Black Tea



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Black Tea

Odoslaťod DrSlamastika » 01 Dec 2018 02:51 am

V plane je pokus o biotopovy blackwater z povodia amazonky, moj 30L ma povzbudil, tak skusam nieco o malinko vecsie. Chcel by som minumum rastlin, ked tak plavajuce - (Pistia stratiotes, Limnobium laevigatum) mozno nejaky juhoamericky mach ak najdem, ale hlavne hore na korenoch, ktore budu vychadzat nad hladinu.

Osadenstvo planujem: 25x Paracheirodon simulans / Apistogramma agassizii 1,1 / Rineloricaria lanceolata 1,1 / Ampularia

Biotop: Povodie Amazonky - čierny čaj!

Dekoracie: vela dreva, listy, sisky

Dno: biely piesko-strk (svetly)

Filtracia: V hre su - Eden 511 Thermo so 100W ohrevom - vonkajší akváriový filter pre akva. 120l

alebo: Externý filter Tetra EX 800 Plus - pre akva. 100-300l

Svetlo: par slabsich LED bodoviek (IKEA?)

Pozadie: cierna folia

Stojan: skrinka robena na mieru "AMANO style" 80x35x80cm

Ohrev: snad to integrovane vo filtry 100W, pripadne nejaky iny 100w

Vzduchovanie: nejake by malo byt, ked nebude moc rastlin

/ NA PROJEKTE SA PRACUJE /
papeky su tam len tak nahadzane. nech nezavadzaju, nahladajte za tym nejaky hardscape, aj ked clovek nikdy nevie :D

vsetky navrhy a pripomienky su vitane, dakujem :)
Prílohy
20181201_001452-small.jpg
20181201_001501-small.jpg
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Reklama

Black Tea

Odoslaťod matus.galan » 01 Dec 2018 05:01 am

Ja len na zaciatok rychlo pridam, ze budes chciet pomaly prud vody z filtra a tak nezabudaj aj na to ako budes smerovat vstup vody do akva z filtra a pripadne ci tam bude roztrekovacia rampa a priskrtene alebo nejaka sklenena lily ktora znizuje prudenie vody v akva bez nutnosti priskrcovania.

Vzduchovanie tam nemusis riesit ziadne, mas filter to ti staci. Max nastavis prudenie jemne k hladine aby sa vlnila, dosiahnes tym ten mihotavy efekt a voda bude prekyslicena. Ziadne sumive kamienky na motorcek tam nedavaj.

Svetlo do takehoto akva jednoznacne bodove lebo len to ti urobi krasne tmave a svetle miesta v akva. Lacnejsie ci drahsie alebo DIY je uz len na tebe ale hlavne je tepla biela, bodova led a moznost nasmerovat svetlo ak nie je moznost stmievania.

S tym machom na hladine to nemusi fungovag, zalezi na koreni. Ja sim to skusal a nie vzdy to bolo ono. Na tom mieste nad hladinou kde bol mach sa rada robila neskor aj plese kedze konar bol aj vlhky ale sa aj vysusal. Odporucam vyskusat.

Piesok biely? Toto mi tu trosku nesedi. Najlepsia volba je prirodna riecna farba. Kombinacia piesku az strku roznej hrubky aby z toho vznikol taky mix dna a na urcitych miestach v pozadi hrubsi s popredim jemnejsim ako ked ides z brehu k vode kde je pri vstupe uz piesok. Biely piesok sa dava k Malawi a nesedi mi k blackwater amerika.

Ku rastlinkam by som skusil echynodorus nejaky z tych co vedia pekne vyrast nad hladinu. Osobne cim menej rastlin tym lepsie.

A hej skoro som zabudol, ciernu foliu na zadnu stranu akva musi bit ;)


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Black Tea

Odoslaťod chuanvaldes » 01 Dec 2018 08:44 am

K tomu co pise Matus nie je uz ani co dodat... Na mech by som sa vyprdol, rastliny nejake pridaj. Ja mam Echinodorus Amazonicus, plus nejaky “no name” z burzy a Sagitariu Subulatu... Na hladine Pistiu.

Apistogramy budu super. Ja som ma uz 2x par Agasizzi - Blue body/Red tail... Oba pary z nejakeho dovodu po 2 tyzdnoch umreli...

Piesok urcite namiesaj, aby bola rozna frakcia a urcitie nie biely. Volil by som nejaky riecny.

Na vzduchovanie sa vyprdni...

