Akvárium a malé dieťa



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 18 Jan 2019 01:15 am

Mam tam riasu takú zelenu chumacikovitu na 1-2miestach a este na koreni ciernu stetinkovu, zatial som s nimi nic nerobila.. akvarium som zalozila 4.12. Verim ze ked pridam par ramireziek ze to zvladnu a nic sa im nestane

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Reklama

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 18 Jan 2019 01:20 am

Klid zbraní, prosím :).

Mám docela dost zkušeností s rostlinným akváriem ve stavu, kdy dojdou živiny. Vím, jaké to je, když do takového akvária přijdou ryby a rostliny v horizontu týdnů začnou růst lépe. Ve stavu, když se na ryby čeká, rostliny rostou také. Jen nerostou víc, než jaké jsou. Žijí z rozpadu listů v akváriu, výkalů šneků. Není to vyloženě nula. Rostlinám stačí občas překvapivě málo. Vidím stagnaci, ale není to, že by vyloženě nerostly. Může to tak fungovat docela dlouho.

Ve stavu, v jakém tvé akvárko současně je, by bylo dobré trochu počkat. 100% se ti rozkládají v substrátu nějaké kořeny. Máš tam nějaké rozpadlé listy. A ryby už produkují výkaly. Jenže je máš pár dní a nevíš, co s akváriem udělají. Ano, můžeš vystřelit naslepo a dopadnout dobře. Ale proč riskovat?

Ok, když tě nic neudrží, jdi a zkus to.

P.S. Černá štětičková řasa je nejvíc otravnou řasou. Potřebuješ rychle 20 okružáků. Dokud je nebudeš mít, odstraňuj ji manuálně.
P.P.S. Mám černou štětičkovou v jednom akváriu taky. Ale mám ji ... na šnecích! Okružácích a piskořkách Melanoides granifera! Šneků je prostě tolik, že řasa nemůže růst nikde jinde, než na jejich vlastních ulitách (sami sobě po ulitách nelezou). Elegantní ukázka, jak jsou v likvidaci této řasy dobří.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 18 Jan 2019 01:28 am

Pštros: Co píšeš, je pravda. Ryby dopravdy dovedou rostliny popostrčit. Co jsem napsal před momentem, je doplnění toho.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Hora » 18 Jan 2019 08:48 am

Č o sa tu včera robilo? :mrgreen:
Mne sa zdá,že čím viac je Jarka ochotná urobiť,tým sú ďalšie požiadavky na ňu.
Jirka Scobak napísal:Hora ti napsal, že si v pátek můžeš koupit rybky, před dvěma dny. Tys tu, že ti rostliny moc nerostou, napsala dnes.


:idea: Keby zakladala blackwater s drevom a listami,tak jej vyhovoríte aj ryby,lebo nemá rastliny. :!:

Jirka Scobak napísal:Černá štětičková řasa je nejvíc otravnou řasou. Potřebuješ rychle 20 okružáků. Dokud je nebudeš mít, odstraňuj ji manuálně.

Toto je sila,pri čítaní som otvoril ústa a :shock: ,keby to fungovalo,tak tresnem so štvorzubcom o zem a bijem hlavu o stenu,prečo som ho trpel.

@Jarka,ja som mal drevo vždy ,,vyťahovacie" a pri štetinke mi bolo jednoduchšie opatrne vybrať a vykefovať von,ako čistiť v akváriu nedokonale.Trochu sa zmúti voda,no na druhý deň je ok.
Ja som s ňou bojoval roky,poctivo menil 50% vody týždenne viac ako rok (žiadna metóda EI) vymenil filter,kúpil CO2 set s kontrolorom pH,medzitým pokusy rôzna chémia a nič nezaberalo.
Som si vedomý,že som mal :!: veľa rýb :!: ,ale aj rastlín,hnojenie,svetlo nebolo ideálne nastavené.
Ty si takú chybu zatiaĺ neurobila a verím,že je to zábehová riasa.
Keď sa bude obnovovať pravidelne po očistení a nebude to invázne,je to príroda, ale keď ti bude veľmi vadiť je tu možnosť bodovo obstreknúť Flourish excel.
jarkabarka napísal:Naštvem sa a objednám z aquascaperi ďalšie rastliny rýchlorastúce a vyhodim echinodorus a valisneriu a nebudem sa tu 2mesiace ďalsie čítať ako nemam davať ryby lebo nemám rastliny.. tie 2 rastliny čo sú vzadu su tam od 4.decembra a nerastú

