Akvárium a malé dieťa



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Dec 2018 17:49 pm

Nemám záujem už nic s tebou riesiť.
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Reklama

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 06 Dec 2018 17:51 pm

Jirka to kusok prehnal, ale nechce ti zle...ja som mal na zaciatku 3 uplne zle kupene druhy, jeden som vyhodil, 2 skusil a oba skapali do mesiaca ako mi tu profici predpovedali, ci to skusis je na tebe, podla mna ak to aj uhnije tak to az taky problem pri tak malych rastlinkach nebude
ja mam aj teraz v podstate 2 moc velke rastliny na moje akva a dalsie zle umiestnene, cize tvoj prvotny vyber aj umiestenie nie je az taky pruser
echinodorus sa aj mne zdalo, ze je moc v substrate
a nic si z toho nerob, ja som tu dostal pucung aj 10 krat, nasraty som bol vzdy jak hovado, mal som chut zmazat tu konto a vyhodit akvarko :), ale spatne som vdacny za vsetky rady a pripomienky, oni si chalani co su skuseni uz nevedia predstavit co to je za stres zalozit zodpovedne prve akva, ked je pre cloveka vsetko uplne nove...druhe uz by islo lahsie :)
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 06 Dec 2018 17:55 pm

Jirka Scobak napísal:Chtělo by to Sagittaria subulata

mne prave tejto sa zrovna moc nedari neviem preco, sice zije, aj sa trochu odnozuje, ale rastie pomaly a obcas jej odhnivaju listy, dari sa jej skor vpredu, kde ma denne svetlo, v strede stagnuje, asi je moc v tieni
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 06 Dec 2018 18:08 pm

Asi. Já teda nikdy neměl S. subulata ve stínu.

Když já si to, co jsem jí napsal, doopravdy polohlasně řekl, když jsem si přečetl její nejnovější příspěvek. Napsal jsem jí to, aby pochopila, že udělala chybu. Přičemž hlavní chyba podle mě je, že se v akvaristice nechá na místě ukecat na něco, co ani neví, jak se jmenuje. Další věc je, že akvaristika není o urážlivých princeznách. Akvaristika je o tom, nezabít pokud možno žádnou rybu. A budu ochotně poslouchat zkušenější lidi, přestože jejich chování nemusí být zrovna nejstravitelnější. Další důvod, proč jsem jí napsal, co jsem si myslel. Test, jestli dokáže uvažovat věcně. Jestli má smysl jí dál radit, když zrovna udělala chybu.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Hora » 06 Dec 2018 18:34 pm

Behom tyzdnov,mesiacov sama zistis,co sa drzi v tvojom akvariu.Valisneria je nezmar,ta bude rast,echynodorusov som mal niekolko a ostal mi champion,mne sa kryptokoryny nedrzali a vsetci ich ospevuju ako total nenarocne rastliny.Ak budes obmienat tie,ktorym sa nedari si vzdy pozri v atlase narocnost.Mne sa drzia rastliny,ktore sa pokladaju za narocne a to nerobim okrem co2 ziadne hnojenie do vody a dno mam surove,preprany Hagen bez vyzivnych tabliet,substratov.Ryby mam male 3cm druhy,ktore dodaju minimalne odpadu rastlinam a pritom je akvarium husto zarastene.Svetlo je 0,3w/l,tiez ziadne podporovanie rychlejsej fotosyntezy .Chcem tym povedat,ze neda sa urcite povedat,ze niektory druh neprezije,je to individualne.Mne sa osvedcila v tychto chabych podmienkach Heteranthera zosterifolia a to chce vraj silne svetlo.
Slimakov si nutene nehadz do akvaria,100% si dovlecies kotulky,levatky,vezovky.V zabehu 1x3-4 dni kludne zober trochu vlociek medzi prsty a rozmrv na prach,hod do vody.Aj rozmnozujuce bakterie potrebuju potravu.
S rybami sa nenahli,toto je casta chyba zaciatocnika,minimalne poctivy mesiac.
Matte je bobkar,preto dal az po dvoch :mrgreen: ale je frajer u mna.
Jirko je kamos,no mam nazor,ze to prehnal.Tiez si myslim niekedy svoje,ale su hranice do akej miery to vyjadrit.Ber to tak,ze jeho snahou ti bolo pomoct na ukor jeho casu.Nikoho tu neplatia za navstevy.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Dec 2018 20:02 pm

