Čierna plesen v na dreve v akvariu



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Čierna plesen v na dreve v akvariu

Odoslaťod Maxxim99 » 07 Nov 2018 10:19 am

20181107_090635.jpg
Cierna plesen
Dobry den, nedavno som zalozil 240l akvarium a na dreve sa mi asi po 2,5 tyzdni objavila cierna plesen. Drevo som dostal od svagra, ktory ho mal predtym v akvariu ale teraz ho mal nejaky cas vonku. Ja som ho len zhruba oplachol cistou vodou a dal som ho do akvarka. Vodu som daval dazdovu z nadrze, ale pri plneni akvarka mala tak cca 10 stupnov. Asi to budem musiet vybrat a vydrhnut kartacom. Prosim Vas poradte mi co s tym.
Prílohy
20181107_091019.jpg
Cele akvarko
20181107_090644.jpg
Cierna plesen na dreve v akvariu
Obrázok používateľa
Maxxim99
 
Príspevky: 4
Obrázky: 2
Založený: 07 Nov 2018 10:05 am

Reklama

Re: Čierna plesen v na dreve v akvariu

Odoslaťod Seraph » 07 Nov 2018 11:18 am

hmmm...tie fotky nie su najostrejsie, ale ja by som nepovedal, ze sa jedna o "ciernu plesen" - resp. som o nicom takom nikdy nepocul...
mne sa zda ze ide o ciernu stetinkovu riasu - co je dost problem
Ako dlho bol koren nepouzivany? kde bol skladovany?
je dost mozne, ze spory tej riasy na nom preziju dost dlho a teraz su opat v prostredi, kde sa im zadarilo, i ked po 2,5 tyzdni sa mi zda dost skoro....
su to take male stetinky/vlakna, ktore sa daju velmi tazko odrthnut od toho dreva?
rieseni je niekolko:
ja som s tym mal v jednom akva problem, akva som zrusil korene som vybral - hodil do vedra s vodou, nalial som tam savo, tekuty uhlik trosku, drhol kefkou, nechal postat, drhol kefkou atd.....potom som ho nechal uplne preshnut to drevo (chcel som mat istotu ze nic neprezije) a ked som isiel nanovo zakladat akvarko, tak som ich este vyvaril vo vode a zatial mam pokoj...

este je moznost to priamo vo vode s tym bojovat - seacherm floursih excel (tekuty uhlik) nabrat do striekacky a priamo v akva aplikovat na tie stetinky - oni odumru, ale v akva sa ich aj tak nezbavis a po case najdse inde..
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Čierna plesen v na dreve v akvariu

Odoslaťod snajprik » 07 Nov 2018 13:13 pm

Čiernu štetinu si nevšímaj, jak príde tak odíde. Ešte nemáš poriadne zabehnuté akvarko, keď sa stabilizuje, tak aj štetina zmizne . Ešte aspoň dva tyždne meň vodu, dve 10L vedra vody vymeň 2x do týždňa aby si sa zbavil prebytočných živín. Teplotu vody nerieš 10% vody keď vymeníš, tak to ti zníži teplotu v akva o 2°C to sa do 6h dorovna.
Čo je podstatne : CO2 hadičku daj na miesto tej okysličovacej do filtra.
Trvá to mesiac kým sa akvarko naštartuje, takže cigaretka a klidek :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Čierna plesen v na dreve v akvariu

Odoslaťod snajprik » 07 Nov 2018 13:32 pm

Ak by si chcel vedieť konkretne čo tam maš na tom koreni, tak tu je stručny popis.

RUDUCHA – ČIERNA ŠTETINKOVÁ RIASA – BBA – BLACK BRUSH ALGAE / BLACK BEARD ALGAE

Popis: Patrí do skupiny červených riast tzv. rašelinové riasy (tiež nazývané kefovité riasy) rastie na okrajoch listov rastlín, ako aj na okrajoch takmer akéhokoľvek tvrdého povrchu. Skladá sa z veľmi jemných prameňov alebo trsov. Trsy tvoria husté hnedé objekty. Niekedy môže byť tiež jasne zelená, modrozelená až čierne zelená. Je mäkká, klzká a rastie veľmi rýchlo. Na rastlinách sa drží veľmi pevne a preto ju nie je možné odstrániť rukou alebo iným mechanickým spôsobom.

Príčina: Jednoduchá. Do akvária sa dostane na nových rastlinách, alebo v čreve rýb. Akonáhle sú spóry riasy prítomné v akváriu a majú správne podmienky (nedostatok rastlín, CO2, živín, zlé osvetlenie) riasa sa začne veľmi rýchlo šíriť akváriom.

