Old-timer



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 15 Jan 2019 23:23 pm

Jirko, vďaka.
Flamingá sa pomaličky dávajú do normálu, dokonca niekoľko kusov vyrástlo zo zvyškov koreňov na mieste, kde boli zasadené predtým.
Albida je tam, ako si napísal.
A podzemok sa zatiaľ neprejavil, no žije. Viem to podľa toho, že z neho trčí malý zbytok, asi listu, ktorý som nechal vyčnievať nad substrát, kvôli identifikácii jeho polohy. No a keď za ten kúsok potiahnem, pevne drží.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Reklama

Re: Old-timer

Odoslaťod Jirka Scobak » 16 Jan 2019 01:35 am

Držím palce, aby to bylo to ono :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 16 Jan 2019 01:52 am

Vďaka. Ak sa zadarí, rozdelím sa :-)
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod Ondrejst » 16 Jan 2019 19:27 pm

Krásna vodná záhradka
Ondrejst
 
Príspevky: 58
Založený: 12 Dec 2006 23:27 pm

Re: Old-timer

Odoslaťod Azaza3l » 16 Jan 2019 22:56 pm

Krásne, ako z titulky časopisu :)
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 17 Jan 2019 11:30 am

Vďaka.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 17 Jan 2019 12:45 pm

Eše by som poznamenal, že akvárko stále funguje (a aj bude) bez pridávania CO2.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod matte » 17 Jan 2019 14:49 pm

larix napísal:Eše by som poznamenal, že akvárko stále funguje (a aj bude) bez pridávania CO2.

tak to si ma uplne sokoval, to som nepochyboval z tych fotiek, ze cockujes, tak to este vacsi respekt!!!
:pivo:
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Old-timer

Odoslaťod Jirka Scobak » 17 Jan 2019 15:08 pm

Aktuálně zřejmě není na Slovensku jiný akvarista, který by bez CO2 dokázal, co larix. Asi posledních 7 let.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Old-timer

Odoslaťod snajprik » 17 Jan 2019 18:53 pm

Latrix máš to fakt nádherne na plagát. Ďalej nečítaj, lebo idem vynadať Jirkovi :)

Jirko no len mi povec koľko roky už pestuješ rastliny a hlavne prečo nemáš tie pekne červene, alebo tie čo ma v popredí latrix, ty vo svojich akváriách ani jednu :angel: Jirko a vieš prečo viem že ich na 100% nemáš a ani si nemal? Lebo potrebujú stredne silne svetlo, živiny a CO2 aspoň 6-12mg/l, viem to preto, lebo tie rastliny som mal vo svojom akváriu, krásne sa im darilo kým syčal plyn, po vypnutí CO2 a poklesu CO2 pod 6mg/L mi do troch mesiacov ostali len spomienky na nich :cry:
Latrix ma stredne silne osvetlenie 98W 10h denne, hnoji dokonca i fosfor, a uhlík žiaden? Jirko no len skús niečo také vo svojom akváriu čo sa stane keď, stredne silne svetlo 10h/deň, nahnojene i fosfor a limitným prvkom bude uhlík :) po mesiaci urob fotku tej zelenej čiernej, modrej fialovej a boh vie ešte akej farby riasy :mrgreen: Keď pozerám do latrixovho akvária žiadnu riasu nevidím len pekne prosperujúce rastliny 8)

PS: v prírode tieto rastliny zo sebou nenosia CO2 set, uhlík sa do vody da dodať aj inak ako plynne :) A ver že latrix nemá výnimku v rovnovážnom trojuholníku, svetlo-živiny-CO2 :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Old-timer

Odoslaťod Jirka Scobak » 17 Jan 2019 23:21 pm

Larix umí mnohem víc, než já. Červené stonkovky jako on nedokážu. Flaminga nebudu mít tak růžová. A nedokážu mít v jednom akváriu tolik prosperujících rostlinných druhů. Toto je "jiný cíl" akvaristiky. Larix má z velké části jiné znalosti.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Old-timer

Odoslaťod Jirka Scobak » 18 Jan 2019 12:21 pm

Mám jiné barvy, no :)
(Flaminga od larixe po třech letech - ta, co má aktuálně v akváriu úplně vpravo vepředu)
IMG_0149_1600.jpg
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Old-timer

