Akvárium a malé dieťa



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod patizon » 21 Jan 2019 19:06 pm

-ja by som predsa len šiel do nejakých testov-hlavne nh4 a cu,potom keď sa to nezlepší a žradlo vynechaj kludne aj na 3-4 dni ,tekuté co2 nedávaj,máš málo rastlinnej hmoty ,rozkladá sa po 48 hod,riasy v novozaloženom sú bežné,rastliny sa rozrastú-riasy zmiznú,keď nie budeš riešť potom-aproppo si si istá keď meníš vodu že je" odstáta "a aj teplota je ok? A ano,ak máte všeobecne problém s vodou tak len testom.Vodárňam by som neveril,mám skúsenoť.Čo sa týka zdržovania sa rýb v určitých oblastaich akva,tak pokiaľ nie sú všetky na hladine alebo naopak pri dne je to ok,ja mám razborky tiež stále na pravej strane,našli si miesto ktoré im vyhovuje.Úhyn mávam tiež,síce v karanténe,ale je pravidelný,pri tom kvante rýb čo sa rozvážajú po obchodoch a manipulácií s nimi sa ani iné čakať nedá.Ak budeš mať testy ok a riasa tam bude aj po treťom-piatom strihaní rastlín,potom pokecáme.Ryby pozoruj -sú malátne,otáča ich na bruch,trhano plávajú,kožné defekty atď,ak nie skús teda neŕmiť a potom už len testy.Vieš všetko sú len rady z vlasných skúseností a akouž bolo 10000x povedané-každé akva je iné.Moja staršia prezentácia je tu ešte myslím,trápil som sa veru veĺa,až som nakoniec musel ísť do RO,aj keď vodárne sa búchali do pŕs a zrazu to ide na parádu/ano priznáva trocha čtetka,ale to je moja chyba,chcel som mať červenšie rastliny než červené a ušetri´t plyn,ale už to redukujem.Som sa rozpísal,nezvyknem,sorry všetkým,toto je moj názor nie návod,tak skúšaj a veĺa zdaru.
Obrázok používateľa
patizon
 
Príspevky: 106
Obrázky: 23
Založený: 07 Nov 2015 21:58 pm
Bydlisko: PN

Reklama

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 21 Jan 2019 19:13 pm

No mali vypredane cakali na tovar, mozno bolo starsie preto ho tak oznacila..alebo dnes povedala umyselne iny nazov lebo som sa pytala.. ja si tiez myslim ze tam bol nejaky akutny problem a tym ze ste mi poradili prestat s krmivom a s co2 sa to uz neopakovalo..verim ze kebyze to teraz znova spravim rovnako bude rovnaky vysledok
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 21 Jan 2019 19:22 pm

patizon napísal:-ja by som predsa len šiel do nejakých testov-hlavne nh4 a cu,potom keď sa to nezlepší a žradlo vynechaj kludne aj na 3-4 dni ,tekuté co2 nedávaj,máš málo rastlinnej hmoty ,rozkladá sa po 48 hod,riasy v novozaloženom sú bežné,rastliny sa rozrastú-riasy zmiznú,keď nie budeš riešť potom-aproppo si si istá keď meníš vodu že je" odstáta "a aj teplota je ok? A ano,ak máte všeobecne problém s vodou tak len testom.Ryby pozoruj -sú malátne,otáča ich na bruch,trhano plávajú,kožné defekty atď,ak nie skús teda neŕmiť a potom už len testy.Vieš všetko sú len rady z vlasných skúseností a akouž bolo 10000x povedané-každé akva je iné.Moja staršia prezentácia je tu ešte myslím,trápil som sa veru veĺa,až som nakoniec musel ísť do RO

Ďakujem veľmi pekne, patizón za rady, urcite skusim tie testy.. a nie, nedavam odstatu vodu ale rovno z vodovodu, teplota 25-26 stupnov..dnes su uz rybky zivsie, uz sa aj ponahanaju aj ked sa zdrzuju v tej pravej casti ale uz mam z nich lepsi pocit, kozne defekty nevidim.. tu tvoju prezentaciu sa pokusim najst este raz vdaka


