Akvárium a malé dieťa



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Dec 2018 04:57 am

No bola som v kvalitnej akvaristike v BB a pán majiteľ bol úžasný a veľa mi toho porozpraval, dal mi tie vallisnerie a ešte som ho poprosila aby mi dal k ním pár rastlín do 125litrovej nádrže.. a predstavte si, 2echinodorusy som predtým vybrala a dala do inej nádoby aby mi teda neprerástli to akvárko a doma som zistila,že som si zas doniesla jeden echinodorus amazonicus ale povedala som si, že mi je teda asi súdený a že pán očividne vie čo robí a teda to skúsim.. ešte mám aj echinodorus rubin narrow leaf ale je veľmi nádherný, len sa modlím či som nepoškodila korienky pri sadení... ale ozaj som tam, ako Jirka vravel že vravel že tam budem aj ked vlastne neviem kde ale tých rastlín je tam dosť.. zajtra pridám foto.. no a mám tam nálevníka som zistila vďaka pánovi z akvaristiky.. mám aj prídavné zariadenie na filter čo mi okysličí vodu..inak hovoril mi pan majiteľ,že on mi vie dať kvalitné baktérie po ktorých možem dať rybky, aj mi ukazoval ako ich dáva do novonapustenej nádrže.. a také krásne ryby som ešte nevidela ako boli tam, teda ma poriadne namotivoval.. aj tak neviem, či sa mi podarí ísť do BB pred Vianocami lebo s našim malým je to adrenalinový zážitok niekam cestovať a muž je pritom ma pokraji nervového zrútenia ale keby sa mi podarilo tak by som to asi skutočne poriešila tymi baktériami

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Reklama

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matus.galan » 06 Dec 2018 06:57 am

Takze isla si do BB a kupila si to co si mala a este ta ujo nalakal na blbostky do akva :) no neviem ci ta mam pochvalit ale tak vies asi co robis. Ten okyslicovac ti vobec nie je treba je to somarina. Voda sa okyslicuje sama tym,ze sa hladina vlni.

Bakterie...no dakujem o tom tu je uz habadej, zazracne vodicky a neviem co na super duper zabeh. Nie, nie a nie.

4tyzdne poriadny zabeh a ak vsetko pojde ok potom das ryby lebo este ti ani akva nefunguje a uz ryby. Ked sa nieco poserie co budes robit? Ale samozrejme, tak ako si kupila uz 3x velkych echynacov sa sama rozhodnes co dalej.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Dec 2018 07:15 am

Takto to nejak vyzera ten koren vyplaval tak som tam dala záťaž.. no vyzerá to celkom inak po tom zasadení rastlín aj ten štrk sa inak porozmiestňovalObrázok

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Dec 2018 07:17 am

Veď ja som tie baktérie nekúpila.. ale neviem, pán čo má akvaristiku a nadherné rybky čo každý týždeň chodí vyberať na burzy sa mi nechce zdať že by mi chcel zle poradiť
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Dec 2018 07:23 am

Tento echinodorus rubin narrow leaf píšu, že je vhodný aj do menších nadrží.. ako som dala tie rastliny tak ten nálevník dosť pomizolObrázok

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Dec 2018 07:28 am

4tyzdne poriadny zabeh a ak vsetko pojde ok potom das ryby lebo este ti ani akva nefunguje a uz ryby. Ked sa nieco poserie co budes robit? Ale samozrejme, tak ako si kupila uz 3x velkych echynacov sa sama rozhodnes co dalej.

No veď vravím, že pred Vianocami sa do BB nedostanem, teda určite až po novom roku.. a nie, nerozhodujem sa sama ale vždy si nechám poradiť, tak ako tu s vami som sa radila v akvaristike
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Dec 2018 07:52 am