Hardscape neries, nechaj jak je. Je to prirodne akvarium. Bez do lesa a nazbieral dubove a bukove listy. Prve mrazy uz tu boli takze tohtorocne konecne opadalo...

Prihodim fotky mojho BWcka... Nie su uplne aktualne. Vkladam cez Tapatalk, tak netusim jak sa zobrazia. Fotene su telefonom, takze kvalita nic moc...

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok


Sent from my iPhone using Tapatalk
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: Black Tea

Odoslaťod Seraph » 01 Dec 2018 10:09 am

Prvy dojem: wau, uz z prvych obrazkov vidno, ze toto bude mat velky potencial....
mne imponuje najviac ta skrinka - prosim vedel by si mi povedat, kolko ta stala (ak to nie je tajomstvo) a kto ti ju vyrobil (stolar?), mas aj nejake otvory v zadnej stene pre hadice?
Co sa filtra tyka: priklanam sa k tetra EX Plus - aj ked ten prvy vyrobok vobec nepoznam, ale v paludarku mam 400ku bezi zatial sice len asi 2-3 mesiace ale parada, ani ho nepocut a zatial ani nemam pocit, ze by sa privelmi znizil prietok (i ked u mna ide o stekanie z rampy dole po stene, takze ina situacia)
Tesim sa na zakladanie a cely proces...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Black Tea

Odoslaťod DrSlamastika » 01 Dec 2018 14:42 pm

Dakujem vsetkym za rady a povzbudenie, ja som myslel ze vzduchovanie musi byt, ked tam nebude vela rastlin, ale asi teda nie.

Ten piesok pisem ze piesko-strk a v zatvorke mam svetly . . cize nebojte nebude to ani piesok a ani skutocne biely.
A cierna folia samozrejme pojde, mam to tam uz aj napisane.

Ta skrinka ma ten otvor podlhovasty po celej hornej zadnej casti, na hadice, kable atd.
Kto to robil ti nemozem povedat, lebo ja som to nezadaval do vyroby, cele ako to vidite som kupil vcera bazosi za 55€ aj s drevami. Mali prirastok do rodinky a ocividne na akvarium nezostalo miesto.

Myslim ze to bola dobra kupa, hlavne sa mi paci ta prehnana hrubka skla na tu litraz, tych 8mm vyzera luxusne.
Ten filter este neviem, viacero ludi ma presviedca na ten od Tetry, koli ich osobnej skusenosti, ale skusenost s tym druhym nemaju, nemyslim si ze by to bol napriek tomu zly produk, priznam sa ze sa mi velmi paci ta idea toho schovaneho vyhrevu, cim menej techniky moze byt v akvarku tym je cistejsie.

A dreva tam este pribudne, chystam sa na tu akvaburzu na Tomasikovej toho 8.12.
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Re: Black Tea

Odoslaťod Seraph » 01 Dec 2018 15:44 pm

Multifunkcionalitu veci som nikdy nemal rad - ak ma byt nieco filter nech je filter. Podobne som nechapal ak v jedno zariadeni bol dokopy vhs i dvd prehravac....vyssia pravdepodobnost, ze nieco “odide” ale to je moj osobny nazor.
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Black Tea

Odoslaťod DrSlamastika » 01 Dec 2018 16:23 pm

No mne sa naopak paci ze by nemuselo byt to dildo v akvariu, ale pekne schovane :)
A inak zabudol som tusim napisat rozmery akvaria:

80x35x35cm hrubka 8mm
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Re: Black Tea

Odoslaťod matus.galan » 01 Dec 2018 21:31 pm

Ja zbieram cez listy aj cez zimu :) minuly rok krasne v less hlavne osikove a jelsove listy boli stale na konaroch a slusne vysusene.

Takze nie je problem nazbierat aj ine listy a pripadne kupit velky balik listov z shrimp.sk odporucam. Osobne kupujem velke balenie pravidelne.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Black Tea

Odoslaťod DrSlamastika » 02 Dec 2018 02:36 am

Tak po dnesnom studovani a vasich radach, som sa predsa len nechal presvedcit na filter od znacky Tetra.

Teraz mam vsak problem s ktorym by som rad poradil, mam vziat na tie moje rozmery (80x35x35cm / 98l)

Tetra EX 800 Plus, alebo Tetra EX 600 Plus?

Nebude ta 800-ka prisilna, ci to vyriesi ta sklenena Lily pipe? Alebo rozdiel je len v tom, ako casto to potom treba cistit. Mam v tom gulas kedze pri 800-ke pisu ze od 100l -300l a na 600-ke zase 60l-120l. Co bude pre moj zamer vhodnejsie? Chem tam mat fakt vela biologickeho bordelu v akvarku :) Viem ze to urcite ovplyvnuje aj zvoleny typ biotopu, cize o to zlozitejsie zase . .

