J - potencionálne paludárko v práci



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod j » 01 Okt 2018 13:39 pm

No veď zhruba takú nejakú sumu som aj rátal.
Inak som pozeral že už si dal vodu - gratulujem k napredovaniu.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod j » 05 Okt 2018 11:58 am

Teraz som zistil že akvárko Dennerle Nano Cube 60 l (38x38x43) mi pasuje na ten stolík ako riť na šerbel.
To by bola tiež jedna z možností. Ak by som si dal lepiť niečo špeciálne asi by to nevyšlo o moc lacnejšie. No a pri tomto sa stále môžem rozhodnúť či to dám plné vody (a prípadne to zakryjem) alebo tam dám iba nejakých 30 cm vody a urobím aj nejakú "nadvodnú" časť.
Mám o čom rozmýšlať. Ale skôr sa kloním k verzi nejakého paludárka. Klasických akvárií mám už dosť.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod j » 06 Okt 2018 21:56 pm

Hlásim pokrok - zohnal som z druhej ruky akvárium Scaper's Tank 35 l od Denerle (40x32x28 cm).
Ešte je v originálnom obale, snáď bude v poriadku. Mal som predstavu trochu väčšieho objemu vody, ale aj toto by malo byť ešte použitelné.
Teraz uvažujem čo s tým ďalej.
Stále ma máta to že v práci sa počas víkendov a hlavne počas vianočných sviatkov iba temperuje a naozaj netuším kolko tam vtedy môže byť stupňov. Možno to klesne aj k 15tim. Neviem.
Ohrievač v akvárku síce plánujem, ale otázne je či bezproblémovo utiahne týždeň udržať patričnú teplotu v daných podmienkach. Na to vyvstáva otázka či by ju neutiahol lahšie keby bolo akvárko zakryté, ako keď by voda čiastočne cirkulovala mimo neho v otvorenom paludárku.
Má niekto skúsenosť (alebo aspoň predstavu) ako sa to môže správať?

Keď to zhrniem - vychádzajú mi dve možnosti - klasické zakryté miníčko a spoza neho by vyrastali nejaké rastliny z klasického hrantíka so zeminou, alebo akési paludárko, kde by som za akvárium urobil nejakú nadstavbu kde by cirkulovala voda z akvária a rastlinstvo by slúžilo ako "koreňová čistička".
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod Seraph » 07 Okt 2018 14:12 pm

Rozumiem tvojim obavam - vikendy by som neriesil ale sviatky to moze byt horsie,
rastlinne osadenstvo by to urcite dokazalo prezit - problem by fakt mohol byt s nejakymi rybkami a teda teplotou vody...
Ja ohrievace nepouzivam, kedze som aj vlastnou skusenostou zistil (aj tu na fore vela cital) ze v stabilnych domacich podmienkach je to totalna zbytocnost...
Myslis ze by to v praci mohlo byt az tak hrozne...to po sviatkoch pridete do prace a sedite v kabatoch par dni kym sa budova neohreje?
A tak ci onak priklanam sa k moznosti paludarka :D
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod j » 07 Okt 2018 21:07 pm

Ako som písal - neviem kolko tam môže byť stupňov, ale prvý deň po víkende/sviatku je pocitovo o niečo chlanejšie. Kúpim teplomer a trochu to budem sledovať.

Inak som už z domácich zásob vyčlenil filter aj ohrievač (Eheim - 75 wat), takže techniku mám viac-menej vyriešenú.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod j » 09 Okt 2018 08:13 am

Akvárko je už na svojom mieste a už mám v podstate jasno čo s ním. Bude to akési "falošné" paludárko.
Za akvárkom je nejakých 12 cm miesta kde prídu kvetináče s rastlinami a kde umiestnim drevo ktoré bude trčať nad akvárium a na ktoré by som chcel prichytiť nejaké tilandisie. Akvárium bude odkryté, len počas zimy ho budem podla potreby zakrývať kvôli udržaniu teploty.

Technika - hlava filtra s molitanom, ohrievač a podla potreby môžem nad akvárium natočiť stolnú lampu (ráno, zamračené dni). Pravidelné svietenie neplánujem.

Zariadenie: Na dno plánujem nejaký jemnejší štrk, podla možnosti svetlejšej farby. Pôvodne som plánoval akési 3D pozadie z lávových kameňov, ale ten objem vody je už aj tak malý, tak z neho nechcem ešte zbytočne uberať dekoráciami. Pozadie bude nalepené zvonku a prispôsobím ho farbe kvetináčov nech to na seba nadväzuje. Asi kúpim nejaký menší koreň na zamaskovanie filtra a ohrievača.

