UV-sterilizátor



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod prasan » 25 Jan 2017 00:31 am

UV likviduje hlavne baktérie a spóry pretekajúce okolo žiarivky.Aj pri dlhodobom užívaní ti proti riase nepomôže ak svetlo a hodnoty vody,prípadne prerybnené akvárko je ruka v ruke s riasou.
Na riasu nepomáha je to blud.(odskúšané na Tanganyika nádrži,kde som mal kopec rýb,silné svetlo -zrejme i vyššie dusíkaté látky či fosfor).
Ak v nádrži bude stále niečo riasu podporovať,tak použitie UV sterilizátora nebude mať absolutne žiadny ohlas.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Reklama

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Tomas54 » 25 Jan 2017 15:07 pm

UV pomaha ina na to, co pretecie okolo ziarivky. Cize riasa ktora je priamo v akva na rastlinach, dekoraciach atd., neprejde UV lampou, preto ich UV neznici. Napriklad v akva biely zakal, zeleny zakal alebo aj v jazierku zeleny zakal to znici velmi ucinne
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Cordycepsik » 24 Okt 2018 16:29 pm

Dakujem za prijatie, zacnem hned naostro 8) Pred mesiacom som dokoncil a napustil vodou novy 3 komorovy filter urobeny zo stareho 250l akvaria. Akvarium je prieckami rozdelene na 3 casti, v prvej a druhej priehradke budu plavajuce rastliny, a v poslednej su rozne molitany co som mal odrezky, dokopy asi 25litrov roznych molitanov roznych zrnitosti. Na zaciatku spustenia zabehu som do tohto megafiltra pridal 2 molitany, ktore boli predtym namocene rok v uz asi 2 roky fungujucem akvariu, kde som mal v minulosti plostenky. V tej dobe ked som zistil pritomnost plosteniek, tak som do akva nasadil na boj s nimi slimaky clea helena, ktore to tam zrejme preriedili, no pravdepodobne nezlikvidovali vsetko. A teraz k veci, pred tyzdnom som nad prve dve komory filtra nasadil osvetlenie a zistil som ze po skle sa promenaduju asi 2mm dlhe cervicky, co mozu byt teoreticky mlade ploskule. Myslite ze keby som na vystup cerpadla ktore vyhana vodu z tohto obrfiltra von nasadil UVC lampu, tak by som mohol takto ochranit obyvatelstvo akvaria pre ktore filter sluzi? Predpokladam ze tie male potvory su uz vsade. Dokaze UVC lampa tuto haved odstranit z celeho objemu za predpokladu ze vrchne akvarium je bez rastlin? :|
Cordycepsik
 
Príspevky: 7
Založený: 23 Okt 2018 16:25 pm

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod snajprik » 24 Okt 2018 17:42 pm

Tak našetri na NoPlanaria cca 11€, nasyp podľa uvedeného dávkovania a môžeš riešiť iné veci.
Problém je keď máš v akváriu nejaké exotické slimáky, ktorých by bola škoda, tie odporúčam na mesiac dva preloviť niekam inam.
PS: je to 100% prírodne neškodne a je jedno aká veľká je ta ploštenka či slimák kludne aj 10cm.
https://zvierata.bazos.sk/inzerat/91200 ... tenkam.php
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Cordycepsik » 25 Okt 2018 08:59 am

to som zabudol dopisat ze no planaria by mi mohla zlikvidovat aj zivu potravu ktoru mam v jednej z nadrzi. dalsi problem vidim v tom, ze ked uz sa tam raz tito biely cervici dostali, tak sa tam zrejme dostanu znova napriek cistote ktoru dodrziavam.
Rozhodne nemienim stale sypat/prelovovat kazdu chvilu, je to casovo narocne,stresujuce a cele sa mi to nezda az taky super napad. Mne skor islo o to, co som pisal, ci je dobry napad pouzit UVC na vystupe z filtra, ktore bude permanentne zapnute :wink:
Cordycepsik
 
Príspevky: 7
Založený: 23 Okt 2018 16:25 pm

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod spid3r » 25 Okt 2018 09:10 am

Uv lampa ti pomoze len proti tomu co sa volne vznasa vo vode, cerviky ktore lezu kade tade to nezlikviduje.

