Akvárium a malé dieťa



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Seraph » 23 Nov 2018 17:58 pm

hlavne to treba premysliet, ale inak si myslim, ze kazdemu z nas doma stoja veci, ktore kupil vo svojich zaciatkoch a dnes nevie co s nimi....
inac kopceky by sa robit dali......akurat na to treba substrat, ktory ako tak drzy tvar ako bolo napisane.....a moze to aj krajsie ukazat, pre mna je uz asi niekolko rokov najvacsou inspiraciou instagram, kde odoberam najznamejsich aquscaperov a denne vidim stovky akvarii a nestacim sa cudovat...tam clovek najde inspiraciu....ak si instagram positive pozri napr. profil Jurija Jutjajevsa alebo Oliver Knott pripadne Sascha Hoyer
https://www.instagram.com/juri_js/
https://www.instagram.com/sascha_hoyer_aqua_artist/
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Reklama

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 23 Nov 2018 20:53 pm

Ďakujem, Seraph.. presne také akvárka ma zaujali predtym na nete ako má ten Seraph, mozno to bola aj jeho praca.. mne sa to velmi paci skaly+ rozkonarene konáre a nízke rastliny.. a hlavne ked je to take clenite a nie len v jednej rovine, nemyslim len kopceky ale aj akoby take terasky zo skal, rastliny to pokryju a vyzera to super, proste ze nie je vsetko na tej urovni dna.. no ja este neviem, ci dokazem vobec filter zapojit inak vsimam si, ze tam vobec nedavaju tito akvaristi tie folie-pozadie a vyzera to dobre s tym neutralnym okolim.. ja tu take neutralne pozadie nemam, teda premyslam, ze tam spravim vacsi svetelny kontrast, myslim svetlejsi strk kamene a tmavsie pozadie alebo take nieco..asi ani to svetlo v sete nebude velmi silne tak aby to trochu vyniklo a neposobilo to fadne
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Seraph » 23 Nov 2018 21:50 pm

Asi si chcela napisat ako ma ten Sascha :)
Co sa pozadia tyka na vsetkych mojich akva mam zozadu nalepenu foliu ciernu matnu, za par centov v obchode s tapetami a foliami ti odrezu presne na cm. Len to lepenie moze byt problem trosku:) namocit a postupne lepit a vytlacat vzduchove bublinky - samozrejme lepi sa zvonku
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 24 Nov 2018 04:34 am

Ano, Sasha No ano, zrejme aj ja budem davat ciernu len rozmyslam, ci to len nejak prilozit a zatazit nemozem, bez lepenia, nerada by som si znehodnotila akvarko hned na zaciatku.. inak nemas skusenosti s objednavanim akva z netu ci je to bezpecne z hladiska opatrnosti pri manipulacii a nepride mi prasknute? Nechce sa mi ho tam vybalovat pred kurierom a aj ti kurieri su netrpezlivi.. tak isto chcem objednavat tie korene z netu len sa bojim ci mi nepridu rozsypane
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Seraph » 24 Nov 2018 08:51 am

skusenost mam - kedze pred 3-4 rokmi ked som zacinal, tak som bral set - bol vsak paradne zabaleny a vsade naokolo bola nalepka pozor sklo (myslim ze ten set som bra zo shop.akva....
o korene by som sa nebal, seriozny predajca ich dobre zabali a su aj dost pevne
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod monika040 » 24 Nov 2018 08:53 am

Tiež mám všetko cez net a všetko prišlo ok. Akvária 2 a aj rastliny , všetko prišlo ok. Jedno som rozbalila pred kuriérom , chápal to a ešte pomohol :)
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 24 Nov 2018 21:53 pm

2 akvaria? 1 do rezervy? :)
no tak uz pomaly zacni davat fotecky
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Seraph » 24 Nov 2018 22:00 pm

Matte dobre citaj kto pridava prispevok + nebude netrpezlivy
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 24 Nov 2018 22:57 pm

