Akvárium a malé dieťa



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 09 Dec 2018 13:08 pm

To je hrozné samá pasca pre začiatočníka číha na eshope a v akvaristike ešte väčšia.. no musím ešte raz pohladať ten článok..

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Reklama

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 09 Dec 2018 13:30 pm

https://scobak.blog.sme.sk/c/428803/mal ... anice.html

P.S. Jinak, hele https://rybicky.net/fotogalerie.php?sek ... &s=20&sl=0 Myslím, že tento nebo podobný echinodorus máš taky. Toto je má fotka ze včerejška. Po pěti měsících v necelých dvou litrech.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 09 Dec 2018 13:54 pm

Jirka Scobak napísal:https://scobak.blog.sme.sk/c/428803/mali-sneci-v-akvariu-neskodi-nepropadejte-panice.html

P.S. Jinak, hele https://rybicky.net/fotogalerie.php?sek ... &s=20&sl=0 Myslím, že tento nebo podobný echinodorus máš taky. Toto je má fotka ze včerejška. Po pěti měsících v necelých dvou litrech.
Dakujem, pekny je ten echinodorus no ten moj uz asi uplne umieraObrázok

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 09 Dec 2018 13:58 pm

Inak vsimla som si ako ho mas zasadeny ze ten korienok trosku trci ma to nejaky vyznam?

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 09 Dec 2018 13:59 pm

Ani se mu nedivím. Povytáhni ho trochu ze substrátu. Porovnej s mým, který je celý kousek nad substrátem.

Edit: Přesně! Kořínek trčí! To je vždy lepší, než opak, co máš ty.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 09 Dec 2018 14:04 pm

Jiné mé echinodory před dvěma lety https://rybicky.net/fotogalerie.php?sek ... 0&vse=1000
Všimni si, jak ten prostřední drží kořeny asi 2 cm nad substrátem.
Tak tohle jim nevadí. Všechny tři rostliny mám i dnes.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 09 Dec 2018 16:08 pm

No a to som ho mala predtym este ovela hlbsie, toto je uz dost povytiahnuty.. ok tak ho vytiahnen ako mas ty

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 09 Dec 2018 18:59 pm

Jirka Scobak napísal:Obyčejná neritina - uhynula by ti hlady. Ty krásně barevné neritiny asi pochází z moře nebo z brakické vody a v akváriu dlouho nepřežijí. Taky pro ně nemáš žrádlo. Ani clithon není do nového akva ideální.

tak neviem ja mam 2 neritiny zebra v 60l akva 10. mesiac a nevyzeraju, ze maju problem, akurat mam ich vajicka po celom akva, ale to sa mi paci a krasne velke nalestene zebry su urcite ozdobou akvaria
v akva bez filtracie a bez svetla mam 2 nadhernych clithonov a ti makaju cely den na riase
mne osobne sa paci mat v akva aj velkeho slimaka, ale takeho, co nezerie rastliny
tu su 3 vyborne clanky o vsetkych moznych slimakoch https://rybicky.net/clanky/1055-plzi-v-akvariu-i
na konci su linky na 2. a 3. diel, prijemne citanie
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 09 Dec 2018 19:11 pm

Jenže ona tam teď řasy na skle nemá a není jisté, že až bude mít, budou to zrovna řasy, které chce neritina.
Neritina leze špatně po rostlinách. Z tenkých listů vallisnerie řasy nedostane.
Neritinu kupuji, až když vím, že pro ni mám dost žrádla.

I já mám už asi rok tylomelanii. Přehazuji ji z akvária do akvária podle potřeby a teploty.
Taky mám jednu vojenskou helmu. Náhodou se mu v jednom akváriu dlouhodobě daří.
Faunus ater jsem kdysi koupil tři a nejsou to zlí šneci. Jenže jsou spíš na přežvykování detritu, než na řasy. A když detrit nemáš ...
Mám něco přes 10 Taia naticoides a je to těžký šnek. Vyžaduje přesně konkrétní skoro neviditelné řasy. Ale v jednom akváriu jsou ok.
Všechny neritiny mi časem uhynuly. Taky brotie. Nemám proud.
Jednoho clithona mám v jednom akváriu už asi tři roky.
Mám víc drobných dunajských neritin Theodoxus danubialis - ty držím při co nejnižších teplotách. Ne víc, než 22°C aktuálně.
Také nějaké drobné ferrisie a kružníky a jedna plovatka bahenní by se možná našla.
Pak všechny standardní drobné šneky.
I já mám rád velké šneky. Když na ně mám podmínky.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 12 Dec 2018 10:56 am

Dnes večer to bude týždeň od zasadenia a takto hrozne vyzerajú..ObrázokObrázokObrázok

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Luker13 » 12 Dec 2018 11:09 am

vyhanaju ti tie rastliny nove mlade listy? ak hej, tak tie odhnivajuce poodstranuj a cakaj... celkovo mi pride, ze su zle zasadene a moc hlboko v strku.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 12 Dec 2018 11:23 am

Luker13 napísal:vyhanaju ti tie rastliny nove mlade listy? ak hej, tak tie odhnivajuce poodstranuj a cakaj... celkovo mi pride, ze su zle zasadene a moc hlboko v strku.
Ten echinodorus amazon. ma take male listy dole ale ten cerveny nema.. ten cerveny som mala od zaciatku tak zasadeny ze mu trochu trcali korene, ostatne boli skutocne hlboko a potom som ich povytiahla.. ty sadis rastlinky pinzetov? Alebo aky je spravny postup

