Nové Akva bud 112l alebo 123l



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod JimmySK » 18 Aug 2018 23:01 pm

Ahojte,

potreboval by som poradiť ohľadne akvária. Mám momentálne jedno 40 litrové akva, kde mám 12 tetier, 5 prisavníkov a 2x neretina. Uvazujem o novom a väčšom akva. Mám na výber tieto Akva. Máte niekto s takýmto akva setom skúsenosti?
Taktiež by ma zaujímalo či môžem so 40 litrového akva použiť rastiliny a drevo, ktoré tám mam teraz alebo by to narušilo rovnováhu v novom zalozenom akva?

1. 112 litrov znacky Diversa - https://abc-zoo.sk/9044-akvarium-komple ... ierny.html
2. 132 litrov Diversa Fine Line - https://abc-zoo.sk/18747-akvarium-so-sk ... vkove.html


Ďakujem za rady
JimmySK
 
Príspevky: 17
Obrázky: 1
Založený: 15 Jún 2018 13:33 pm

Reklama

Re: Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod johny350 » 19 Aug 2018 01:12 am

Ahoj, je vždy lepšie mať väčšie akva, lepšie tam udržíš rovnováhu. Avšak v tomto prípade je rozdiel 20l a rozdiel v cene okolo 100€, to mi príde dosť ale určite sa dá zohnať ešte väčšie akvárko za ešte lepšiu cenu. Vidím že hladáš riešenia so stolíkom, existuje ešte možnosť si stolík buď dať vyrobiť alebo kúpiť nejaký lacnejší zvlášť. Ak sa však skutočne rozhoduješ medzi týmito dvoma tak by som asi nepriplácal 100€ za 20l navyše, ak tam teda nie je nejaká technika navyše. Nové akvárium rovnováhu nemá, tá sa tam vybuduje časom a dobrým zábehom, naštuduj si o zábehu akvária. Odpovieš si tým aj na svoju otázku.
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod JimmySK » 23 Aug 2018 16:59 pm

Ahojte,

takze po dlhsom uvazovaní som sa rozhodol, že pôjdem do akva Juwel 125litrov. Pozeral som veľa videí ohladne tohto akvária plus som čítal celkom pozitívne ohlasy na tento set aj so skrinou. Veľmi sa mi páči dizajn tohto akva plus svetlo hnedá farba. https://abc-zoo.sk/15748-set-juwel-akva ... rinka.html

Mám už aj miernu podobú akvária:

Rozmer: 81 x 36 x 50 cm, float sklo, nemecká výroba, kvalitné spracovanie od Juwelu, lepené čiernym silikónom

Filtrácia: JUWEL filtračný systém Bioflow M. Možno skúsim filtrovať aj s vreckom rašeliny.

Substrát: ADA Aqua Soil Amazonia Light, pod dno Power Sand. Tvarovateľný substrát, ktorý chcem vyskúsať - počul som pozitívne ohlasy.

Flóra:

Taxiphyllum barbieri
Hygrophila pinnatifida
Anubias barteri nana peteti (bonsai)
Eleocharis sp. Mini
Hemianthus Cuba
Ammania sp. Bonsai
Microsorum pteropus Trident
Cryptocoryne beckettii Petchii

Uvidím či sa mi podarí aspon polovička z tohto zoznamu zohnať. Ale chcem ísť smerom Amazon Biotop ale uvidím ako to bude v praxi.

Fauna:

Momentálne mám v 40l akva túto osádku. Následne ich postupne chcem presunúť do 125l.
Nová osádka:
12 ks tetra krvavá
5 ks otocinclus
2 ks slimák neretina
Rozmýšlal som o chichlidách a dokonca mám v pláne dať do akváriu žabu (Hymenochirus curtipes)
Kludne si dám poradiť ohľadne osádky akvária. Chcem to pestré farbami a hlavne aby rybky boli spokojné :)

Založenie: čoskoro... :)

Ďakujem za každú radu :)
JimmySK
 
Príspevky: 17
Obrázky: 1
Založený: 15 Jún 2018 13:33 pm

Re: Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod matus.galan » 23 Aug 2018 23:02 pm

Amazon biotop s tym co tam chces osadit a pridat nejde spolu do kopy :) Ak chces amazon biotop tak kukni ako akva v tomto prevedeni vyzeraju.

Najprv si premysli fakt aky typ akva chces mat.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod globalradar » 25 Aug 2018 22:06 pm

JimmySK - ani jedna jedina rastlina z rastlin, ktore si napisal nerastie v Amazonii (dokonca ani v Juznej Amerike).