Odoslaťod matte » 18 Jan 2019 12:50 pm

mas to krasne Jirko a ta rybka ako pekne pozuje :)
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 18 Jan 2019 14:33 pm

matte: Ďakujem. Zakladám si na tom, že akvárka prevádzkujem v "low-tech" režime. CO2 totiž v koncentráciách nad 7-10 mg/l škodí živičíchom, takže vedome im nechcem znižovať kvalitu a dĺžku života. Okrem toho je fajn, že takto prevádzkované akvárko je výrazne menej náročné na údržbu (času nikdy nie je dosť) a v prípade výpadku starostlivosti na týždeň (alebo dva, tri, napr. dovolenka) sa nič nestane. A v neposlednom rade ma to takto baví, je to podľa mňa väčšia "alchýmia" a súčasne prirodzenejšie a menej "násilné" ako dopovať akvárko 30 mg/l CO2, enormnými dávkami hnojív, rybám pražiť silným svetlom a týždenne vyhadzovať vedro rastlín z prestrihu...
Jirko: Ďakujem. Samozrejme preháňaš (nie každý akvarista má prezentáciu na rybičkách :-) ale dobre sa to číta :-)
snajprik: "larix" ≠ "latrix"
Tiež ti ďakujem. No myslím, že niektoré veci asi nechápeš správne:
1. Porovnávať moje a Jirkove akvárka nie je celkom možné, každý z nás prevádzkuje iný typ akvaristiky (aj keď obidva sú low-tech). Jirko má v akvárkach oveľa viac živín, hlavne v organických prímesiach substrátu ale vďaka minimálnym výmenám vody a často maximálnemu množstvu rýb aj v stĺpci. Preto nebudú červené rastliny nikdy tak výrazne sfarbené ako u mňa (nie je to spôsobené intenzitou svetla ale práve tým obsahom živín vo vode). To ale neznamená, že sa rastlinám u neho nedarí, naopak, mnohým druhom prostredie v jeho akvárkach vyhovuje viac, ako v mojich.
2. Čo sa týka svetla, určite nesvietim intenzívne. Aj keď majú trubice 98W, treba si uvedomiť, že akvárko má 343 litrov čistý objem (čo je orientačne 0,29W/L). Momentálne nepoužívam ani odrazové reflektory (nezmestia sa do osvetľovacích telies, je tam iba v niektorých úsekoch zrkadlová fólia). Jirko má v niektorých nádržiach aj silnejšie osvetlenie. Čiže, ako si písal, svetlo musí byť primerané bilančnému trojuholníku a myslím, že aj je, keďže to funguje.
3. Hnojím síce aj fosforom a ďalšími prvkami ale sú to úplne minimalistické dávky. Dusík nepridávam vôbec (aktuálne je ho vo vode prirodzeným spôsobom okolo 5 mg/l), fosfor v dávke 0,1 mg/l PO4 týždenne, draslík okolo 1 mg/l týždenne. Čiže síce hnojím ale sú to dávky cca 20-30x nižšie ako sa bežne hnojí v EI akváriách. V mnohých lokalitách na Slovensku akvaristi dodajú do akvária jednou 30% výmenou vodovodnej vody viac živín, ako ja pridám hnojením za 1-2 mesiace!
4 CO2 - Z tvojho príspevku mi nie je celkom jasné, či si to správne pochopil ale ja žiadne CO2 nepridávam. Neviem presne, aká je jeho koncentrácia ale podľa Tillmanovej tabuľky je obsah CO2 v mojom akváriu okolo 1,5-2 mg/l. A žiadne riasy nemám (okrem GSA na starších listoch Anubiasov a Echinororusov), rastliny rastú pomaličky ale zdravo. Povedal by som, že vďaka väčšiemu množstvu zoomasy, absencii filtrácie a organickým prímesiam v dne, bude obsah CO2 v Jirkových akvárkach podstatne vyšší, ako v mojich. Pridávanie CO2 má z môjho pohľadu iba jednu výhodu, a to, že rastlinám, vďaka ľahkému metabolizmu uhlíka ostáva veľké množstvo energie (ATP) na vyrovnávanie porúch vo výžive, teda pri pridávaní CO2 je oveľa jednoduchšie hnojiť - netreba nejako veľmi riešiť pomery živín, hlavne, aby bolo všetkého dosť. Bez pridávania CO2 to je trochu zložitejšie (ak nie je výživné dno), preto si mal po výpadku jeho dodávania problémy s rastom rastlín - bolo treba reagovať na prejavy deficitu/nadbytku jednotlivých živín atď. Čiže ide to aj bez pridávania CO2, len to chce trochu viac pozorovať a premýšľať (preto to mám rád, baví ma to :-) )
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 04 Feb 2019 19:55 pm