Teda ked kupim testy NH4 od JBL a CU bude mi to stacit k tejto zalezitosti?
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod marko65 » 21 Jan 2019 20:05 pm

Jarka, je tu z toho chaos, vela ludi vratane mna ti chce poradit, ale niektori maju na niektore veci iny nazor. Verim, ze si z toho zmatena. Doporucujem ti drz sa jedneho poradcu, ktory sa ti zda pre teba najlepsi a konzultuj to s nim trebars ce PM. A potom ked sa to doriesi hodis sem vysledok a ako si to doriesila. Ako som cital na 1. stranach, asi najlepsie a najviac ti radilli hora a matus. Myslim ze to bude pre teba najlepsie .... moj nazor

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Hora » 21 Jan 2019 20:06 pm

jarkabarka napísal:Teda ked kupim testy NH4 od JBL a CU bude mi to stacit k tejto zalezitosti?

Prečo tebe hneď všetko treba.
Očakávaš úhyny z medi alebo plánuješ prerybniť,prekrmovať,dlhšie nemeniť vodu,omedziť rastliny a očakávaš nárast amoniaku?
Aj ja používam testy,ale nikdy som nemal NH3,4,CU a podobné hrozby,pretože som vedel,že sa budem starať a v mojom prípade s množstvom rýb to platilo ešte viac.
Skôr ma zaujímalo v čom plávu ryby,keď už máš nutnosť podľa mňa vlastniť testy.
Na kovy existuje Aquatan klasický alebo black water (ja ho používam kvôli Tetrám) alebo Aqua safe ako prevencia a radšej si kúp ten,než zbytočný test na meď.
Keď naozaj nalievaš vodu rovno z vodovodu,tak nie je o čom debatovať a upravoval by som ju.
Tieto prípravky odstraňujú Cl,viažu ťažké kovy,takže eliminuješ aj CU a tým pádom netreba mať test doma nepoužívaný v zásuvke.
Prevencia je nutná,nie znalosť aká hodnota medi mi zložila krevetky,či ryby.
Ja neviem,ak myslíš a máš zbytočné €,tak pokupuj tie testy,napísal som viackrát,že netreba a už sa vzdávam.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 21 Jan 2019 20:26 pm

Urcite by som nedaval teplu vodu neodstatu
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod igor38 » 21 Jan 2019 20:38 pm

Takto podrobne krokovo zdokumentovaný denník sa len tak nevidí,škoda že sa pýtaš každý deň to isté/kedy a koľko rýb/už sa ti k tomu vyjadril skoro každý.Keby som sa tolko venoval pozorovaniu akvárka,tak nič iné nerobím,ale to neber ako urážku ,asi nie som taký šikovný.Nech sa darí,ja v tejto téme končím.
Obrázok používateľa
igor38
 
Príspevky: 199
Obrázky: 93
Založený: 13 Mar 2010 17:34 pm
Bydlisko: Galanta

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Azaza3l » 21 Jan 2019 20:49 pm

Ja som dnes čítal o dusiku, a citujem... Pri vysokej hodnote pH sa mení vceľku neškodné Amonium NH4 na vysoko jedovatý amoniak NH3. A potom som pozrel čo merajú testy, jbl nh4, sera nh3/4 a seachem permanent nh3. Ten posledne menovaný je pre začiatočníkov fajn. Spravíš nejaký zasah ktory zdvihne hladinu nh3 a zmení farbu. Nastane biogenne odvapnenie, nh4 prejde do nh3 a tiež to uvidíš. Nemyslím si že niekto bude po pretrhavani rastlin alebo inych zasahoch merať kvapkami 3x denne nh3. K tej medi, ak máš nezmary na rastlinach, iné mikroorganizmy v akva, slimaci žijú, rastú. Tak máš buď 0 alebo veľmi nízku hladinu a test nepotrebujes.
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 21 Jan 2019 20:51 pm

Hora napísal:
jarkabarka napísal:Teda ked kupim testy NH4 od JBL a CU bude mi to stacit k tejto zalezitosti?

