Založenie prvého akvária



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Založenie prvého akvária

Odoslaťod nanina » 10 Dec 2018 16:53 pm

Dobrý deň,
chcem si založiť akvárium. Vopred hlásim, že som si googlila niekoľkohodín rady pre začiatočníkov a hlavne rady tu na akva.sk. Odklikávala som sa aj na rady profesionálov tu na fóre a čítala ich odporúčané odkazy na články. Mám však niekoľko otázok, na ktoré neviem nájsť odpoveď. (aj keď som dlhšie hľadala)

Akvárium mám 50 x 30 cm a výška cca 40 cm (väčšie zatiaľ nemám k dispozícii)

Neviem aký si mám kúpiť filter do sumy 30 € (aby bol tichý) stačí mi eheim pick - up 2012?
K filtru sa osobitne kupuje hubka? Či tam už je. Tá sa ako často preplachuje? (viem že vo vode vyliatej z akvárka)
Filter je zapnutý non-stop áno?

Aký ohrievač mi treba na moje akvarko? (ak máme v zime vykúrené v byte nad 23-24 stupňov), ako často sa zapína taký ohrievač a aká má byť teplota vhodná pre rybky? Kde sa meria tá teplota? Je to tam uvedené na tom ohrievači? Je vôbec potrebné mať ohrievač?

Lampička sa má počas zabehnutia ako často zapínať? Alebo skôr lepšia otázka na koľko hodín môže byť lampička vypnutá počas jedného dňa. (už keď sú tam rastlinky) Potom keď sú už rybky v akvarku, koľko hodín má byť zapnutá lampa?

V akom poradí sa dáva substrát, kamienky, štrk a piesok atď... toto mi je nejasné a nie je mi jasné čo všetko potrebujem keď chcem živé rastlinky
Dočítala som sa, že rybkám vyhovuje skôr tmavý štrk.

Aké rastlinky si mám kúpiť. Zasadím ich hneď po napustení vody. Hľadám skôr také, čo sú dostupné bežne v obchodoch.
K rastlinkám mi nie je jasné to hnojenie. Ako často zo začiatku pri zabehnutí akvária a potom ako často už keď sú tam rybky? Aký názov má také hnojivo.

Aké rybky si mám kúpiť a koľko? Tie si kúpim, až keď sa akvarko zabehne. Za cca 5-6 týždňov. Potom ich hneď iba tak vylejem do tej vody? Môžem si kúpiť potom aj slimáka? Akého?
Slimák sa kŕmi?
Aké krmivo mi treba pre tie konkrétne rybky?

Treba mi niečo kúpiť na rozbeh akvarka do vody? Nejaké kvapky alebo prášok? Či nič?

Môžem iba tak vložiť potom dekoráciu do vody, v ktorej už budú potom rybky? Či treba dekorácie prevariť. Nie všetko idem kúpiť hneď na začiatok.

Vopred prosím o radu človeka, ktorý chápe, že nie každý sa stane najmúdrejším začiatočníkom z čítania už existujúcich fór. Preto som založila vlastnú tému.
Ospravedlňujem sa, ak Vám nejaké otázky pripadajú hlúpe a pod. Mňa však napadli, tak sa ich radšej spýtam. :-)

