Akvárium a malé dieťa



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matus.galan » 02 Feb 2019 02:43 am

Azaza3l napísal:Porastú podľa živín, možno miesto rastu bude riešiť ďalšie problémy. Môj názor je že k co2 sa má každý dopracovať sám. Mamičke ktorá robí akvárium pre dieťa a pre radosť, a aj ostatným začiatočníkom je lepšie low tech než takéto ptakoviny. Ak sa niekto sám rozhodne že co2 a všetko okolo... OK ale určite by som ich k tomu nenahovaral.


Musim len suhlasit :)


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Reklama

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 02 Feb 2019 03:35 am

snajprik napísal:Jarka ak sa ti zdá, že to rastie pomaly, alebo vôbec, je na to vecička ktorá ti urýchli rast niekoľko násobne :) https://akvaland.sk/1502-jbl-proflora-bio-80-eco.html
Osobne uprednostňujem DIY riešenie :D Aj keď sa to nezdá, ale s CO2 i pri jemnom sýtení ti za týždeň rastlinky podrastu ako bez CO2 za 2 mesiace...
Snajprík, to CO2 ma láka, dnes som pozerala sety na nete, no boli tam ceny okolo 140eur co je nemyslitelne pre mna.. toto je cenovo vyhodnejsie avsak predsa len to budem musiet pravidelne mesacne dokupovat.. alebo by stacilo pouzit to v zaciatkoch alebo v minimalnom davkovani tak ze by to vydrzalo aj dlhsie ako je spominane? Pripadne by postacilo vyuzit to len na zaciatok par mesiacov kym sa rast nastartuje? pises ze si zastanca diy teda vyrabas si co2 system sam co je super riesenie len ja sa bojim ze pri mojej sikovnosti by mi to vybuchlo a toho sa pri co2 aj bojim najviac.. no moj muz mi vytyka ze pri dietati som roztrzita a obcas na nieco zabudnem teda sama sa bojim ze by som tam nieco spravila zle a vybuchlo by mi to.. dalej tu pisete ze rast rastlin zavisi od zivin, teda je mozneze toho hnojiva som tam nedala dost, mozno by pomohlo dokupit este jedno hnojivo?

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod snajprik » 02 Feb 2019 07:58 am

Toto sa da zostrojiť do 1€ ukecaj muža :) Treba ti jednu prázdnu fľašku od cocacoly ideál 2,5L
Cca 2m hadičku, vyvŕtať dierku do vrchnáku aby cez ňu vošla hadička, zalepiť a je to :)
Problémom je množstvo droždia a cukru.
Droždia potrebuješ veľmi malo 2-3g a ani o gram viac! Cukor tam to je v celku jedno 200-300g Mesiac máš stabilný prísun CO2 do akva.
PS: Ešte vysvetlím prečo niektorý s takýmto spôsobom dodávania CO2 do akva nesúhlasia.
Problém je v tom že to droždie musíš dávkovať presne. Napríklad keď dáš 8g droždia naplň vydrží týždeň, ak dáš 16g droždia tak to vydrží 3 dni. Par gramov droždia viac a CO2 sa uvoľni 5-10x rýchlejšie. Pri 2-3g obsah CO2 v akváriu bude na začiatku 15-20mg/l rovnomerne cely mesiac s minimálnymi výkyvmi na konci mesiaca 5mg/l, pri cca 16g droždia v pondelok bude 150mg/l a v stredu 5mg/l kalamita. Pri 8g v pondelok 60mg/l v nedeľu 5mg/l
Tak že hlavným problémom kvasenia, je dávkovanie droždia 2-3g, ak toto si ustrážiš je do bezproblémové dodávanie CO2 do akva. Ja takto fundujem 6 rokov a paráda :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod snajprik » 02 Feb 2019 08:34 am

Porovnáť náklady moje kvasnicové s nákladmi napríklad CO2 set s controlerom to sa ani nedá :D
Moje ročne náklady 40g droždia, 4kg cukru cca 3€. Časová náročnosť 5 minút do mesiaca.
Náklady na môj set 1€ a aj to preháňam :D Životnosť vraj plast vydrží 100 rokov :) Náklady na výmenu niektorého s mojich komponentov sú v centoch :D 15mg/l CO2 ma minimálny dopad na PH, vo vode v krevetarku čo mam, to robí výkyvy za mesiac o 0,5PH nemusíš merať len treba ustrážiť dávkovanie droždia.
CO2 set s tlakovou bombou a PH controlerom to sú iné pálky, tým náklady nekončia, treba kalibrovať PH controler, meniť, plniť fľaše... Proste kopec a kopec starosti. O peniazoch nehovoriac. :dead: :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 02 Feb 2019 09:13 am

Snajprík je to perfektné, vyskúšala by som to presne podľa tvojho návodu len mi povedz prosím ťa, nevybuchne mi to? Nie sú tam nejaké riziká?