Toyo su tie echinace zo zadu a zatial nie su velkeObrázok

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod nautilus » 06 Dec 2018 08:08 am

nautilus
 
Príspevky: 30
Obrázky: 10
Založený: 24 Sep 2018 09:36 am

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Dec 2018 08:50 am

Ďakujem, Nautilus.. no tam on píše v podstate to isté, že ten echin.je obrovský ale že jeden mu aj vyhynul.. no tak ja nechapem, prečo mi všade predávajú túto rastlinu..že by všetci chceli sabotovať moje akvárium? ani neviem, čo s nimi teda robit.. inak tie echin. čo som doniesla tu z Brezna z Pet centra veľmi ani nevydržali, jeden ohnedol po preneseni domov a vybrati z toho kelimka.., ten druhý bol veľký tak som potom vybrala a premiesnila do náhradnej nadoby a v nej ho to dorazilo.. ten červený by som si rada nechala lebo je krásny a píšu tam,že niektoré vôbec nedosahujú veľkú výšku. A ten amazonicus??

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Dec 2018 09:06 am

Nemozem ten echinodorus pestovat mimo akvarka?

Zeby som dala nejake hnojivo ako pisal Jirka na rastliny a do sklenenej nadoby.. lebo tu v br v tychto trapnych pet centrach by mi ho nevzali a je mi ho luto
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Azaza3l » 06 Dec 2018 12:05 pm

Nie vzdy vyrastú také veľké. Ak by si dala valisnerie do ľavého rohu tak za ten koren v pravo by mohol ísť. Bude mať stiesnene podmienky tak sa až tak nerozrastie.
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Dec 2018 12:45 pm

To je super tip, ďakujem veľmi pekne!! Hned to idem presadiť a myslím,že to esteticky bude aj vyzerať oveľa lepšie

Dala som takto ten echinodorus.. my sme ho uz domov doniesli taký, že tie lístky boli trochu zhnednute, tak som zvedaváObrázok
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Dec 2018 12:49 pm

Azaza3l napísal:Nie vzdy vyrastú také veľké. Ak by si dala valisnerie do ľavého rohu tak za ten koren v pravo by mohol ísť. Bude mať stiesnene podmienky tak sa až tak nerozrastie.
Chcem sa este opýtať, či tie valisnerie nemôžem dať aj pred filter? Dala som ich vľavo dozadu ale nevyzerajú tam dobre lebo ich ten difuzer odfukuje a celkovo to podľa mna ruši dojem.. nemohla by som ich aj zastrihnúť?

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Dec 2018 12:51 pm

Takto sú tam rozhadzané a vyzerá to podľa mňa hrozneObrázok

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Dec 2018 12:54 pm

Takto je zpredu ten echinacObrázok

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Dec 2018 12:57 pm

Pridala som tam zopar skal aby sa tak netozrastol

Podla mňa je to teraz dosť nevyvažene, chýba mi tam vzadu vľavo niečo a vadia mi tie valisnerie.. ale he mozne ze ten echinodorus červený narastie tak sa to zmeníObrázok
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 06 Dec 2018 16:29 pm

mne sa to paci, valisnerie vzadu ked sa dostanu na hladinu pojdu po prude, zatial ich asi nestrihaj, ale neskor ano, ja ich striham takmer kazdy tyzden, hlavne tie co idu moc do priestoru, alebo mi moc zastavuju prud na hladine, aj odnoze stale vyhadzujem, na to bacha, ked sa moc zakorenia, tak ked ich vytahujem zasvinim si vodu, na ten koren sa vyslovene pyta zopar anubiasov nana a dozadu vlavo, kde to je prazdne, bud rastlinu alebo velky kamen s machom...asi uz sa ti aj slimaciky dostali do akva, zacina ti to zit! tesim sa s tebou, drzim palce a sledujem :)
a vpredu tie male rastlinky su co?
valisnerie nech ti nevadia, tie odcerpaju prebytocne ziviny z vodneho stlpca
tento set sa mi paci, aj ten filter vyzera slusne na interny, lutujem, ze som aj ja nesiel do tohto setu
inak filter si nalepila v pohode?
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod monika040 » 06 Dec 2018 16:41 pm

aj podľa mňa pekné, treba čakať, kým sa to rozrastie :D
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Dec 2018 17:04 pm

Ďakujem Ti veľmi pekne Matte, si super! No to si mi vnukol perfektný tip ten kameň s machom aj anubiasy! Ale už skúsim si eshop.. no slimáčiky sa mi ešte nedostali lebo pan z akvaristiky mi povedal, že by sa ešte nemali čím vraj živiť keď som len teraz zalozila akva.. no vo voľákej diskusii som čítala, že ty si cakal az 2mesiace po zalození, to je obdivuhodné pre mňa!