Hora, ďakujem za vysvetlenie..mne sa ten pán v akvaristike zdal úplný profík a urcite ma nenahováral kvôli predaju lebo niektoré veci mi nepredal s vysvetlením prečo ich nepotrebujem.. teda si myslím, že tiez mal skúsenosti s tymi rastlinkami iné..no musím sa teraz zamerať na to aby som sa naučila o akvárium starať pripadne si v ňom este naplánovala nejaké ďalšie úkony a to mi pomôže prekonať ten čas medzi nasadením rýb lebo pozerať na akvárium a nemôcť sa nijak realizovať to by vyvolalo vo mne veľkú nedočkavosť.. už by som nerada vyhodila ďalšie rastliny teda radšej sa chcem naučiť zvladnuť ten úhyn rastlinky.. môže mi to spôsobiť nejakú nerovnováhu v akvariu?

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 06 Dec 2018 20:11 pm

Vyloženě bych očekával nerovnováhu. V tuto chvíli máš stále málo rostlinné hmoty. V okamžiku, když začne uhnívat lilaeopsis, mohou nastoupit řasy, což ani vallisnerie nemusí zvládnout. Proto navrhuju tu S. subulata.

Edit: Lidem v akvaristice věřím, když si je ověřím dotazem na něco, na co znám odpověď. Majitel obvykle zkušenosti má, ale i u něj to může být: "Potřeboval jsem děckám koupit lyže." (doslova odposlechnuto)
Na fóru jako je toto lidé poradí, aniž by očekávali zisk. To je zásadní rozdíl. Pak si uvědom, že akvaristiky mohou jen zčásti ovlivnit, co jim od distributora dorazí. Velké společnosti nabalí, čeho se potřebují zbavit (často i neakvarijní rostliny) a obchod, pokud chce vydělat, to musí prodat.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matus.galan » 06 Dec 2018 21:15 pm

Ten koren treba poriadne zatazit, som ti pisal na zaciatku,ze bud povarit alebo namocit na nejaky cas dovody alebo zatazit. Treba podiane na neho dat kamene a tie kamene co ti tam tak bokom lezia by som dal okolo korena aby ten koren nebol ako past na oko.

Valisneria sa rozrastie a najlepsia je v pozadi ale tak ide o to ako s ato tebe paci. Valisneria sa rozrasta poplazmi. Echinac mam za korenom aj ja a nevadi mu stiesnene prostredie.

Ak ma predajca pekne rybky to je ok ale blbosti do vody nepatria. Jednoducho zabeh a hotovo.

Nevyzera to cele zle, kazdy z nas by to poskladal inac ale ide o to co sa paci rodine a hlavne detom. Ked sa prach usadi a postupne rozrastie tak to bude cele ine.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod monika040 » 06 Dec 2018 21:25 pm

matus.galan napísal:Ten koren treba poriadne zatazit, som ti pisal na zaciatku,ze bud povarit alebo namocit na nejaky cas dovody
Mne koreň pláva aj po trištvrte roku, tak asi zaťažiť :D aj keď kúpny mi nepláva vôbec...
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matus.galan » 06 Dec 2018 23:42 pm