:roll: :mrgreen: :angel:
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matus.galan » 24 Nov 2018 23:58 pm

Seraph napísal:Matte dobre citaj kto pridava prispevok + nebude netrpezlivy


Hecuje tu ludi a sam bojuje so svojim akva...nerozumiem preco a uz som mu to pisal aby prestal plasit ludi kokos.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod nautilus » 25 Nov 2018 09:40 am

Tiez som to sem chcel napisat ze jej zbytocne radite amazonie a japonske substraty a pod to kadejake nasytene zeminy. Naco. Zvycajne radite ze klasika hagen ... za ostastatne dva mesiace toto je treti podobny pripad.
cele-zle-akva25l-t17674.html
Nie tak davno tu bola tema od isis ...

Este raz: precitaj si zalozenie akva 3x, potom scobakove blogy, a potom odstrasujuce pripady akva ala matte a riad sa zdravym rozumom ak nechces mat tie ryby na stedry vecer na tanieri.
A este jedna rada ak chces juwel tak na zadnu stenu akva ak budes lepit foliu tak ju treba zasunut aj pod ten horny ram aspon 1-2 cm lebo pri spravne napustenej vyske vody to bude presvitat. Na boku je nalepka - mierka vysky hladiny podla toho sa riad.
nautilus
 
Príspevky: 30
Obrázky: 10
Založený: 24 Sep 2018 09:36 am

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod nautilus » 25 Nov 2018 09:47 am

+ lepit foliu na sklo je hracka treba rozprasovac s vlaznou vodou a kvapku mydla alebo jari, plastovu stierku. Musi to byt doslova mokre a zo stredu ku krajom vytlacat a nebudu bubliny a ak aj nejaka vznikne tak ju prepichnes ihlou a vyschne do 3d ije prec. Nerob z toho vedu. Folie do aut a na roldor nerobia ziadni atomovi fyzici.

Ked mas na vyber kup si tu nabytkovu ciernu foliu. Samolepiacu. O par cmnavyse a odskusaj si to na okne.
nautilus
 
Príspevky: 30
Obrázky: 10
Založený: 24 Sep 2018 09:36 am

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matus.galan » 25 Nov 2018 11:26 am

Cierna folia doda akva hlbku a viniknu rastlinky a ryby hlavne farebne.

Nahodenim folie neprichadzas o zaruku a foliu je mozne kedykolvek dat dole. Trosku babracka ale ide to v pohode ked sa nahreje fenom.

Na nete je kopec videi ak sa toho obavas ale je to praca na par minut. Na odstranenie vody staci aj nejaka verbostna karta z obchodu :) Akva otocis tak aby si mala zasnu stranu hore, ocistis od odtlackou a tak, poriadne nastriekas jemnu myslovu vodu na cele sklo alebo na foliu uz co je pre teba jednoduchsie. Polozis a zacnes postupne od stredu vytlacat vodu von. Potom jemnou handrickou pretries celu foliu a ak je vacsia ako akva orezes ostrim orezavakom ale az po zaschnuti.

Tot sio. Sam mam takto doma na svojom akva a to som robil uz ori beziacom akava kde som staru daval dole a nahadzoval novu. U mna to bolo dlhsie ale v pohodicke som to dal takze to das.

Hlavne odporucam akva po doruceni polozit cim skor na svoje miesto na stojan, poriadne vyvazit nech je v rovine a napustit vodou doplna aby si zistila ci niekde nahodou netecie. Mas 14dni na vratenie tovaru ak by nahodou tieklo, bezne sa tak skusa nove akva. Lepsie ako potom pripadne riesit neskor.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Hora » 25 Nov 2018 15:16 pm

nautilus napísal:Tiez som to sem chcel napisat ze jej zbytocne radite amazonie a japonske substraty a pod to kadejake nasytene zeminy. Naco. Zvycajne radite ze klasika hagen ... za ostastatne dva mesiace toto je treti podobny pripad.
cele-zle-akva25l-t17674.html
Nie tak davno tu bola tema od isis ...