Nechaj tak,nevyťahuj,Valisnéria je nenáročná burina a prospešná,keď viditeľne nehnedne celá.
Bude rásť,ale sa sám čudujem,že to tak trvá.
Už prosím nerušaj s tými rastlinami,keď netreba.Máš tam tablety a pri vyťahovaní púšťaš rozpustené živiny do obehu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod snajprik » 18 Jan 2019 09:15 am

Jirko, uvedomuješ si, že si s tými rybami protirečíš? Je na to príslovie vodu kážeš, víno piješ.
V princípe medzi tvojim a mojim akváriom nie je žiaden rozdiel, aj keď každý mame iný spôsob to dosiahnuť.
Vysvetlím: Ty na dodanie živín používaš na začiatku hrsť čiernej hliny pod štrk, čo ti vystačí na cca 3 mesiace, dovtedy tam dáš živorodky, ktoré ti to akvarko hnoja dalej.
Ja ryby v krevetarku nemám, tak na začiatku musím dať toľko čiernej hliny čo tvoje živorodky nakadia za 5 rokov. Každý mame iný spôsob hnojenia, ale výsledok ten istý.
K CO2: keby si tie živorodky dal do 1L sačka na 2-3 hodiny, tak by všetok kyslík premenili na CO2 a zadusili sa... Ja ryby nemám tak na dodanie CO2 používam kvasenie. Každý mame iný spôsob dodania CO2, ale výsledok je ten istý.
K filtracii: tak ako tebe tak ani mne ten filter netreba, rastliny filtrujú najlepšie. Len že tebe tie rybky plávaním hore dole víria vodu a roznášajú CO2 po celom akva. Filter ti nevíri špinu a rovno sadne na dno.
Ja rybky nemám, tak že na rozptyl CO2 používam filter, ktorý mi aj čisti vodu od zvírenej špiny.
Medzi našimi akváriami nie je v princípe rozdiel, len každý na to ideme svojou cestou.
PS: k CO2 pred tromi rokmi som kupoval 25 krevetiek a 8 druhy náročných rastlín od pestovateľa (západ Košice), keď som videl nádrže bez plynného CO2 na filtračnom piesku a v nich krásne náročne rastliny bez rias, normálne som ostal zarazený. Na to mi pestovateľ povedal, že on kupuje tekuté CO2 5L za 39€ a vydrží mu to na rok a kašle na plynne CO2 lebo by potreboval 20 plynových bômb a meniť ich každý mesiac, na to kašle. Tak že keď niekto píše že nepoužíva CO2 to neznamená že nepoužíva CO2 len používa iný spôsob dodania uhlíka :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Hora » 18 Jan 2019 09:29 am

nedá mi to,odfoť prosím ako je Valisnéria zasadená v substráte,neexistuje šesť týždňov stagnovať
alebo ak je hlboko,že nevidno rozvetvujúce srdiečko,len ju povytiahni jemne,keď aj bude vidno korienky,nič sa nedeje
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod snajprik » 18 Jan 2019 09:38 am

K tej čiernej riase na dreve, sa vola rašelinová riasa ktorá sa tvorí na odumretom dreve. Pri nadbytku dusičnanov narastie, proste prerybnenie, alebo rytie do dna a je na dreve. Ak prestaneš ryť do dna a nebudeš mať prerybnene akva, ta riasa zmizne sama.
Ak chceš ju odstrániť, tak to tekuté CO2 je super nápad, keď zo striekačkou trošku strekneš na miesto kde je ta riasa tak odumrie a aj s CO2 podporíš rastliny v rastu a oni nielen rýchlo a pekne podrastu ale aj odstránia pri tom viac dusičnanov s vody :)
Druha rýchlejšia možnosť je napustiť 10L vedro vodou do nej naliať SAVO s červením vrchnákom 50-100ml to sa používa na úpravu a prečistenie pitnej vody cca na 10 minút ponor, potom opláchni vodou, cca 30 minút nechaj vetrať na vzduchu (chlór je prchavá latka) a daj nazad do akva, mala by si mať pokoj od tej riasy na dreve.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod snajprik » 18 Jan 2019 10:26 am

jarkabarka napísal:
snajprik napísal:Jarka asi takto sa tvária spokojne rastlinky keď majú všetko :)
https://youtu.be/KyyKl_VuKUg
Snajprík, tak to je už veľmi vysoky level tak to naše detské akvárium na ktoré spomínam, tam boli 2umele rastlinky, v strede mušla v ktorej bol ten ovzdusoveci kamen a to bolo vsetko, povedala som si na zaciatku ze mne staci nieco take len o kusocek lepsie tak toto je skutocne vysoky level kam sa neviem ci dopracujem

