Letnění živorodek



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod prasan » 21 Máj 2018 19:24 pm

Super :)
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Reklama

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Garish » 28 Máj 2018 19:43 pm

Zdravím, tému mám prečítanú ale zaújimalo by ma či má niekto skúsenosti aj s letnením amerických cichlíd (klasických ako skaláre, mesonauty alebo apistogramy) ? Mám totiž plné akvária a na záhrade je asi 500 litrový kovový súd (čítal som názory, že tieto sudy niesu vhodné, ale pri takomto objeme by nemusel byť až taký problém s premenlivosťou teploty ? Alebo sa mýlim?)
Garish
 
Príspevky: 36
Založený: 18 Aug 2015 14:48 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod johny350 » 28 Máj 2018 21:06 pm

Garish napísal:Zdravím, tému mám prečítanú ale zaújimalo by ma či má niekto skúsenosti aj s letnením amerických cichlíd (klasických ako skaláre, mesonauty alebo apistogramy) ? Mám totiž plné akvária a na záhrade je asi 500 litrový kovový súd (čítal som názory, že tieto sudy niesu vhodné, ale pri takomto objeme by nemusel byť až taký problém s premenlivosťou teploty ? Alebo sa mýlim?)


Ahoj, toto je téma letnenie živorodiek, je tu aj téma letnenie rýb ( akýchkoľvek ) "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí
https://r.tapatalk.com/shareLink?share_ ... are_type=t

inak sud neviem či je vhodný do toho sa nevyznám, ale dal by sa vystlať takou tou fóliou na jazierka a vhodný by bol. Letniť sa dá čokolvek čo prežije teplotu, pozri si nároky skalára na teplotu, skús si napustiť sud a meraj v ňom teplotu a ak bude dlhodobo na úrovni ktorú skalár zvládne tak prečo nie, prípadne ak máš výkonný ohrievač a nevadí ti priplatiť si za elektrinu tak tam môžeš v prípade potreby trochu zakúriť. Otázka je čo skalár zvládne. Ja mám 700l čierny plastový sud umiestnený v polotieni medzi dvoma malými slivkami ( svetlo tam svieti aj priamo ale nie po celý deň ) a nap. včera sa teplota pohybovala cez deň okolo 26-27 stupňov a okolo 21-22 v noci. Mám tam okrem kardinálok čínskych a dánii zebier aj párik bojovníc a zvládajú to dobre, minulý týždeň bol chladnejší, teplota v sude išla dole a ja som nebol doma, tak som tam nechal samca bojovnice lebo som nerátal že až tak klesne teplota a keď som sa vrátil čakal som najhoršie ale bojovník si v klude plával v 13 stupňovej vode. Neviem či v tom sude platia iné podmienky pre ryby, či pomalý nárast teploty a pomalý pokles ich nejako otužujú, alebo sa vyhrejú cez deň pod priamym slnkom aj keď len občas vykukne spoza mraku a tak zvládnu noc, alebo UV lúče v kombinácii s obrovským objemom čistej vody a rozmanitej potravy im nejako posilnia imunitu aby to zvládli, alebo je to od individuálnej kondície ryby či také teplotné zmeny zvládne, alebo je za tým niečo iné čo by presnejšie popísali skúsenejší, ale každopádne to že tam ten bojovník prežil trochu poupravil môj pohľad na nároky rýb na teplotu pri letnení. Ja na tvojom mieste by som to vyskúšal, aspoň s jedným skalárom a keď to bude niekoľko týždňov zvládať, doplnil by som osádku.
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 29 Máj 2018 04:11 am

