Akvárium a malé dieťa



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod DrSlamastika » 05 Feb 2019 16:53 pm

Jarka, co si nerozumela na tom, nechaj akva na pokoji a dopraj mu cas . . .toto je naozaj mrhanie vsetkeho.
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Reklama

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matus.galan » 05 Feb 2019 21:13 pm

Zostrihni potom este tu jednu co ti ide ku hladine a zasad. Ze sa rybky plasia neries, v akva je to normalne, nemas 2m dlhe aby mali kde odplavat. Takze pohodka. Pokial im tam nerobis mixer bezne ukony su v pohode a rybky sa o chvilu po skonceni ukludnia, len to nerob casto. Ja take veci robim vzdy pri vymene vody tyzdenne, nikdy medzi.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 05 Feb 2019 21:16 pm

a koren tusim opat zariseny, ci co to je za sedy hnus
a to bol nedavno von z akvaria = premrhana sanca ho dat na poriadok
a este ho presuvas
a kup tie japonske krevetky konecne :lol:

ale inak dobre, ides your way!
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 05 Feb 2019 21:34 pm

matte napísal:a koren tusim opat zariseny, ci co to je za sedy hnus
a to bol nedavno von z akvaria = premrhana sanca ho dat na poriadok


Prepáč, Matte, túto myšlienku som nepochopila..

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 05 Feb 2019 22:17 pm

no ved ho poriadne skusit dezinfikovat, zrezat tu slucku, pripadne vymenit
a hlavne ho ulozit uz definitivne
a toho smajla uz ani ja nechapem
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 05 Feb 2019 22:26 pm

matte napísal:no ved ho poriadne skusit dezinfikovat, zrezat tu slucku, pripadne vymenit
a hlavne ho ulozit uz definitivne
a toho smajla uz ani ja nechapem
Mne sa páči tá slučka, chcem aby bol tak do výšky.. odporúčali mi tu ho len vykefovať, robí sa tam tá čierna štetinková riasa.. teraz ho necham chvíľu tak bude ešte dosť zásahov sadením rastlín.. ešte uvažujem skúsiť polovičnú dávku toho co2 dať tam teda 1ml/100l

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 05 Feb 2019 22:47 pm

na filtri sa ti da ovladat prietok? lebo ruducha ma rada prud
na co2 kasli, to nie je pre nas zaciatocnikov, fakt zbytocna dalsia komplikacia s neistym vysledkom a mozno trvalou aplikaciou
ale zrovna ta slucka je najviac s riasou, mozno pre ten silny prud, ja som jej mal tiez pozehnane, tiez v prude, ale uz nic skoro pol roka, odkedy leto skoncilo
https://akvaland.sk/blog/23-cierna-stet ... sa-ruducha
alebo
Prílohy
riasy-v-akvariu-clanok.jpg
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 05 Feb 2019 22:57 pm

matte napísal:na filtri sa ti da ovladat prietok? lebo ruducha ma rada prud
na co2 kasli, to nie je pre nas zaciatocnikov, fakt zbytocna dalsia komplikacia s neistym vysledkom a mozno trvalou aplikaciou
ale zrovna ta slucka je najviac s riasou, mozno pre ten silny prud, ja som jej mal tiez pozehnane, tiez v prude, ale uz nic skoro pol roka, odkedy leto skoncilo
https://akvaland.sk/blog/23-cierna-stet ... sa-ruducha
alebo
Ďakujem, super článok.. no myslela som to tekute co2 co mam a aj tam v clanku ho odporucaju ale pisu ze ak nsodstranim pricinu vzniku bude sa opakovNe tvorit teda to cistenie bude ucinne zrejme len velmi kratkodobo

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 05 Feb 2019 23:04 pm

a den pauzy v krmeni dodrzujes? filtracne media po tych tvojich castych zasahoch si cistila?
krmitko mas?
inak niekto trochu stetinkovej riasy ani neriesi v akvariu, ale obavam sa, ze anubias to casom zasiahne a na nom je to skarede
mozno aj ked navysis objem rastlin, tak nebude mat dost zivin
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 05 Feb 2019 23:08 pm

matte napísal:a den pauzy v krmeni dodrzujes? filtracne media po tych tvojich castych zasahoch si cistila?
krmitko mas?
inak niekto trochu stetinkovej riasy ani neriesi v akvariu, ale obavam sa, ze anubias to casom zasiahne a na nom je to skarede
mozno aj ked navysis objem rastlin, tak nebude mat dost zivin
No filter som posledny mesiac cistia takmer s kazdou vymenou vody, neviem ci v tom nebude chyba ale bol teda dost spinavy

Veru pauzu v krmeni som teraz nedavala, zabudla som na to
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 05 Feb 2019 23:21 pm

vzdy v rovnaky den a nezabudnes, u mna v sobotu nekrmim, v nedelu menim vodu
urcite necisti tak casto, ja teraz raz mesacne, ale rad by som to predlzil co najviac casom
viacero ludi tu necisti vnutorny aj pol roka
A TEN PRIETOK NA FILTRI NEVIES ZNIZIT ASI
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Feb 2019 03:46 am

