Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod DrSlamastika » 17 Okt 2018 14:56 pm

to je hnus velebnosti to akva . . a ten pristup . . chce sa mi smiat a plakat zaroven
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Reklama

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod Azaza3l » 17 Okt 2018 16:10 pm

DrSlamastika napísal:to je hnus velebnosti to akva . . a ten pristup . . chce sa mi smiat a plakat zaroven
Je to jej prvé akva, cca 2 týždňové a nie je v súťaži Ruža amazónie. Prístup... pri deťoch udržať prázdne akva 4 týždne, dať tam ryby ktoré sa im nepáčia alebo nedať ktoré sa im páčia to tiež nemusí byť jednoduché.
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod DrSlamastika » 17 Okt 2018 16:37 pm

Aj ja som pred dvoma tyzdnami zakladal uplne prve akva, a netyram ryby, nedavam tam nechutnu umelu dekoraciu (casto krat aj drahu) Pristup . . tak najprv snad s deckami prediskutujem co vlastne chcu a tomu podriadim vyber akvarka, ako radsej ulahodit detom, co je chyba matky, ked to nevie ukocirovat. Je lepsie nech vidia potom tie svoje krasne rybicky ktorym urcite daju mena, plavat hore bruchom??? Asi nie, a udivuje ma ze pani ma deti, podla toho textu mi prislo ze ma max 15 rokov :)
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod Hora » 17 Okt 2018 18:45 pm

isis2000 napísal:Pretoze mi ich poradiliu a mala som dojem ze nie su az take narocne.

tak akvárium nastav podľa nich,aby sme tu zbytočne nestrácali čas a aj tak bude inak
isis2000 napísal:a stale sa snazim.

fajn :)
isis2000 napísal:Je kopec chovatelov rybiciek, ktori dnes akvarko kupia a hodia don ryby a funguju.

dá sa nájsť veĺa stránok a dokonca akvaristických,kde sa píšu nezmysly a mnoho podobných článkov koluje po nete,tak sa netreba čudovať tým ,,chovateľom"
bod 5 zábeh po týždni
https://rybicky.net/clanky/451-zakladam ... -za-krokem

medzi 14 TOP rád je hneď niekoľko lahôdok,ale zábehu sa týka bod 11
https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-jak ... arium.html

toto je bombové "Nechajte akvárium aspoň jeden deň zabehnúť, ideálny je týždeň".
Začíname 5/5
https://www.petcenter.sk/zverinec-ryby- ... rirucka-sk

údržba pre milovníkov pvc rastlín
https://www.radaveterinare.cz/ryby/clan ... akvariu-31


DrSlamastika napísal:to je hnus velebnosti to akva . . a ten pristup

by si mal zhodnotiť svoj
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod isis2000 » 18 Okt 2018 08:08 am

Dakujem za podporu aj za kritiku.
Je mi luto, ale mali ste pravdu. Zo 6 panciernickov zostali dva... a ano je to velmi zle aj pre deti:(
teraz neviem co robit. Zrejme pockat ale neviem kolko a potom kupit novych...
isis2000
 
Príspevky: 28
Obrázky: 4
Založený: 01 Okt 2018 09:05 am

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod Hora » 18 Okt 2018 09:57 am

Čakať na koniec zábehu,vyberať mrtvolky,meniť zatiaľ denne 5-6l vody (rovnakej teploty ako v akváriu) pre preživších na zníženie NO2.Teraz je na vrchole a bude pomaly klesať na minimum.
Nedokupuj žiadne ryby a aj v budúcnu lepšie postupne (týždenne jeden druh),ako toľko rýb naraz,nech sa nedvíhajú dusíkaté látky.
Krm málo,aby nebolo na dne viac než sú schopné prijať.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod martin67 » 18 Okt 2018 10:15 am

A co sa tyka druhov, su nejake ktore vylucene nesmu ist k sebe do jedneho akvaria? Naopak, ktore si najviac "rozumeju" a je vitane ich mat pri sebe?
martin67
 
Príspevky: 6
Založený: 09 Nov 2015 11:33 am

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod matus.galan » 18 Okt 2018 14:28 pm

Do tak maleho akva najlepsie jeden druh rybky cize jednodruhove. Cize ryby ktore ziju spolu v jednej lokalite napr. Vola sa to biotop.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod DrSlamastika » 18 Okt 2018 14:55 pm

Hora napísal:

DrSlamastika napísal:to je hnus velebnosti to akva . . a ten pristup

by si mal zhodnotiť svoj



A co presne sa ti nepaci?
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod isis2000 » 22 Okt 2018 06:49 am