Ďakujem všetkým. Vážim si vopred Vaše odpovede.
nanina
 
Príspevky: 3
Založený: 10 Dec 2018 16:01 pm

Reklama

Re: Založenie prvého akvária

Odoslaťod lila26 » 10 Dec 2018 20:00 pm

No ku filtru ja neviem poradiť. Ale čo sa týka ohrievača, kúp si s termostatom to sa zapína samo keď sa voda ochladí pod nastavenú teplotu. Na meranie teploty slúži teplomer ktorý si kúp určite. Vodu vyhrievaj podla toho aké chceš mať rybky, pravdepodobne ho ani nebudeš potrebovať. Na lampičku si kúp časovač a zozačiatku ho nastav na 6 hod. A postopne zvyšuj o hodinu každý týždeň až na 10-12 hod. Môžeš na obed nechať 2-hodinovú prestávku, alebo aj viac kvôli riasam ale nemusíš, je to na tebe. Je rozdiel či chceš aj podložený substrát alebo nie. Znova je to vec názoru ale ak chceš mať rastliny ktoré berú živiny z dna tak buď ten zásobný alebo ak budeš mať len štrk tak hnojivo do dna. Na zabeh nepotrebuješ nič len rastliny a trpezlivosť. Čo sa týka dekorácii tak by som šla do prírodných kameňov a koreňov. Kamene len prevar a môžeš dať do akva a o koreňoch a prírodninách sa dočítaš v časopise Akvárium č. 7 priamo tu na akve. Čo sa týka rastlín to tu je omielané už miliardy krát. A čo sa týka hnojenia a sadenia, sadí sa keď máš napustených len pár cm. vody a potom keď si spokojná a rastlinky dobre držia v dne môžeš dopustiť zvyšnú vodu. Hnojí sa vždy podla potrieb rastlín ale teraz zo začiatku by som ešte asi vôbec nehnojila ani do dna ani do vodného stĺpca. Akurát si tak privodíš problémy z riasou. Rybky rieš až o mesiac. A slimáka móžeš kúpiť tak 2 týždne po založení. Bude stačit aj nejaký okružiak ale pozor na premnoženie! Kŕmiť ho netreba, on si už nájde nejaké staré listy či polámané korienky a pomôže aj z riasou. Doporučujem si stiahnuť zopár čísel časopisu Akvárium, ja som sa tam dočítala vela zaujímavých poznatkov a ak nenájdeš tam tak na fóre to bude určite. Pekný večer.
lila26
 
Príspevky: 13
Obrázky: 0
Založený: 02 Nov 2018 17:56 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Založenie prvého akvária

Odoslaťod nanina » 10 Dec 2018 20:20 pm

lila26 ďakujem krásne za všetky info. Si zlatá, že si mi odpísala a poradila. Idem si ten časopis popozerať a doštudovať ostatné veci.
Prajem pekný večer.
nanina
 
Príspevky: 3
Založený: 10 Dec 2018 16:01 pm

Re: Založenie prvého akvária

Odoslaťod matte » 10 Dec 2018 21:39 pm

eheim pickup tu niekto chvalil, ale mne by vadilo, ze tusim motorcek ostava vo vode, ja by som radsej tento byt tebou https://abc-zoo.sk/1662-eheim-biopower-160-l.html
je zo vsetkym co potrebujes
ide nonstop samozrejme
preplachovanie podla filtra a potreby, niekto kazdy tyzden, niekto kazdy druhy, niekto mesacne, niekto este menej casto, ale v zasade pri vnutornych castejsie
ohrievac nepotrebujes, ja iba kvoly bojovnici kurim na 25 okrem leta
svetlo 7 hodin, niekto deli na 2 krat, vacsina v kuse, neskor mozes pridat, uvidis podla vyvoja, zalezi podla narocnosti rastlin, hnojenia a pripadneho pridavanie co2
substrat pre zaciatocnikov tu profici doporucuju strk hagen jemna frakcia
rastliny napr. taketo https://www.shrimp.sk/rastliny/nenarocne
vzdy si vsetko cekuj v atlase https://rybicky.net/atlasy/ vyberaj podla narocnosti, velkosti, poziadaviek...
hnojit sa zaciatocnikom moc nedoporucuje, ja mam iba hnojivove gulicky v dne zopar
rybky skus pre zaciatok dat v tom atlase rozsirene vyhladavanie, snadny chov, velkost nadrze, ty by si mala mat predstavu, dat navrh a sa ti tu ludia vyjadria k tomu
http://www.dobryakvarista.cz/jak-spravn ... o-akvaria/
na zabeh nic len rastliny, idealne si s nimi priniest aj mini slimakov https://rybicky.net/clanky/1055-plzi-v-akvariu-i
krmivo mas cas riesit
dekoracie nedavaj, idealne si premysliet pred zalozenim ako bude vyzerat a vsetko tam mat od zaciatku
a studovat, je aj tu kopa podobnych tem
svetlo mas ake? aj ked s tym ti ja neporadim, ja som zaciatocnik, preto som kupil set :)
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Založenie prvého akvária

Odoslaťod Jirka Scobak » 11 Dec 2018 00:49 am

Chceš na to jít úplně NEJ, NEJ, NEJlépe?
Pak navštiv nějaké blízké akvaristy, zjisti, co jim funguje, jak to vypadá a jaké rostliny by ti mohli ve větším množství poskytnout. Toto udělej jako úplně první a nejdůležitější. Hledáš rostliny do výšky 40 cm a s oblíbenou teplotou 22-23°C (takových je hromada).

Když budeš vědět, jaké budeš mít rostliny, můžeš se rozhodnout:
1) jaké světlo potřebuješ (hlavně intenzitu, délka svícení není až tak zásadní),
2) jaký substrát a kolik,
3) jestli se ti vejde nějaká dekorace,
4) jestli to neudělat raději bez filtru (většina rostlin spíš preferuje akva bez filtru),
5) jestli bude potřeba hnojit,
6) jaké ryby uvažovat do budoucna.