Prečo tebe hneď všetko treba.
Skôr ma zaujímalo v čom plávu ryby,keď už máš nutnosť podľa mňa vlastniť testy.
Na kovy existuje Aquatan klasický alebo black water (ja ho používam kvôli Tetrám) alebo Aqua safe ako prevencia a radšej si kúp ten,než zbytočný test na meď.
Keď naozaj nalievaš vodu rovno z vodovodu,tak nie je o čom debatovať a upravoval by som ju.
Tieto prípravky odstraňujú Cl,viažu ťažké kovy,takže eliminuješ aj CU a tým pádom netreba mať test doma nepoužívaný v zásuvke.

No Hora, ja som si to nevymyslela bolo mi to tu odporucene Patizonom ktory zrejme mal nejake podobne problemy.. ja som rada za kazde usetrene peniaze, no nechcem aby som zas prisla o rybky.. pani mi povedala ze tu v Brezne je strasne zla voda ona v akvaristike ju nejak upravuje.. povedala ze tu u nas na Nalepkovej (byva na rovnakej ulici) je vraj dobra voda lenze ona byva v novej bytovke.. ja byvam v starej bytovke z roku 1970 tieto stare potrubia musia byt strasne lebo tu dochodcovia bojkotuju kazdu investiciu do bytovky.. dalsia vec co ma napadla.. mala som na zaciatku ten obrovsky echinodorus rubin ktory sa mi komplet rozpadal bolo z neho vela odumretych casti ako aj vela odumretych listov z echinodora amazonicus, z vallisnerie.. tie supiny z korena dalej.. nemohlo to vsetko prispiet ku zhorseniu kvality vody?hlavne ked som zas rypala do dna vtedy? To som sa docitala ze tiez moze vytvarat ten amoniak..a nevedela som, ze nemozem napustat vodu priamo ked mi tu radili ze mozem hadicou rovmo z vodovodu nalievat .. pytala som sa tu uplne na zaciatku ci nemozem davat z filt.kanvice a povedali ste ze nie.. ja inak v tej vode kupem dieta, varim mu atd.o to viac ma to zaraza ked sa dozviem nieco taketo ze je nevhodna pre ryby a co potom pre dieta?


Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Azaza3l » 21 Jan 2019 20:59 pm

jarkabarka napísal:o to viac ma to zaraza ked sa dozviem nieco taketo ze je nevhodna pre ryby a co potom pre dieta?


To kvôli chlóru alebo jeho nahradam. Po niekoľkých hodinách v otvorenej nádobe vyprchá. Teplá voda z centrálneho rozvodu do seba naviaze viac látok a mám pocit že má viac chlóru. Staré pozinkované trubky su celkom ok, z nových plastových sú ftalaty alebo iné, to si nepomozes :)
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod marko65 » 21 Jan 2019 21:08 pm

uz som nechcel pisat, ale pre boha, mas v byte pitnu vodu a mozes ju liat priamo z baterie. Ubezpecujem ta ze nemusi nic davat odstat. Roky to takto robim, mam aj citlive ryby na vodu ako otik a corydoras a ziju si spokojne. To je iba fama, vo vode je tak male mnozstvo chloru, ze neuskodi rybam. Ak takto vymenis 1/3 vody a nastavis riblizne teplotu ako mas v akva, garantujem ti ze sa nic zleho neudeje. A co robia akvaristi co maju 1000 alebo viac litrove akva ? Maju automaticky odtok a doplnanie vody priamo z mestskeho vodovodu ako mal napr. moj znamy. (ak nemaju iny zdroj vody) Nedavaju odstat vodu.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod patizon » 21 Jan 2019 21:14 pm