Treba napisat aky koren. Bexne predavane neplavu alebo po case klesnu na dno. Ak je to nejaky koren z prirody tak tam bude pes zakopany. Tento finger wood co ma klesne za par tyzdnov. Preto je dobre aby bol umiestneny kde chce, oblozit kamenom podla jej gusta kedze teraz je to take vselijake a na vrch polozit jeden vacsi kamen. Do skoncenia zabehu uz plavat nebude.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod snajprik » 07 Dec 2018 08:47 am

Hora písal že nehnojí a používa len CO2, lenže CO2 v rastlinnom akváriu robí veľa. Mam dve akva vedľa seba rovnako osvetlene, tiež nehnojím, ale to čo veľmi jemne sítím s CO2 je brutal džungľa aj s náročnými rastlinami, ktorým sa pekne darí. To bez CO2 tam je to podstate horšie, náročne rastliny nemajú šancu. Darí sa menej náročným, ale aj tie rastu podstatne slabšie ako v druhom s CO2.
CO2 sa da dodávať viacerými spôsobmi, napríklad CO2 bomba PH kontroler, ďalšia možnosť je tekuté CO2 sú také fľašky s pumpičkou raz denne ráno stlačíš doda cca 1ml denne. Alebo ako ja droždiach 2,5L fľaška vyvŕtať dieru do vrchnáku vlepiť hadičku, do neho 300g cukru 3-4g droždia 1,5L vody a raz za mesiac vymeniť obsah fľaše.
To len v prípade žeby si chcela rastlinne akva s koberčekmi a inými náročnými rastlinkami, pri menej náročných je to zbytočne.
Sú aj taký akvaristi, ktorý sa vyžívajú v rastlinných akváriách a ryby nemajú, alebo len par ako dekoráciu, proste sklenený kvetináč v ktorom rastliny plavú :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 07 Dec 2018 09:09 am

Ak je to tak že si to dokážem takto vyrobiť doma a nepotrebujem do toho teraz vloziť ďalšiu stovku alebo dve tak to by som bola za.. ja chcem hlavne aby to akvárko bolo vizualne pekné a rybky mali slušné podmienky.. rastlinkár veľmi nie som ale ako vravím na tej dizajnovej stranke mi zaleží.. a rada by som s akvarkom pracovala za ten mesiac kým tu budú rybky a nie len naň pozerala nech vidím zmeny.. mám tam difuzer no nemali original Juvel len Enheim tak to asi nie je celkom ako by to malo byť a neperlí to, iba ide prúd, mám ho namierený dodola lebo do hora striekal nad hladinu a ide ten prúd akurat na ten echinodorus ktory uz aj tak je trochu ohnednuty tak neviem co s tym ci to nema negativny vplyv..
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Hora » 07 Dec 2018 09:45 am

Ja by som sa týmto smerom vôbec neuberal.CO2 netreba a aj tak budú rastliny rásť,len treba správny výber.
To,čo si dokážeš vyrobiť doma urobí viac škody ako úžitku.
Voda obsahuje rozpustené CO2,rastliny si ho vytvárajú pri zhasnutom svetle,ryby ho budú produkovať a pre nenáročné rastliny bude stačiť podľa svetla.
Robíš chybu už teraz :!: s prídavným vzduchovaním.Už skôr Matúš napísal,že je to somarina a je.
Zbytočne z vody vypudzuješ CO2,ktoré tam je a pripravuješ rastliny o potrebný uhlík.
Ak prestanú vytvárať nové,mladé listy,to bude jedna z príčin.
Nenechaj sa prehovoriť na žiadne zábehové baktérie,zábeh prebehne aj bez nich a pre teba lacnejšie.
Už si ujasni rozmiestnenie rastlín,lebo potrebujú určitý čas na zadaptovanie a ty tie Echinodory presúvaš ako by boli v kvetináči.Niektoré druhy potrebujú aj týždne na začatie prerušeného rastu vytiahnutím zo substrátu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 07 Dec 2018 09:52 am

Ok, teda vyberiem ten difuzér, tu je foto echinodorusa, uz z obchodu bol trosku hnedy a presun z bb a presadzanie mu podla mna uskodiliObrázok

Tie flaky na tom liste sa myslim az od vcera zacali robit
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 07 Dec 2018 10:26 am

Nejen fleky. Všimni si, jak mu zesklovatěly části listů. Toto brzy uhnije.
Máš tam nějaké malé okružáky, kteří by konzumovali rozpadající se rostlinnou hmotu?