Dakujem
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Re: Black Tea

Odoslaťod chuanvaldes » 02 Dec 2018 08:47 am

Urcite 800ku... Ja mam 600ku v 54L s na pohodu. Lily pipe nemam ale rampu, kde som zvacsil dierky na 7mm... Takze to rozstrekuje tak akorat.

No som zvedavy co vytvoris! Uz sa tesim...

Inak mala ukazka toho jak som myslel to s tym miesanim frakcie...

Obrázok

Obrázok


Sent from my iPhone using Tapatalk
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: Black Tea

Odoslaťod snajprik » 02 Dec 2018 09:00 am

Určite EX 800, to nie je rastlinne kde ti 90% prace urobia rastliny. Moja skúsenosť s mladými tlamovcami (potom šli inde) v 112L s filtrom 901 + pred filter a len tak tak to stačilo. Kvôli NO3 som aj tak musel meniť častejšie vodu.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Black Tea

Odoslaťod Hora » 02 Dec 2018 12:35 pm

DrSlamastika napísal:Teraz mam vsak problem......Tetra EX 800 Plus, alebo Tetra EX 600 Plus?
Nebude ta 800-ka prisilna?

Silnejší filter dokážeš skrotiť jemnejšími filtračnými náplňami,predfiltrom,keď nechceš použiť rampu na rozloženie prúdu.
Slabý ale nedokážeš donútiť na silnejšiu cirkuláciu nijako.Jasné,že ber 800 a máš rezervy.
Čajovú vodu plánuješ ako pripravovať?
Najlepšie blackwater prírodné lúhovanie je z jelšových šišiek,ale nedrží si farebnú stálosť a je s tým trochu roboty.
Komerčných výrobkov som vyskúšal niekoľko a roky používam Aquatan blackwater.Výhoda je,nielenže perfektne zahnedne vodu,ale môžeš používať rovno z vodovodu po ošetrení,bez obáv z ťažkých kovov alebo Cl.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Black Tea

Odoslaťod DrSlamastika » 02 Dec 2018 13:41 pm

Ok pani, bude to 800-ka samozrejme ked ste mi to takto vysvetlili.
Chuanvaldez, to dno vyzera fakt prirodzene, pekne si sa vyhral, pokusim sa o podobny vyzor. To su iba strky ci aj piesok v tom mas namixovany? Fakt klobuk dole-

Existuju pripravky na black water? Zaujimave, ja som planoval mocit mangrovove korene, listy, jelsove sisky v taky kvasakovych skleniciach, jedno drievko som takto v izbe mocil, asi mesiac, bolo to jak kava :D a navyse sa mi tam vyliahli komare, strasne vela lariev tam bolo, tak som na to dal silonku a dopestoval ich, kamaratove neonky cervene a dania pruhovane mali hody :)

A este otazka budem tam mat nakoniec klasicky vyhrev, nie hydor prietokovy, a teraz mam vziat radsej 100W ci 150W, akvarium je blizko vonkajsieho muru domu. (nejaka aqael gold edicia, pozlatene daco)
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Re: Black Tea

Odoslaťod DrSlamastika » 02 Dec 2018 17:59 pm

Mam dalsiu technicku otazku.

Ked pisu ze vnutorny priemer hadice toho filtra je 12mm. Tak tu Lily pipe co potrebujem je oznacena ze 12/16 mm?

Dalej teraz som zistil, ze k tomu sklenenemu sirokemu vypustu vody, existuje aj vtok skleneny ( Lily pipes vtok 12/16mm)

To tam mozem dat tiez, ma to len esteticku funkciu ci je to aj na nieco dobre? A je to bezpecne, ako sa to napaja,
len sa na to nastokne hadica od filtra a drzi to?
Prílohy
pipes.jpg
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Re: Black Tea

Odoslaťod Hora » 02 Dec 2018 18:20 pm

Kvalitny ohrievac od Eheimu Jager a 100w idealny na 100l.Ak zoberies slabsi,nemusel by v chladnejsom prostredi stihat a isiel nonstop zapnuty.150 w uz je ale prehnane,zbytocne taky vykon,hoci cenovo je to jedno.
Lily 12/16 potrebujes,v blackwater moj nazor zbytocne,budes mat ciernu tapetu a tmave trubky sa stratia na zadnej stene.Treba davat pozor na sklenene ,lahko ich neopatrnostou zlomis.
Staci nastoknut a drzi,ja mam hadice,ktore sa nedotahuju maticou ako na filtri , poistene sk paskami (tie mimo akvaria),ale to je pre klud,nie nutne.Sklenene su ako pises estetickejsie,ale mas vydavok naviac a ak ti nebude vyhovovat prud (podla tvaru na vytoku),aj tak das original cierne pvc od TT alebo pribalenu rampu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Black Tea

