Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod matus.galan » 24 Okt 2018 23:10 pm

Napisem to co tu bolo x krat napisane, problem niesu chore ale napadnute ryby, problem je tvoja nedockavost a dododrzanie zakladnych predpokladov na bezproblemovy zabeh akvaria.

Cele si si to zavinila sama a hlavne uz do toho akva nic nepridavaj, ziadne codicky, ziadne ryby , proste nic. Predpoklad je,ze ti zdochne vsetko. Co nezdochne teraz tak neskor...vyhodene peniaze.

Pravidlene men cast vody a kontroluj hodnoty a kym tvoje akva nebude mat tie soravne cisla tak zabudni na vsetko co ti nejaky trtko v akvaristike povedal a skus zacat citat co ti tu ludia pisu a prestat robyt to co chces ty, v opacnom pripade tu pises zbytocne a places nad vlastnou hlupostou (to neber doslovne ale nevedel som inac prirovnat to,ze citas jedno a robis druhe)


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Reklama

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod Hora » 25 Okt 2018 12:02 pm

isis2000 napísal:tymto sa u mna naozaj nedari, tak rozmyslam nad kupou tych najmenej narocnych rybiek. Uz nechcem zazivat to co teraz:(

ale neonky ťa pokúšajú,no nie sú nenáročné,potrebujú iné rozmery akvária,v tvojom prípade aj nejakú úpravu vody
-opakovane,nenáročné malé ryby(jednodruhové najlepšie) do tohto objemu,s prihliadnutím na chemizmus vody a aj tvoj cieľ mať ich viac
https://rybicky.net/atlasryb/razbora_skvrnoocasa
https://rybicky.net/atlasryb/pancernicek_maly
ak tam znova strčíš nevhodné druhy je zbytočné takéto dopisovanie
-v akvaristikách sa nenechaj oblbovať a nekupuj žiadne prípravky do vody,lebo najprv kúpiš a potom sa pýtaš,či to máš používať
-NO3 vysoké hodnoty je koľko? Ak používaš pásikový test napíš všetky údaje z merania a značku
-Limnophile budeš môcť pomaly odstrihovať konce na hladine a sadiť ich vedľa do substrátu.Najlepšie nastrkávať pinzetou,tak ju zapichneš do štrku a nepustíš živiny z dna do vody ako sa tam vrtať prstami.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod matte » 25 Okt 2018 12:17 pm

a kde su prezivsie rybky? na fotke nic nevidno..slimaky tam mas?
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod isis2000 » 25 Okt 2018 13:09 pm

Slimaky nemam. Je tam ako som pisala jeden panciernicek, tri raborky a uz len tri stukovce.
mala som pasikový test od tetry 6 in 1. Podla skaly na meranie bolo NO3 ruzovej farby a bolo tam napisane ze vymenit vodu. Ja som vymenila tak ako som napisala. Bala som sa vymenit celu. Ostatne parametre podla farby boli v pasme "OK". Aj NO2 co ma dost prekvapilo.
Dakujem za radu ohladom limnophile.
Ano pochopila som uz ze neonky nie. Aj tak teraz nic kupovat, len sa bojim aby som este vobec mohla aspon raz rybky chovat bez takychto problemov. Uz som taka sklamana ze tam asi budem pestovat rastlinky...
Jedine co do vody davam je CO2, mam ho v takej flske, tak davam jeden strek a samozjreme potravu. NIc ine a vrtam sa tam hadam kazdy den, nakolko pri uhyne rybiek som sa snazila kazdu aj vybrat, co tiez nie je jednoduche ani prijemne:(
isis2000
 
Príspevky: 28
Obrázky: 4
Založený: 01 Okt 2018 09:05 am

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod monika040 » 25 Okt 2018 14:21 pm

isis2000 napísal:len sa bojim aby som este vobec mohla aspon raz rybky chovat bez takychto problemov. Uz som taka sklamana ze tam asi budem pestovat rastlinky...
trpezlivosť, počuvať rady a všetko časom príde :) Aj mne tu veľmi dobre pomohli, poradili a pomaličky sa učím :lol:
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod DrSlamastika » 25 Okt 2018 16:52 pm

Naco tam pchas CO2 vo flaske, to na na hento akvarko mas CO2 system s flasu?
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod matus.galan » 25 Okt 2018 23:26 pm

Ona tam leje tu tekutu zbrndu, pcha sa v akva a prehadzuje...ryby zdochynaju nie len zo zlych podmienok ale aj stresu...ona nevie citat a robi stale opak..toto je chalani strateny pripad. Ak niekto nepocuva tak mu nepomoze uz nic...