Hyphessobrycon eques a Otocinclus (aky??) zvyknu zit v podobnych podmienkach aj ked "Otikovia" ziju v trocha rychlejsich vodach nez Hyphessobrycon eques, ktore vyslovene uprednostnuju stojate vody.

Slimaky rodu Neritina su z Afriky, pripadne z Azie...v ramci celade Neritidae sice najdes aj druhy obyvajuce Europu a Australiu, nicmenej z Juznej Ameriky nie je ani jeden.

Zaba ktoru chces je z Afriky.
globalradar
 
Príspevky: 68
Založený: 16 Júl 2018 01:47 am

Re: Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod JimmySK » 25 Aug 2018 22:58 pm

Áno amazon bio top asi nebude reálny. Lebo osádka je z rôznych krajín. Ohladne rybiek si dám poradiť aby hlavne spolu dobre výchadzali. Kludne mi dajte tipy. Že z čoho by som mohol vyberať. Žabu chcem veľmi skúsiť ale netúšim ako sa môže správať s Tetrami prípadne s inými rybkami.
JimmySK
 
Príspevky: 17
Obrázky: 1
Založený: 15 Jún 2018 13:33 pm

Re: Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod globalradar » 25 Aug 2018 23:49 pm

Ak chces mat aspon rybky tak nejak biotopove tak z cichlid vacsina zije severnejsie nez Tetry krvave a Otocinclovia. Aspon priblizne z tych oblasti su napriklad Apistogramma trifasciata (ktoru neviem, ci zozenies), alebo Apistogramma borellii (ktoru by si mal zohnat bez problemov) - treba pri nich chovat 1 samceka a viacero samiciek (2,3,4), ale vacsinou su v pohode aj v pare. Apistogramy su normalne mierumilovne a tak by spoluzitie malo byt ok, ale v obobi trenia sa priprav na to, ze si budu branit teritorium a vyzenu vsetko, co sa k nim priblizi, takze v tejto dobe by si mal akvarium rozdelene na dve casti - cast s Apistogramami a cast so vsetkym ostatnym. Tiez ak ich chces mat, sa hodi aby si tam mal nejake tie korene a konare.

Osobne, ale chovam apistogramy (a vsetky cichlidky) v monokulturach - su vtedy menej plache (respektive konkretne apistogramy vtedy nie su takmer vobec plache) a nikto im nekonkuruje pri krmeni, cim ale nechcem povedat, ze je zle mat ich v spolocenskom akvariu - budu ale vacsinu casu v spodnej casti akvarka.

Zaby su vo vseobecnosti masozravce. Ta nad ktorou rozmyslas je dost mala, takze by rybky prezili, ale zaby moc nemusia filtraciu vody....repektive oblubuju uplne stojate vody, cize filter samotny problem nie je, ale voda by sa nemala hybat. A budes musiet krmit neustale zivym (alebo mrazenym zivocisnym) krmivom, pripadne rybim masom - krmivo pre akvariove rybky zaba zrat nebude.
globalradar
 
Príspevky: 68
Založený: 16 Júl 2018 01:47 am

Re: Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod JimmySK » 22 Sep 2018 15:42 pm

caute, v stredu som zalozil nové Akva v mojom Juwel 125Litrov. Pred zalozenim som sa inspiroval hlavne ADA firmou. Pozeral som si videá, kde sa zakladalo s ADA súbstrátmi. ADA je výborny substrát a odporúčam ho každému. V Juweli 125 bol interný filter ten som vymenil za externý filter: EHEIM Professionel 4+ 250. Časom možno pridám aj CO2.

Ešte stále neviem čo pridám k mojim Tetram krvavím. Rozmýšľal som, že si k nim zaobstarám Neonky. Prípadne by som k nim chcel aj nejaký pár. Ale netušim čo bolo k nim vhodné.