Podrobnější informace viz můj článek https://scobak.blog.sme.sk/c/496697/jak ... cnika.html
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie prvého akvária

Odoslaťod Hora » 11 Dec 2018 12:59 pm

jestli to neudělat raději bez filtru (většina rostlin spíš preferuje akva bez filtru)

To je to NEJ,NEJ,NEJ,NEJlépe? Asi na to ukecáš minimum začínajúcich :wink: akvaristov.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Založenie prvého akvária

Odoslaťod Jirka Scobak » 11 Dec 2018 14:12 pm

Myslíš, že si chtějí natloukat nos? Spousta rostlin doopravdy roste lépe bez filtru (jeden člověk dokonce dovedl vědecky odůvodnit proč).

K ostatnímu:
Jaký má smysl řešit světlo dřív, než rostliny? Můžeš ho koupit zbytečně silné a později bojovat s řasami nebo zbytečně slabé a pak budeš utrácet další peníze za nákup jiného.

Jaký má smysl řešit design, do kterého následně nastrkám rostliny, co se rozpadnou, protože se tam nehodí?

Jaký má smysl, kupovat substrát, když nevím, jestli rostlinám bude vyhovovat?

Atd. Hromada možností na natlučení nosu a zbytečné utrácení peněz.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie prvého akvária

Odoslaťod Luker13 » 11 Dec 2018 15:34 pm

v prvom rade by som ti dal radu, aby si nic neuponahlala a este si o tom co najviac nastudovala, pretoze tych otazok mas neskutocne vela.

odpoviem ti len strucne:
-filter musi ist nonstop (s vyberom ti neporadim, ja pouzivam iba externe) vyhladaj si temu pomoc pri vybere filtra

-ak mas v byte tych 23-24 stupnov, tak ohrievac nekupuj

-svietit zacinas od prveho tyzdna cca 6 hodin a pomaly prvy mesiac pridavas a staci tych 8 hodin denne svietit, idealne cez spinacie hodiny, svetlo sa vybera rastlinam,
ryby svetlo prakticky nepotrebuju ... vyhladaj si temu osvetlenie

-ako zaciatocnik zacni obycajnym strkom, nasypes 4-5cm vrstvu na to poukladas kamene ci korene, napustis vodu, zasadis rastliny, pustis filter a fungujes

-rastliny hladaj nenarocne ako su kryptokoryny, valisnerie, microsorum, anubias, bolbitis, machy, niektore druhy hygrophil.... rybicky.net ti pomozu... mas tam atlasy rastlin a ryb

-do tvojho objemu jedine nejake mensie druhy razboriek, slimaky mozes kupit tiez, priamo ich krmit nemusis, pozbieraju zradlo po rybach plus aj s riasou pomozu.

-existuju rozne pripravky na zabeh akvaria, no zalezi na rozpocte, ci ti to financie dovolia ale nie je to nutne

-dekoracie mozes pridat aj neskor ale je lepsie pockat, premysliet si to a vsetko na jeden krat zalozit a pridat max rastliny a ryby po case

dalo by sa tu k tomu vsetkemu pisat na cele strany, tak si skus este popozerat, co ti je nejasne, vsetko na fore najdes.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Založenie prvého akvária

Odoslaťod nanina » 12 Dec 2018 16:00 pm

Ahojte ďakujem všetkým za rady (matte, Jirka Scobak, Luker 13). Bola som si obehnúť akvaristiky u nás a pogooglila si rastlinky. Ešte si niečo poštudujem a malo by byť všetko ok :-)
ďakujem ešte raz pomohli mi Vaše rady.
nanina
 
Príspevky: 3
Založený: 10 Dec 2018 16:01 pm

Re: Založenie prvého akvária

Odoslaťod matte » 13 Dec 2018 15:25 pm

potom daj foto a popis
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Založenie prvého akvária

Odoslaťod Pito1988 » 06 Jan 2019 16:42 pm

Zdravím vás mám novo založené akva a chcel by som sa spýtať po akej dobe od založenia treba vymeniť prvý krát vodu ?docital som sa toho už veľa .dakujem za odpovede.akva je 125 L
Pito1988
 
Príspevky: 1
Založený: 06 Jan 2019 15:59 pm

Re: Založenie prvého akvária

Odoslaťod Lubo655 » 19 Jan 2019 14:04 pm

Zdravím vás, chcem sa len opýtať na výber akvária, svetla, filtra a ohrievača, či by to bolo vhodné na dané akvárium o veľkosti 50x30x35, objem 53L. Bola by vhodná táto kombinácia?

