Akvárium a malé dieťa



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 12 Dec 2018 12:35 pm

Když je trocha plísně, někde, to neřeším. Ale ty už máš skoro celý kořen pokrytý (Hora - myslím, že toto samo o sobě nezmizí). Musíš to očistit a to znamená stejně to vyndat. I kdyby si měla víc rostlin, než co máš, radil bych to vyndat a vyčistit. Nabral bych vodu z akvária do kýblu a nechal kořen v tom - ať si to na něm roste jinde. Počkal bych, až to přestane růst a pak ho vrátil (pokud bych ho moc chtěl).

P.S. Taky při záběhu neměním vodu.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 12 Dec 2018 12:40 pm

Změna názoru: No dobře, pozoruj ještě dva dny, co se na tom kořenu bude dít.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Hora » 12 Dec 2018 12:43 pm

Jirko,ten sliz nie je problém vytiahnuť,keď už odkalením,on nie je prišrubovaný a nedrží pevne.Do konca zábehu zmizne.Tak tam bude rýpať a znova sa vytvorí.Chce to čas a každý kto má drevo to absolvoval.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Luker13 » 12 Dec 2018 12:44 pm

ako pise hora, koren nevytahuj. ta plesen je neskodna, krevety a slimaky ju do konca vedia zozrat. cize ju len pri vymene vody hadicou pozberaj.

vodu menim casto kvoli zvysenej tvorbe cpavku, keby ma testy, tak moze podla testov menit vodu. ale vymena v ok dy nic nepokazi... ja som zvyknuty na amazoniu, tak mozno aj deformacia vymeny vody z toho :D

a este k rastlinam: ja som zastanca plneho akvaria rastlin a viac druhov... cim viac zelene, tym lepsie... ale potom tu moze u teba nastat problem s hnojenim.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 12 Dec 2018 12:51 pm

Hora, já dal poslední podobný kořen do akvária před patnácti lety, tak si už nepamatuju. Naposledy jsem vytahal klacíky z potoka, měsíce je mám odložené v kýblu s vodou a přidávám do akvária raději po jednom.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 12 Dec 2018 12:55 pm

koren nechaj tak, resp. odsaj ten sliz, ja som ho mal presne tak zaslizeny, aj biely "prach" som mal
o chvilu pride pohyblivy mikroplankton, vratane nezmarov na skle :) tych som sa bal, mal som ich desiatky
rastlinky by som tiez moc nebabral, tie vyhonky valisnerie ak nie su na dne, tak zataz kamienkom ten vyhonok, alebo prihrab korienky vyhonku, vidis z valisnerii mozes mat o chvilu plne akva, ja ich v kuse vyhadzujem
ja som v zabehu menil vodu tyzdenne 20%
skoda, ze si z akvaristiky v brezne nedoniesla tych minislimakov invazivnych
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 12 Dec 2018 12:55 pm

Dakujem.. ja sa tiez priklanam k tomu nevytahovat ten koren, pokusim sa povytahovat tie plesne a poupravovat presne podla rady Horu.. ten koren je sucast akvarka ktora sa mi najviac paci preto budem rada ak sa tam nejak prirodzene aklimatizuje.. teda mam nasadit tie slimaky? Myslim Hora mi to predtym neodporucal.. nijake som si s rastlinami nepriniesla.. ako teda pise aj Luker pridam par rastlin neviem ale do ktorej casti ich mam planovat..asi zrejme dopredu ak teda ten echinac prezije bolo by im vzadu tesno.. mozem dat mach na ten koren ked je takyto?

Dakujem vsetkym este raz za rady.. no asi predsa odpustim trochu vody kvoli tomu ze ja som v tej manipulacii s rastlinami este dost nemotorna a velmi zle sa mi to robi pri tak napustenom akvarku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 12 Dec 2018 13:03 pm

Slimaciky by som objednala zo shrimp.sk tie kotulky a co ten slimak Long nose ten by toez mohol poskodzovat rastliny?