Flóra v Akva:
Anubias gracilis
Cryptocoryne x willisii
Echinodorus 'Aquartica'
Eleocharis acicularis 'Mini'
Hemianthus callitrichoides 'Cuba'
Staurogyne repens
Taxiphyllum barbieri
Cryptocoryne wendtii broad leaf

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
JimmySK
 
Príspevky: 17
Obrázky: 1
Založený: 15 Jún 2018 13:33 pm

Re: Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod Seraph » 22 Sep 2018 15:47 pm

Vyzera to pkne, denne vidim stovky akvarii na instagrame a kombinacia dreva a kamenov sa mi paci....mozno na tej lave strane by som rad videl viac kamenov okolo toho korena....priestor tam je...
Ako tak pozeram na tu farbu substratu: pouzil si zrejme amazoniu light verziu ci nie?
O niektore z tych rastlin sa bojim, kedze nejdes CO2 - ani ja nejdem a nikdy nechcem, ale presne kvoli tomu som zvolil radsej monte carlo namiesto HC Cuba.....uvidis no, nechcem strasit - mozno to dopadne dobre-----podla toho kolko budes svietit----cim viac svetla tym viac CO2, takze bacha na to, aby si to neprehnal so vsetlom

Mimochodom keby si mal viac trpezlivosti: mohol si skusit dry start....ale je niekolko tyzdnov rosenia zafoliovaneho akvaria - ma to vsak paradny efekt...to HC Cuba by sa ako tak rozrastlo...tesim sa na dalsi foto update o take 2-3 tyzdne napr. a drzim palce
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod JimmySK » 22 Sep 2018 16:21 pm

Dakujem urcite budem robit updaty. O CO2 rozmyslam ale uvidim, ci este najem nejake peniaze na to.
Ano substrat som pouzil amazoniu light, velmi som chcel robit brehy a s týmto sa to krásne podarilo. Mal som inspiratívne video: https://www.youtube.com/watch?v=RNdUw15p2bc
JimmySK
 
Príspevky: 17
Obrázky: 1
Založený: 15 Jún 2018 13:33 pm

Re: Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod JimmySK » 29 Sep 2018 19:49 pm

Ahojte, co poviete na túto osádku v novom akváriu. Rozmýšľal som k mojim tetram pridať cca 12 Neoniek plus kúpiť zopár krevetiek
Takže sumár v novom akva by bol:

12 x Tetra krvavá
12 x Neonka cervena
5 x Prísavník jednopruhý
2 x neretina
Plus zopar krevetiek

Co by na to? :)
JimmySK
 
Príspevky: 17
Obrázky: 1
Založený: 15 Jún 2018 13:33 pm

Re: Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod Luker13 » 29 Sep 2018 21:05 pm

v prvom rade treba spravit poriadny zabeh a ryby by som tam dal az po mesiaci, kedze ADA amazonia je dost silny substrat... inak zostava ryb moze byt

druha vec je ... naco si isiel do takeho substratu ked nechces ist CO2? navyse to setove svetlo mi pride hrozne slabe
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod matus.galan » 29 Sep 2018 22:52 pm

Ja by som siel skor do cisto neoniek.
Bude to ovela krajsie ak tam budes mat viac neoniek ktore budu krasne v skupinach plavat zo strany na stranu. Skus si pozriet akva kde su cisto napr neonky a uvidis.

Neritiny by som zamenil za Clithonov. Dovod je ten, ze ak chytis parik tak budes mat vsade v akva biele vajicka ktore idu sakramentsky dole a nevyzera to moc vabne. Pri Clithonoch toto nehrozi a krasne zbavuju akva rias a este lepsie vyzeraju. Odporucam na tak velke akva kludne 10x odporucam tento obchod https://www.shrimp.sk/clithon-sp

Krevetky si tu najdes tiez len potom nezabudni,ze aj oni potrebuju to svoje.

Neviem ci pod pojmom prisavnik jednopruhy myslis Otocilus ludovo Otika. Ak ano tak ich zober naraz aspon 6x. Budu sa pekne skupinkovat a nebudu plache. Ak zoberies malo, zacnu sa skryvat a uz ich do skupiny von nevytiahnes. Osobna skusenost.




Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod Seraph » 29 Sep 2018 22:57 pm

Luker13 napísal:v prvom rade treba spravit poriadny zabeh a ryby by som tam dal az po mesiaci, kedze ADA amazonia je dost silny substrat... inak zostava ryb moze byt

druha vec je ... naco si isiel do takeho substratu ked nechces ist CO2? navyse to setove svetlo mi pride hrozne slabe

Ma amazoniu light, co2 pri spravne zvolenom svieteni a nie prilis narocnych rastlinach ani nepotrebuje...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod JimmySK » 30 Sep 2018 14:44 pm

Ohladom rýb.