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod snajprik » 02 Feb 2019 09:38 am

Prečo by to malo vybuchnúť? V tej fľaške nie je skoro žiaden tlak.
Fľaška je stále otvorená, budeš mať v nej dieru cez tu hadičku a tlak CO2 bude cez hadičku unikať do akvária.
Cca 1 bublinka/s. Ja napríklad tu hadičku mam strčenú na miesto okysličovanej hadičky do filtra a skôr mam problém s podtlakom :D
Ja používam ten jednoduhší spôsob http://surpanblog.cz/rubriky/akvarium-r ... i-davkovac
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Hora » 02 Feb 2019 10:05 am

burčiakoval som istú dobu a vôbec ma to neoslovilo,
výkyvy pH(stres rýb),riasy,nestabilnosť tlaku,
nie som ani zastáncom tej tekutej nahrážky CO2,ale menšie zlo na výber,
doložíš rybky,zarastie akvárium nenáročnými rastlinami,výmeny vody, netreba nútiť rast,CO2 bude v nejakom množstve
ono to vyznie jednoducho,perfektne a lacno,ale asi si to musíš vyskúšať sama,keď neveríš
a je dobré plyn prečisťovať cez dve fľaše (obrázok 1),jedna napriamo je hlúposť,lebo je možnosť jemného kalenia vody v akváriu
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod snajprik » 02 Feb 2019 10:18 am

Všetko závisí od množstva droždia, pri 2-3g je to stabilne, žiadna búrlivá reakcia, ale pri 10 a viac gramoch droždia, ta prvotná reakcia je búrlivá voda vo fľaške sa začne peniť a môže sa dostať až do hadičky a to zmúti vodu. Preto tých 2-3g tak opakujem do okola a ani 1g viac :) Lebo je to najpodstatnejšie pri burčakovani. Ja keď vidím ako to tam sypú podlá oka chytám sa za hlavu :D
Ta prvá varianta je dobra vec blbovzdorna, keď sa ti vyvráti fľaška omylom nič sa nestane.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 02 Feb 2019 10:39 am

Hmm no musela by som si to poriadne naštudovať najprv, tak ked o tom niečo čítam tak sa mi to nezdá až také jednoduché, píšu tam o odstavovaní na noc atď.. mna láka hlavne to, že je to nenákladné a že by som tým možno akvárium posunula na vyšší level no odradza ma že Hora s tým nemá dobrú skúsenosť ani u seba a to ho povazujem za veľmi skúseného

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 02 Feb 2019 10:43 am

Hora teda myslíš že mám ešte skúsiť to tekuté CO2? No boli tu predtým na to dosť negatívne reakcie keď som to tam dala.. a nemám radšej nejaké hnojivo pridať? Aj od toho to závisí, nie? Nemôžu tam chýbať nejaké prvky ako železo atď? No nevyznám sa..

No tomu stresu rýb by som sa chcela vyhnúť aby mi zas neumierali
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 02 Feb 2019 10:55 am

Presne kvoli tomuto som pisala ze sa bojim toho vybuchnutia..hmm a dieťa teraz momentalne sa k tomu nedistane ale riziká tam sú keď podrastie aj keď nikdy nie je bez dozoruObrázok

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matus.galan » 02 Feb 2019 12:27 pm

Jarka, neblbni a ani nad co2 neuvazuj. Nechapem naco ti to tu tlacik snajprik do hlavy ked problem s rastom nie je v tom,ze nedavas co2 ale aj v kvalite rastlin.

Ty mas mat akva o ktore sa treba co najmenej starat a co najviac uzivat a nie toboz aby si este riesila diy co2, do toho merac co2, sledovanie hodnot, vypinanie a cas atd...ako prepac snajprik ale toto tu predkladat pani ktora sa snazi rozbehnut akva za co najnizsie naklady je totalna blbost a hlavne ak sa jedna o akva pre deti.

Tie peniaze nech len pekne investuje do kvalitnych rastlin od tropica alebo aquaflora. Akvaland teraz dostal cerstvu zasielku rastlin.

To tekute co2 ci jak sa ten fras vola vobec nedavaj, ked tak si to nechaj pre pripad aplikacie na ciernu riasu ale tak tu vies neskor znicit ak tam hodis slimaka Neritinu ale ta potrebuje este cas kym sa akva rozbehne a bude aj nejaka riasa. Uz som videl na nete zopar videi ako neritina pekne skonzumovala komplet ciernu riasu co som vol prekvapeny.

