Akvárium a malé dieťa



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 20 Nov 2018 22:17 pm

No na zahraničných strankach som našla kadejaké pestrofarebne vyčačkane akvariá pre deti, kde je rôzny farebný štrk, imitacie sopky z ktorých idú bubinky atď... tak sa nad tým zamýšľam aky postoj k tomubzaujať.. lebo jednak je pravda že pre tak male deti ako mam ja sú farby, výrazne tvary atď veeeľmi pútavé ako magnet, teda určite by ho to viac priťahovalo.. no my sme s mužom boli vzdy turisti a milovníci prírody a chceme ho k tomu viesť, teda asi by bolo lepšie ho od mala učiť aby mal rád prírodu v tej prirodzenejšej podobe.. ak sa teda akvárko dá za prírodu alebo aspoň za nejakú jej imitáciu považovať

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Reklama

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 20 Nov 2018 22:40 pm

Presne pre toto musí byť ten kryt, ja som to vedela Obrázok

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 20 Nov 2018 23:51 pm

hmm to je pristup..
ozaj si treba uvedomit, ze o akvarko sa staraju dospeli, ja uz mam na "krku" 2 macky, skrecka a 2 akvarka...deti maju na salame
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Azaza3l » 20 Nov 2018 23:58 pm

Tak buduje imunitu :) o tom ze by dieťa skončilo v akva som este nepočul. Ak ho tam nenastajluje rodič :) na druhej strane ak by som sa v mojich 2rokoch rozhodol do akva sadnúť tak setový kryt ma nezastaví :)
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 21 Nov 2018 00:16 am

hlavne uz konecne zacni, kup si set, drevo, kamene, rastliny, daj foto a ides!!!
napr. jeden krasny bojovnik deti ocari + dalsie minirybky, krevetka japonky a slimaky
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 21 Nov 2018 08:52 am

matte napísal:hmm to je pristup..
ozaj si treba uvedomit, ze o akvarko sa staraju dospeli, ja uz mam na "krku" 2 macky, skrecka a 2 akvarka...deti maju na salame
Samozrejme, ja mám 1,5 ročného syna, určite nečakám, že sa mi postará o akvárko... moj muž tažko robí 7dní v týždni teda to bude iba moja zaležitosť, no sľúbil mi že budúci týždeň kupujeme to Juwel Rio 125l.. ešte mam týždeň na to aby som si naplánovala čo do neho dám

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 21 Nov 2018 09:09 am

Azaza3l napísal:Tak buduje imunitu :) o tom ze by dieťa skončilo v akva som este nepočul. Ak ho tam nenastajluje rodič :) na druhej strane ak by som sa v mojich 2rokoch rozhodol do akva sadnúť tak setový kryt ma nezastaví :)
tak to je pravda.. ale tak vyliezt k nemu a strepať sa naň by sa mohol, keďže bude na stole

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod snajprik » 21 Nov 2018 09:54 am

To hej deti majú radi akvária, ja mam krsniatko tiež cca 1,5r staré a to rado pozerá na akvárium, ona pozerá na rybky a rybky a ňu, keď buchne po skle tak odskočia ale za 1s sú nazad :D Zase každý kto príde do mňa sa na to pozerá , to moje akva sa len tak prehliadnuť nedá :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 21 Nov 2018 10:35 am

A aké máš akvárko a rybky? No naša pediatrička má akvárko v ambulancii a je to veľmi dobrý psychologický ťah, náš malý hneď zabudne čo mu robila

Este sa chcem opytať čo vsetko musia spĺňať tie skalky čo tam môzem dať okrem toho, že to nesmie byť vápenec? Muž je jaskyniar z Jaskyne mŕtvych netopierov na ktorej objavovaní sa podieľal nebohý svokor, oni majú veľa rôznych skál a jaskynných suvenírov u svokry ale zrejme je to vápencové.. aj ja tu mam zopar skal z Chopku čo sa mi pačili.. jasné že nemôžu byť ostré.. a ďalej musím ich asi čistiť, vsak?
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 21 Nov 2018 11:26 am

Takúto obyčajnú skalu čo mám asi z Derešov si tam môžem dať?
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201811 ... de71d3.jpg

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Prílohy
6fb40d0788cea5d71c688e40c2de71d3.jpg
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 21 Nov 2018 12:15 pm

taku mam aj ja z chopku, ale v zahrade :D ..tam su lisajniky, tak neviem, ci je vhodna..kamen by mal byt asi co najcistejsi
byt tebou ako ti radia kamene z potoka, alebo bridlica je vyborna, lavovy kamen..ja som pre istotu kupil v akvaristickom vacsinu kamenov co mam v akvarkach
a kamene z jaskyn su zrovna asi cele od vapenca, preto su zaujimave
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 21 Nov 2018 12:39 pm

Ahoj jarkabarka!
Tobě by úplně stačila akvária, jaká mám já :). Přečti si článek, který jsem včera zveřejnil pro začátečníky https://scobak.blog.sme.sk/c/496697/jak ... cnika.html
Osobně tvrdím, že nepotřebuješ žádný filtr. Stačí světlo a pak vědět, jakou máš asi vodu, dát použitelný substrát (vápenec asi ne) a vybrat správně rostliny. Žádné jednoduché rostliny filtr nepotřebují. Naopak, rostou spíš lépe bez něj. Potřebuješ hned první den solidní "základní" dávku šneků - hlavně levatky, trochu okružáků a piskořek. A pak pozorovat :).