P.S. Pomohla by jedna fotka celého akvária.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 07 Dec 2018 10:47 am

Jirka Scobak napísal:Nejen fleky. Všimni si, jak mu zesklovatěly části listů. Toto brzy uhnije.
Máš tam nějaké malé okružáky, kteří by konzumovali rozpadající se rostlinnou hmotu?

P.S. Pomohla by jedna fotka celého akvária.
Okružáky ak sú to slimáky tak som ich nespozorovala.. mám tak skaly z potoka, ktoré som vyvarila..na tých vassilineriach sa robi taky povlak.. tie rastlinky v predu sú zatial v pohode, echinac cerveny ma jeden list ohnednuty.. mohlo sa to stat tym ze som pri sadeni polamala korienky?ObrázokObrázokObrázok

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 07 Dec 2018 10:51 am

Prvy den som tam dala 2 echinace, dopustila vodu, potom ste mi napisali ze su zle tak som ich dala von, nasledne skm kupila rastlinky v bb, bola uz voda v akvarku, vypustila som jednu tretinu a tak som sadila ale robilo sa mi to strasne zle, viac krat som menika miesto rastlinke, mutila sa mi voda pri tom.. ja si myslim ze som ich tym mohla poskodit

No videla som potom videa ako ludia sadia rastlinky pinzetou tak mi az zle ostalo ze preboha ako som to ja sadila.. bol tam po prvom dni silny zakal ten nalevnik zrejme a ked som sadila rastliny ani som zhora nevidela kde to sadim.. preto som to potom presadzala
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 07 Dec 2018 11:01 am

Tieto predne vyzeraju este najschopnejsieObrázok

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 07 Dec 2018 11:40 am

No prečítala som si diskusiu isis podomnou a som rada, že som sa nedala nahovoriť na tie rybky aach.. fakt ale nechápem že sa to odporúča dávať tie kvapky, veď to predsa aj výrobca musí poznať že to je neefektivne, nie? Nechapem potom.. no tiež tam matus pise ako rastlinkam skodi to presuvanie a babranie sa vo vode, teda som zi vedoma svojej chyby.. mala som rastliny zasucha nasadit všetky a potom napustiť...tak dúfam, že to aspon ten červený zvládne aj keď ten som presúvala najviac, bola by som rada, keby sa zachranil

Mám ho od stredy večera v akvárku, z obchodu bol trochu hnedý ale toto sa mu urobilo asi ako som ho dala za ten koren a pridala difuzer, teraz som vybrala difuzer.. mam dať rastlinku prec? Pochynujem ze je zakorenenaObrázok
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 07 Dec 2018 11:41 am