Inak ja fakt kazdemu neskor len odporucim nedavat rybky na zaciatku lebo neviem co by som robila kebyze tam mam aj rybky a rastliny by boli v takomto stave aj koren
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 12 Dec 2018 13:09 pm

matte napísal:koren nechaj tak, resp. odsaj ten sliz, ja som ho mal presne tak zaslizeny, aj biely "prach" som mal
o chvilu pride pohyblivy mikroplankton, vratane nezmarov na skle :) tych som sa bal, mal som ich desiatky
rastlinky by som tiez moc nebabral, tie vyhonky valisnerie ak nie su na dne, tak zataz kamienkom ten vyhonok, alebo prihrab korienky vyhonku, vidis z valisnerii mozes mat o chvilu plne akva, ja ich v kuse vyhadzujem
ja som v zabehu menil vodu tyzdenne 20%
skoda, ze si z akvaristiky v brezne nedoniesla tych minislimakov invazivnych
Matte dakujem to akoze mam ten vyhonok zahrabat aby sa nerozmnozil? Nerozumiem celkom

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 12 Dec 2018 13:27 pm

Nie, na tej fotke vidno odnoz valisnerie plavajuci nad dnom, tak ak ho chces nechat ho zasad, ked nie odstrihni odnoz pri materskej rastline
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 12 Dec 2018 13:31 pm

Aha, už chápem, vďaka!

Chcem si objednat 2slimaky long nose (aby jednemu nebolo smutno) a kotulky
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 12 Dec 2018 14:38 pm

ja som nemyslel kupovat, ale priniest (vyprosit, kupit za drobne) z akva predajne, neverim, ze nemaju v akvariach male kotulky, levatky, ci piskorky
ak kupovat tak tychto a ked uz budes objednavat tak aj rastlinky, ake?
Prílohy
slimaky.png
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 12 Dec 2018 14:47 pm

jarkabarka napísal:Chcem si objednat 2slimaky long nose (aby jednemu nebolo smutno) a kotulky

O Long nose nikdo moc neví. Netuším, nakolik ryjí nebo neryjí ve dnu, netuším, co budou žrát. Ano, čtu, co se píše na Shrimp, ale to jsou příliš obecné řeči. Zkus a napiš, jak jsi dopadla.

Levatky už máš? Ty potřebuješ momentálně nejvíc.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 12 Dec 2018 14:59 pm

O tych long nose tam pisu ze pozieraju odumrete casti rastlin.. skusim nieco v anglictine pohladat ci nenajdem

Chcela som z tej stranky spolu so slimakmi objednat aj rastlinky ale maju teraz slabsi vyber asi pred sviatkami.. no vybrala som z toho co maju staurogyne, bacopa, kryptokoryna green crisped leaf a este christmas moss, plus tie slimaky..mam to nahadzane v kosiku zatial
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 12 Dec 2018 15:36 pm

Traduje se, že se kryptokoryny moc nesnáží s valisneriemi. Nemám osobně ověřeno.
Mech bych asi vzal.
Staurogyne - zkus. Můj názor je, že dáš pár rostlinek do toho co máš a bude dřív či později po nich. Kdybys jich měla 10x tolik, než co uvažuješ vzít, možná by to bylo jiné.
Problém je, že nic z toho ti v tuto chvíli výrazně nepomůže. Furt nemáš Sagittaria subulata.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 12 Dec 2018 16:09 pm

Vybrala som z toho obmedzeneho vyberu ale ak je ta sagittaria taka nevyhnutna skusim iny eshop.. a preco vlastne je taka dolezita?

10x tolko? Ved to by sa tam snad ani nezmestili ak ten echinodorus porastie
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 12 Dec 2018 16:13 pm

Staurogyne je malá. Bude jí málo.
S. subulata je důležitá, protože patří mezi nejlépe rostoucí akvarijní rostliny a ty potřebuješ něco rychle a dobře rostoucího. Bude se držet u dna a pokrývat ho.

