Bojovnica



Všetko okolo akvarijných rýb

Bojovnica

Odoslaťod Samuel Bui » 03 Sep 2018 21:03 pm

Ahoj, som Samuel a moja bojovnica ( samica ) je poslednou dobou veľmi divná. Má trošku nafúknuté brucho, väčšinou je v rohu, v ktorom sa nachádza aj filter. Aj keď zakpolem na stenu akvária tak nereáguje. Máme 45 litrové akvárium a okrem zmienenej bojovnice tam máme aj ďalšiu samicu bojovnice, jedného samca, 3 umelé rastliny, jeden väčší kameň a filter. Pomôžte mi prosím.
Samuel Bui
 
Príspevky: 4
Založený: 03 Sep 2018 20:49 pm

Reklama

Re: Bojovnica

Odoslaťod johny350 » 03 Sep 2018 21:11 pm

Ahoj Samuel!
Skontroluj či jej neodstávajú šupiny pri pohlade zvrchu
niečo takéto a daj vedieť prípadne pošli fotku Obrázok
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod Samuel Bui » 04 Sep 2018 11:58 am

Šupiny pri pohľade z vrchu jej neodstávajú. A dnes som zistil, že ju ťahá do boka a na dno akvária. Taktiež má divne napuchnuté pod ústami.
Samuel Bui
 
Príspevky: 4
Založený: 03 Sep 2018 20:49 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod johny350 » 04 Sep 2018 12:33 pm

na tvojom mieste by som zvýšil teplotu tak na 28-29 stupňov, pridal metylénovú modrú a menil polovicu vody každé 3 dni. Príčin prečo sa také niečo tvojej bojovnici stalo môže byť viacero: umelé rastliny ju mohli poraniť, umelé rastliny sú svinstvo, vždy sa snaž mať rastliny živé. Mohol ju poraniť samec alebo druhé samica, bojovnice sú agresívne ryby a je lepšie ich chovať oddelene pokiaľ nemáš husto zarastené akvárium plné ukrytov, čo ty s tými troma umelými rastlinami takmer určite nemáš. Ryby dostávajú choroby keď majú zníženú imunitu, tú im znižuje stres ( tvoja bojovnica v takej osádke určite stresovaná bola) a vysoké hodnoty odpadových látok. Ako často meníš vodu a aké množstvo meníš? Tu sa dostávame opäť raz k rastlinám. Živé rastliny poskytujú skrýšu, znižujú stres a odstraňujú škodliviny z vody. Po vyliečení ryby, prípadne po jej smrti odporúčam nakúpiť rastliny. Aké rastliny, to si naštuduj podla toho aké máš svetlo a aký máš štrk. Kamene odporúčam otestovať skúškou octom. Vyber kameň, kvapni naň ocot prípadne ho ponor/vykúp v octe, počkaj pár minút a ak začne šumeť nie je vhodný do akvária a treba ho vyhodiť
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod matte » 04 Sep 2018 16:11 pm

mat umele rastliny v akva to je fakt blbe, to nikdy nepochopim, ved tie rastliny tam maju predsa obrovsky vyznam
a mat 3 bojovnice v prazdnom (nezarastenom) 45l akva to je uplne zleee
ako dlho tam zivoria?
Dobře se cítí v hustě zarostlé nádrži s možnostmi úkrytů
daj fotku prosim ta a popis historiu a starostlivost o akva
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod monika040 » 04 Sep 2018 16:42 pm

Uvažujem, že by som moju Bojovnicu, časom presunula do nového akva, chcela by som malé na stôl, len akokoľvek rátam, zmestí sa mi len, 10L. Asi to bude malé, že? Ak napíšete, že malé, tak nájdem niekde v izbe miesto na 20L, len chcela som to na stolíku :) Ale na to ako moja Betta pláva, asi by jej to fakt bolo malé....
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod Samuel Bui » 04 Sep 2018 17:14 pm

Ďakujem za všetky rady. Moja rybička vyzerá nejako takto ( obrázok priložený ). Skúsim nakúpiť umelé rastliny a zvýšiť teplotu vody. Ale zaujímalo by ma prečo má moja bojovnica pod pusou napuchnuté miesto.
Prílohy
_20180904_171228.jpg
Samuel Bui
 
Príspevky: 4
Založený: 03 Sep 2018 20:49 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod johny350 » 04 Sep 2018 17:29 pm

dúfam že si myslel živé rastliny že nakúpiš... mimochodom predtým ako čokolvek kúpiš zisti si o tých rastlinách niečo, každá rastlina potrebuje iné svetlo a iný substrát, aké máš svetlo na akva? kolko watt? na trubiciach by malo byť napísané kolko watt majú.
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod johny350 » 04 Sep 2018 17:37 pm

