Prisavnik Co mu je?



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Prisavnik Co mu je?

Odoslaťod Lukiki » 05 Sep 2018 16:07 pm

Dobry den, chcem sa opytat, ci mi niekto nevie poradit. Mam 180 l akvarium, a v nom mam jedneho velkeho prisavnika (asi 27 cm), par malych, 2 skalare a asi 10 mecunikov.
Problem je s tym velkym prisavnikom, ze posledne 3 dni plava vacsinu dna hore bruchom na hladine, nevie sa ponorit, len ked vydychne, vtedy sa vie. Ale aj krivo plava. Prisavnik ma neviem kolko rokov, ked som ho asi pred 5 rokmi kupil, uz mal cca 20 cm. A este som si vsimol, ze jeho vykaly (ak sa to da tak nazvat), su akokeby zeleny sliz. Ked je na hladine, tak ma akokeby nafuknute brucho na jednej strane, ale ked vydychne vzduch zo seba, klesne mu to.
Este chcem dodat, ze zmena, ktoru som urobil v akvarku, bola, ze asi pred 4 mesiacmi som si kupil CO2 set, neviem, ci to moze mat nejaky suvis.
Prílohy
IMG_20180904_214217.jpg
IMG_20180904_213847.jpg
IMG_20180904_213831.jpg
Lukiki
 
Príspevky: 4
Založený: 05 Sep 2018 16:04 pm

Reklama

Re: Prisavnik Co mu je?

Odoslaťod globalradar » 05 Sep 2018 18:07 pm

Cim ho krmis? Nemoze to mt nejaky suvis so stravou?
globalradar
 
Príspevky: 68
Založený: 16 Júl 2018 01:47 am

Re: Prisavnik Co mu je?

Odoslaťod johny350 » 05 Sep 2018 18:08 pm

nemohol sa o niečo poraniť? uvažujem, či to nemôže byť poškodený plynový mechúr.
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Prisavnik Co mu je?

Odoslaťod globalradar » 05 Sep 2018 18:25 pm

johny350 - to by mu robilo problem vyplavat k hladine, nie sa ponarat. A nemal by dovot mat zelene slizovite vykaly.

Lukiki - CO2 je pre ryby samozrejme jed (a dost prudky), cize ak sa to predavkuje tak ich to otravit moze, ale v CO2 sa fakt nevyznam
globalradar
 
Príspevky: 68
Založený: 16 Júl 2018 01:47 am

Re: Prisavnik Co mu je?

Odoslaťod Lukiki » 05 Sep 2018 18:56 pm

Krmim ho stale tym istym cca 5 rokov, kupujem granulky na rybnikoch a melem ich + aj obycajne vlocky - vsetky ryby tym krmim, takze stravou by to nemalo byt. A CO2 davkujem tak ako sa ma, mam aj dropchecker. Ani poraneny nie je. Mam este jedno take akvarko, tam mam dvoch este vacsich prisavnikov, cca rovnako starych, potrava je ta ista a tie su v poriadku. Ze cinuz nemoze byt prilis stary, neviem, kolko sa taketo prisavniky dozivaju. Len ma mrzi, ak sa tento trapi,neviem, ci mu viem nejako pomoct. Ked sa ho snazim chytit, tak ujde, ma silu,ale hned ho potom zase vynori na hladinu. :-(
Lukiki
 
Príspevky: 4
Založený: 05 Sep 2018 16:04 pm

Re: Prisavnik Co mu je?

Odoslaťod globalradar » 05 Sep 2018 19:25 pm

Lukiki - maju aj drevo v akva? Ak nie tak to im pri dlhodobej absencii moze skodit a moze to viest az k smrti, ale nemyslim, ze to je tento pripad.

Mne to najviac vyzera na nejaku otravu, ale to je fakt len tip.

Vek, no dozivaju sa kludne aj nad 20 rokov, ale vobec to nie je pravidlo. Urcit sa to tiez moc neda....v podstate mas na nich "male" akvarko, oni dorastaju v akvariu kludne aj 40-50 (aj viac) , ale to musi byt fakt vo velkom, v mensich nadrziach tolko nedorastu.
globalradar
 
Príspevky: 68
Založený: 16 Júl 2018 01:47 am

Re: Prisavnik Co mu je?

Odoslaťod Lukiki » 05 Sep 2018 19:28 pm

Tak v akvarku mam aj par drevenych korenov. Este ma napadlo,ze ryby mi zvykli vyhrabavat rastlinky, tak som niektore pritazil matkou, alebo skrutkou. Moze to nejako skodit? Alebo cim inym by sa mohol priotravit?
Lukiki
 
Príspevky: 4
Založený: 05 Sep 2018 16:04 pm

Re: Prisavnik Co mu je?

Odoslaťod johny350 » 06 Sep 2018 01:46 am

globalradar napísal:johny350 - to by mu robilo problem vyplavat k hladine, nie sa ponarat. A nemal by dovot mat zelene slizovite vykaly.