Ptám se na jednom slovenském FB akvaristickém fóru, jestli někdo nemá přebytečné S. subulata. Pokud se někdo ozve, napíšu.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Seraph » 12 Dec 2018 16:30 pm

To, ci ti sagittaria pomoze alebo nie netusim, kazdy sa musi v akvaristike niekolkokrat popalit (to je uz aky oxymoron, ze popalit sa pri vode ) :D a potom to pojde. Kebyze spocitam kolko eur ma vysli rastlinky a zhnili mi, tak mam na nove akvarko. U mna sa jej nedarilo a nejak zhnili korienky.....mozno aj preto, ze to je in vitro - co je na jednej strane fajn, ale ono ta rastlina nikdy nezazila realne podmienky vo vode a je umelo vypestovana, tak ale inak s in vitrom nemam problemy, ale stava sa
celkom peknu porciu rastlin ma aj pan z akvazahrady a celkovo super eshop: http://www..akvazahrada.sk/kategoria/ras ... -in-vitro/
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 12 Dec 2018 17:04 pm

Že oxymoron, ty si hotový slovenčinár, Seraph no ja sa zatiaľ pálim pri tej vode, uz by bolo aj hasiť treba.. no často tu čítam protichodné názory ohľadom rastlín tak neviem, vallisneria je tiež ospevovaná ako nenáročná a za lilaeopsis som bola sfúknutá a pritom tie rastlinky sa u mňa správajú úplne ináč.. z toho som si vyvodila len že mám síce voliť z kategórie nenáročných ale nespoliehať sa na nič
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 12 Dec 2018 17:23 pm

Zjednodušeně: Nikdo tu nic negarantuje :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Hora » 12 Dec 2018 20:44 pm

Nepozeraj ani shrimp ani .akvazahrada,je slaby vyber a vyssie ceny.
Popozeraj http://www.eshop-rychle.cz/akvariumruzi ... c1_0_1.htm
Ceny prijatelne,vyber pekny,mas vsetko v jednom baliku,ale nerozhoduj z nimi urobenych mixov,pretoze su pomiesane druhy podmienkovou narocnostou.Ukladaj si svoje do kosika zvlast.Nemusis objednavat a platit kurierske firmy popri materskej,lebo jedna ma to ina ma ono,tretia ma. Sagitariu.
Sagitaria uz je tu prehnane ospevovana a uz mi pride,ze je nenahraditelna v zabehu,co citam.Na mach teraz kasli,ako objednat mozes,len ho neber ako pomocnu rastlinu.
Napis vybrate druhy,nech neobjednas narocnejsie alebo pomale.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matus.galan » 12 Dec 2018 22:05 pm

Ja len k tomuto shopu pridam moju skusenost. 90% toho co som objednal mi doslo v stave takom,ze som to rovno hadzal do kosa...predajca mi vratil peniaze. Tot sio z mojej strany k tomuto obchodu.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 12 Dec 2018 22:18 pm

Ďakujem Hora za tip, no to s tou materskou je pravda,hlavme to ma mrzi ze som dala peniaze za 2rastliny ktore som na zaciatku vyhodila a dalsie mi hynu.. ja som chcela zo shrimp preto ze tam maju tie slimaky co mi Kirka vravi ze su pre mna potrebne.. vyberala som na tych eshopoch podla dostupnosti a este som sa snazilaa orientovat tym biotopom ze to pravdepodobne s rybkami budem smerovat k Juznej Amerike ako mi to tu odporucali ak som to spravne pochopila..tak som tam nechcela vyberat azijske rastliny.. co sa mojho osobneho vkusu tyka mme sa ani vallisneria vobec vobec nepaci a ani mi nerastie kupila som ju preto ze ste mi ju tu odporucili.. je to preto pre mna celkom zlozite vyberat tie rastliny.. lebo najviac mi tu o nich radi Jirka a ten ma uplne iny vkus ako ja..no ako bidim aj v mazoroch na eshop sa tu rôznite..

Dalsia vec je to ze tazko mi je planovat rastliny ked neviem co mi prezije.. ak echinac tak toho tam vela nezmestim.. skor asi by som mala nieco do predmej casti dat.. pozerala som napr.tu radtlinku bacopa, ta sa mi celkom paci ale zas ona ztejme pomaly rastie a nespravi v tom akvarku ten ucinok ako som pochopila..

Paci sa mi aj ta Ludwiga repens, je vraj nenarocna a pacilo by sa mi mat tam cervenu rastlinku-len zas by to nola mega velka rastlina zrejme

Mozem strihat aj manikurovymi noznickami ked nemam akvaristicke ci mi tie noznice mozu nieco vylucit do vody skodlive?
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 12 Dec 2018 23:26 pm

kedze treba minimalizovat macanie ruk v akva, urcite potrebujes akva noznice a pinzetu
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.