Skaláry lze letnit. V částečně přisypaném sudu by mohly být. Voda při té výšce je nahoře teplejší a dole chladnější, takže ryby se drží ve vyhovujícím rozhraní. Při hodně teplé vodě, třeba, když je přes +30°C odpoledne, tak jsou u dna, než se to znovu ochladí. Problém může nastat při nedostatku kyslíku. U mne to řeší vegetující řasy, které nejsou zastíněny, jenže zahloubené nádrže se chladí okolní půdou. Ve vyvýšených nádržích se teplota zvedá na +40°C, což řeším tabulemi polystyrénu, jimiž nádrže mám při horku chráněny proti přímým slunečním paprskům.
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Matúš Dobrotka » 02 Jún 2018 20:31 pm

Chlapci mám otázku dajú sa letniť spolu s rybami aj krevetky? Chcel by som dať do jedného menšieho jazierka krevetky aby požierali riasu je jej tam celkom dosť.
Matúš Dobrotka
 
Príspevky: 33
Založený: 20 Nov 2010 23:33 pm

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod Zero » 03 Jún 2018 00:36 am

Matúš Dobrotka napísal:Chlapci mám otázku dajú sa letniť spolu s rybami aj krevetky?

Ano dají se přes léto venku udržet krevetky, ale pochybuji, že ovlivní množství řas, to by museli být velcí garnáti, co by to spásli.

Řasu nutno namotávat na prut a vytahovat ven, nebo použít na to udělaný hřeben - dřevěné hrábě bez rukojeti mohou být tím hřebenem. Krevetky mohou být loveny predátory.

Na řasu - i vláknitou, jsou účinní pulci, ale pouze a jen od druhu Pelobates fuscus, jiní ne, jenže je mnohdy velmi obtížné je sehnat, pokud si je zájemce neudržuje ve vlastním chráněném chovu a je to časově omezené řešení na dobu, než nastane přeměna v žáby.

Některé dostupnější africké cichlidy by řasu určitě žraly, ale otázkou je, jaké další ryby je možné společně s nimi mít. Jsou i jiné řasožravé druhy ryb, ty však nebývají levné a snadno k mání a jejich zimní chov v akváriu s rostlinami nemusí být možný.
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod vilo » 01 Nov 2018 19:22 pm

Začiatkom týždňa som spravil výlov na balkóne a výsledkom je niekoľko desiatok mladých formoziek. Žiaľ medzi tými, u ktorých sa dá určiť pohlavie, výrazne dominujú samci. Samičiek je však dostatok na to, aby som si zabezpečil chov do ďalšieho roka a ešte čo-to ponúkol ... ak má niekto z TT, BA a okolia záujem, nech mi napíše ss.
Počas sezóny čelili balkónové formózky širokému rozpätiu teplôt - od vyše 30°C v letnom období po cca 10-13°C teraz na jeseň. Posledné týždne som kaďu prekryl sklom, aby som za slnečného počasia cez deň aspoň trochu zdvihol teplotu vodu a v noci aby som trochu spomalil ochladzovanie.
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod head » 25 Apr 2020 10:10 am

Trochu ozivim temu. Chystate sa niekto letnit ryby tento rok? Ja po prvy krat ano v nadobe na maltu (kalfas). Mimochodom kalfas je slovo co som sa naucit po precitani celej tejto temy :).
head
 
Príspevky: 175
Obrázky: 3
Založený: 04 Feb 2004 01:54 am

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod prasan » 25 Apr 2020 10:13 am

Ten kalfas odporúčam zakopať do zeme.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Letnění živorodek

Odoslaťod head » 25 Apr 2020 11:06 am

Preco? Povodne som chcel zakopat do zeme vacsiu nadobu, ale po precitani temy som skor nakloneny kalfasu polozenemu na zemi. Hlavne kvoli tomu, nech sa mi skor zohreje voda. Okrem toho ak by sa v lete moc prehrievala voda, tak ho viem jednoducho premiestnit na tieniste miesto. Pri zakopanej nadobe sa bojim, ze voda sa neskoro dostatocne ohreje na vyletenie a takisto sa skoro na jesen ochladi.
head
 
Príspevky: 175
Obrázky: 3
Založený: 04 Feb 2004 01:54 am

Predchádzajúca

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.