P.S. Kameny z potoka jsou fajn, bahno z potoka také. Akorát je teda pak nutné počkat s rybami kvůli potenciálním parazitům a nemocem - to bys ale na úvod čekala stejně.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 21 Nov 2018 14:28 pm

matte napísal:taku mam aj ja z chopku, ale v zahrade :D ..tam su lisajniky, tak neviem, ci je vhodna..kamen by mal byt asi co najcistejsi
byt tebou ako ti radia kamene z potoka, alebo bridlica je vyborna, lavovy kamen..ja som pre istotu kupil v akvaristickom vacsinu kamenov co mam v akvarkach
a kamene z jaskyn su zrovna asi cele od vapenca, preto su zaujimave
No Dereše sú hneď vedľa Chopku tak to bude tvoja skalka veľmi podobná škoda, no už som si robila predstavu že budem mať akva s Tatransko-jaskyniarskym nádychom tie lišajníky by sa tam potom množili a mohli by škodit rybám?

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 21 Nov 2018 14:38 pm

Ahoj Jirka, ďakujem Ti veľmi pekne, članok som prečítala ale musím si ho ešte prečítať aspon 2x vratane tých odkazov na rastliny.. no mne to pestovanie rastlín pripadá strasne komplikované.. a bez filtra by som si veru na to netrúfla.. ja by som si predstavovala skôr akvárko, kde bude dominantné drevo a skaly a rastliniek len pár takých, ktoré budú rybkám prospešné, no nechcem aby v akvárku dominovali..
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 21 Nov 2018 21:39 pm

rastliny ti robia kyslik pre obyvatelov...jednoduche rastliny nie su narocne, daj si tam machy, cryptocoryny, anubias, microsorum, dozadu valisneriu, na zaciatok mozno aj plavajuce egerie alebo ceratophylum
pripadne riasogule su nenarocne a pekne
ale urcite chci rastliny, oni ti aj stabilizuju akvarium, su skrysou pre rybky a urcite aj ozdobou
doporucujem si vyber a umiestnenie velmi dobre premysliet
inak v superzoo na Racianskej v BA predavaju svoje vypestovane machy a maju tam akvaria, kde su iba machy, ale paradne rozrastene a vyzera to skvelo
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matus.galan » 21 Nov 2018 23:36 pm

Kedze matte ta uz zacina uhanat so zakladanim akva nebudem sa dalej rozpisovat. Napisal som vsetko co som na zaciatok chcel ale vis ol som si teraz tie Rio a Lido sety aj so skrinkou za 312€ v hornbachu. Myslim,ze slusne za komplet vsetko.

Ci sa rozhodnes potom ist smerom akva bez filtra alebo s filtrom uz je na tebe ale ak by si niekedy zmenila nazor si pripravena na zmenu.

Ja by som siel radsej nazbierat pekne kamene do potoka ako tieto horske ktore mozu mat rozne zlozenie. Osobne mam teraz kamene z potoka, predtym Seiru stones a ked najdes pekne kusky vacsie a mensie bude to super.

Drzim palce a tesim na prve foto.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 22 Nov 2018 00:19 am

Ďakujem vám vsetkým, ste strašne super! teda zajtra objednávam akvárko z netu lebo ste ma tu už tak namotivovali že nevydržím do mužovej ďalšej výplaty ako som sľúbila ale snáď možno už okolo Vianoc budeme mať prvé rybky.. dočítala som sa,že rastlinky môžem dať po týždni, teda asi s akvárkom len nejaký substrát objednám a všetko zapojím a potom budem rozmýšľať čo ďalej..

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matus.galan » 22 Nov 2018 00:55 am

Ja to skor vidim na buduci rok a nie vianoce. Min 4tyzdne zabeh. Niekolko dni potrebujes na pripravu akva hardscape. Potom podla toho kde budes co sadit kupis kopec rastlin a potom cakas min 4tyzdne kym akvarko prejde zabehom. Ak sa poponahlas dopadnes tak, ze mozes prist nielen oosadku ale vznikne ti kopec problemov.