Spôsob odstránenia: Osobne odporúčam odstránenie postihnutých častí rastlín a posilnenie rastu rastlín za pomoci CO2 a živín.

Tolko odborna literatura k štetine :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Čierna plesen v na dreve v akvariu

Odoslaťod Maxxim99 » 07 Nov 2018 13:46 pm

Dik Peto, zatial je to len na tom koreni. Dufam,ze sa nebude sirit dalej.
Obrázok používateľa
Maxxim99
 
Príspevky: 4
Obrázky: 2
Založený: 07 Nov 2018 10:05 am

Re: Čierna plesen v na dreve v akvariu

Odoslaťod matte » 07 Nov 2018 17:38 pm

ja ju mam tiez v akva, ale iba zopar drobulinkych kuskov, obcas zmiznu, obcas odstranim cast rastli, obcas sa zase objavia, teraz na korenoch microsoria...ale keby som mal toho tolko na dreve, tak drevo vyberiem a dezinfikujem ako pisal Seraph, v opacnom pripade mozno riskujes masivnejsie rozsirenie ak ma dobre podmienky
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Čierna plesen v na dreve v akvariu

Odoslaťod snajprik » 07 Nov 2018 18:35 pm

Matte ty si mu poradil... Pod štrkom ma výživový substrát a keď ten koreň vytiahne, tak môže akvarko zakladať na novo :)

V mojom príspevku pred tým píšem čo spôsobuje tu riasu,
1. nedostatok rastlín je to ešte čerstvo založene akva a rastlín je malo a nie sú rozbehnuté, nestíhajú odčerpávať živiny,
2. CO2 mal spustene vzduchovanie čo mu CO2 vydrbalo s vody,
3. živín ma dostatok,
4. osvetlenie ma zapnutý len jeden reflektor a rastliny po bokoch majú malo svetla na rast preto nerastu. Ta rastlina na právo pri filtri pri čerstvo založenom akva mi rástla 5-7cm denne a raz týždenne som s nej vyhodil plne 10L vedro. Je to najlepší žrút nadbytočných živín, len potrebuje trošku svetla a CO2.

Proste problém je nadbytok živín, a nik kto by to zatiaľ spracoval, treba biť trpezlivý filter sa zabehne, rastlinky rozrastú a bude po probléme. Samozrejme da sa to i bez rias, pri filtrovaní cez zeolit tie živiny by sa odstránili, alebo každý druhy deň meniť 50% vody, ale najlepšie je podporiť rast rastlín a oni to poriešia samé, len im treba dopriať trochu svetla a zopár bubliniek CO2 :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Čierna plesen v na dreve v akvariu

Odoslaťod Hora » 07 Nov 2018 20:13 pm

snajprik napísal:Čiernu štetinu si nevšímaj, jak príde tak odíde. Ešte nemáš poriadne zabehnuté akvarko, keď sa stabilizuje, tak aj štetina zmizne .

no hlavne ty si mu poradil,to kde také niečo píšu?
si to mýliš s hnedou,zelenou alebo sinicou
nevieš ako prekrmuje tie živorodky,ich počet,ako a koľko mení vodu,druhy rastlín,filtráciu,svetlo,spôsob CO2
s tým koreňom nerob rozruch,veď ho má položený na kameni a môže ho kĺudne vykefovať
a tá rastlina napravo je Ceratophylum a nepotrebuje žiadne nútené cočkovanie,len by jej bolo lepšie na hladine ako prichytená o niečo na dne,či dokonca zasadená v štrku
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Čierna plesen v na dreve v akvariu

Odoslaťod Maxxim99 » 07 Nov 2018 20:26 pm

No nejako sa mi do toho pustat nechce ale asi predsa skusim. Ale predtym este vyskusam https://akvaland.sk/blog/23-cierna-stetinkova-riasa-ruducha. CO2 mam slabsiu pustil som to cez cerpadlo. Z vycistenim korena by nemal byt problem, len ako hovorim nechce sa mi do toho pustat. Zatial to na rastlinach nie je ale zrejme skoro bude.
Obrázok používateľa
Maxxim99
 
Príspevky: 4
Obrázky: 2
Založený: 07 Nov 2018 10:05 am

Re: Čierna plesen v na dreve v akvariu

Odoslaťod Azaza3l » 07 Nov 2018 21:21 pm

Ak chces davkovat excel alebo carbo tak to rovno vyber von a odstráň. Máš to rýchlejšie a lacnejšie. Ak sa to drevo zmesti môžeš ho dat aj do mw.
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Čierna plesen v na dreve v akvariu