som napísal že každe akva je iné a v prvom rade nekŕm,pozoruj,ale ja by som vodu z vodovodu hned nedával,vlastne som ju nikdy ,ani v 80-tych rokoch nedával hned.V cerstvo napustenej vode moze byt chlor,to v prvom rade,odporucam testy na amoniak po precítaní celeho vlákna a ak by uhyn aj po nekrmení pokracoval.netvrdím ze su testy nevyhnutné,proste ja by som sa snazil ist vylučovacou metodou,príde mi to logické.Test mi skrátka určí okamzite či ten,alebo ten problém je,alebo nie a potom sa možem venovať dalsiemu,trebars pozorovaniu....čakať či mi ryby zdochnu alebo nie ,nič proti prípravkom safe apod,ja ich nepoužívam,24 hod pred tým napustím vodu cl vyprcha a teplota sa vyrovná,ja som si ale vstupnu vodu zmerat chcel aby som vedel na com som,KH bolo 27!!!gh-23!!no3-35!!po4-3 a dokonca no2-6!! a toto bola prosím voda z vodovodu-okr PN.Ale to sem nepatrí ja som riešil iný problém.NO nič Jarka samozrejme každý Ti tu chce pomoct ja Ti návod nedávam ,len asi ako by som postupoval ja.Tému budem sledovať,a sám som zvedavý v čom bude príčina aj ked si myslím na otravu,uvidíme.Nech sa už rozhodneš akokolvek prajem vela zdaru.
Obrázok používateľa
patizon
 
Príspevky: 106
Obrázky: 23
Založený: 07 Nov 2015 21:58 pm
Bydlisko: PN

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 21 Jan 2019 22:17 pm

Azaza3l napísal:Ja som dnes čítal o dusiku, a citujem... Pri vysokej hodnote pH sa mení vceľku neškodné Amonium NH4 na vysoko jedovatý amoniak NH3. A potom som pozrel čo merajú testy, jbl nh4, sera nh3/4 a seachem permanent nh3. Ten posledne menovaný je pre začiatočníkov fajn. Spravíš nejaký zasah ktory zdvihne hladinu nh3 a zmení farbu. Nastane biogenne odvapnenie, nh4 prejde do nh3 a tiež to uvidíš. Nemyslím si že niekto bude po pretrhavani rastlin alebo inych zasahoch merať kvapkami 3x denne nh3. K tej medi, ak máš nezmary na rastlinach, iné mikroorganizmy v akva, slimaci žijú, rastú. Tak máš buď 0 alebo veľmi nízku hladinu a test nepotrebujes.

Azaza ako som spomínala, pani mi vravela ze ona mala par rokov dozadu tu na rovnakej ulici ph vody 8! Slimaci ziju a kladu vela vajicok ale ked pozeram na rastlinky to helanthium ma uz nejake sklovite listky a tak isto aj tie cervene rastlinky


Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matus.galan » 21 Jan 2019 23:05 pm

Ja len tak na rychlovku, snazim sa co to precitat ked tu dojdem k tvojej tema. Niektore rastlinky prejdu zmenou kedze boli inac pestovane a toto je nove prostredie. Nieco odhnije, nieco narastie netreba to zatial nejako extremne riesit. Pamatam si ked som mal este rastlinne akva, vsetko super a ked som ostrihal stauro tak do tyzdne komplet opadalo vsetko a odhnilo. Jednoducho som to nahradil niecim inym a vybavene. Nie vzdy najdes uplnu pricinu a zasa to nema zmysel riesit. Vyhodis a nahradis niecim inym.

Taktiez vela rastlin ako napr od znacky Tropica sa pestuju emerzne kedze tam niesu ziadne riasy a podobne. Ked ich das do akva potrebuju si prejst zmenou rovnako to je aj u teba. Daj tomu cas a uvidis.

K tym testom akvarijnej vody, mam JbL pasiky 6v1 ktore som kupil na zaciatku a velka spokojnost. Sem tam este pouzijem len tak na skusku alebo ked sa mi nieco nezda. Su to kvalitne testy a tusim tu bo, na tie pasikove niekde aj test a jbl vysli velmi dobre. Musim ale dodat,ze uz par rokov nepouzivam a ked sa v akva nieco deje tak vacsinou viem preco (nizke ph lebo som pridal vela listov, filter je plny a je v akva slaby prietok)...

Takze za mna daj tomu cas, nech sa ukaze co sa uchyti, co sa neuchyti a podobne. To,ze jedna rastlinka teraz odhnije neznamena, ze ta ista od ineho predajcu odhnije tiez. Niekedy je tazko posudit ci je chyba v rastlinke alebo v akva.