Po vikende sa mi zda, ze rybky uz hadam vydrzia. Zostalo 6 stukovcov, 4 rasborky a 1 panciernicek.
Tento tyzden bude akvarko strvty tyzden po zalozeni. Na konci tyzdna by som mohla dokupit nove rybky? A ake?
Panciernickov sa uz bojim kupit, ale neviem ci prisavnik je vhodny do takeho maleho akva. A tiez ci mam k tym 4 kupit rasborkam dokpit aspon dve, ked uz ich tam tada mam:(
isis2000
 
Príspevky: 28
Obrázky: 4
Založený: 01 Okt 2018 09:05 am

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod Hora » 22 Okt 2018 08:49 am

Bože netlač na pílu,prírodu neoj...š!!!
Tento týždeň bude ešte len koniec tretieho týždňa,mesiac po založení bude až 4.11.
Nejaké ryby tam plávajú,nesiľ kupovať ďalšie,treba ich nutne?
Počkaj na lepšie stabilizovanie akvária,počty sa pravdepodobne ešte zredukujú následkami otravy.
Max. by som dal(po 4.11) jednu peknú,kľudnú,nenáročnú Bojovnicu k tým rybám a dosť. Nestačí??
Sa uvidí,ako odolajú štukovci chorobám na suchej nemennej strave,pri tom pH a ich počte.
Pýtaš sa na zodpovedané,prísavník nie,o vhodných rybkám sme písali. Makulatky nechaj dožiť (len by si ďalšie zbytočne trápila).
Z pancierníkov obavy nemaj pokiaľ budeš krmiť rozumne,nenatrieskaš veľa rýb a nevhodných,budeš meniť pravidelne časť vody,nebudú stresovaní z nejakého iného podnetu sú vďačné a pomocné rybky.
To,že neprežili nie je znak ich náročnosti,ale vieš čoho.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod matus.galan » 22 Okt 2018 22:53 pm

Hora ma pravdu, ak to nechces doslovat posrat tak prestan tlacit na pilu lebo si koledujes o problem, vyhodene peniaze a nasledne trapny pocit na fore kde ti uz kazdy napisal co mas robit a co mas mat v osadke.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod matte » 23 Okt 2018 11:51 am

Hora napísal:Z pancierníkov obavy nemaj pokiaľ budeš krmiť rozumne,nenatrieskaš veľa rýb a nevhodných,budeš meniť pravidelne časť vody,nebudú stresovaní z nejakého iného podnetu sú vďačné a pomocné rybky.
To,že neprežili nie je znak ich náročnosti,ale vieš čoho.


Hmm podla mna pre zaciatocnika panciernickovia nie su uplne najjednoduchsi, ja som dodrzal vsetko co ste mi tu radili a aj tak mi 2 habrosusy zo 4 odisli, zvysni 2 su OK, preto sa mi skor pygmejovia zdaju nenarocnejsi, aj v atlase su o level nizsie v narocnosti.
Cíze casom ak sa akva a pocty ryb ustalia, rastliny rozrastu, by som kupoval https://rybicky.net/atlasryb/pancernicek_maly
Aj ked habrosus, cize 3skvrnny je krasny a pride mi na dne ovela pracovitejsi, fakt nechapem, preco mi 2 odisli :(
Tu na fore viaceri pisali problemy s pandami aj habrosusami
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod matus.galan » 23 Okt 2018 23:13 pm

Do takeho akva by som ani ziadne pancierniky nekupoval ani pigmejov, moj nazor.

Pancierniky potrebuju stabilne prostredie, bez mrdania sa v akva, v substrate, pravidelne vymeny vody, miesto na schovanie atd....ak cokolvek nesedi budu bojazlive, neuvidis ich, von pojdu len v noci, netreba zabudat,ze dychaju zduch z hladiny takze ak mas krycie sklo musi tam byt miesto lebo pri nadychovani vedia pekne vyskocit nad hladinu a tym sa aj otrieskat o sklo.

Dolezity aj aj dobry zdroj panciernikov, vacsie mnozstvo min 6+, dobra strava na roznej baze a podklad. Jednoducho pancierniky miluju piesok alebo jemny strk bez hran, lubia sa hrabat a vrtat.

To su aspon moje skusenosti a to som mal pandy a teraz pigmejov. Spravaju sa rovnako a vidim to sam,ze ak nieco zmenim, zmeni sa aj ich chovanie.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod isis2000 » 24 Okt 2018 11:16 am

Dobry den,
bohuzial uz sme prisli o dalsiu razborku a dvoch stukovcov.
Pockam do toho 4 novembra, ale uz erz rozmyslam co spravit. Som velmi sklamana, ako to vsetko dopadlo a mam uz obavu kupovat hadam cokolvek.
Hora mi v prvom prispevku doporucil tieto rybky:razborky škvrnochvosté,Dánia galaxy,Tetra ohnivá.