Odoslaťod snajprik » 07 Nov 2018 22:14 pm

Osobne tuto čiernu štetinovú riasu som nikdy neriešil, riasa ako riasa ja riasu beriem ako súčasť akvária, keď ma podmienky tak sa jej darí a keď tie podmienky nemá tak si sedí na konári a tvári sa ako dekorácia :D
Čo mi pamäť siaha ta riasa mi vždy vysedávala na konári a šúpala nožičkami a nič sa na tom nezmenilo stále ju mam i teraz :D
Obrázok
Je to jednoduchá matematika, keď sa darí rastlinkám riasa nemá šancu. Ta riasa napadá pomalú rastúce rastliny, s tým nemám problém ja v akváriách žiadne také rastliny nemám a rybičky mi zatiaľ nenapadla :mrgreen:
Ako som písal pred tým, treba dať čas akvarku sa zabehnúť a keď filter nabehne, rastlinky podrastu bude po probléme. :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Čierna plesen v na dreve v akvariu

Odoslaťod j » 08 Nov 2018 07:36 am

No s tým množstvom rastlín a zabehnutím štetinka len tak nemusí zmiznúť. U deciek v akvárku, ktoré má už pár rokov a zarastené je tiež celkom slušne, sa štetinke celkom darí. Je hlavne na koreni, sem tam na anubiase a z nejakej príčiny sa jej dosť páči na bacope. Inde po nej nie je ani stopa.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Čierna plesen v na dreve v akvariu

Odoslaťod Hora » 09 Nov 2018 12:26 pm

Maxxim99 napísal:Ale predtym este vyskusam....

Skúšať môžeš a pomôže excel,či jemu podobné prípravky,len to je dočasné riešenie a ak nezmeníš terajšie zvyky,tak ju vyprovokuješ opäť.Máš tam aj Riciu,tu daj radšej mimo do misky.
Povrch dreva je prvá dekorácia v akváriu,kde sa bude štetinka chytať.Podľa fotky máš 35-40 živorodiek a tie vyzerajú vždy hladné.Ak im dopraješ viac krmiva,tak oni ti viac pohnoja vodu,rastliny sú malé,niektoré pomaly rastúce a nevyužijú toľko živín,tiež podľa intenzity svetla, aby rýchlo rastúce druhy prinútilo rásť rýchlejšie.Ak zanedbávaš výmeny vody a litráž s touto osádkou,zvykni si na túto riasu.Preventívne pomôže žmýkať aj filtračné molitany častejšie a nateraz vynechávať vločkové krmivo.Daj im šalát alebo mrazené koretry.
@snajprík ty si táraj,raz sa chvastáš,že nepoznáš riasu v tvojich akváriách,teraz ju máš od nepamäti.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Čierna plesen v na dreve v akvariu

Odoslaťod snajprik » 09 Nov 2018 15:49 pm

Detailisto, ta riasa mi vyrástla v prvom mesiaci pri zábehu od vtedy takto vyzerá stále rovnako a takto bude vyzerať aj o 2 roky keď budem prerábať akvarko. Keby mi to vadilo tak ju s hubkou očistím, ale nemám k tomu dôvod za 9 mesiacov nenarástla ani o 1mm a je ako zaujímavá dekorácia, drevo s 1mm čiernili pehami :)
V každom akva je riasa, ale záleží či sa jej darí či nie. U mňa ma smolu.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Čierna plesen v na dreve v akvariu

Odoslaťod patizon » 09 Nov 2018 18:25 pm

Štetka je sviňa,vždy sa mi objaví keď zanedbám údržbu.Lekáreň-peroxid-striekačka-priamo na riasu.Ale pozor aby si nestrekol na rybu,slimáka ,mach a krevetku.Ak chceš tak skús,ale fakt opatrne a neber to ako návod ja to občas urobím,mne pomáha viac jak excel....

Nezlinčujte ma :angel:
Obrázok používateľa
patizon
 
Príspevky: 106
Obrázky: 23
Založený: 07 Nov 2015 21:58 pm
Bydlisko: PN

Re: Čierna plesen v na dreve v akvariu

Odoslaťod Maxxim99 » 09 Nov 2018 22:36 pm

No aby toho nebolo malo tak pribudla este aj krupicka alebo skor si myslim podla toho co som nasiel asi OODINIUM. Na preliecenie pouzity Sera Omnipur davkovanie podla navodu. CO2 a filter mam odstavit? Na vrchu sa spravil povlak s bublinami a ryby sa drzia vacsinou pri hladine.
Prílohy
1541795351382249.jpg
154179543232010.jpg
154179542407531.jpg
Prva na ktorej to bolo viditelne a ma aj vypulene a zahmlene jedno oko
Obrázok používateľa
Maxxim99
 
Príspevky: 4
Obrázky: 2
Založený: 07 Nov 2018 10:05 am


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.