Akvárium a malé dieťa



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 22 Nov 2018 15:25 pm

jarkabarka napísal:... ja sa prave toho bojím, že tá starostlivosť o rastliny bude pre mňa ako začiatocníka príliš náročná a že budem kvôli nim stále musieť robiť zložité rozbory vody a zisťovať čo im chýba atď.. Keď som to tu pozerala tak tie rastlinné akváriá my pripadajú ako vyšší level akvaristiky.. a v prvom rade chcem aby to bolo akvárko pre dieťa, v ktorom budú rybky dobre viditeľné.. samozrejme že chcem pre ne dobré podmienky, v detstve si pamätám, že nám neonky vyskakovali z akva a nebolo to nič príjemné pre dieťa nájsť si rybu na koberci.. no dnes objednávam akvárko aj s rastlinami tak sa už musím konečne rozhodnúť

Čo na to povedať :).
Teraz si predstav, že nerobím rozbory vody. Neviem to. Naozaj. Viem nájsť na internete, akú vodu nám dávajú vodárne v Bratislave (tvrdú). Viac mi nie je treba.
Simplicity/jednoduchosť - ako hovorí Hannibal Lecter v The Silence of the Lambs. Potrebuješ iba jednoduché rostliny a potrebuješ ich veľa. Prečítaj si môj blog.

P.S. Snažil jsem se to napsat tak, aby to pro tebe bylo co nejsrozumitelnější :).

P.P.S. Ryby uvidíš tam, kde je budeš krmit https://www.facebook.com/jiri.scobak/vi ... 869133435/
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 22 Nov 2018 16:18 pm

Ďakujem, prečítala som si pár tvojich člankov no niekoľko krát po sebe.. Teda, odporúčaš najlepšie jeden druh rastlín na začiatok a veľa kusov.. aj také, čo plávajú a nie sú zakorenené..no pozerala som si tie nenaročné rastlinky, nemôžem si pomôcť, mne sa predsa páčia z nich tie s väčšími listami a nepokrývajú tak úplne celú plochu akvárka.. jenoducho vela vela tych rastliniek s tenkymi listkami ako más v akvarku na videu, to veru nie je to, čo som si predstavovala a asi by som z toho akvarka nemala takú radosť, predsa tie veci čo sa nám pačia vyvolávajú v nás väčšiu motiváciu a chuť sa o ne starať a naopak... viem, že je to prirodzené, low tech atď. a určite super, mozno sa k tomu postupne prepracujem aj ja no na začiatok ten filter urcite bude a skúsim z toho zoznamu nenáročných rastlín vybrať tie čo sa mi pačia a snáď mi prežijú..ako pišes vyberiem minimum druhov

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 22 Nov 2018 18:25 pm

Jaké rostliny se ti líbí?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Luker13 » 22 Nov 2018 23:31 pm

preco minimum druhov? treba viacero druhov vyberat.... samozrejme z tych nenarocnych ako kryptokoryny, hygrophila, valisneria, microsorum, machy ... niektore rastu pomalsie, niektore rychlejsie a cim viac druhov tym lepsie, aspon mne to tak funguje....
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Azaza3l » 22 Nov 2018 23:57 pm

predstava kamene, drevo plus dva druhy nenáročných rastlín je tiež fajn, a môže z toho byť takéto niečo https://www.instagram.com/p/BkK2Rmql0P6 ... hare_sheet
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 23 Nov 2018 08:06 am

Luker13 napísal:preco minimum druhov? treba viacero druhov vyberat.... samozrejme z tych nenarocnych ako kryptokoryny, hygrophila, valisneria, microsorum, machy ... niektore rastu pomalsie, niektore rychlejsie a cim viac druhov tym lepsie, aspon mne to tak funguje....
Jirka to tak odporuca vo svojom blogu, zrejme pre zaciatocnikov, vraj ked vyberies viac rastlin vacsinou sa dari jednej

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 23 Nov 2018 08:08 am

Azaza3l napísal:predstava kamene, drevo plus dva druhy nenáročných rastlín je tiež fajn, a môže z toho byť takéto niečo https://www.instagram.com/p/BkK2Rmql0P6 ... hare_sheet
Wau tak toto vyzerá super, riadna džungla .. no hlavne uz chcem začať