Rozmyslam ze kupim jeden druh + nejakych cisticov. Ale predsa len sa musim spyta, hora napisal len nie neonky a ja neviem preco, nie neonky.
Pytam sa na ne, pretoze mi pripadaju ako jedny z najmenej narocnych ryb. Kdze tymto sa u mna naozaj nedari, aj ten chuda panciernicek stale chodi hore dolu po stene akvarka, tak rozmyslam nad kupou tych najmenej narocnych rybiek. Uz nechcem zazivat to co teraz:(
isis2000
 
Príspevky: 28
Obrázky: 4
Založený: 01 Okt 2018 09:05 am

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod snajprik » 24 Okt 2018 11:31 am

https://rybicky.net/atlasryb/neonka_obecna
Problém je že máš extrémne malé akvárium. Čisti objem vody cca 20L je tak na krevetky. Alebo bojovnicu čo nepotrebuje toľko pohybu.
Skôr na 20L by som ti odporučil tuto zlatu rybičku https://rybicky.net/atlasryb/novoheterandrie_slicna
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod isis2000 » 24 Okt 2018 12:19 pm

Ale ja naozaj chcem viac rybičiek. Aj keď budú jedného druhu. Ale určite nechcem jednu a anikrevetky.
isis2000
 
Príspevky: 28
Obrázky: 4
Založený: 01 Okt 2018 09:05 am

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod Seraph » 24 Okt 2018 12:53 pm

V malo akva najlepsie ukaze fakt bojovnica, ale ak silou mocou chces mat "huf" rybiek,
tak urcite suhlasim s razborkami škvrnochvostými....tie su tak drobne ze mozes aj vacsi pocet kusov.....
ale ak akvarko vyzera stale tak ako na tej jednej fotke, ktora je v tejto teme, tak neviem.....
neonky ale urcite nie...tie v takom akva nebudu ani plavat len stat na mieste....
bolo by dobre aby sme videli sucasny stav....
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod matte » 24 Okt 2018 13:08 pm

rybky cisticov naozaj nepotrebujes, skor krevetky, preco ich nechces, co mas proti krevetkam? tie su super!, dnove slimaky, risozrave slimaky a rybky narp. ako ti radia skuseni chalani, mozno este tuto? https://rybicky.net/atlasryb/zivorodenka_svitiva
a vsetko nad cim rozmyslas si aj nastuduj na rybicky.net aj vo forach, hned by si chapala preco nie neonky, na neonky je aj 60l malo
druhy krat chyby uz nerob, inak je mi fakt luto toho panciernicka :(
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod snajprik » 24 Okt 2018 13:30 pm

Isis veľmi by sme ti chceli poradiť niečo iné, ale proste objem nepusti. Je to paráda keď ako mňa ťa objem neobmedzuje, mam v akvarku 36 druhov rybičiek s počtom kolo 200 kúskov, 5 druhov krevetiek s počtom cez 500, 5 druhov slimákov, 17 druhov rastliniek taká džungľa, že aj húf terčovcov sa tam vie stratiť na par dni, fakt je to nádhera, ale to sa všetko da len vo väčšom akvarku 2,6m dlhom s objemom cca 900L. S 30L akva toho veľa nevykúzliš, ak chceš viac druhov rybiek, tak to chce minimálne 112L.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod matte » 24 Okt 2018 13:59 pm

Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod monika040 » 24 Okt 2018 17:46 pm

Matte to čo si tu dal ja z toho budem mať zle sny :( Inak tiež si myslím , že krevety sú super , mali by ste ich veľa , množili by sa :) a aj je ich celkom sranda pozorovať
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod snajprik » 24 Okt 2018 17:53 pm

Ja som to ani nedopozeral, keď som zbadal tu mrenku žraločiu som to vypol...
Na druhej strane akvaristiky takýchto zákazníkov majú radi, každý týždeň si od nich chodia kupovať nove rybky a biznis sa im toči...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod isis2000 » 24 Okt 2018 19:13 pm

Pridala som aktualnu fotku. Taktiez sme urobili test a boli tam vysoke hodnoty NO3. Podla testeru na vymenu vody. Vymenila som cca 5 - 6 litrov ako ste mi radili vyssie. Treba dat aj pripravok nejaky alebo len pockat aby sa to upravilo same?
V jednej akvaristike nam povedali ze to moze byt nejaka choroba, ktoru som mohla priniest s rybkami z akva burzy. Som sa este viac naplasila... Uz si zacinam mysliet ze moje akva nebude nikdy v poriadku:(

Video som nepozerala, horor mam aj v mojom akvariu...
isis2000
 
Príspevky: 28
Obrázky: 4
Založený: 01 Okt 2018 09:05 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.