Tetry krvavé a Otíka plus Neretinu mám v 40 litorovom akváriu a musím ich premiestniť do nového akva. Mozno by bolo lepšie dokúpiť dalšie Tetry ale chcel by som tie Neonky. Myslím, že by to malo byť OK. CO2 zatiaľ nie, skúsim tekútý uhlík.
JimmySK
 
Príspevky: 17
Obrázky: 1
Založený: 15 Jún 2018 13:33 pm

Re: Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod matus.galan » 30 Sep 2018 14:59 pm

Tekuty uhlik je blbost, zabudni na to. Su to vyhodene peniaze. Penkne beziace akva mozes mat aj bez tej hnusnej chcmie ktora fakt nie je pre osadku zdrava ak si nedas pozor, v malom mnozstve malo ucinna a ak to nedas presne kazdy den tak budes mat rozne hodnoty co2 a to ti bude robit problem s riasou.

Ja by som to skusil bez toho.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod JimmySK » 27 Okt 2018 20:19 pm

Moja oáza pokoja po viac ako mesiaci :)

aktualna osadka
8 x mrenka machová
5 x tetra ohnivá
1 x neretina
1 x otík

Obrázok
JimmySK
 
Príspevky: 17
Obrázky: 1
Založený: 15 Jún 2018 13:33 pm

Re: Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod marlo » 29 Okt 2018 08:07 am

ak by to bolo čo i len trocha možné. Daj si na zadnú stenu čiernu tapetu. Uvidíš ako to opticky urobí hĺbku.
Ostatné treba čakať kým sa rozrastie...
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod matte » 29 Okt 2018 09:12 am

pekne, co2 davas?
otikovi by sa zisli kamosi, ohniviek tiez viac
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod Seraph » 29 Okt 2018 13:55 pm

nie zly napad s tou tapetou/foliou...
za par centov, akurat to lepenie vzadu pri uz napustanom akva a vytlacanie mikrobubliniek......ale da sa....vyzeralo by to veru inak....myslim, ze lepsie.
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod Janko_25 » 30 Nov 2018 20:08 pm

Ahojte, zakladám akvárium 112l a chcel by som vás poprosiť o radu ohľadom osadenstva. Momentálne mám na mysli nasledovnú zostavu:
6x panciernik (panda alebo leopardí)
20x neonka červená
1x Bojovnica pestrá

Myslíte si, že je táto osada ok? prípadne by ste niečo zmenili a ako? a prečo?

Ďakujem vopred veľmi pekne za vaše odpovede.
Janko_25
 
Príspevky: 2
Založený: 30 Nov 2018 19:59 pm

Re: Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod matus.galan » 30 Nov 2018 23:27 pm

Ahoj, ides robit biotopove akva alebo tam ides dat co sa ti paci?
Ako ja mam bojovnicu samicu v blackwater spolocenskom akva ale tak musis dodrzat urcite podmienky pre kazdu rybu a potom aby to spolu sedelo. Bojonvica slaby prud vody, pancierniky maju radsej nizsie akva kedze dychaju vzduch z hladiny. Neonky zasa dlhe akva, su nachylne na pripadne ochorenia. Pancierniky chcu zasa jemne dno, piesok je najlepsi, to zasa nesedi ak chces sasit fajnove rastlinky a robit kopceky. Nemam predstavu zatial co to ma byt za akva.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod Janko_25 » 01 Dec 2018 18:35 pm

Rozmery akvária sú 80 x 35 x 40 cm (d*š*v), popravde som úplný začiatočník, prax nemám žiadnu, ale načítal som vela príspevkov na fórach a tam zasa sto ludí sto názorov, z čoho som aj vyberal posádku akvária. Samozrejme bude sa mi páčiť keď to bude estetické, čiže neonky ako jeden druh pre hejno sa mi páči, bojovnica ako jedna výraznejšia rybka a pancierniky kvôli čisteniu dna :) akvárium mám doma ale ešte som ho nezaložil, preto sa aj pýtam na radu ohľadom osadenstva aby som mohol tomu to akvárium prispôsobiť. Nemusí byť vyslovene biotop. Hľadal som začiatočnícke rybky čo sa mi páčia :)

Ďakujem veľmi pekne
Janko_25
 
Príspevky: 2
Založený: 30 Nov 2018 19:59 pm

Re: Nové Akva bud 112l alebo 123l

Odoslaťod JimmySK » 06 Jan 2019 21:06 pm

caute.

chcel by som do svojho akva pridat este jeden párik rýb. Vedeli by ste mi poradiť čo by som mohol dať k tejto mojej osádke?

aktualna osadka
8 x mrenka machová
5 x tetra ohnivá
4 x kravetka japonica
3 x slimák (neretina, clinthon)
1 x panciernicek
JimmySK
 
Príspevky: 17
Obrázky: 1
Založený: 15 Jún 2018 13:33 pm

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.