Preto si akva skuste uzivat a menej riesit niektore veci. Verim,ze kopec tvojich starosti opadne postupne ako akva zacne naberat svoj vlastny smer a ty ho len budes udrziavat.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 22 Jan 2019 06:52 am

Vďaka, Matúš za rady, kúpim peavdepodobne ten jbl test.. a dám tomu čas ako hovoríš
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 22 Jan 2019 07:02 am

patizon napísal:Test mi skrátka určí okamzite či ten,alebo ten problém je,alebo nie a potom sa možem venovať dalsiemu,trebars pozorovaniu....čakať či mi ryby zdochnu alebo nie ,nič proti prípravkom safe apod,ja ich nepoužívam,24 hod pred tým napustím vodu cl vyprcha a teplota sa vyrovná,ja som si ale vstupnu vodu zmerat chcel aby som vedel na com som,KH bolo 27!!!gh-23!!no3-35!!po4-3 a dokonca no2-6!! a toto bola prosím voda z vodovodu-okr PN.Tému budem sledovať,a sám som zvedavý v čom bude príčina aj ked si myslím na otravu,uvidíme.Nech sa už rozhodneš akokolvek prajem vela zdaru.
ďakujem veľmi pekne, Patizón za super rady.. ja viem, že Hora mi chce ušetriť financie čo je od neho super, no chcela by som predsa vyskúšať aj nejaký test a ako vravíš že ked otestujem môžem hneď pomenovať alebo vylúčiť problém s amoniakom.. myslím, že tam bolo na začiatku veľa odhnívajúcich listov ktoré sa usadili do dna na začiatku a do toho môj piatkový zásah do dna, pridanie co2 a kŕmenie v rovnakom mieste toto spôsobili



Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 22 Jan 2019 08:00 am

Azaza3l napísal:Ja som dnes čítal o dusiku, a citujem... Pri vysokej hodnote pH sa mení vceľku neškodné Amonium NH4 na vysoko jedovatý amoniak NH3. A potom som pozrel čo merajú testy, jbl nh4, sera nh3/4 a seachem permanent nh3. Ten posledne menovaný je pre začiatočníkov fajn. Spravíš nejaký zasah ktory zdvihne hladinu nh3 a zmení farbu. Nastane biogenne odvapnenie, nh4 prejde do nh3 a tiež to uvidíš. Nemyslím si že niekto bude po pretrhavani rastlin alebo inych zasahoch merať kvapkami 3x denne nh3. K tej medi, ak máš nezmary na rastlinach, iné mikroorganizmy v akva, slimaci žijú, rastú. Tak máš buď 0 alebo veľmi nízku hladinu a test nepotrebujes.


Snažím sa tomu porozumieť,Teda keď žijú slimáky a rozmnožujú sa mal by to byť znak, že tá meď je v primeraných hodnotách a nepotrebujem ju merať? Podľa rohto príspevku To NH4 je teda neskodné, škodí teda len keď sa premení na NH3 teda by som podľa teba nemala riešiť, jedine ak to NH3 merať po zásahoch v akváriu? No ked napr zasahujem do dna a mám odpustenú 1/3 vody a dolejem tam novú vodu z vodovodu, je to v podstate lepšie alebo horšie?

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 22 Jan 2019 11:19 am

podla mna zaciatocnik by mal vsetko robit co mozno najlepsie a vzdy je lepsia odstata voda (zo studeneho kohutika) ako cerstva s teplou (s kopou sajrajtu), to je snad logicke :) nema chlor, ma izbovu teplotu a nie je tam bordel z teplej vody
staci trochu poguglit
nepiť priamo teplú vodu z vodovodu, nie je mikrobiologicky stabilná, preto sa neodporúča na priamu konzumáciu, len na použitie ako úžitková voda
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matus.galan » 22 Jan 2019 12:47 pm

Matte nemozem s tebou suhlasit, uz niekokko rokov menim v akva vodu priamo hadicou z vodovodu do akva a nikdy nebol ziaden problem. Jedine co robim je pri napustani vody pridap pripravok na eleiminovanie chloru a dalsich moznych skodlivin a vybavene.

U mna vymena vody v akva bez odkalovania je cca 15min zalezitost a ja menim kazdy tyzden min 50% vody kedze mam aj listy atd...