Kód: Vybrať všetko
Filter:
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/akvarijni-filtry/sunsun-vnitrni-filtr-hj-411b-300-l-h

Ohrievač:
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/topeni-do-akvaria/diversa-thermo-plus-50w-topitko

LED osvetlenie:
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/osvetleni-akvaria/led-osvetleni-lfl-cl-600-18-w-bila

Vopred vám veľmi pekne ďakujem.
Lubo655
 
Príspevky: 8
Založený: 19 Jan 2019 12:35 pm
Bydlisko: Handlová

Re: Založenie prvého akvária

Odoslaťod snajprik » 19 Jan 2019 17:41 pm

Filter
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... 01-400-l-h https://www.youtube.com/watch?v=G_4WJeBX0G4

Ohrievač: račej 25W keď sa pokazí termostat, ti vodu neprehreje cez 32°C https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... 5w-topitko
Osvetlenie:maš 50cm akva a nie 60cm ... LFL - CL 500 - 12 W kup.
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... -12-w-bila
To akva máš kúpene, alebo len uvažuješ o kúpe?
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Založenie prvého akvária

Odoslaťod Lubo655 » 19 Jan 2019 18:13 pm

Chcel som sem hodiť aj link na akvárium, ale nefunguje odkaz, tak sem hodím obrázok.
Uvažujem ešte či akva s krytom alebo bez, ale asi bez, tie kryty sa mi nejako nepáčia.
Tak že akvárium ešte kúpené nemám.
Prílohy
diversa-akvarium-53-l-50x30x35-cm.jpg
Lubo655
 
Príspevky: 8
Založený: 19 Jan 2019 12:35 pm
Bydlisko: Handlová

Re: Založenie prvého akvária

Odoslaťod snajprik » 19 Jan 2019 18:49 pm

Kam ho chceš dať, koľko je tam miesta, prečo pravé 50L, chceš rastlinne, alebo cichlidky... aky maš na to rozpočet.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Založenie prvého akvária

Odoslaťod Lubo655 » 19 Jan 2019 19:16 pm

Na jednu skrinku v obývačke, na proti oknu, mám tam akurát 50 cm miesta. A väčšie ani nechcem.
A určite rastlinné.
A rozpočet, chcel by som sa zmestiť do 100 EUR, akvárium, filter, ohrievač, osvetlenie. Ale nieje podmienkou, môže to byť aj niečo cez samozrejme.
Lubo655
 
Príspevky: 8
Založený: 19 Jan 2019 12:35 pm
Bydlisko: Handlová

Re: Založenie prvého akvária

Odoslaťod snajprik » 19 Jan 2019 20:11 pm

V rastlinnom je základ dno, aký substrát tam plánuješ dať? Odporúčam platinum soil power. Filter závesní sa dobre čisti, ten ti aj odkaluje hladinu, da sa dať s boku aj zo zadu, nezaberá miesto v akva. Svetlo 12W bude akurát.
Ten 25W ohrievač je zbytočný ak máš v izbe 20°C+ ale to je detail.
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2018/show360.html
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Založenie prvého akvária

Odoslaťod Lubo655 » 19 Jan 2019 20:36 pm

No takto, aby som bol presný. Chcel by som skôr rastlinné, ale zase nie až tak, ako je to na obrázku, ktorý si priložil.
Mám radšej jednoduchosť a "čistotu". Nechcem aby som mal celé "zelené akvárium" a zaplnené rastlinami.
Chcem aby to akvarko dobre vyzeralo, ale samozrejme aj, aby sa rybky cítili dobre. Čo som si všetko prečítal, tak tie rastlinky sú potrebne pre celkový chod akvária, ale nechcem ho mať preplnené rastlinami.

BTW:
Pár rokov do zadu, ako mladý chalani, alebo pubertiaci sme mali s brachom 100L akvárium, ale vtedy sme neriešili takéto detaily.
Mladý, sprostý, chceli sme akva, kúpili, zohnali Dunajský štrk, rastlinky od kamaráta, nechali trocha odstáť vodu a hneď šupli rybky. Čuduj sa svetu, tie rybky prežili dosť. Proste amaterizmus. Sám sa čudujem, že tie rybky prežili toľko, keď čítam, že sa do akvária majú dať až po mesiaci alebo po pár týždňoch.

Tak že je potrebný ten substrát, ak tam nechcem veľa rastliniek?