A filter som založila vpohode aj ked bez navodu-oni poslali DVD namiesto navodu ale nebolo kompatibilné s našou technikou teda som sa riadila podľa youtube ale bolo to jednoduche aj pre mňa-netechnický typ
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Dec 2018 17:07 pm

Monika ďakujem veľmi pekne, no to čakanie je najhoršie, ked sa na to dívam predsravujem si stale tie rybky
monika040 napísal:aj podľa mňa pekné, treba čakať, kým sa to rozrastie :D


Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Dec 2018 17:16 pm

No tá rastlinka v predu je nejaky lilaeopsis alebo tak nejak.. pan mi povedal?že si ho mam dať do predu a že by som nrmala mať s ním problém.. no uvidím ako sa bude dariť rastlinkam, rátam so vsetkým

matte napísal:a vpredu tie male rastlinky su co?

Lilaeopsis novae-zelandiae
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 06 Dec 2018 17:24 pm

Do prčic, kurnik šopa, ženská pitomá ... omlouvám se, takto jsem si reálně ulevil i u monitoru.
Doslova ti tu do diskuse napíšu, že lilaepsis není ideální rostlina na úvod a ty si to ani nepřečteš?

Jde o to, že se jednak zle chytá v nově založených nádržích (na fórech, co pozoruju, chcípne skoro každému začátečníkovi v novém akváriu), jednak je trochu zle chápaná. Jednou jsem na velkém fóru na FB (Akvaristika pro normální lidi) udělal anketu, jestli někomu, kdo ji dal na začátku, žije. Pozitivně napsali dva (2) lidé. Oba měli lilaeopsis spíš ve stínu. Je to zvláštní, ale této rostlině vyhovuje méně světla. Mě osobně kdysi rostla v 11l akváriu s jednou žárovkou, kde byla vysoká vrstva detritu. Ona miluje bahno nebo materiál bahnu podobný.

Na tvou předešlou odpověď: Pro E. amazonicus bych udělal samostatné akva. Jiné echinodory vyrostou nad hladinu a možná jim bude jedno, že jsou ve váze (měl jsem takto echinodory), ale amazonka je čistě submerzní. Čili potřebuješ akvárium, do kterého se vejde (akvárium s jednou žárovkou).

Edit: Povytáhni echinodorus nahoru. Srdce rostliny nesmí být v substrátu.

Edit 2: Chtělo by to Sagittaria subulata. Neměli?

Edit 3: Uč se přijít do akvaristiky a odnést si jen přesně to, co chceš.
Naposledy upravil Jirka Scobak dňa 06 Dec 2018 17:34 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Dec 2018 17:32 pm

Zbytočne sa ospravedlnuješ ked mi tu nadávas do "pitomých".. ale o človeku najviac vypovedá jeho spravanie sa k druhym.. uz s tebou nepotrebujem rozvijat diskusiu. Ak mas nejale osobne frustracie vybi si doma a nie na fore.. o cloveku najviac vypoveda jeho spravanie sa k druhym, mozes byt akykolvek dobry akvarista kym sa nevies slusne spravat k ludom pre mna ako clovek nemas hodnotu. A padli tu aj ine nazory protichodne tvojim..aj keby mi vyhynuli vsetky rastliny nemas mi co nadavat, ja si to nedovolim ani k bezdomovcovi alebo opilcovi na ulici
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 06 Dec 2018 17:36 pm

Jsem neandertálec.

Nicméně rychle sežeň S. sagitaria subulata. Mohlo by tě ohrozit, když lilaeopsis začne uhnívat.

Celou dobu přemýšlím, že ti mohu pár kousků S. subulata poslat poštou (jeden člověk mi je dal a nemám pro ně využití). Taky Monosolenium tenerum.

Edit: Chci jít nakoupit do bratislavského Centralu, kde je pošta. Když mi napíšeš soukromě adresu, rychle to zabalím a zítra to máš ve schránce.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.