Takze za mna ziadne co2, ziadne vymyslania, ziadne tekute gluta neviem co, kvalitne rastliny a pravidelne vymeny vody tot sio.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 02 Feb 2019 12:52 pm

Ďakujem pekne, Matúš, máš úplnú pravdu od A do Z, no chápem Snajpríka, jemu to tak funguje a má super výsledky tak to tu šíri ďalej, ja ďakujem každému čo sa ma tu snaží niečo naučiť no skutočne s tým CO2 by som to nezvládala keď tam treba hodnoty sledovať atď ešte by som niečo prešvihla a uz by som tu písala o úhyne rybičiek.. ostanem teda pri pôvodnom pláne a to je nákup rastlín
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 02 Feb 2019 19:00 pm

Co2 urcite nie a neritina je skvela, ale ruduchu na valisnerii alebo korenoch microsorka neda, kedze je velka a tazka, ale inak u mna su 2 skoro rok a su ozdobou akva
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod snajprik » 03 Feb 2019 08:50 am

Tiež si myslím že na CO2 máš ešte čas, za pol roka, rok sa ti to tiež zazelená.
Ja som to písal ako lacnú možnosť CO2, rastlinky bez toho porastu aj tak, ja len keby si to chcela drobatko popovitahnout :D Cez noc som to nikdy nevypínal, to je jemne sýtenie. Ja o to sa fakt nijak zvlášť nestarám, raz mesačne vyšraubujem a vylejem fľašku. Nasypem 300g cukru, zalejem 2L vody do 2,5L fľašky, hodím 3g droždia, zamiešam, našraubujem na vrchnák s hadičkou a hotovo. To mi udržuje za mesiac 6-10mg/l CO2, PH vody zo 7 mi zníži na 6,4 PH, to majú radi CRS krevetky. Kombinácia 6000Lux s 6-10mg CO2 mi zrýchli rast rastlín cca 7x, to znamená že rastliny spotrebujú všetkého 7x viac aj škodlivín. A ako bonus môžem pestovať akúkoľvek náročnú rastlinku.
Ten prípravok s obchodu JBL PROFLORA https://www.youtube.com/results?search_ ... ora+bio160, pracuje presne na tom istom princípe, ako čo mam ja, len za to chcú oveľa viac peňazí :mrgreen: . Aspoň som ti presne vysvetlil, ako funguje kvasničak :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod snajprik » 03 Feb 2019 09:18 am

Ako to vyzerá v skutočnosti pozlievanie do kopy 1 video, ako to bubla v akváriu 2 video...
https://www.youtube.com/watch?v=k92vfSAoNt4
https://www.youtube.com/watch?v=M0eX1PzkxHA
Ja takto fungujem 6 rokov a ešte stále som tu, nič nevybuchlo, nič nezamútilo a časová náročnosť raz za 30-40 dni vymeniť naplň cca 5 min, to fakt nie je veľká časová náročnosť. Ak si to nevieš urobiť sama da sa to za 11€ kupiť. https://akvaland.sk/1502-jbl-proflora-bio-80-eco.html
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 03 Feb 2019 15:54 pm

Snajprík vyzerá to super a jednoducho no predsa ako mi radili počkám ešte nejaký mesiac či mi tá valisneria nezačne rásť, ak by tam bol stále problém potom by som skúsila to co2.. chcela by som v blízkej nidúcmosti kupit tých psnciernikov hlabvne kvoli tomu ze ked davam krmivo nejaka cast mi popada na dno co ma znepokojuje, dufam ze mi to velmi nezhorsuje kvakitu vody a teda toe pancierniky by to pravdepodobne zozrali, no citala som tu v inej teme prispevok prave od Matúša že pancierniky su velmi nachylne na to ze pri dovoze domov ich casto uhynie aj vacsi pocet tak ma to odradza od nich

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod snajprik » 03 Feb 2019 18:19 pm