Monika 10l akvárko je v poriadku ak bude dobre zarastené, inak sa bude zle udržiavať čistota vody. Samozrejme čím viac tým lepšie, ale 10l už sa dá. Ale pozor okrem bojovnice tam nič iné nedávaj. A daj tam nejaké rastliny, prípadne aj nejaké drevo aby sa bojovnica zabavila a zároveň mala kde skryť a oddychovať. Pre inšpiráciu prikladám obrázok môjho 10l akvárka narýchlo zriadeného pre poter platy, avšak myslím si že by sa páčilo aj bojovnici Obrázok
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod Samuel Bui » 04 Sep 2018 17:39 pm

Nákupim živé rastlinky a preštudujem si o nich čo najviac :)
Samuel Bui
 
Príspevky: 4
Založený: 03 Sep 2018 20:49 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod monika040 » 04 Sep 2018 18:11 pm

johny350 - super :) ale nakoniec mi tých 20L vôjde na stôl, naukladala som si CD do rozmerov, ako bude mať akva a zvládam to ešte pracovať myšou. Rastlín, jej dám veľa, len musí poriadne zarásť moje väčšie akva, tak ešte bude musieť zo sťahovaním počkať. No v spoločenskom jej nie je dobre, vadí jej ostatné obyvateľstvo, hlavne Plata (moja jediná, ktorá ostala :( )
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod johny350 » 04 Sep 2018 19:35 pm

so zarastaním akvária to nie je úplne jednoduché, v postate je lepšie kúpiť rastliny a keď tak raz prebytky predať aby si na seba zarobili lebo dokedy sa tie čo máš rozrastú tak aby si s nimi mohla vybaviť druhé akvárium tak už z tej bojovnice čo máš nezostane ani kostra
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod matte » 04 Sep 2018 22:45 pm

https://rybicky.net/atlasrostlin/hledat/
ta chudera bojovnica ma snad okusane vsetky plutvy, to pod bradou neviem, ale zdravo to nevyzera, asi to nie je iba bojovy postoj
uff drzim palce aj tym dalsim 2
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod johny350 » 05 Sep 2018 01:00 am

tá bojovnica má hyperpláziu žiabrovej príchlopky, čo nie je ochorenie samo o sebe ale skôr príznak. Často vzniká z dôvodu vysokých nitrátov. Tkanivo žiabrí je veľmi jemné a preto náchylné na poškodenie toxínmi ako sú nitráty a amoniak. To spôsobí ich poškodenie a následné napuchnutie a zhustnutie väziva, tzv. hyperpláziu. Teda niečo ako jazva po popálení. Okrem poškodenia nitrátmi môže byť toto tkanivo poškodené inými mechanizmami, podobne ako poranenie a následný vznik jazvy u ľudí. Poškodenie teda môže vzniknúť následkom uhryznutia inou rybou, poranenia o dekoráciu alebo pôsobením parazitov. Riešením je, opäť podobne ako u ľudí ktorí sa porania, udržiavanie čistoty poranenia, dezinfekcia a zabránenie pôsobenia poškodzujúcich faktorov ( teda agresívnych rýb a ostrých dekorácii). Rybu teda treba separovať, často meniť vodu a liečiť metylénovou modrou prípadne soľou. Takéto poškodenie žiabrí môže spôsobovať rybe problémy pri dýchaní a to sa môže prejaviť zmenou chovania. Samozrejme, táto ryba môže mať aj iné ochorenia ktoré nie sú tak viditeľné a je možné že uhynie. Zväčšené brucho je normálna vec v prípade chovu samca a samice v bojovnice v jednom akváriu. Prítomnosť samca stimuluje samicu k tvorbe vajíčok, to spôsobí zaplnenie brucha. Pokiaľ jej neodstávajú šupiny tak to nebude hydrops. Suma sumárum: rybu treba preliečiť a oddeliť, okrem toho treba vážne uvažovať o zmene osádky a dekorácií. Odporúčal by som zbaviť sa samíc a ponechať len samca, ostrániť umelé dekorácie a nakúpiť rastliny, napr. cryptocoryne, microsorum, ceratophyllum demersum, prípadne menší echinodorus napr. kleine bär. V záujme zachovania ázijskej témy ( bojovnice sú z ázie) by som zvolil cryptocoryne. Väčsina z nich má nízke nároky na svetlo a substrát a rýchlo rastú. Ale nie že kúpiť 1-2 košíky ale 5-6 košíkov. Jedna ryba na 40 litrov by sa mohla zdať málo, tak by som k bojovnici dokúpil rasbory napr rasbora klinoškvrnná alebo rasbora hengelova, najmenšie vhodné množstvo, teda 5-6 kusov. Nič viac!
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod monika040 » 16 Sep 2018 14:24 pm

Chcela by som bojovnucu chovať niečím , čo by lovila, môžem jej na tento účel liahnuť Artemie ? Alebo je to také.mrňavé, že bojovnica ani nepostrehne, že to zožrala. Je s tým dosť práce tak aby jej to aj bolo k úžitku...
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod johny350 » 16 Sep 2018 22:39 pm

artemia je malá, to radšej skús chovať dafnie, do kýbla niekde na balkóne ich daj a máš
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Bojovnica

Odoslaťod spid3r » 17 Sep 2018 12:04 pm

Alebo grindal, je nenarocny a skladny.

Odoslané z SM-G935F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.