Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Jaky pouzivate substrat? Zamerte se na sve nejzajimavejsi akva.

Pisek/sterk - jeden druh : kupovany
318
43%
Pisek/sterk - ruzna zrnitost (ve vrstvach) : kupovany
117
16%
Pisek/sterk : vlastni sber
123
17%
Hezky zbarveny sterk / neonove barvy atp. :)
9
1%
Lavalit
10
1%
Akadama
13
2%
Neco specialniho (napr. ADA Amazonia, Rio Negro, atp.)
124
17%
Nepouzivam substrat
26
4%
 
Celkový počet hlasov : 740

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Azaza3l » 10 Sep 2018 22:23 pm

10 dKh a 6,6PH je 81co2 a nie 150. Pri PH7,6 by mal 8co2 čo je nereálne. A riadiť sa počtom bublín nie je najlepší nápad, ich počet nevypoveda o účinnosti rozpustenia ani rovnomernosti distribúcie v nádrži. Tiež ako a čím to meria, chyba v meraní dá aj dosť mylný výsledok.

Odoslané z SM-G935F pomocou Tapatalku
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod freem1 » 10 Sep 2018 23:09 pm

Meriam to testami od Rataja.
Takze ako mam nastavit to davkovanie CO2?

Pomocou CO2 sa da znizovat, zvysovat PH alebo?
KH sa da cim znizovat, zvysovat?
freem1
 
Príspevky: 295
Založený: 16 Jan 2018 11:55 am

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod snajprik » 11 Sep 2018 12:48 pm

KH 0 ma RO, destilovaná, dažďova, voda. Ja mam KH 0-1 u krevetiek mám platinum soil normálne PH6,5 s CO2 ho stláčam na 6,2PH a u rýb mam kremičitý filtračný štrk KH 2-3 PH bez CO2 7,8 a stláčam ho na 7,2PH
Problém vápenatého štrku je v tom keď som v akva s vápenatým štrkom začal dodávať CO2 tak mi s 7,6 stúplo na 7,8PH CO2 mi kyslo vplývalo na vápnik a ten pretlačil PH a nešlo dole ale hore. Ty tam dávaš 10x viac CO2 ako by si mal preto ty tlačíš nielen PH vody dole to by bolo tých 81mgCO2/l ale i pretláčaš vápenatý substrát a preto tých 150mgCO2/l
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Luker13 » 27 Sep 2018 19:02 pm

caute ludia

ti co pouzivate amazoniu, tak smerujem na vas otazku.... mam zhruba 3-4 roky staru amazoniu v akvarku a planujem nove akvarium a stare zrusim.... dala by sa ta amazonia pouzit ak by sa poriadne preprala od detritu? na dno by som pouzil aj power sand
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod matus.galan » 28 Sep 2018 00:19 am

Luker13 napísal:caute ludia

ti co pouzivate amazoniu, tak smerujem na vas otazku.... mam zhruba 3-4 roky staru amazoniu v akvarku a planujem nove akvarium a stare zrusim.... dala by sa ta amazonia pouzit ak by sa poriadne preprala od detritu? na dno by som pouzil aj power sand


Mozes ju tak akurat pouzit na kopecky aby si usetril na novom substrate. Preperies ak treba, nahodis do sietok a tym padom mozes robit kopce a pouzit menej noveho substratu.