Februárový stav. Stále bez CO2.
Prílohy
DSC02818.2fr.jpg
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod Jirka Scobak » 04 Feb 2019 20:39 pm

Obdivuji :angel:
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 05 Feb 2019 11:59 am

Ďakujem Jirko.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod Pštros » 05 Feb 2019 13:02 pm

Moj sen, ale asi nedosiahnutelny... Nadhera :pivo:
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Old-timer

Odoslaťod matte » 05 Feb 2019 23:15 pm

Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 06 Feb 2019 13:33 pm

matte, prepáč, ale nerozumiem, čo si chcel vlastne napísať.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 06 Feb 2019 14:08 pm

Pštros, nie je to až také zložité. Čo sa týka kompozície, dodržiavam asi iba tri pravidlá. A ak ti stačí mierne obmedzenejší výber druhov rastlín, ani hnojenie nie je problém nastaviť. Ak chceš, môžem ti s tým pomôcť.

EDIT: Teraz som pozrel na tvoje akvárko a máš to parádne. Takže neviem, či je nejaká pomoc vôbec potrebná.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod matte » 06 Feb 2019 14:37 pm

larix napísal:matte, prepáč, ale nerozumiem, čo si chcel vlastne napísať.

nic pardon, bol som uz taky prispaty, ze ma napadlo, ci to nie je nejake tvoje starsie akva, sa mi zdalo velmi podobne :pivo:
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Old-timer

Odoslaťod larix » 06 Feb 2019 18:44 pm

Aha. No, je tam mierna podobnosť ale s tým akvárkom na fotke nemám nič spoločné :-)
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod Pštros » 07 Feb 2019 12:13 pm

No, ono zdanie klame a aj ked na prvy pohlad vyzera akva celkom OK, pri blizsom nazreti to az tak vesele nieje.
Bavime sa o Hidden Nature, co je cca 500l vody...
Sucasny stav...v akva 3 druhy rastlin, ktorym sa tiez nedari idealne...
Ked som s akva zacal, postupne som, v snahe zabezpecit idealne podmienky pre rastlinky, nabiehal na hnojenie, CO2, Ph controller, automaticke davkovace hnojiv, meranie vsemoznych parametrov, Chnurove kalkulacky...ADA substraty, aditiva, vsetko malo velmi kratkodoby efekt a nikdy sa mi nepodarilo dosiahnut stabilne fungovanie akva...
Tak som pri skonceni CO2 bomby nechal vsetko tak, stlmil svetlo a odvtedy len odkalujem, cistim filter a dolievam vodu.
Na akvarium sa da pozerat, rybky su OK, krevety mi stale zmiznu, ked ich pridam a netusim v com je problem a aj o cca polovicu slimakov stale pridem...
Pred tyzdnom som vyhodil z filtra 2 molitany a nahradil ich Matrixom (cca 7l), ale myslim, ze filtracia je OK
Vsetku techniku stale mam, takze by som vedel naskocit a Tvoje akva ma zas po dlhom case nakoplo s tym, ze nie som spokojny so sucasnym stavom... :?
U Teba mam pocit, ze takto by som to chcel...ziadny turbo urychleny rast zelenej masy rastlin, ale pomaly rastuce, zdrave akva bez kilogramov makro a mikro prvkov a ich prebytku.

Skusim teda po case zas pomerat parametre (ocakavam hlavne nuly) a pripadne Ti napisem SS, keby si niekedy mal chvilku casu a chut.
Vdaka a nech Ti to tak nadherne a pomaly rastie dalej . :angel:
:pivo:
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.