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod snajprik » 26 Okt 2018 08:41 am

Tak výsledne akvária vyzerajú super na obrazkoch, hlavne ti aqascaperi na YouTube, ako tie akvária robia, za 15 minút majú to pekne zelene i s rybami :D To že je to zostrihane či tých par tisíc hodín štúdia, pozorovania, + techniky a testovania v tom nevidno :D
Ono by nebolo od veci si o tom trošku počítať napríklad e-akvarium je celkom fajn, konkrétne a vecne písane, len si treba nájsť pasáže, ktoré potrebuješ, napríklad morské akvária môžeš vynechať :) http://e-akvarium.cz
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod isis2000 » 26 Okt 2018 10:00 am

Dakujem za rady. Ja som si pozerala viacero stranok, ale mnohe su protichodne a to vo vsetkych oblastiach. Ci uz v dlzke zakladania akva ako aj v chove ryb.
Z mojho pohladu som sa aj snazila ist podla vasich rad, nekupila som gupky, ani neonky. Ano ani uplne tie ktore ste mi tu radili. Lenze tie ktore som kupila podla napr. akvarko.cz su nenarocne a pod... taktiez podla rad konkretneho predajcu. Ved ked som ich kupovala nemohla som vam hned tu pisat ci mozem aj tie a tie...
Urobila som chybu a teraz musim niest dosledky...
isis2000
 
Príspevky: 28
Obrázky: 4
Založený: 01 Okt 2018 09:05 am

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod DrSlamastika » 26 Okt 2018 12:15 pm

Ale aspon si sa snazila :roll:

co tam po rybach, vsak? :evil:
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod nautilus » 26 Okt 2018 14:52 pm

... ked nepomohlo po slovensky, mozno pomoze niekomu po anglicky :angel:

https://www.jbl.de/en/blog/detail/399/misunderstandings-typical-beginner-mistakes
nautilus
 
Príspevky: 30
Obrázky: 10
Založený: 24 Sep 2018 09:36 am

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod snajprik » 28 Okt 2018 09:58 am

Isis dúfam že si to nezabalila po nevydarenom začiatku, ktoré čísla si si časopisu už prečítala a ktoré ťa zaujali? Dúfam že tam bolo aj č.13 http://e-akvarium.cz/casopis/akvarium13.pdf V ňom sa skrýva čiastočne odpoveď na tvoju otázku s bublifukom :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod isis2000 » 28 Okt 2018 10:23 am

Nie nezabalila. Zostali uz len dva stukovci, tri razborky a jeden panciernicek. Ten clanok som si precitala, dakujem.
teraz len cakam a stale rybky pocitam:(
isis2000
 
Príspevky: 28
Obrázky: 4
Založený: 01 Okt 2018 09:05 am

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod spid3r » 29 Okt 2018 10:03 am

To pôjde neboj, každý nejak začínal, byť zdatným akvaristom je znalosť získaná nie vrodená však kritici?

Odoslané z SM-G935F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod isis2000 » 29 Okt 2018 13:50 pm

Dakujem za podporu.
Minuly tyzden som vymenila 5-6 l vody. Mam kazdy tyzden vypustat? niekto mi tu radil kazdy druhy den, ale zasa pisete ze rybky nemaju radi ked sa im tam clovek casto rype. Taktiez vycistit sklo od riad mozem raz za 2 tyzdne?
isis2000
 
Príspevky: 28
Obrázky: 4
Založený: 01 Okt 2018 09:05 am

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod monika040 » 29 Okt 2018 15:58 pm

Ak máš riasu tak tam daj ešte viac rastlín :)
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod matte » 29 Okt 2018 21:31 pm

nemas denne svetlo dopad na sklo? ja mam krevetky, otikov a neritiny a sklo som cistil naposledy pred 6 mesiacmi a cistit uz verim nikdy nebudem, vodu menim vzdy v nedelu 10l a mam 60l akva
ale ano rastliny treba rozrast, kup si aj riasogulu
kolko svietis denne? staci 7h mi tu radili na zaciatku
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod matus.galan » 29 Okt 2018 23:00 pm

Vymena vody a babranie sa v akva su dve rozdielne veci.
Vodu stiahnes cez hadicu a dolejes odstatu alebo pouzijes pripravod na ostranenie chloru bum bac 10min v tvojom objeme a hotovo.

Nemas sa v akva babrat, prekladat veci, presadzat atd. Tvoje akva sa musi stabilizovat. Menit mensi objem kazdy druhy den je spravne az kym sa pekne nezabehne a potom raz tyzdenne 30% ( predpokladam, ze to kolko je to litrov si uz prepocitas) ak nebudes prekrmovat netreba ti tam ani nic odsavat z dna takze stiahnes vodu a napustis novu job done.