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku

Jarka na tento super hiper vysoký level potrebuješ kúpiť dva veci :D
Hnojenie: týždenne 10ml profita
https://www.aquascaperi.sk/hnojiva-a-ad ... e-profito/
Uhlík sa dávkuje raz denne 2ml easycarbo.
https://www.aquascaperi.sk/pripravky-pr ... bo-500-ml/

Toto ti vystačí na cca 250 dni. Sú aj iné značky s pumpičkami po 1ml.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 18 Jan 2019 10:33 am

Hora:
Kdyby měla Jarka blackwater, řeší kvalitu filtra, plovoučky a já v této diskusi nejsem, protože blackwater neumím.

Je dobré mít kořen vytahovací a mít možnost ho čistit mimo akvárium.

Okružáci a řasa: Trik je, že ti okružáci musí být do akvária přidaní. Pokud máš černou štětičkovou a okružáky v tom, ti, co tam máš a na které je řasa "zvyklá", ti nepomohou. Pokud ale přidáš 4-5 okružáků (klidně i malých) na 1 litr vody, sežerou řasy za 5 dní.
Tohle vyloženě nebyla černá štětičková, ale koukněte https://rybicky.net/fotogalerie.php?sek ... 6&vse=1000
Za 5 dní https://rybicky.net/fotogalerie.php?sek ... 9&vse=1000 Byl to malý objem, ale bude to fungovat i ve větším při dostatečné koncentraci okružáků. Ano, kdo má velké akvárium, bude se ptát, kde sehnat stovky okružáků, nicméně jde to a v porovnání s tím, kolik práce mnozí boji s černou štětičkovou věnují, to je drobnost. Já jsem za poslední dobu vybral pro několik lidí do menších akvárií během řeči 60-70 okružáků do 10. minut a kdyby bylo třeba vyberu i 250. Stačí pár takových lidí a člověk okružáky má.
S tím, že okružáci žerou černou štětičkovou, přišel před časem larix na Rybičkách. Byl jsem jeden z mála lidí ochotných tomu věřit a od té doby si to testuju (larix ale používal menší množství, důsledně se staral, aby mimo řas neměli moc, co žrát a dával jim na práci i měsíc a půl).

Taky bych tipoval, že má ty valisnerie hluboko.

Snajprik:
V zásadě máme podobný styl. Jsem rád, že rozumíš tomu, co dělám a jak to dělám. Jen rozporuju, že si protiřečím. Já jí netvrdím, že nemá do akvária dodávat živiny. Mám názor, že je na úvod nemá dodávat rybami (koukni na můj první diskusní příspěvek z 21. 11. - navrhoval jsem jí bahno z potoka a dal link na svůj článek s hromadou dalších linků). Tvrdím, že je 100x lepší úvodní problémy akvária řešit bez ryb. Pokud se něco pokazí, může akvarista v nádrži bez ryb udělat radikální změny a nemusí se nervovat, že mu to pochcípá nebo, kam to dá jinam. O to mi jde. Aktuálně tvrdím stále to samé. Ok, už tam nějaké ryby má, ale čím víc druhů z čím víc zdrojů, tím komplikovanější bude řešit havarijní situaci, pokud nastane.

Tekuté CO2 - ona je to spíš dezinfekce, než podpora růstu rostlin.

Savo na kořen - louhoval bych to v několika čistých vodách dva dny, než bych to dal zpět do akvária :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 18 Jan 2019 10:47 am

Ještě k valisneriím a echinodorům: Možná hraje roli i to, že v podstatě na úvod mimo štěrku v akváriu nic neměla (hlínu, bahno, detrit) a neměla tam ani šneky. Echinodorus je rostlina poměrně hladová.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Hora » 18 Jan 2019 11:01 am

Jirka Scobak napísal:S tím, že okružáci žerou černou štětičkovou, přišel před časem larix na Rybičkách. Byl jsem jeden z mála lidí ochotných tomu věřit a od té doby si to testuju (larix ale používal menší množství, důsledně se staral, aby mimo řas neměli moc, co žrát a dával jim na práci i měsíc a půl).
-přidáš 4-5 okružáků (klidně i malých) na 1 litr vody, sežerou řasy za 5 dní.