A ten ohrievač určite kúpim, len pre istotu. Ako si napísal, v izbe sa drží ta teplota v zime okolo 21 stupňov, v lete je to viac, bývam v byte.
Lubo655
 
Príspevky: 8
Založený: 19 Jan 2019 12:35 pm
Bydlisko: Handlová

Re: Založenie prvého akvária

Odoslaťod snajprik » 19 Jan 2019 21:03 pm

Možno si to neuvedomuješ, ale dunajsky štrk bol vlhký zo živinami a obsahoval prospešne baktérie, ten netrebalo zabiehať, rastlinky od prvej minúty odčerpávajú škodliviny s vody, aj keď nevedomky ale ste splnili s bratom základne podmienky, čista voda bez dusitanom a dusičnanov :D
Ten cirkus zo zábehom sa robí kvôli prospešným baktériám a mesiac pre to, lebo sa čaká kým sa namnožia. Ak máš zabehnutý substrát, alebo zabehnutý filter, kopec rýchlorastúcich rastlín, tak na druhy deň ryby môžu ísť...
Tu čiernu granulovanú hlinu odporúčam s jednoduchého dôvodu, obsahuje všetko, vizerá to super a rastliny v tom rastu pekne. Netreba žiadne ďalšie hnojenie. A funguje to aj ako filter prúdi cez neho voda a kopec prospešných baktérii sa v ňom usadí. Upravuje to vodu, ta je kryštálovo čista. Stoji to 11€ ale kupuješ to raz za 3-5 rokov, no nekúp to :mrgreen:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Založenie prvého akvária

Odoslaťod Lubo655 » 19 Jan 2019 22:02 pm

No a samozrejme, že teraz ten zabehnutý substrát nemám, tak, že musím počkať min ten mesiac, kym sa tie prospešné baktérie namnožia? Do vtedy rybky tam nemôžu ísť?
A tu granulovanú hlinu určite kúpim, nechám si poradiť. Nieje to vec na pár dní, tak chcem to mať na poriadok.
Som veľmi rád, že som narazil na tento web/forum.
Lubo655
 
Príspevky: 8
Založený: 19 Jan 2019 12:35 pm
Bydlisko: Handlová

Re: Založenie prvého akvária

Odoslaťod matte » 19 Jan 2019 23:34 pm

snajprik napísal:kupuješ to raz za 3-5 rokov, no nekúp to :mrgreen:

a ako to vymenis za ten stary substrat po 3 rokoch?
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Založenie prvého akvária

Odoslaťod Jirka Scobak » 19 Jan 2019 23:56 pm

Dej fotku, jak zelené si to akvárium představuješ. Jestli vlastně něřešíš "akvárium bez rostlin", do kterého finálně strčíš pár rostlin.
Ono se totiž při hledání rovnováhy těžko řeší "něco mezi". Pokud máš zelenou džungli, dokážeš dosáhnout, aby řasy úplně ustoupily. Pokud máš jen polovinu zelené džungle budeš hodně pravděpodobně bojovat s řasami a může se ti snadno stát, že budeš s odstupem volat, že takto si to nechtěl. Jak si vlastně to akvárium představuješ?

P.S. Další otázka je, jakou máš teplotu v bytě a jaké rostliny a živočichy chceš. Ono z kombinace akvárium-filtr-topítko-osvětlení, je bezpodmínečně nutné jen to akvárium. Osvětlení není nutné, pokud to máš na okně.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie prvého akvária

Odoslaťod Lubo655 » 20 Jan 2019 13:35 pm

Predstavujem si to možno asi takto. Určite nechcem bojovať s riasami, preto si nechám poradiť.

Teplotu v byte v zime držím cca 21 - 22 stupňov. V lete je to samozrejme viac. Na okne to akva nebude, bude na skrinke oproti okna, teda na druhej strane obývačky, čiže to osvetlenie by som určite chcel.

Obrázok
Lubo655
 
Príspevky: 8
Založený: 19 Jan 2019 12:35 pm
Bydlisko: Handlová

Re: Založenie prvého akvária

Odoslaťod Jirka Scobak » 20 Jan 2019 19:38 pm

Akvárium na obrázku, je tak, jak vypadá, dlouhodobě nerealistické. Byla by v něm spousta řas a dlouhodobě by mnohé rostlinné druhy vyhynuly. Je to akvárium osázené nedávno před vyfocením. Nedá si z něj brát vzor.

Teplota 21-22 v zimě je v pohodě - vyhovuje mnoha rostlinám a rybám. Topítko nepotřebuješ. Pro představu, mé akvárium v takovéto teplotě vypadá https://rybicky.net/fotogalerie.php?sek ... s=120&sl=0 Takto zarostlé eliminuje většinu řas.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.