Neviem o tom aby ludia pouzivali amazoniu znova. Samozrejme to neznamena, ze nemozes ale uz po tej dobe nema ten ucinok ako na zaciatku a predpokladam,ze ides robit prerabku alebo nove akva a cele ho budes zabiehat a teda nema zmysel pouzit stary substrat.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Luker13 » 28 Sep 2018 13:40 pm

cital som si teraz o tom aj na zahranicnych forach a ludia pouzivaju aj staru amazoniu... niekto to preplachuje, niekto to susi a dokonca ludia to aj v mikrovlnke ci trube susili. samozrejme pokial ten substeat neni moc stary a nerozpadava sa v rukach.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod JimmySK » 30 Sep 2018 15:31 pm

Caute vedel by mi niekto poradiť preco sa mi nechytajú rastiny v mojom substrate ADA Aqua Soil Amazonia Light. Niektore uplne odchadzaju. Hnojim kazdy druhy den, taktiez vymena vody kazdy tretí den, pri zábehu Akva. Co by mohlo pomôcť? Ďakujem
JimmySK
 
Príspevky: 17
Obrázky: 1
Založený: 15 Jún 2018 13:33 pm

Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod matus.galan » 30 Sep 2018 23:37 pm

A co kvalita rastlin? To moze byt dost velky problem. Nepises odkial si to kupoval, taktiez svetlo pripadne co2?

To, ze menis vodu a davas hnojiva (ak vobec nieco) neznamena,ze to staci.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod snajprik » 01 Okt 2018 09:24 am

JimmySK napísal:Caute vedel by mi niekto poradiť preco sa mi nechytajú rastiny v mojom substrate ADA Aqua Soil Amazonia Light. Niektore uplne odchadzaju. Hnojim kazdy druhy den, taktiez vymena vody kazdy tretí den, pri zábehu Akva. Co by mohlo pomôcť? Ďakujem

Caute vedel by mi niekto poradiť prečo mi auto neťahá? Lejem do neho benzín každý tretí deň. Čo by mohlo pomôcť? Ďakujééém :lol:
Proste mi to nedalo :mrgreen:
PS: objem, svetlo, dĺžka svietenia, CO2 áno nie, aké a množstvo hnojiva, akú máš vodu, filtrácia, ako dlho máš založene akva, aké druhy rastlín, ideal aj fotka...
PS2: a mimochodom toto patri úplne ale úplne do inej témy :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod freem1 » 02 Nov 2018 15:11 pm

Rozhodol som sa, ze si vymenim to moje strkove dno, ktore sumi v octe.
Chcem tam ten tmavsi kremicity strk Hagen.
https://www..akvariumonline.sk/prirodne- ... 14700.html
Kolko 25 kg baleni budem potrebovat do akvaria Diversa Startup 80 oblukove 112 litrove?
https://www..akvariumonline.sk/diversa-s ... gKc9fD_BwE

Vodu s rybkami a rastlinkami by som zatial dal do 80 litroveho ulozneho boxu, kde by som dal aj vsetko ostatne ako vonkajsi filter, termostat, CO2, atd.
https://www.market24.sk/boxy-na-hracky/ ... r-s-vekom/

Musim tam dat aj pod ten strk Hagen nejake aditiva?
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/aditiva
Ktore a kolko asi?
Mam pouzit aj zasobny vyzivny substrat pod ten Hagen?
Za aku dobu mozem dat do akvaria tu vodu s rybkami a rastlinkami z toho ulozneho boxu?
freem1
 
Príspevky: 295
Založený: 16 Jan 2018 11:55 am

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Luker13 » 02 Nov 2018 22:28 pm

jedno balenie by ti mohlo stacit... netusim ake je to balenie velke

ak chces pestovat rastliny, urcite by som tam dal nejaky zasobny substrat https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... -substraty a na to ten hagen

aditiva od ADA si myslim, ze odporuvaju len pre amazoniu a celkovo ich ADA znacku a s ostatnymi skusenosti nemam. ked chces urychlit zabeh, mozes skusit nejake aditiva co sa priamo do vody apikuju napr seachem stability

vodu mozes dat cerstvu novu, ak chces co najrychlejsi zabeh, rozhodne nevypinaj stary filter a nechaj ho bezat v nejakej nadobe a hned ho presun do noveho akvaria a tym padom nemusis pouzivat startovacie bakterie.