Pri odstatej vode sa bavis hlavne o eliminaciji chloru, ten vies ale eliminovat aj pridanim pripravku na jeho odstranenie.

Mam znameno, ma chovnu ryb a vzdy plnil akva vodou rovno z vodovodu a nikdy nebol ziaden problem. Ono nie vsade je voda rovnako chlorovana a aj perlator zabudovany napr v hlavici ti uz eliminuje chlor premiesavanim so vzduchom, nieco ako miesat vodu vo vedre.

Takze za mna je uplne v pohode napustanie vody priamo z vodovodu s pridavkou pripravku na eliminaciu neziaducich prvkov a asi nikto nenapusta cisto teplu vodu ale mix teplej a studenej, cize vytemperovanu podla akva. Ono pri vymene 30% vody aj ked pustis chladnejsiu tak pri pustenom ohreve sa to rychlo upravi a teplota niekedy neklesne ani pod 2stupne.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 22 Jan 2019 12:55 pm

No ved toto som tu riesila uplne na zaciatku, vtedy som chcela este vodu nalievat z filtracnej kanvice a povedali ste mi tu ze je to blbost a ze kludne z kohutika alebo aj hadicou napustat.. preto sa cudujem, ze teraz je to povazovane za chybu

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod snajprik » 22 Jan 2019 13:08 pm

Menšia poznámka k chlóru (SAVU) v pitnej vode čo slúži na ničenie všetkých baktérii vo vode.
Samozrejme mi to SAVO pijeme každý boží deň a ešte sme tu. Vodárne PH pitnej vody upravuju kyselinou sirovou a stále sme tu, ryby to nezabije, problém sú nitrifikačne baktérie :) Po naliati chlóru (SAVA) do vody, vody ktora ho obsahuje, si zbytočne zabehávala akvárium 6 týždňov. Da sa fungovať aj takto, že každý týždeň budeš meniť 50% vody, potom ti v akváriu netreba žiaden filter ani rastliny, škodliviny odbúraš výmenami vody. Ale keď chceš biologické akvárium s nitrifikačnimi baktériami, chlórovanú vodu (SAVO) nemej do akvária ak je to aspoň trochu možne. Nechaj vodu v polievači odstať aspoň 6 hodín. U krevetiek sa odporúča nechať vodu odstať aspon 48h. Preto krevetkari idu radšej cez RO.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 22 Jan 2019 13:13 pm

snajprik napísal:Menšia poznámka k chlóru (SAVU) v pitnej vode čo slúži na ničenie všetkých baktérii vo vode.
Samozrejme mi to SAVO pijeme každý boží deň a ešte sme tu. Vodárne PH pitnej vody upravuju kyselinou sirovou a stále sme tu, ryby to nezabije, problém sú nitrifikačne baktérie :) Po naliati chlóru (SAVA) do vody, vody ktora ho obsahuje, si zbytočne zabehávala akvárium 6 týždňov. Da sa fungovať aj takto, že každý týždeň budeš meniť 50% vody, potom ti v akváriu netreba žiaden filter ani rastliny, škodliviny odbúraš výmenami vody. Ale keď chceš biologické akvárium s nitrifikačnimi baktériami, chlórovanú vodu (SAVO) nemej do akvária ak je to aspoň trochu možne. Nechaj vodu v polievači odstať aspoň 6 hodín.
Teda snajprik ak som to pochopila spravne tym ze som neupravovala vodu tak v mojom akvariu neprebehol zabeh? Test by to teoreticky odhalil ci to boli tie dusicnany

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod snajprik » 22 Jan 2019 13:23 pm

Vodárne do vody to SAVO nelejú pre spestrenie chute :mrgreen: , to tam by mohli rovno liať sirup :lol: To savo tam slúži na dezinfekciu a na zabitie všekych baktérii.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 22 Jan 2019 13:36 pm

snajprik napísal:Vodárne do vody to SAVO nelejú pre spestrenie chute :mrgreen: , to tam by mohli rovno liať sirup To savo tam slúži na dezinfekciu a na zabitie všekych baktérii.
Tak a teraz co mam robit ak je to ta pricina uhynu? Mam kupit tie bakterie zabehove ci prostriedok na odstranenie chloru?

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.