Ja neviem, mam si vybrat biotop ryb a podla toho mam volit tie korene a skaly? Citala som ze iba niektore biotopy su vhodne na taketi mensie akvarko 125l
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Luker13 » 23 Nov 2018 08:32 am

podla mna ma akvarium splnat aj urcite esteticke prvky v domacnosti a ma to byt aj ozdoba domova a preto sa treba aj o to starat a rastliny prestrihavat a akvarium cistit a hlavne nemat to len kocku plnu vody zarastenu od jednej strany na druhu. a nahodou by si si vybrala kryptokorynu, ktora lubi zhodit vsetky listy, tak by si mohla mat problem s riasou. navyse ak budes mat viac druhov a niektore sa ti neuchytia, tak sa nic nedeje a je fajn mat rastliny, ktore beru ziviny z vody a ktore z dna.

biotop vies spravit v takom objeme uz prakticky ktorykolvek ale na tvojom mieste by som neriesil biotop. ako zaciatocnik potrebujes funkcne a zdrave akvarium, cize nejake dno, kamene, drevo, rastliny a potom mozes pocas zabehu rozmyslat o rybach.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 23 Nov 2018 08:35 am

Tito je tiez Juwel Rio a celkom sa mi to paci tento sposob lebo rybky tam bude myslim dobre vidiet a tiez tie rastlinky nepokryvaju cele to akvarko, pripada mj to jednoduche ale aj zaujimave a paci sa mi ze to dno alebo ako to nazvat je take clenitejsie, ze to nie je len v jednej rovine
Obrázok

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 23 Nov 2018 08:40 am

Luker13 napísal:podla mna ma akvarium splnat aj urcite esteticke prvky v domacnosti a ma to byt aj ozdoba domova a preto sa treba aj o to starat a rastliny prestrihavat a akvarium cistit a hlavne nemat to len kocku plnu vody zarastenu od jednej strany na druhu. a nahodou by si si vybrala kryptokorynu, ktora lubi zhodit vsetky listy, tak by si mohla mat problem s riasou. navyse ak budes mat viac druhov a niektore sa ti neuchytia, tak sa nic nedeje a je fajn mat rastliny, ktore beru ziviny z vody a ktore z dna.

biotop vies spravit v takom objeme uz prakticky ktorykolvek ale na tvojom mieste by som neriesil biotop. ako zaciatocnik potrebujes funkcne a zdrave akvarium, cize nejake dno, kamene, drevo, rastliny a potom mozes pocas zabehu rozmyslat o rybach.
Áno, ja akvarium chcem hlavne aby spĺňalo 2 moje hlavné požiadavky 1.je pre dieťa teda rybky sú dobre viditeľné a 2.je to estetický doplnok obývačky, budem ho mať na mieste, kde hneď udrie do očí, presne to chcem aby pôsobilo úhľadne a nebolo všetko tak zarastené že nevidíš nič, rafsej budem tie rastliny strihať

Prosím konkrétne rady na typy substratu al.štrku a rastlín, ja nemôžem mat toho veľa na vyber lebo nevyberiem nič a budem sa zamýšľať 2 týždne
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 23 Nov 2018 08:54 am

Teda zhrniem to, predpokladám veľmi tvrdú vodu (parny hrniec šiel do košaa lebo sa strasne usádzal kameň a priharal tam na ohrievacom telese aj pri čisteni po kazdom použití atď)... dalej chcem rybky odolné ktore sa ukazu dietatku, koren a skaly, rastliny kt.budu nenarocne a budem ich moct obstrihat.. akva bude v obyvacke na velkom masivnom stole, je to severna strana, 7m od okien,je to najtmavsia cast bytu, priame svetlo to nie je,zaroven to bude prve co clovek uvidi pri vstupe do obyvacky.. za akva na stene je obklad imitacia kamena

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Luker13 » 23 Nov 2018 09:22 am

ak chces rastliny a akvarium na obrazku, tak tam by si potrebovala silne svetlo, co2 a vyzivny substrat. kobercove rastliny su narocne a ty mas velmi maly rozpocet na take akvarium.

na tvojom mieste by som isiel do klasickeho strku, pod ktory mozes dat nejaky podklad(zadobny substrat) a skaly s korenmi. na drevo a skaly uviazes silonom mach, microsorum a anubias, do zadnej casti das valisneriu, hygrophilu, do strednej casti das kryptokoryny a do prednej casti mozes dat staurogyne.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 23 Nov 2018 09:38 am

Na tom stole bude akvarko, nesmejte sa na stolickach, su schovane pred malym lebo sa na ne chcel kvackat, pojdu prec chcem akva dat tak aby sa z gauca mohol pozerat na rybky.. muz povedal, ze stol tych 150kg co odhadujem na akva zvladne stol v pohode
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201811 ... 85426b.jpg