O čom tu točíš,veď slovo Amazonia nikdy v tejto téme nepadlo,radili jej obyčajný štrk,u isis detto a odstrašujúci prípad ala matte? Myslím,že až na ten domček,kde z oka rástla Egéria :mrgreen: neurobil nič odstrašujúce.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 25 Nov 2018 17:12 pm

No už ani ja nechápem smerodajné sú pre mňa hlavne rady od matus.galan, to je ten základ, ktorého sa chcem pridržať.. ale som vďačná aj všetkým ostatným.. dnes som už bola nazbierať skaly z potoka, akvárko by malo prísť nasledujúce dni ale ešte stále nemám ten substrát a štrk, neviem odhadnúť množstvo na 125l

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod nautilus » 25 Nov 2018 18:05 pm

Hora napísal:O čom tu točíš


Ja?
Matte jej sem dal odkaz na platinum soil. Alebo som reagoval na teba? Nemyslim si. Prepac mi to ked som tvoj prispevok prehliadol.
nautilus
 
Príspevky: 30
Obrázky: 10
Založený: 24 Sep 2018 09:36 am

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 25 Nov 2018 18:28 pm

Nehádajte sa, prosím.. stále tomu nerozumiem podľa čoho vyberať ten substrát keď nechcem náročné rastliny.. te Tropica substrát majú len v kilovom balení za necelých 8eur, teda vyrátala som ze potrebujem minimálne tri na moje akvárko.. Jirka písal, že on dáva nejake obyčajné hmojivo pre rastliny.. viete mi napísať k tomuto niečo viac??

Ten Denerle spomínany substrát na moje akvárko ma vyjde 40eur, čo sa mi zdá pekná pálka..

Kamene z potoka je tiez potrebné vyvariť prosím Vás?
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod nautilus » 25 Nov 2018 18:44 pm

nautilus
 
Príspevky: 30
Obrázky: 10
Založený: 24 Sep 2018 09:36 am

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 25 Nov 2018 22:44 pm

nautilus sa ukludni a nepis kraviny, moje akva urcite nie je odstrasujuci priklad, na to, ze je 1. v zivote a ja som nic neradil, napisal som toto:
" ak klasicky strk tak ked planujes panciernickov doporucuje sa jemnejsia frakcia
neviem co na to odbornici, ale ja by som isiel do tohto substratu asi, ale ja som amater :)
https://akvaland.sk/4050-platinum-soil-8l-powder.html "

ty si co poradil??? v podstate nic konkretne, len ako nalepit foliu :shock: a mna si nasral samozrejme :evil:

Matus OK

Hora dakujem, vazim si to
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 25 Nov 2018 22:58 pm

No v tom linku co nauitilus poslal tiez odporucaju ten platinum soil.. potom som taka dopletena z toho..ja prave potrebujem ako pises tie konkretne rady.. lebo aj v tom rozdeleni substratov pisu tiez v podstate to co v eshopoch..ze cim drahsi ten substrat tym viac zivin obsahuje a lepsie upravi kvalitu vody atd. ale prave to ja neviem ci je to az do takej miery pre to jednoduche akvárko co ja chcem.. a viem, ze by som mohla dat iba strk ale mozno by som potom musela hnojit kazdy den atd.. preto som vdacna najma ked mi tu ludia napisu svoju skusenost, to je na tom na forach to najnajnaj!