Rastliny: Prebytky z domu - mix kryptokorýn + microsorium. Možno na skúšku dám aj trochu bacopy či sa náhodou nechytí.

Živočíchy. Asi tam dám jedného slimáka "helenku". Krevety možno áno, možno nie. Ešte uvidím. Môže sa stať že sa mi tam nejaká prepašuje z rastlinami. Ohladom rýb - dosť som poškuloval po nejakých malých razborkách, ale píšu že sú pomerne náročné a vyžadujú aj vyššiu teplotu ktorú im ale neviem s istotou zaručiť. Takže asi pôjdem osvedčenou klasikou - pncierniček "pygmeus" a tetra ohnivá. Počítam že čistý oblem môže byť +-30 litrov, takže by som to videl tak na 6 pygmejov a 8 ohniviek. To by hádam to akvárko mohlo zniesť. Možno ešte zo dvoch otíkov?
Každopádne budem zrejme ryby kupovať až po vianociach, takže ešte mám čas si to rozmyslieť.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod j » 09 Okt 2018 12:14 pm

Ešte prihodím predpokladanú vizualizáciu. Je to síce trochu inde oproti predošlím predstavám, ale je to podstatne jednoduchšia cesta a dúfam že vo výsledku to bude pozeratelné.
Prílohy
nepalud2.jpg
nepalud1.jpg
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod Seraph » 11 Okt 2018 12:15 pm

Tie tilandsie budes kde kupovat? uz dlhsie o nich rozmyslam na moju lavu (suchu) stenu paludarka...normalka niekde v kvetinarstve? maju ich u nas? na webe som videl jeden eshop myslim tilandsie.sk....ale to je tak vsetko
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod j » 11 Okt 2018 12:34 pm

Mali by ich mať v OBI. Trochu ma od nich odrádza potreba mäkkej vody - doporučuje sa aspoň prevarená (samozrejme po vychladnutí :) ). Ale asi ich skúsim.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod snajprik » 11 Okt 2018 13:15 pm

Všetky rastliny majú radi mäkkú vodu je to vlastne dažďova. Dažďova voda ma tu výhodu že môžeš jej vymeniť i 90% a nič sa rastlinkám nestane, lebo si myslia že to bol dážď. Ja na to mam v záhradke zvod zo strechy, keď nedopadá do nádrže priame slnečné svetlo tak vydrží i miesiac. V zime zase sneh, a keď sa mi nechce babrať s tým tak na benzíne majú za 1€ 5L balenie RO vody, alebo s vysokohorskej studničky si naberiem tam je extra mäkka.
Prevarená voda nepomôže. Da sa kúpiť a namontovať RO, ale ak toho nepotrebuješ kvanta tak sa to neoplatí.
A ty tam budeš mať cca 30L vody mesačne sa odporúča meniť 30% objemu tak 10L RO vody mesačne to sú 2€... Keď ovšem nezoženieš dažďovu či iný zdroj.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod j » 11 Okt 2018 13:25 pm

Tú prevarenú vodu doporučujú na stránke o tilandesiách, tak to asi až taká blbosť nebude. Aj keď je pravda že píšu že to nie je celkom ideálne riešenie - skôr núdzovka.
Ale kúpiť destilku tiež nie je problém.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod Seraph » 11 Okt 2018 22:25 pm

j napísal:Mali by ich mať v OBI. Trochu ma od nich odrádza potreba mäkkej vody - doporučuje sa aspoň prevarená (samozrejme po vychladnutí :) ). Ale asi ich skúsim.

S tym OBI to nevyzera rutovo, pozeral som uz skor....
Len Poprad pripadne moznost objednavky v predajni....no mozno....uvidim...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod j » 12 Okt 2018 09:57 am

Tilandesie sú kúpené a nalepené na dreve (snáď to bude držať). Podla výzoru by to mal byť druh "Abdita".
Pozadie za akvárkom (kvetináče a rastliny) je skompletizované, keď budem vedieť že tie tilandesie držia, tak tam ešte doaranžujem to drevo.
Zaujímavé že tieto "periférie" (kvetináče, rastliny, vedro) stáli tolko čo samotné akvárium.
Takže už mi chýba iba štrk, koreň a nejaký menší zvon na prípadné odkalovanie. To budem zháňať budúci týždeň.
Potom sa pustím do vodnej časti.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod j » 15 Okt 2018 07:31 am

Ďalší pokrok - v akvárku je už štrk (hrúbka 3 - 4 cm) a 25 litrov vody. Zapol som filter nech sa to trochu prečistí.
Ešte mi ostáva kúpiť nejaký vhodný koreň. Ten budem zháňať dnes, alebo zajtra.
V stredu by som rád zasadil rastliny. Potom skúsim spáchať nejaké foto.