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 23 Nov 2018 09:42 am

Luker13 napísal:ak chces rastliny a akvarium na obrazku, tak tam by si potrebovala silne svetlo, co2 a vyzivny substrat. kobercove rastliny su narocne a ty mas velmi maly rozpocet na take akvarium.

na tvojom mieste by som isiel do klasickeho strku, pod ktory mozes dat nejaky podklad(zadobny substrat) a skaly s korenmi. na drevo a skaly uviazes silonom mach, microsorum a anubias, do zadnej casti das valisneriu, hygrophilu, do strednej casti das kryptokoryny a do prednej casti mozes dat staurogyne.
Jasne, nejde mi tak o typ rastlin, skor o to ze nie su do vysky a na cele akva..a paci sa mi ta kompozicia

Dakujem, mozes mi napisat ku tomu substratu a strku nazvy ako to najdem v eshope? Vsetko to chcem uz objednat aj tie rastliny potrebujem nazvy vsetkeho
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 23 Nov 2018 09:52 am

Luker13 napísal:do prednej casti mozes dat staurogyne.

je vhodna pre zaciatocnika?, stredne narocna a narocna na svetlo
https://rybicky.net/atlasrostlin/staurogyne_repens
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 23 Nov 2018 10:01 am

Prosim, napiste mi tu 2druhy rastlin vhodne pre zaciatocnika a strk/substrat znacka nazov atd

Ok na zaciatku mi pisal matus.galan valisneria, cryptocorine a substrat tropica.. dufam ze som velmi neskomolila nazvy

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 23 Nov 2018 10:02 am

kde ides akva objednavat? rastliny by bolo mozno lepsie kupit normalne
ak klasicky strk tak ked planujes panciernickov doporucuje sa jemnejsia frakcia
neviem co na to odbornici, ale ja by som isiel do tohto substratu asi, ale ja som amater :)
https://akvaland.sk/4050-platinum-soil-8l-powder.html
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 23 Nov 2018 10:02 am

Cize najprv dam substrat, na to strk a ten strk 2druhy? Aby som jemnejsi dala okolo kamenov ci ako? Plus korene a kamene, potom ked budem mat toto zacnem riesit rasli.y

Dakujem matte aj za vsetky predosle rady.. kupujem v abc zoo, tam to akva co chcem vyjde najlacnejsie a aj doprava zdarma.. ty co pouzivas?
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Luker13 » 23 Nov 2018 10:12 am

matte napísal:
Luker13 napísal:do prednej casti mozes dat staurogyne.

je vhodna pre zaciatocnika?, stredne narocna a narocna na svetlo
https://rybicky.net/atlasrostlin/staurogyne_repens


nebude rast tak rychlo a nebude husta a kobercovita ale rast bude... na ziviny je z kobercoviek alebo nizkych rastlin z tych nenarocnejsich


das zasobny substrat (denerle, tropica atd) a na to das vrstvu strku 1-3mm frakcia strku. nic viac nic menej
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 23 Nov 2018 10:16 am

Luker13 napísal:na drevo a skaly uviazes silonom mach, microsorum a anubias, do zadnej casti das valisneriu, hygrophilu, do strednej casti das kryptokoryny

tu to mas dobre navrhnute, ale mne hygrophila zhadzovala listy, rastli jej len na hladine a potom tienila, tak som ju vyhodil
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 23 Nov 2018 10:44 am

Ďakujem, budem sa riadit tymto.. a mozem spravit aj nejake vyvysene miesto v tom akva, ci to je narocne velmi?

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Luker13 » 23 Nov 2018 11:03 am

ak mas na mysli svah zo strku, tak to ti dlho nevydrzi a casom sa to zosunie ak to bude moc vysoke. plus ryby to svojim pohybom tiez zosypu. ale mozes to skusit s kamenmi zaterasit a za skaly nasypat strk.... ale ja som to robil vzdy len so substratom, ktory drzi tvar a mal som ryby, ktore sa dna nedotkli... ale na tvojom mieste by som zbytocne nevymyslal a nechal rovne dno, navyse ak sa ti rozrastu rastliny tak to vidiet ani nebude
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 23 Nov 2018 12:44 pm

vyvysene bude drevo, kamene
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 23 Nov 2018 15:17 pm

Ešte poprosím info koľko kg toho štrku a substrátu mám kúpiť na 125k
L akvárko? A ten strk a substrát budem musieť aj vymienať po nejakom čase? to som sa nikde nedočítala.. akvárko by malo prísť v pondelok, tie ostatné veci idem objednať z inokade lebo to ešte nemam domyslené

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.