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 25 Nov 2018 23:24 pm

chapem ta uplne, toto podobne som tu zazival..
tak teda sa drz klasiky ako ti radil Matus na zaciatku, jemny strk, napr. ten hagen http://www.polit.sk/produkt/strk-hagen/
ja mam nieco velmi podobne, trochu bledsie
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Azaza3l » 25 Nov 2018 23:44 pm

Obsahuje viac živín aj vodu upraví, samozrejme na nejaký čas, cca 2-4 roky s klesajúcou tendenciou. Ak niekto zakladá rastlinné akva alebo aquascaper ktorý ide súťažne alebo len tak pre radosť a vie čo robí a čo ho čaká tak tam je to ok. Ty chceš rastlinky nenáročné a skor menej ako viac tak ten hagen plus tablety z hnojivom bude dobrá voľba. Kamene ak prevaris nič tým nepokazis.
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matus.galan » 26 Nov 2018 13:01 pm

Ak mozem znova do tohto vstupit tak si dovolim povedat svoj nazor. Pre co najjednoduchsiu starostlivost o akva a nizke naklady osobne odporucam klasicky strk napr https://akvaland.sk/2821-akvarijny-strk ... ull_site=1 je to dobra zrnitost, vacsina jednoduchych rastlin ti v tom bude super rast. Este lepsie je ho premiesat s hrubsim prirodnym strkom napr 3-6mm alebo viac. Ono ti potom vznikne pekne prirodne dno.

Napr ja planujem na buduce upravu akva a budem mixovat tento strk https://www.lavpet.sk/dekoracne-strky-p ... c.-2-25-l/

Maju totiz niekolko velkosti. Kupim z kazdeho napr jedno balenie pekne to namixujem a do prednej castipojde viac jemnesieho aby to bolo take postupne a pri korenoch zasa vacsie kamene.

Netreba ti ziadne profi soil ani nic podobne. V jednoduchosti je krasa a pekne osadeny koren, srtk, rastlinky a vacsie kamene urobia svoje a nebudes musiet riesit preco mas toto a preco toto.

Do dna potom tieto tabletky https://akvaland.sk/2819-tabletky-npkmi ... ull_site=1 najlepsie je ich otvorit a vysypat rovno na dno akva predtym nez das strk hlavne na miesta kde budu rastlinky a mas na dlhu dobu postarane. Potom neskor ak byde treba tak celu taku tobolku vlozis medzi rastlinky a ono sa to pomaly rozlozi a bude uvolnovat hnojivo. Nic nebudes musiet do akva liat a budes mat pohodu. Ja tak mam v piesku v akva velky echynodorus a pri nom 3hnojivove gulicky a parada. Ten macek si uz aj tak natahal korienky po celom dne akva :)

Takto ta to nebude stat vela a budes mat aj menej starosti a o to viac radosti. Predpokladam,ze nemate daleko ani hornbach, tam maju tiez slusny vyber strkou do akva aj korene. Dobre na tom je ze tu mozes kupit niekolko korenou, zobrat domov, skusit nakomponovat co sa ti tam hodi a co nie jednoducho vratis do 30 dni a daju ti peniaze spat. Ja to tak robim pravidelne lebo nikdy nevies co ti pride z obchodu ak koren realne nevidis alebo nebol nafoteny.

Vela zdaru.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Hora » 26 Nov 2018 14:53 pm

Tobolky,ktore linkol Matus si uz do akva nedam.Oni pustia ziviny,ale gulicky ostanu natrvalo v substrate a po case su tam o nicom.Aj po rokoch ich este vyberam sem-tam.Lepsia varianta su rozpustitelne tablety Sera florenete A,JBL tablety alebo Bivoj.Tablety nenarocnym rastlinam bohato postacia a netreba doplnkove tekute hnojenie do vodneho stlpca.
Zo strkom Hagen neurobis chybu,je cenovo vyhodny,pre koreniace rastliny idealna zrnitost,male aj stredne druhy panciernikov ho dobre udrzuju,ma prirodny vzhlad.
Uz jemnejsie piesky su nachylnejsie na uzatvorenie pri nenarusovani dna a okyslicena voda sa nedostava do nizsich vrstiev substratu pre bakterie,co sposobuje za nejaky cas hnilobne procesy.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.