cize zasobny substrat, na to hagen, posadis co najviac rastlin, napustis vodu a zapojis vsetku techniku... ak filter pojde nonstop, tak bakterie v nom preziju a budu od zaciatku odburavat amoniak a tym padom mas rychly zabeh
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Bubka19 » 04 Nov 2018 12:34 pm

Ja som mám tiež o tom už niečo načítané, ale tu som sa dozvedel asi najviac. Fakt super užitočné príspevky.
Bubka19
 
Príspevky: 1
Založený: 04 Nov 2018 12:31 pm
Bydlisko: SR

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod freem1 » 05 Nov 2018 19:12 pm

Prosim Vas, ake mate skusenosti s tym tmavsim strkom Hagen?
Je to kremicity strk alebo?
Ake ma vyhody a nevyhody?
https://akvaland.sk/2821-akvarijny-strk ... 1-2mm.html
Dakujem.
freem1
 
Príspevky: 295
Založený: 16 Jan 2018 11:55 am

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod snajprik » 06 Nov 2018 00:00 am

Čo zas vymýšľaš za ptakoviny, normálne kúp dve balenia 8L Platinum soil power 38€ ťa nezabije a ušetríš na hnojení, stačí zopár bubliniek CO2...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod matus.galan » 06 Nov 2018 00:04 am

Normalny strk, prirodna farba, jemna zrnitost...neviem co v tom budes sadit ale tu niesu ziadne plus alebo minus. Substrat kupujes podla toho co budes v akva sadit alebo replikujes biotop alebo len vymyslas :)
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod freem1 » 06 Nov 2018 00:34 am

Platinum Soil asi nechcem, lebo zevraj je s tym viac problemov a neviem co este - tvrdi to viacero skusenych akvaristov. Je to najma o marketingu. Akoze isto to ma nieco do seba, ale zazrak to neni.
Preto uvazujem nad tym strkom Hagen, lebo teraz co tam mam ten prirodny strk, tak trochu sumi v octe.
Mam rastlinne akvarium od nenarocnych az po narocne rastlinky s roznou osadkou ryb.
freem1
 
Príspevky: 295
Založený: 16 Jan 2018 11:55 am

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Azaza3l » 06 Nov 2018 01:21 am

Vyhody:lacnejší, ťažší nez platinum soil a jemu podobné. Nevýhody :je to inertný substrát čiže sám o sebe neovplyvňuje vodu takmer vôbec ani negatívne ani pozitívne. Ak ti sumi substrát ktorý máš a chceš hagen, tak si ho kúp.
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod freem1 » 06 Nov 2018 08:53 am

A mam dat pod ten Hagen aj zasobny vyzivny substrat alebo radsej nie? Lebo niektory hovoria, ze nie a niektory zase, ze ano. Tak teraz neviem. Ak ano, tak preco ho pouzit, a ktory?
freem1
 
Príspevky: 295
Založený: 16 Jan 2018 11:55 am

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod snajprik » 06 Nov 2018 11:32 am

:) čistý piesok je pre cichlidy, tlamovce proste pre ryby čo vŕtajú do dna, pre rastliny nevhodne. Kombinácia piesok a výživový substrát je pre chudobných rastlinkárov, ako som ja. Keď som riešil v 600L rastlinne akva vyšlo ma to za cca 16€ 75kg filtračného piesku a 20L substrát pre vodne rastliny, komplet dno, problém je, že nesmieš presádzať rastliny a nesmieš mať žiadne ryby čo ryjú do dna, lebo keď sa ti dostane výživový substrát nad piesok môžeš vypustiť akva a nanovo zakladať. Ale keď máš peniaze a chceš rastlinne akvarko tak najlepšia a najkvalitnejšia možnosť je sušená čierna hlina, som sa buchol po vrecku a do 300L nádrže som použil Platinum soil kvalita/cena bezkonkurenčná oproti konkurencii, mam ho tam 9 mesiacov a ani jeden cent neľutujem. Neplava, drži tvar, rastlinky v ňom rastu podstatne lepšie ako v hocičom inom, presadzaj môžeš do zblbnutia, ryby môžu ryť do dna koľko chcú, stabilizuje vodu aj ked jeho schopnosť nieje neobmedzena. Len si treba uvedomiť že už ta čierna hlina je kvalitne hnojivo, tak že do vody už netreba nič, alebo len veľmi malo liať živín. A aj tie najnáročnejšie rastlinky rastu do krásy.
Voda pekne cirkuluje v substráte a funguje ako ďalší filter, pekne sa odkaluje, jeho nevýhoda je len cena.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod freem1 » 06 Nov 2018 11:59 am

