niekolko tem o zabehu akva, o tom, ze min 4tyzdne musi akva bezat kym tam nieco das a je jedno ci tam supnes celu vodicku zazracnu...

Takze ryby prec cim skor niekomu podarovat alebo vratit a zacat na novo.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk



To s kým sa bavíš?!
r3mus
 
Príspevky: 9
Založený: 16 Aug 2018 09:39 am

Re: Rybky sa držia pri filtri

Odoslaťod matus.galan » 19 Aug 2018 20:01 pm

S tebou lebo sa snazim aby si zachranil este to co ti tam ostalo.
Lebo aj napriek navodu na obale tej zazracnej vodicky si ten nedodrzal a pridal ryby.

V akvaristike musis dodrziavat urcite zaklady v opacnom pripade riskujes problemi a narobis si len starosti ako teraz. Keby si siel normalne podla metody zabehu akva, usetril by si peniaze aj problemi. Rovnako tie peniaze by si potom mohol dat do dalsich rastlin alebo korena a podobne.

Na to aby si mohol mat pekne akva nepotrebujes vela penazi, ale je potrebne dodrzat zakladne veci a potom sa mozes tesit.




Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Rybky sa držia pri filtri

Odoslaťod r3mus » 19 Aug 2018 20:05 pm

Dobre, skúsim to napraviť a potom sem napíšem ako to dopadlo.
r3mus
 
Príspevky: 9
Založený: 16 Aug 2018 09:39 am

Rybky sa držia pri filtri

Odoslaťod matus.galan » 19 Aug 2018 20:06 pm

A ryby sa citia zle lebo akva nie je zabehnute, nemas dostatok bakterii, otazka je tiez ako si tam tie ryby pridal a ci si dodrzal postup aklimatizacie. Tento papierikovy trst je OK ale nenameria ti vsetko. Ryby ti hned ukazuju, ze nieco nie je OK. Gubky zvkadnu v pohode vodu bez filtra a ohrievaca ak je voda zabehnuta a pravidelne sa meni. Je to asi najjednoduchsia ryba na chov.

Takze problem je nezabehnute akva. Taktiez ohrievac ti tam teraz v lete netreba. Gupkam kludne staci 24/25 v pohodicke ak to nemas v izbe kde je 20 a aj to zvladnu.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Rybky sa držia pri filtri

Odoslaťod Hora » 20 Aug 2018 08:02 am

r3mus napísal:spolu s akváriom som nasadil aj rastlinky (Bacopa, Hygrophila, Limnophila, Cabomba), také o ktorých som čítal, že sú vhodné do nového akvária.

ahoj,Cabomba v tomto akváriu nebude rásť,všetky druhy si vyžadujú silnejšie svetlo a dostatok živín.Vymenil by som ju za Limnophilu sessilifloru,keď chceš podobný vzhľad,ale aj tá sa bude pri takom svetle vyťahovať a poschodia budú riedke.
K terajším na to svetlo ideálna Sagitária subulata(niečo podobné trávnaté tam máš),do tej tvrdšej vody Egeria densa,Ceratophylum demersum na hladinu,možno nejakú Valisnériu spiralis,hlavne rýchlorastúce a nenáročné na svetlo a snaž sa postupne dosiahnúť čo najviac zarastené dno,živín bude pri Gupkách dosť.Nerieš žiadne tekuté hnojivá,len to chce pár týždňov čas na stabilizovanie.
Iné druhy rýb by som nedokladal k týmto rybám,namnožia sa a objem akvária je malý.
Primiešavanie vzduchu do vytekajúcej vody z filtra ak je tam nejaký nádstavec je horšie riešenie ako bez neho.Vodu okysličuješ jemným pohybom hladiny a nestrácaš rýchlo potrebné CO2 vyprodukované rybami,v noci rastlinami.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Rybky sa držia pri filtri

Odoslaťod r3mus » 20 Aug 2018 09:21 am

Ďakujem za postrehy. Čo sa týka rybiek, plánoval som zloženie 8 živorodiek, 8-10 neoniek a 1 prísavník. Čo sa týka rastliniek, doteraz som to kupoval z obchodu, ale už som sa nakontaktoval na chovateľa z okolia Žiliny tak budem brať najskôr od neho, popozerám teda vyššie odporúčané druhy. S tým filtrom je to pre mňa alchýmia, pozeral som videá, ako to majú ostatní. Dobrá spáva je, že rybky už medzičasom vyzerajú spokojnešie. Začínajú objavovať nové prostredie, našiel som ich pohybovať sa po celom objeme, chutí im jesť, dokonca samček už obháňa samičky. Dúfam, že to prežijú a pripravia tak pôdu ďalším obyvateľom.
r3mus
 
Príspevky: 9
Založený: 16 Aug 2018 09:39 am

Re: Rybky sa držia pri filtri

Odoslaťod Hora » 20 Aug 2018 09:52 am

r3mus napísal:plánoval som zloženie 8 živorodiek, 8-10 neoniek

Planovať si mal skôr,teraz máš malé akvárium na také zloženie na počty rýb.
Neonky totálne nevyhovujú v tom množstve vody k živorodkám,ktoré budú značne zaťažovať kvalitu vody (do pár mesiacov bude prerybnené) a ak sa ti nebude dariť,tak budeš kašľať na nutné pravidelnejšie odkaľovanie detritu.Sú to kľudné ryby,Gupka je živý rýchly plavec.Neonka môže byť stresovaná v krátkom akváriu,do ktorého sa vlastne ani nehodí.Pre menšie existujúce druhy neoniek je zase lepšia upravená voda vzhľadom na tvoju tvrdosť,pH.
Neprerybni a neprekrmuj,lebo budeš mať problémy dookola.Gupky sú žravé a vyzerajú hladné vždy,len treba krmiť rozumne.
Podpora vzduchovania buď filtrom alebo kamienkom nie je u rastlinného akvária dobré práve pre vyháňanie CO2 z vody.Nepozeraj na akvária druhých,ale na tvoje rastliny.
Ak tam strčíš klasické neonky,škoda času sa tu baviť.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Rybky sa držia pri filtri