Môže to byť pravda,ja to beriem,ale je to reálne v zabývanom akváriu?
To môžeš robiť pokusy v rastlinnej váze na okne pri počte 4-5ks na l,pretože v reále má 125l akvárium a pri tvojich počtoch by ich tam musela dať niekoľko stoviek.
Ty tu pretláčaš pozorovanie,kde slimáky neboli nijak krmené,aby sa podporila činnosť čistenia rias.Tie ryby v akváriu čo?
Jirka Scobak napísal:Aktuálně tvrdím stále to samé. Ok, už tam nějaké ryby má, ale čím víc druhů z čím víc zdrojů, tím komplikovanější bude řešit havarijní situaci, pokud nastane.

Ja sa nedivím,že je rozpoložená z toho sústavného negativizmu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 18 Jan 2019 11:13 am

Teraz sa mi neda odfotit ta vallisneria ale ano je hlboko, nevidno korienky ako aj echinodorus... echinodorusovi vyrastaju listtky spod zeme.. no ked sa konecne ustalili a zacali vupustat male listky nechcela som ich zas vytrhnut s korenmi a nie je pravda ze tam nic nemam co sa zivin tyka, mam tam 2balenia hnojivovych guliciek JBL..

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 18 Jan 2019 11:13 am

rastlinky rastu to je vidiet, akvarko je uz celkom pekne, na tom koreni je stale ta plesen, to biele hore? to je divne, ale snad sa aspon zmensuje, slimaciky sa ti mnozia?
bublinkovanie rastlin pri pridavani CO2 je predpokladam jednoduche, ale nie kazdeho laka travit si ryby sklenikovym plynom kvoly rastlinam
pre mna je obdivuhodne krasne akva bez co2, napr. ako tu ma larix download/file.php?id=20333&mode=view
valisneria by sa ti mala chytit
byt tebou tie ramirezky by som si poriadne premyslel, si zaciatocnik a asi nepisu zo srandy, ze chov pomerne obtiazny a zatial som nepocul, zeby na rybicky.net pisali nepravdy
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 18 Jan 2019 11:14 am

Ked tam robim zasahy tak sa mi rozprskne to hnojivo do priestoru a usadne sa na listkoch rastlin.. urcite nebudem vyberat koren lebo len ked sadim rastlinky tak je akvarium 2dni spinave a koren je zahrabany v zemi

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 18 Jan 2019 11:21 am

To je otázka spíš na larixe, ale myslím, že všichni dovedeme krmit ryby tak, aby nic nepadlo na dno a současně se (ne stále, ale v po určitou dobu ano) dovedeme zajistit v akváriu hygienu.

Jarka začala dost rychle poslouchat jiné lidi, než mě. Kdyby si nechala poradit, jako například včera večer tato holka https://rybicky.net/forum/19511-lowtech-akvaristika tak jí teď roste echinodorus a asi i valisnerie. Od začátku jí upozorňuju na topení rostlin v substrátu, poslouchá to na půl ucha. Taky má specifikum, že poměrně často pochopí věci naopak, než jí tu (včetně tebe) radíme a že si z rad dost často vybírá jen to, co se jí dobře poslouchá. Upřímně - zdaleka nedopadla tak zle, jak jsem čekal, že dopadne, ale na druhou stranu na tom není tak dobře, jak si myslí, že je. Pokud chcete jejímu akváriu dobře, trochu ji přibrzděte.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 18 Jan 2019 11:21 am

vysvetlite mi preco jarke nedoporucite radsej tuto SNADNU cichlidku
https://rybicky.net/atlasryb/cichlidka_borelliho
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 18 Jan 2019 11:24 am

Jarka: Uchopíš jemně echinodorus u kořenů a pomalu - milimetr po milimetru, jemným taháním, povytáhneš nahoru. Uvolní se minimum sajrajtu.

P.S. Všimněte si, že od doby, co neprošly gupky, vůbec nekecám do výběru ryb :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 18 Jan 2019 11:31 am

Jirka Scobak napísal:Jarka: Uchopíš jemně echinodorus u kořenů a pomalu - milimetr po milimetru, jemným taháním, povytáhneš nahoru. Uvolní se minimum sajrajtu.