Ohladom tilandesií - ako tak držia, ale mám strach že keby som do nich nechtiac silnejšie drgol, tak sa odlepia. Budem musieť byť opatrný.
Kúpil som na pumpe aj destilku na postrekovanie. Len sa nemôžem zbaviť akéhosi pocitu že destilovaná voda je už trochu "moc" a uvažujem že by som ju trochu "riedil" normálnou vodovodnou odstátou vodou. Asi 1 diel vodovodnej na 9 dielov destilky.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod j » 16 Okt 2018 06:40 am

V akváriu aj už aj koreň. Je trochu menší ako som plánoval, ale aspoň zbytočne neuberá z objemu vody. A hlavne je pekný a nepláva. Trochu ma mrzí že som včera videl krajší štrk ako mám, ale to už nemienim riešiť.

Takže čo sa týka techniky, tak by som mal byť hotový. Na to že som chcel niečo finančne nenáročné, poskladané z domácich prebytkov, tak som sa už v investíciách vyšplhal na sumu okolo 80 eur. Čo je už dosť. A to ešte budem kupovať ryby.
V tej sume je akvárium, štrk, koreň, teplomer, odkalovač, vedro - to je akva časť + kvetonáče a kvety za akvárko.

Večer doma pretrhám rastliny a zajtra budem sadiť.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod Seraph » 16 Okt 2018 10:27 am

a hlavne fotit....:D
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod j » 16 Okt 2018 10:37 am

Bude aj foto, ale až to bude trochu vyzerať.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod j » 17 Okt 2018 07:40 am

Rastlinky posadené. Dolial som 3 litre bordelu čo som odsal po pretrhaní rastlín, nech to nie je také sterilné. Vymáchal som v tom aj filter. Voda chytila hneď pekný hnedkastý nádych.

Teraz len treba dúfať že rastlinky prežijú zmenu podmienok (nové dno, menej svetla).
No a už sú tam aj prví obyvatelia - z rastlinkami sa mi tam prepašovali nejaké krevetky. Uvidím či prežijú. Zatial som videl dve - velkú a malú.

A jedna zlá správa - drgol som do jednej tilandesie a tá sa (presne ako som sa obával) odlepila. Estetika, neestetika - asi ju tam prichytím len gumičkami. Na nič sofistikovanejšie už nemám nervy.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod Andrejamazonia » 17 Okt 2018 12:02 pm

Ahoj.Prečo nedáš nejaké fotky ako to prebieha od začiatku aspon nejake orientačne založenie,priebeh urobil som to urobil ono síce o tom píšeš ale ludí tu zaujimajú hlavne obrázky ako sa to vývíja ako to vyzerá prípadne by ti niekto s niečim ešte poradil takto si len predstavujeme všetci nejake paludarko v práci :)
Andrejamazonia
 
Príspevky: 198
Obrázky: 3
Založený: 22 Dec 2015 16:12 pm
Bydlisko: Žilina

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod j » 17 Okt 2018 12:25 pm

Ono zatial nebolo velmi čo fotiť. Proste klasické zakladanie akvária s kvetmi v pozadí.
Ale zajtra si už plánujem priniesť foťák - takže ak nebude nejaký zádrhel tak v piatok by mohli byť nejaké fotky.
Chce to len trpezlivosť. :wink:
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod SoRex » 17 Okt 2018 13:30 pm

Zde je číslo Akvária, tematicky zaměřené na paludária - http://e-akvarium.cz/casopis/akvarium32.pdf
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod j » 18 Okt 2018 17:04 pm

Tak dávam prvú várku slúbených fotiek. Najprv ranné pri umelom osvetlení.
Prílohy
IMG_3071_up_z,.jpg
IMG_3075_up_zm.jpg
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod j » 18 Okt 2018 17:16 pm

Nie je to celkom paludárko, ale je tam aspoň aká-taká podoba.
Prílohy
IMG_3085_up_zmen.jpg
S "intímnym" osvetlením.
IMG_3103_up_zm.jpg
Za denného svetla.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - potencionálne paludárko v práci

Odoslaťod j » 19 Okt 2018 10:06 am

Ešte jedna várka fotiek.
Prílohy
IMG_3079up_zm_vrch.jpg
Ešte kuk zhora
IMG_3093up_zm_bok.jpg
Bočný pohlad
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.