Odoslané z SM-G935F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Cordycepsik » 25 Okt 2018 11:02 am

fajn, a zastavi to aspon tu haved vychadzajucu z filtra ? ze ked uz to nevicisti uplne tak aspon zastavi migraciu...
Cordycepsik
 
Príspevky: 7
Založený: 23 Okt 2018 16:25 pm

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod spid3r » 25 Okt 2018 12:21 pm

Uv lampa likviduje bakterie, plesne, vírusy, poškodzuje dna a rna a znemožňuje množenie týchto organizmov. Či funguje aj na taketo makroorganizmy ťažko povedať predpokladám že áno. Minimálne by mala zabrániť ďalšiemu množeniu. Podotýkam len to čo cez ňu prejde s vodou. To čo je zalezené vo filtri piesku atď na to účinok mať nebude.

Odoslané z SM-G935F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Cordycepsik » 31 Okt 2018 14:36 pm

ok, a ked naistalujem tuto lampu aspon ako preventivne opatrenie, mozem v klude napojit na vystup klasicku gumennu zahradkarsku hadicu? je zname ze UVC rozklada gumu, tak aby to neschytala zrovna hadica. Je to taka 1/2colova zahradnicka hadica ktora ma nejake spesl pletenie aby sa nedeformovala na ohyboch.UVC mam 9W v ciernom kryte so priesvitnymi rurkami ktore su na vstupe aj na vystupe, nie homemade...
Cordycepsik
 
Príspevky: 7
Založený: 23 Okt 2018 16:25 pm

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Azaza3l » 06 Nov 2018 01:15 am

Spesl pletenie urcite vydrží, spesl hadica urcite nebude z gumy ale nejakeho pvc, uvc nerozklada len gumu :) jeho účinnosť je na niekolko mm vodneho stĺpca, uvc 9w nie je meč zo star wars. Čiže nemusíš mať obavy :)
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Cordycepsik » 07 Nov 2018 16:38 pm

Azaza3l napísal:uvc 9w nie je meč zo star wars
:lol: :lol: :lol: thX :twisted: 8)
Cordycepsik
 
Príspevky: 7
Založený: 23 Okt 2018 16:25 pm

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod vjuraj » 13 Nov 2018 21:31 pm

Chcem sa Vás opýtať. Des mi prišla z internetového obchodu z Košíc nová UV lampa AquaZonic UV sterilizer UNIVERSAL 9000 / 9W ale prekvapila ma výbojka tá sa mi nezdá OK. Kde sa dá kúpiť nová vybojka .
Prílohy
vyboka 1(640x480).jpg
vjuraj
 
Príspevky: 5
Založený: 07 Jún 2009 08:36 am
Bydlisko: Topoľčany

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod spid3r » 14 Nov 2018 10:16 am

https://abc-zoo.sk/411-ziarivka-do-uv-lampy-9w.html

Pokial je len zakalena a nie popraskana neries.

Odoslané z SM-G965F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod vjuraj » 14 Nov 2018 20:02 pm

Dakujem za link. Ja použivam UV lampu Rena RUV-30 len momentalne nemôžem nájsť náhradnú trubicu. Túto 9w lampu čo som kúpil mám zapnutú od včera to je 30 hod. a voda nič moc. Tákže budem musieť do toho kúpiť novú výbojku. Táto Rena čo ju mám rozobranú by to vyčistila za 3 hod.
Prílohy
rena (640x480).jpg
vjuraj
 
Príspevky: 5
Založený: 07 Jún 2009 08:36 am
Bydlisko: Topoľčany

Predchádzajúca

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.