Odoslaťod DrSlamastika » 02 Dec 2018 20:07 pm

Tak nakoniec vezmem ten Eheim Jager 100W, tie sklenene fajky som odtial vyhodil (uvidime s cim pride ten filter na zaciatok).
Dakujem za pomoc pri vybere techniky.
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Black Tea

Odoslaťod matus.galan » 02 Dec 2018 23:43 pm

Ak nechces mat v akva miesacku tak si kup tu lily co ma take koliesko ako pneumatika otvorene po oboch stranach. Ta zenie vodu tak,ze v akva nebudes mat prud a mozes filter nechat fungovat na plno. Ja prave idem taku instalovat kedze mne sa rampa moc nehodi a mam aj bojovnicu tak nech je v akva klud. Hladinu mi ocisti skimmer takze pohoda.

A ano kupujes lily na hadice 12/16. Instalacia na sklenene lily je taka,ze hadicu namocis na chvilku do horucej vody a nasunies. Ked to po case budes davat dole tak ja som nahrieval fenom ak to neslo dole. A nezabudni si na to kupit aj kartacik taky mensi aby si to mohol vycistit alebo si kup tychto lily rovno dve sady, jednu ako rezervnu aj v pripade ak by si to robil ale jednu das dole na cistenie a nahodis druhu. Tu spinavu das do teplej vody s troskou sava a parada vsetko krasne ciste.




Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Black Tea

Odoslaťod DrSlamastika » 02 Dec 2018 23:56 pm

Ja som nasiel iba jeden typ :x
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Re: Black Tea

Odoslaťod matus.galan » 03 Dec 2018 03:29 am

Myslel som tento model Lily Spin

Look what I found on AliExpress
http://s.aliexpress.com/nAVZrEjY


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Black Tea

Odoslaťod Hora » 03 Dec 2018 16:08 pm

matus.galan napísal:Ak nechces mat v akva miesacku tak si kup tu lily

Taketo bububu je naco dobre?
Pouzije vatu a filtruje naplno tiez.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Black Tea

Odoslaťod matus.galan » 03 Dec 2018 23:18 pm

No to moze ale vatu bude musiet casto menit lebo sa rychlo zanesie a hlavne ak budu v akva listy a podobne.

Takze ak nechce pravidelne otvarat filter a menit vatu tak si da tuto lily a hotovo nechapem preco bubacis sak aj tak ide kupovat lily...omg


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Black Tea

Odoslaťod chuanvaldes » 04 Dec 2018 09:11 am

Vata je super na spomalenie prúdu. Ale na BW nie úplne ideálna. Já mám zkusenost, že vata velmi vyfiltruje zafarbenie vody. Takže som ju vybral z oboch filtroch. Mám tam iba SubstratPro od Eheimu a molitan stredný a jemný.

Čo sa týka výluhov, tak buď extra opatrný! Já som si nerozvážným pridaním výluhu do mojej 30L prišiel skoro o celú populáciu Borarasiek... :| Nikdy netušíš jak silný výluh je a o koľko ti zmení hodnoty vody.

Momentálne žiadne výluhy nerobím. Proste tam hodím vždy po výmene vody 4 olšové šišky a je to. Staré postupne vyhadzujem. A ešte do vody ktorú mením pridávam Torben. Mám v plánu ale zkusit granulky rašeliny do filtru, tak som zvedavý na efekt.
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: Black Tea

Odoslaťod matus.galan » 04 Dec 2018 09:27 am

Ja som uvazoval kupit mensi predfilter, do toho dat raselinu a ten potom pripojit na vystup do akva. To by mohlo byt lepsie ako to davat do filtra. Torben davam aj ja ale mam pocit, ze dlho to zafarbenie nevidrzi. Neviem ci to je mediami alebo len sa to po case viac rozriedi.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Black Tea

Odoslaťod DrSlamastika » 04 Dec 2018 14:56 pm

No nakoniec tam tu lily nebudem davat, skusim to pre zaciatok s tou rampou, ked tak zvecim dierky vypustu, pre zjemnenie toku.
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.