Odoslaťod r3mus » 20 Aug 2018 09:56 am

Niekde som čítal že treba 3l na jednu malú rybku a z toho som vychádzal 60l ~ 20 rýb, ale to potom tiež bola klamlivá informácia.

Aké zloženie by si mi odporúčal?

Edit: vlastne som sa riadil týmto videom, celé zle.

https://youtu.be/t1bKX3QaOCY


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
r3mus
 
Príspevky: 9
Založený: 16 Aug 2018 09:39 am

Re: Rybky sa držia pri filtri

Odoslaťod Seraph » 20 Aug 2018 10:08 am

Ono s tymi rbykami a litrami su nejake pravidla to je pravda, ale zaroven je nutne pozerat na specifika ryb (ak by som mal pozerat len na pravidlo ze 1cm rybky = 1 l vody....potom by som do mojho 54l akvarka mohol dat aj kapra)
veru neonky potrebuju akvarka, ktore budu dlhe, pretoze ako som sa tiez dozvedel su dobri plavci a dlhe akva sa fakt mysli dlhe, urcite viac ako 1m

Ak ti mozem odporucit, to co kedysi odporucili mne, tak jednoznacne razborky - milion druhov....najmensie rybky ake poznam.
napr.
https://rybicky.net/atlasryb/razbora_ranongska
https://rybicky.net/atlasryb/razbora_skvrnoocasa
https://rybicky.net/atlasryb/razborka_bornejska
a kopec inych este aj menej narocnych rybiek......akurat zohnat ich byva problem...tiez by sa mi zisli nejake dokupit...bezne v obchodoch nie su.....niekedy som to riesil....web rybkynazelanie...dopravi ti to clovek pomocou SAD autubusov.

ALE najprv zastav, neries rybky....ale poriadne zabehni akva a daj dobre rastliny, aby nevyhrala riasa...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Rybky sa držia pri filtri

Odoslaťod Hora » 20 Aug 2018 10:14 am

Buď čisto živorodky s častejšou údržbou a výmenami tretiny vody alebo menšie odolnejšie napr.Razbora škvrnochvostá,Dánio perlové,tak z týchto môžeš mať ešte viac kusov.
Na videu tam tiež pichol Cabombu,no viem podľa svojich skúseností,že je to rastlina dočasná,jej vzhľad sa postupne zhorší v tvojich podmienkách.
Z väčších razboriek do tvojej vody,aj na videu je klinoškvrná ok aj do tých 15ks.Ty neber do úvahy 60l vody ale 5O.Niečo vytlačí substrát,máš dosť veľký filter a aj vodu nemáš napustenú úplne po okraj.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Rybky sa držia pri filtri

Odoslaťod matte » 20 Aug 2018 12:11 pm

no chlape drzim palce, mal si viac studovat dopredu, nezabehnute akva, narocne rastliny, zivorodky, ktore sa ti namnozia a vyrazne viac spinia...som zvedavy na progres
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Rybky sa držia pri filtri

Odoslaťod r3mus » 20 Aug 2018 13:10 pm

Ďakujem za odporúčania. Zatiaľ sa teda budem sústrediť na zabehnutie a potom pozriem rybky. Razborka vyzerá ako dobrá alternatíva.
r3mus
 
Príspevky: 9
Založený: 16 Aug 2018 09:39 am

Re: Rybky sa držia pri filtri

Odoslaťod matte » 22 Aug 2018 11:50 am

a vypni okyslicovac, to bola prva vec, co mi tu poradili profici, ze je to zbytocne az kontraproduktivne, kyslik ti doda zcerena hladina pri vyusteni z filtra a rastliny, ak tam pustas bublinky kyslika vyhadzujes si z vody CO2 ktory potrebuju rastliny, ako ti aj Hora doporucuje
inak aj tetry ohnive su fajn, ved ja mam rovnaky set :) a teda bol to boj, ale teraz mam myslim, vsetko na poradecku, okrem teda obcasnej ciernej stetinovej riasy :(
ja som zacal rastliny, slimaky vratane 2 neritin zebra, potom krevety japonske a az po skoro 2 mesiacoch bojovnicu s ohnivkami a nakoniec otikov a panciernickov
nechaj to poriadne zarast, tie slimaky ti pomozu s riasou aj budu trosku hnojit, dnove slimaky aj kyprit
no a pridaj drevo a pripadne lavovy kamen pre bakterie
ja som aj ohrievac vyhodil a dal tam uzke kusy spongie a trochu keramiky, tak aby som cez otvor po ohrievaci mohol odkalovat tyzdenne pri vymene 10l vody bordel z filtra, otvor mam zstuplovany korkovym stuplom
este do dna som dal trochu kuskov hnojivovych guliciek pod niektore rastliny, inak nehnojim
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.