Ak rozmýšľaš čo by si dokúpila k týmto rybkám, tak odporúčam dúhovku. https://rybicky.net/atlasryb/duhovka_diamantova
Som ju kúpil v hornbachu pred týždňom, veľmi zaujímavá rybka, skupinová ľahká na chov, pri dobrom osvetlení začne hádzať farby, že sa na ňu ani neónka nechytá :D
https://www.youtube.com/watch?v=sovbjdHG1jE
S panciernikmi som nikdy nemal problém sú ľahké na chov, nepotrpia si ani na teplote ani na parametroch vody, mierumilovne...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Hora » 03 Feb 2019 19:19 pm

jarkabarka napísal:pancierniky su velmi nachylne na to ze pri dovoze domov ich casto uhynie aj vacsi pocet tak ma to odradza od nich

nikdy som takéto dilemy neriešil,netreba vo všetkom vidieť negatíva
stále však treba počítať,že nejaký jedinec neprežije,hromadné úhyny však majú chybu inde
je jedno aký rybací druh to je,keď už z predajne si nesieš oslabené rybky nenarobíš nič a nedá sa to pripisovať len preprave,či zmene prostredia (vkladáš ich z horšieho do lepšieho oproti akvaristike)
počkaj na čerstvé (krátko na predajni),neber posledné kusy ako minule alebo kúpiš v BB,ak máš obavy
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 03 Feb 2019 19:45 pm

Ano, tak to bola určite chyba nakup rybiek tesne pred doplnanim tovaru ale ja s odstupom času vidím za tym umrtím asi skutočne stres ako povedala pani z akvaristiky hlavne kvôli tomu že rybka odpadala len po zapaleni svetla.. no mala aj taku plutvu teda mozno ako matus spominal mozno vyskocili aj do krytu.. a chybou boli aj tie zasahy do dna po prineseni rybiek.. poucila som sa.. tak najradsej by som kupila rybky priamo od nejakeho chovatela ale to tu v br asi tazko a cesta z bb by zas mohla rybkam uskodit ovela viac.. inak ja sa cudujem ked pisete ze nakupujete v Hornbachu a ze je tam vobec kvalitny tovar.. inak Snajprik tie rybky si trafil presne ako pre mna, velke a krasne a aj do tvrdsej vody len neviem ci na ne skutocne v akvaristike aj natrafim.. objednala som si teraz aj rastliny 2druhy machu, hygrophilu a sagitariu tak okolo stvrtka by mali prist

Mozno Matus sa tu este vyjadri k tym panciernikom ked pisal v inej diskusii ze ma skusenost ze zle znasaju presuny
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod snajprik » 03 Feb 2019 20:06 pm

Na východe mame bežne nemoci, krupička a iné parazity, rozpad plutiev... nič čo sa nedá ľahko vyliečiť. Teraz som nepreliečoval, ale mam vodu v akvarku 30°C to vonkajšie parazity keď budú mať zničí. Rybičkám to nevadí, plavú veselo hore dole, jedine korytnačka vylieza častejšie na hamburger.
Ja nemám problém s prepravou rýb, rovno pýtam kyslík do sačku a auto si predhrejem na 24°C tak že ani 2h kým sa dostanú do akvária nie je problém. Ak musím prenášať ryby v zime pešo tak ich strčím pod vetrovku, takto im viem zabezpečiť prepravnú teplotu na dlhší čas.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 03 Feb 2019 20:35 pm

Snajprik tak ak ma moja bojovnica tiez parazita viem jej pomoct ked zdvihnem teplotu? No pre rastliny to asi nie je velmi dobre alebo ano? A co sa tyka pridavania tej soli do akvaria? Citala som rozporuplne nazory na to.. ja sa celkom aj bojim tej tuberkulozy ryb a vazne rozmyslam ci nebudem robit udrzbu v rukaviciach kvoli tomu

Hora velmi sa ospravedlnujem ale len teraz som citala spravu aj to preto ze som videla upozornenie ked som bola na maily, tu v apke si ani nevsimnem ze nejaku spravu mam
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod snajprik » 03 Feb 2019 21:32 pm

30°C voda dosahuje v prírode bežne a hlavne kolo rovníka. Paraziti nemajú radi teplotu nad 28°C.
Soľ na ryby pôsobí tým, že ryby si vytvárajú hrubšiu vrstvu mazu a tým sa ťažšie uchytí parazit na rybe, ale rastlinky soľ nemajú radi.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 04 Feb 2019 17:38 pm

Pridu mi rastlinky z eshopu tak som musela urobit viac priestoru lebo boli velmi roztahane..rosku zmena, vyhodila som odhnivajuce lilaeopsis, jednu cast valisnerie, posunula koren a odstrihla a zasadila ludwigu, este by sa dalo viac toho odrezkami zasadit ale na rybkach vidno ze maju z toho stres.. merala som po zasahu test vody ci tam nestupli no3 a no2 ale vsetko bolo ok, menila som pri tom cast vody lebo sa rozprasilo nieco z dna ale pouzika som aquatanObrázok

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.