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 12 Dec 2018 11:25 am

Mam vymenit 1/3 vody? Take mi pripada akvarko trochu ako zaprasene alebo co nevyzera to pekne a tie rastliny uz ani nehovorim

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Luker13 » 12 Dec 2018 11:45 am

ano ja pouzivam pinzetu. nie kazda rastlina sa sadi rovnako, niektore len korene pod strk zasypes, niektore mas iba odrezky, ktore das do strku, dalsie uviazes o dekoracie atd

pri zabehu by som vodu menil kazdy 2-3 den tych 30-50% a odstranoval hnijuce listy
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod monika040 » 12 Dec 2018 11:45 am

Som skutočne zvedavá, čo ti skúsení poradia... Mne napríklad rastlinám vadilo prílišné svetlo a taktiež dlho menili emerzné listy, ale wallisneria nemá emerzné listy, tak nechápem.
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 12 Dec 2018 11:53 am

Luker13 napísal:ano ja pouzivam pinzetu. nie kazda rastlina sa sadi rovnako, niektore len korene pod strk zasypes, niektore mas iba odrezky, ktore das do strku, dalsie uviazes o dekoracie atd

pri zabehu by som vodu menil kazdy 2-3 den tych 30-50% a odstranoval hnijuce listy
Tak asi v tom bude chyba.. zatial som len raz menila vodu a ten koren je celý zaplesnetý a plavajú tam také ako prachove častice.. zrejme už aj filter musím vyčistiť.. no aj môj mux hovorí že chvalabohu som počúvala rady tu na fóre a nedala som tam rybky lebo chudiny rybky by boli pri tom plesnivom koreni..

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 12 Dec 2018 11:53 am

monika040 napísal:Som skutočne zvedavá, čo ti skúsení poradia... Mne napríklad rastlinám vadilo prílišné svetlo a taktiež dlho menili emerzné listy, ale wallisneria nemá emerzné listy, tak nechápem.
No veru ta vallisneria vyzera byt k.o.

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 12 Dec 2018 11:55 am

Ale nie, asi tam su vyhonky
Obrázok

No fakt som to hrozne zasadila ale nechapem ako to sadite do napusteneho akvarka.. ja som tam mala este nalevnika vtedy a nic som nevidela
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 12 Dec 2018 11:57 am

A koren kalamita ale o tom ste mi uz pisali ze sa to bude robit
Obrázok

Nove rastliny stale nemam no este raz som chcela dat sancu breznianskym obchodom no nepochodila som.. takmer mi predali rastliny do zahradneho jazierka, nastastie som pouzila google teda eshop to isti
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Luker13 » 12 Dec 2018 12:00 pm

valisneriu a echinace sadis len korienky a zelena cas nemoze ist do strku. ale dovod uhynu moze byt aj inde. mne napriklad nedavno odisla rastlina, pretoze nezvladla asi teplotne soky.

vodu men kludne castejsie prve tri tyzdne plus hadicou mozes odsavat plesen a rucne aj poskodene listy. navyse ta plesen je pre ryby neskodna, bezne pri novom akvariu alebo teda pri novom dreve. a v ziadnom pripade necisti filter, ten je v tom nevinne.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 12 Dec 2018 12:05 pm

No vdaka, uz som sa ho chystala cistit.. ale je tam jedna vlozka ktora sa ma vraj kazdy tyzden menit, tu mozem? No my sme tie rastliny kupovali ked uz boli teploty okolo nuly aj ked boli vonku max.polhodku co bol dokopy presun k autu a z auta

Moze ta plesen plavat v akvarku vo forme takych sko prachovych castic? Teda vsetky odumrete listy odtrhnut?
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 12 Dec 2018 12:16 pm

Vyndal bych kořen, očistil a nechal dočasně plesnivět v nějakém kýblu. Nemusíš si kazit kvalitu vody v akváriu a kořenu je to jedno.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 12 Dec 2018 12:23 pm

No len si to zas vsetko rozbabrem a pri kazdom takom zasahu sa mi vsetko vyplavuje do vody a je potom este v horsom stave.. a ked tam dam viac rastlin tie nezlepsia tu kvalitu vody? Vratane toho ze to budem odkalovat
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Hora » 12 Dec 2018 12:23 pm

Luker13 napísal:valisneriu a echinace sadis len korienky a zelena cas nemoze ist do strku.

presne,
Valisnériu vyber,daj jej šancu.Ešte má zelenú hmotu,opatrne odstráň hnedé listy,strihni/skráť trochu korienky,pozor nech nepoškodíš srdiečko,z ktorého idú hore listy.Je odolná rastlina,bude rásť.Keď je zasadená hlboko,tak bude odchádzať.Zastokni do substrátu a jemne povytiahni,nech vidno tie korienky.Ona rýchlo pustí nové listy a zakorení hlbšie sama.
Echinodorus ak púšťa už nové listy je dobré.Staré odstrihni,bude rásť,len terajšiu veľkosť bude mať až za pár mesiacov.Ten však nevyťahuj :!: ,nepresádzaj :!: a urob to na terajšom mieste,lebo znovu ho stopneš.
Davala si mu nejaké prihnojenie? Ak nie,tak nejaké tablety koreňom nastrkaj.
Koreň nechaj,musí prebehnúť tými procesmi,plieseň zmizne.
Ja som nikdy pri zábehoch nemenil ani liter vody,nech sú názory akékoľvek,50% čo dva dni sa mi zdá prehnané,keď tam niesú ryby.
A teraz si vyber z tých protichodných rád 8)
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.