Lukiki - CO2 je pre ryby samozrejme jed (a dost prudky), cize ak sa to predavkuje tak ich to otravit moze, ale v CO2 sa fakt nevyznam


práveže kľudne môže mať problém s ponáraním a veľmi často to býva tak že sa ryby s týmto poranením nedokážu ponoriť. Poranený plynový mechúr sa môže plniť plynom, avšak ryba môže mať problém regulovať si množstvo plynu. Farba výkalu nie je príliž výpovedná a závisí od stravy. Najviac výpovedná je biela farba ktorá môže značiť parazita. Konzistencia už je výpovednejšia. Plynový mechúr nemusí byť poškodený iba mechanickou traumou, ale kľudne môže byť jeho funkčnosť znížená aj bakteriálnou infekciou, toxínmi, zväčsenými orgánmi alebo zápchou. Krmivo z rybníkov nie je kvalitná strava pre akváriové ryby. Ryba má zvláštne výkaly, treba ju sledovať či ďalej kadí, je možné že prekoná zápchu a bude v poriadku, prípadne ak žerie tak na zápchu pomáhajú dafnie a hrášok. To krmivo z rybníka tiež môže obsahovať veľa tukov, predsa tie ryby z rybníka sa predávajú na váhu. Stukovatené orgány môžu podľahnúť fibróze a tiež zatlačiť na plynový mechúr. Viem že tým kŕmivom kŕmiš dlho a preto si nie som úplne istý z čoho to skutočne môže byť a toto sú skôr dohady vychádzajúce z myšlienky bodu zlomu, kedy si už rybníková strava vybrala svoju daň, ale nemusí to tak byť. Rybu zatial sleduj či má stolicu, možno ju môžeš umiestniť do plytkej vody aby sa nevysilovala a pokiaľ nebude mať stolicu tak môžeš skúsiť trošku toho hrášku aby to tú stolicu trochu popostrčilo. Prajem ti nech sa ryba uzdraví :)
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Prisavnik Co mu je?

Odoslaťod globalradar » 06 Sep 2018 16:16 pm

johny350 - jasne stolica nie je vypovedna, ale ak som dobre pochopil zacal mat taku vtedy ked mu zacali obtiaze s plavanim,takze si myslim, ze je dost pravdepodobne, ze to ma suvis - urcite uznas, ze zelena slizovita moc normalna nie je. Krmivo je nevhodne, to je jasne. Nad otravou som rozmyslal najma preto, ze pri prisavnikoch je takyto styl plavania dost casto priznakom otravy, ale muselo by to byt jedine z niecoho co zjedol kedze ostatne ryby su zjavne v poriadku. S tym zaciatkom suhlasim samozrejme tiez, ale on si to zjavne vie regulovat, kedze sa dokaze potopit, ked "vydychne", samozrejme ale moznost problemov s mechurom nevylucujem. Jednoducho tu toho moze byt fakt vela.

Lukiki - z matky, alebo skrutky sa urcite neotravil Tipoval som stravu, stava sa, ze zelenina, ktora je pestovana "narychlo" obsahuje vela dusitanov a vela ludi prisavnikov zeleninou krmi, ty ale ako som pochopil nie.
globalradar
 
Príspevky: 68
Založený: 16 Júl 2018 01:47 am

Re: Prisavnik Co mu je?

Odoslaťod johny350 » 06 Sep 2018 17:34 pm

uznávam že slizovitá stolica môže niečo znamenať, netvrdím že nie, ale aj pokial mal takú stolicu raz tak to ešte výpovedné byť nemusí, ťažko to hodnotiť, ďalšia vec, každý vidí veci inak, jeden si môže pod pojmom slizovitá predstaviť niečo iné ako druhý. Ja si pod tým ani tak úplne neviem predstaviť ako tá stolica vyzerá. Je to ako ten sliz čo si kedysi deti kupovali v kelímkoch? alebo je to ako normálna stolica obalená nejakým slizom? neviem, asi by bolo lepšie mať fotku. To že musí nejako sústredene vydýchnuť aby sa potopil už samotné značí že ten mechúr na 100% neovláda. Kľudne môžeme mať pravdu obaja, alebo ju nemusíme mať nikto. Môže byť otrávený CO2 a kvôli tomu nevie dokonale ovládať mechúr, možno je chyba v inom orgáne, ťažko to zhodnotiť. Preto by som zatial urobil aspoň také všeobecné opatrenia. Teda pozorovať ho, sledovať stolicu a možno dať ho do plytkej vody aby sa zbytočne nevysiloval.
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Prisavnik Co mu je?

Odoslaťod globalradar » 06 Sep 2018 17:56 pm

johny350 - no vsak jasne, jednoducho rozmyslame nad moznostami.

Lukiki - mimochodom vypinas CO2 na noc, respektive v dobe ked nesvietis?
globalradar
 
Príspevky: 68
Založený: 16 Júl 2018 01:47 am

Re: Prisavnik Co mu je?

Odoslaťod MaceKx » 06 Sep 2018 22:45 pm

Pokial si dobre pamatam tak pri velkom obsahu CO2 vo vode sa prisavnikom reps. rybam zijucim pri dne nafuknu brucha. Cize je to pravdepodobne tym CO2. Uber tomu na noc vypinaj.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: Prisavnik Co mu je?

Odoslaťod Lukiki » 07 Sep 2018 09:12 am

No CO2 mam s nocnym vypinanim, nastavenym tak, ze hodinu pred zasvietenim sa zapne a hodinu pred zhasnutim sa vypne.
Ale uz je to neaktualne, prisavnik uhynul :-(
Ale co am zarazilo, vcera uz neplaval na hladine a ani hore bruchom, zdrzoval sa pri dne a siel do svojej zvycajnej skryse, kde aj uhynul, dnes rano mal uz biele oci. Aspon keby som vedel, co mu mohlo byt.

Johny350 - cela stolica bol ako zeleny slizovity, polopriesvitny pas.
Lukiki
 
Príspevky: 4
Založený: 05 Sep 2018 16:04 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Google [Bot] a 0 hostí.