Toto sa robi na tych vasilineriach je to nejaka choroba?Obrázok

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 07 Dec 2018 12:13 pm

:D hlavne klidek! presne vidim seba pred 10 mesiacmi..nechaj tak, neryp sa v tom, men vodu raz za tyzden 20-30%
uvidis co sa chyti
mozno nastupuje riasa, to som mal aj ja, pomohlo, ked akva zarastlo a aj krevetky so slimakmi (mam 2 krasne neritina zebra) vyrazne pomohli, tusim po 3 tyzdnoch som ich daval, male slimaky som mal hned s rastlinami v akva, to by ti mohli aj darovat v obchode kotulky, levatky a do dna piskorky
https://rybicky.net/atlasostatnich/krevetka_japonska
mozno by nebolo zle tam mat aspon na zaciatok plavajuce rastliny, len tak hodene niekde v rohu, egerie a/alebo rozkatce
ja som mal plne akva mikroplanktonu, skakajuce bodky, minicervicky, kopu nezmarov na skle, akonahle prisli ryby vsetko zmizlo za par dni a ani s premnozenymi kotulkami a levatkymi uz nebol problem, piskorky musim obcas zredukovat, ze ich 20-30 najvacsich vyberiem pinzetou
nestresuj sa, zatial stale iba pripravujes akva pre rybycky, mas kopu casu dat vsetko do poriadku
prud z filtra mas ako nastaveny? vlni sa ti hladina?
ten vduchovac bola blbost (mne trvalo tiez par dni, kym som pochopil, ze ho mam dat prec :)

tie cervene echinodory su 2 tesne vedla seba? ak hej tak neviem ci je dobre, ze su tak blizko pri sebe
a ten zadny si povytiahla ako ti Jirka radil?
a ak je to fakt tento https://rybicky.net/atlasrostlin/echino ... arrow_leaf tak ten moze byt este vacsi
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 07 Dec 2018 12:29 pm

matte napísal:tie cervene echinodory su 2 tesne vedla seba? ak hej tak neviem ci je dobre, ze su tak blizko pri sebe
a ten zadny si povytiahla ako ti Jirka radil?
a ak je to fakt tento https://rybicky.net/atlasrostlin/echino ... arrow_leaf tak ten moze byt este vacsi
To mala byt jedna rastlina, predal mi ju pan ako jednu no mala vela korenov tak som ju tak zasadila.. stala 8eur tak neviem.. nie nepovytiahla asi som prehliadla ten koment lebo som bola nasr... ano je to ten rubin leaf ale pisu tam ze niekde vobec nedosahuje velky rozmer..

Bola v jednom kelimku

Ano filter mam tak ze sa vlni hladina a pocujem aj zblnkanie.. predtym bol do dola na ten echinac

No malemu sa uz teraz akvarko paci, obzera ho a vuduje sa ze nemoze chytit ten echinac cerveny, vcera sa o to pokusil uz aj jazykom-samozrejme cez sklo
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 07 Dec 2018 13:12 pm

Být to moje, okamžitě tam hodím 20 levatek, 10 okružáků a pár piskořek. Začnou konzumovat alespoň část řas a povlaků. Nastuduj si je podle mého článku https://scobak.blog.sme.sk/c/428803/mal ... anice.html
Když přijdeš do akvaristiky a budeš zmíněné šneky chtít, budou tě přesvědčovat na neritinu. Nenech se na ni přesvědčit za žádnou cenu. Neměla by u tebe co žrát.

Dej fotku celého akva. Stále to schází pro celkový přehled. Demo verze fotky celého akvária gallery/akvaria-a1/akvarium-u-stropu-i48225.jpg?view=no_count

Každý má trochu jiný styl. Já například v nově založeném akváriu vodu neměním skoro vůbec. Vyloženě pozoruju a podle potřeby. Taky bych nepoužil filtr. Žádná rostlina ho reálně nepotřebuje (jak vidíš, moje fotka demo akvária je bez filtru). Ale do toho tě nenutím.

P.S. Ještě mám soukromý názor, že si tím kořenem zbytečně komplikuješ život a kdybys místo něj vysadila rostliny, zvýšila bys šance na zdárný rozběh.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 07 Dec 2018 16:06 pm

No bola som tu v petshope a ponukali mi len nejake helenky slimaky.. ale vsetky rastliny co tam maju im umieraju tak som rada ze som tam nic nekupila.. cez net mozem kupit len s dorucenim v utorok tak neviem ci to uz nebude neskoro

Takéto niečo si myslel celú foto? To je pri zhasnutom a zapalenom hornom svetle v obyvacke.. nechavame si vecer akvarko ako zdroj svetla v obyvkeObrázokObrázok

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.