Hawk.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 22 Nov 2018 08:03 am

Ok, ja viem, že treba čakať mesiac len tu niekde som čítala,že niekto dal po pár týždňoch pár rýb aby mu produkovali nejaké látky prospesné pre ten kolobeh.. ale tak pochopila som, že tie rybky sa tam prvý mesiac môžu otráviť.. ok nebudem sa ponáhaľať ale tak slimáky tam môžem dať skôr ako písal Jirka? Inak chcem sa ešte spýtať, my sme ako deti mali v akvárku v strede taký kyslík, proste išli bublinky rybičkám z jedného miesta, mali sme to v nejakej mušli.. no dnes som si to nevsimla že by to tu niekto používal.. nam ako deťom sa to veľmi páčilo..

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Luker13 » 22 Nov 2018 09:41 am

-ryby pocas zabehu nedavaj... to si mozu dovolit skusenejsi akvaristi.
-vzduchovanie je zbytocne, pokial budes mat rastlinky
-slimaky si tam kludne daj ale potom netreba prekrmovat aby sa nepremnozili
-rastliny treba dat hned v prvy den do akvaria
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 22 Nov 2018 11:06 am

jarkabarka napísal:... ja by som si predstavovala skôr akvárko, kde bude dominantné drevo a skaly a rastliniek len pár takých, ktoré budú rybkám prospešné, no nechcem aby v akvárku dominovali..

Tohle bude problém. Vysvětlím:
"Pár rostlin" je jako když plivne. Efekt neudělají. V praxi je takové akvárium třeba stavět, jako by bylo úplně bez rostlin. Velký solidní filtr, atd. To není zlé. Ale. Je problém v tom udržet rostliny. Akva bez rostlin se dost komplikovaně udržuje bez řas. Neříkám, že to nejde, ale vyžaduje to znalosti, které nemáš (já taky ne). Akvaristé mají často řasy všude možně, což není problém, pokud nejsou rostliny (vezme se škrabka, kameny hodí do sava, atd.). Jenže pokud rostliny jsou, tak je řasy dost často zničí. Na to, aby rostliny dokázaly řasy porazit, musí jich být doopravdy hodně. Představa "chci mít jen pár rostlin" je velmi těžko v praxi realizovatelná. Pravděpodobně utratíš peníze za rostliny, o které přijdeš. A do toho ti začnou hynout ryby, protože se ti nemusí podařit postavit akvárium na vodě. Dominantní dřevo a kameny jsou pak nanic.

Ke šnekům si přečti https://scobak.blog.sme.sk/c/428803/mal ... anice.html
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 22 Nov 2018 14:28 pm

Ďakujem ti za odpoveď, ja sa prave toho bojím, že tá starostlivosť o rastliny bude pre mňa ako začiatocníka príliš náročná a že budem kvôli nim stále musieť robiť zložité rozbory vody a zisťovať čo im chýba atď.. Keď som to tu pozerala tak tie rastlinné akváriá my pripadajú ako vyšší level akvaristiky.. a v prvom rade chcem aby to bolo akvárko pre dieťa, v ktorom budú rybky dobre viditeľné.. samozrejme že chcem pre ne dobré podmienky, v detstve si pamätám, že nám neonky vyskakovali z akva a nebolo to nič príjemné pre dieťa nájsť si rybu na koberci.. no dnes objednávam akvárko aj s rastlinami tak sa už musím konečne rozhodnúť
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 22 Nov 2018 14:35 pm

Luker13 napísal:-ryby pocas zabehu nedavaj... to si mozu dovolit skusenejsi akvaristi.
-vzduchovanie je zbytocne, pokial budes mat rastlinky
-slimaky si tam kludne daj ale potom netreba prekrmovat aby sa nepremnozili
-rastliny treba dat hned v prvy den do akvaria
Ďakujem, vieš čo, mňa to asi splietlo že som tu pozerala v diskusii viaceré akvárka a tie postupy sa líšia.. asi presne tou úrovňou pokročilosti no pre mňa je to trochu zmätočné..

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 22 Nov 2018 15:06 pm

rastliny si pred objednavkou cekni na https://rybicky.net/atlasrostlin/hledat/
a fakt ked mas nenarocne, nemusis nic riesit, ja som akurat dal hnojivove gulicky pod cryptocoryny, inak len striham a vyhadzujem hlavne odnoze valisnerie, ja som tiez zacinal tento rok vo februari ako totalny zaciatocnik a vdaka tunajsej komunite mame s detmi z akvaria radost (samozrejme napriek obcasnym "problemom"), akva mam sice dost zarastene, ale rybky vidno, oni sa radi ukazuju vpredu, hlavne ked su hladne :D
a hlavne ja som urobil chybu v rozlozeni rastlin, cize da sa aj prehladnejsie akva naplanovat a navyse som si nechal v obchode "poradit" a omylom som kupil aj narocne rastliny, tie vsetky zdochli
Prílohy
DSC_4494.JPG
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.