A budu mi stacit 2 balenia toho Platinum Soil 8l Powder do 112 litroveho akvaria s plochou dna 80x32 cm? Tych 40 € by som uz obetoval.
Ten Platinum Soil potrebuje nejaky cas na zabehnutie? - ide mi o to, ze teraz mam vela rybiek a aj rastliniek. Mozem tam hned dat tie rybky a rastlinky?
Ako vyzera a posobi v akvariu s rastlinkami a rybkami? Nerozpadne sa po dlhsej dobe?
freem1
 
Príspevky: 295
Založený: 16 Jan 2018 11:55 am

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Hora » 06 Nov 2018 13:13 pm

@freem1
už si konečne vyber niečo,lebo čítať dookola ten-onen,výhody-nevýhody,tmavý-svetlý presahuje už hranice nerozhodnosti.To samé bolo s osvetlením,hnojením.Tvoje akvárium riešiš ešte aj na bicyklovom fóre,ťaháš z ľudí konkrétnu odpoveď,ale každý máme iný vkus.
Dostal si mnoho nasmerovaní a napriek tomu robíš aj tak podľa seba,napr.prehnojuješ neprimerane terajšiemu stavu.
Tu máš kalkulačku a buď konečne rozhodnejší
https://sk.aqua-fish.net/clanky/substrat-akvaria
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod freem1 » 06 Nov 2018 13:24 pm

Ked uz, tak teraz nehnojim a bude tomu asi 3-4 tyzdne.
Ten strk co tam mam je nevyhovujuci, kedze sumi a preto ho chcem vymenit. Mal som to urobit hned na zaciatku, ked som kupil akvarium, ale bolo to moje prve akvarium a nemal som ani sajnu, ze sa robi nejaky octovy test a dalsich milion veci, o ktorych som vtedy vobec nevedel. Postupne som zacal riesit jednotlive veci, ako CO2 flasu a s tym suvisiace veci ako ihlovy a elektromagneticky ventil, pocitadlo bublin, difuzor a atomizer, novy vonkajsi filter, hnojiva, krmiva atd.
Preto teraz riesim nove dno a nechcem zase urobit nejake chyby, ktore budem potom neskor lutovat.
A necham si rad poradit od "snajprika", kedze on spomenul ten Platinum Soil.
"Hora" - neviem preco spominas bicyklove forum, ked to bolo uz davno predtym.
freem1
 
Príspevky: 295
Založený: 16 Jan 2018 11:55 am

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Hora » 06 Nov 2018 13:32 pm

pretože sa tu stále točíš dookola,Platinum si sa pýtal a bol rozhodnutý 24.7
5.11 napíšeš,že Platinum asi nechceš
teraz už znova áno
a bicyklistom píšeš,že na Akve sa človek poriadnej a konkrétnej odpovede nedočká,ja sa divím,že ešte niektorí majú s tebou súcit
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod freem1 » 06 Nov 2018 13:57 pm

Hej pisal, ale to bolo davno, tak neviem naco to riesis :!: :!: :!:
A ano riesim to opat, lebo som amater zaciatocnik a neviem sa rozhodnut - kebyze to viem tak to tu asi nepisem.
freem1
 
Príspevky: 295
Založený: 16 Jan 2018 11:55 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.