P.S. Všimněte si, že od doby, co neprošly gupky, vůbec nekecám do výběru ryb :).
Ked ho uchopím tak ho rovno vyhodim. Aj tak ste ma tu vadili ako si nim znicim akvarium ked ho tam dam, tolko som si zan vypocula.. on to asi vycitil a prestal rast lebo som nechcela aby mi zarastol cele akvarium

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 18 Jan 2019 11:33 am

Jirka a preco si myslis ze iba teba mam pocuvat, myslis si ze ostatni maju akvaria cele zle a ziju roky v sebaklame ze im to v akvariu funguje?

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Hora » 18 Jan 2019 11:38 am

Jirka Scobak napísal:Jarka začala dost rychle poslouchat jiné lidi, než mě.

Jirko schválne hneď tvoj prvý príspevok a samozrejme tvoja vábivá klasika na každého nového akvaristu :arrow:
Jirka Scobak napísal:Tobě by úplně stačila akvária, jaká mám já :). Přečti si článek, který jsem včera zveřejnil pro začátečníky https://scobak.blog.sme.sk/c/496697/jak ... cnika.html
Osobně tvrdím, že nepotřebuješ žádný filtr. Stačí světlo a pak vědět, jakou máš asi vodu, dát použitelný substrát (vápenec asi ne) a vybrat správně rostliny. Žádné jednoduché rostliny filtr nepotřebují. Naopak, rostou spíš lépe bez něj. Potřebuješ hned první den solidní "základní" dávku šneků - hlavně levatky, trochu okružáků a piskořek.

Ako už bolo spomenuté,obraciaš pomerne často pozornosť na tvoje akvária,ale minimum ľudí chce dnes robiť túto akvaristiku.Vieš sám,že si motiváciou,čo som Ti písal,že aj môj kolega urobil jedno akvárium podľa old school.
Máš dobré postrehy na rastliny,no vždy vidíš do budúcna ako si to napísal havarijné situácie.
jarkabarka napísal:Ked ho uchopím tak ho rovno vyhodim.

Jááááj a už to graduje :)
Radosť z nového akvária a rybiek sa vytráca,kam si ju dotlačil?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 18 Jan 2019 11:45 am

Mne ovela viac blizsie su rady Horu Matusa, Snajprika, Matteho a dalsich a ich akvaria sa viac priblizuju ci uz osadkou alebo vzhladom tomu comu ja sa chcem priblizit.. tak isto Matte aj Matus maju akvaria kde sa s vyberom rybiciek orientovali pravdepodobne na deti..tie tvoje mi tak nepripadaju.. Matusove a Horove ani Snajprikove akvaria som nevidela ale podla toho co pisali su blizsie k tomu co chcem dosiahnut.. samozrejme sympatickejsi su mi aj stylom komunikacie lebo to neposobi ako diktatura a presadzovanie svojho ega..mne toto niekedy nepripada akoby islo len o moje akvarium ale o to aby si dosiahol ze budem posluchat teba bez ohladu na to ci sa akvarium bude pacit mne

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 18 Jan 2019 11:51 am

Jirka si asi chce zalozit fanklub Scobakove old school akvaria a bude o nich pisat clanky, zverejnovat linky na videa akvarii ludi ktori posluchali jeho a maju teraz uzasne akvaria ake sice nechceli no pochopili ze robit ich podla neho je nevyhnutnost lebo ina cesta vedie iba k zahube vsetkych ryb aj rastlin

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Hora » 18 Jan 2019 11:51 am

každého akvária si môžeš pozrieť,keď klikneš na jeho nick
tak,čo budú zajtra ďalšie rybky alebo ako plánuješ?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 18 Jan 2019 12:03 pm

Ohledně ryb jsem ti přestal své názory tlačit už před časem. Maximálně napíšu svoji zkušenost s nějakým konkrétním druhem, když na to přijde.

Ohledně rostlin je to trochu jiné, protože si myslím, že bez ohledu na mé ego a bez ohledu na přání kohokoli, rostliny buď rostou nebo nerostou. Říkám pravdu, která vychází z mých zkušeností a pravda nemusí být příjemná a líbivá. V případě rostlin je to tak, že to, jestli jsem měl pravdu nebo neměl pravdu, se dřív či později ukáže. Ty už například asi zjišťuješ, že i přes tvůj optimizmus v úvodu, lilaeopsis nijak nebují - není to dobrá rostlina na úvod. Psal jsem ti víckrát, aby sis dávala pozor na topení rostlin v substrátu - neposlouchala jsi mě a aktuálně vidíš, že ty, co jsou utopené, pořádně nerostou. Povytáhni v tuto chvíli ten echinodorus i valisnerie. Lepší povytáhnout teď, než později, až začnou uhnívat.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.