Je to jednoduche. Ja by som skusil darovat ryby ak to este ide, poriadne akva zabehol a potom riesil novu osdku spravne.

Taktiez riasu z akva vies cistit kedykolvek ale najlepsie pred vypustebim vody z akva. Ak mas zelenu riasu na skle, tak ako bolo napisane bud ti dopada na sklo luce svetla alebo svietis strasne dlho a tym padom mas zelenu riasu aj na dekoraciach a podobne.

Kedze ale nepises ako dlho svietis netusim whats up.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod isis2000 » 30 Okt 2018 10:04 am

Rybky nemam komu darovat. Svietim cca 6-8 hodin. Cez vikend viac.
Vodu vyberam hrncekom, ktory pouziva len na akva.
Ta riasa alebo povlak je skor dooranzova. Je na tom umelom kameni, hadicke zo vzduchovaca a tiez sa tvori na stenach akva.
NA akvarium nedopada priame slnecne svetlo.
isis2000
 
Príspevky: 28
Obrázky: 4
Založený: 01 Okt 2018 09:05 am

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod matus.galan » 30 Okt 2018 19:07 pm

Svietit treba rovnako. Nie je dovod cez vikend svietit viac ako cez tyzden. Napr ja som doma doobeda a vecer, takze ja mam svietenie rozdelene od 9:00 do 15:00 a potom od 19:00 do 23:00. Takto sa svieti automaticky kazdy den.

Ta riasa moze byt podla vsetkeho zo zabehu akva alebo ak si sa ryoala v dne tak z toho.

Ryby mozes darovat aj cez bazos...vela ludi sa tak hned ozve.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod matte » 30 Okt 2018 21:37 pm

vyberanie vody hrncekom asi tiez neprispieva k pohode ryb, ved normalne hadickou odsavaj do vedra, alebo do krhly
tu umelu hrozu a vzduchovac konecne vyhod a daj tam 2-3 nenarocne rastliny
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod DrSlamastika » 02 Dec 2018 20:17 pm

By ma zaujimalo ako to dopadlo . . .
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod Cactus20 » 26 Jan 2019 23:40 pm

isis2000 naozaj by som chcela vediet preco nechces krevetky. Ved su roznych farieb. Napriklad ja mam caridiny crystal red a mozem povedat, ze su velmi zaujimave. Sice je to troska narocnejsi druh, ale su aj nenarocne. Poznam jeden obchod, ktory ma velmi pekne krevetky. - http://www.shrimp.sk/
Cactus20
 
Príspevky: 32
Založený: 08 Okt 2018 21:38 pm

Re: Zaciatocnik a zalozenie akvari 30L

Odoslaťod mrenka zelená » 23 Feb 2019 15:03 pm

Aj ja som zvedavá na pokračovanie príbehu. Čítala som včera od A po Z, a ... akoby som čítala o sebe. Takisto sa nechám oblbnúť. A nepoučím sa. Až na vzácne výnimky. Minule som zháňala rašelinu (mysliac si, že rašelina ako rašelina). V nemenovanom obchode ju nemali - teda nie takú obyčajnú, lacnú, akú som bola pripravená kúpiť. Predavač bol "ústretový" a pozorný a dal mi otázku, že na čo ju potrebujem. Keď som povedala, že chcem rašelinu na zníženie pH v akvarijnej vode, upozornil ma na "nedostatok" rašeliny - t.j. že farbí vodu. Ľudia, mne je úplne jedno, aký odtieň má voda v akváriu, hoci nech aj do ružova, ja zachraňujem na poslednú chvíľu nejakú rastlinku a riešim, aby mi ryby neplávali hore bruchom, presnejšie, aby im bolo dobre. Ukázal na nejakú vodičku, tuším SERA pH mínus, ja som pozrela sa cenovku, poďakovala som sa za radu, preštudovala som si dávkovanie kvôli predstave, koľko zásahov do pH mojej nádržky by to vydržalo, a pobrala som sa domov, kam inam, ako k internetu a k recenziám na daný prípravok. Nakoniec som ošklbala suché listy z duba, ktorý mi rastie rovno pod nosom, uvarila čaj, po 1 deci denne nalievam do akvárka, ryby spokojné myslím, rastlinka vyhnala dlhý korienok... Ale ako som už povedala, to je u mňa skôr vzácna výnimka.

P.S. Aj s tými krevetkami úplne chápem, ani ja na nich nič atraktívne nevidím, 100 ľudí, 100 chutí. Radšej pozerám na slimáky - kotúľky. Je to veľmi pracovitá upratovacia čata - riasy, zvyšky krmiva, uhynutý tvor (aj to sme už mali).
mrenka zelená
 
Príspevky: 23
Obrázky: 7
Založený: 08 Feb 2019 21:52 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.