Ďakujem za rady, no neviem ako by som to znížila, robí to zle rastlinám? Je to normálne setový filter Juwel tak snáď výrobca nespravil chybu že by tam dal niečo neprimerané na veľkosť akvária a osvetlenie
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod snajprik » 06 Feb 2019 06:51 am

A niektorý ho nemajú vôbec :D
K tej príčine pre ktorú ti vzniká riasa, ak ju budeš chcieť odstrániť tak stači prestať babrať do dna :roll:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Feb 2019 08:38 am

No tá riasa tam bola aj keď som sa tam nebabrala a prídu mi asi vo štvrtok rastlinky tak ešte jeden zásah tam bude, hádam ich nehodím do koša.. potom už dám akváriu pokoj

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Hora » 06 Feb 2019 08:44 am

Pri častom presádzaní máš pochopiteľne zanesené náplne vo filtri a radšej žmýkať častejšie.Pri výskyte štetinky to platí dvakrát.
Silnejší prúd,nestabilné CO2,zloženie vody,nepomer živín,narušovanie dna,špinavé filtračné vložky,mnoho rybieho odpadu....možností je veľa a stále nikto neprišiel na spoľahlivý spôsob úplneho potlačenia tejto riasy.Stále sú to dohady.
Doporučované prevencie som vyskúšal asi všetky a dlhodobo,stálo ma to stovky eur investovania do lepšej techniky,omedzil počty rýb,zmenil podmienky diametrálne,po obalení všetkého,potlačenia rastu rastlín a pri neúnosnej miere pre pohľad došlo aj na chémiu.
Nakoniec som bol nútený urobiť reštart a začať nanovo.Tvoje prvé príznaky nestoja za znepokojenie,prestaň hlavne toľko presádzať.
Prvá vec,na ktorú sa štetinka chytala bolo drevo.Po opakovanom očistení znova.Buď s tým fungovať a v malej miere trpieť alebo drevo nemať.Mne drevo pasuje a chýbalo by mi,tebe tiež som pochopil.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Feb 2019 09:11 am

Teraz momentálne nepozorujem riasu inde ako na dreve, čo beriem ako pozitívne ebo predtým som mala aj zelenú riasu a tá tam teraz nie je. Ešte na filtri je taký slabší hnedastý povlak. Predtým som viac svietila, teraz mám 8hodín svetlo, jeden deň som svietila minimum keď tam bola tá zelená riasa. Ja viem že tie zásahy nie sú dobré ale jednak ste mi povedali, že mám dať viac rastlín a keď chcem niečo riešiť tak je zle. Tie rastliny mi rastú stále pomaly, aj helanthium 123grow co malo narast neviem ako rychlo vobec za mesiac nenarastlo tolko, rastie a odnožuje ale pomaly.najlepsie sa dari ludwige, neviem preco, ta stale strasne velmi odnozuje. Matúš píše že u neho je normalne že rastlinu zostrihne a posadí vedľa. Ten koreň sa mi tam páči, verím že rastlimy budú rásť aj ponad neho a tá samotná časť ktorá je v štrku zas nie je taká veľká, skôr konáte zaberajú priestor a verím že konáre neprekážajú rastlinám v raste.

Podstatné pre mňa je že úhyny rybiek nepokračujú, napriek zásahom rybky vyzerajú že sa ukludnili a neplavajú tak vystresovane ako na začiatku, (davam ten aquatan pri výmene vody tak možno aj tým to je) a to beriem za môj zatiaľ najväčší úspech. Inak v tom filtri bol taký sačok s baktériami, ten mám teraz odtiaľ vyhodiť, či ho tam mám stále nechať?
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Hora » 06 Feb 2019 09:30 am

jarkabarka napísal:Ja viem že tie zásahy nie sú dobré ale jednak ste mi povedali, že mám dať viac rastlín a keď chcem niečo riešiť tak je zle. Tie rastliny mi rastú stále pomaly,

Dosadiť nové a presádzať staršie je rozdiel.Než nabehne rast,to po presadení trvá podľa druhu rastliny.
jarkabarka napísal:Inak v tom filtri bol taký sačok s baktériami, ten mám teraz odtiaľ vyhodiť, či ho tam mám stále nechať

vyber a daj natrvalo molitan koľko vojde
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Feb 2019 09:39 am

Ok Hora urobím tak ako píšeš. Čo sa týka rastlín, môžu si jednotlivé druhy prekážať keď sú blízko seba alebo pomedzi seba? Jirka vo svojich článkoch pre začiatočníkov písal, že vraj málokedy sa niekomu darí pestovať viac ako 2-3 druhy úspešne v jednej nádrži- ale keď pozorujem tak mnohí máte viac druhov no u mňa to bude fakt veĺa rôznych rastlín.

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 06 Feb 2019 09:51 am

sacok? nemala si ho vysypat do vody, vo filtri asi nema vyznam, to ho mas medzi filtracnymi mediami?
nikde tam nic take nevidim
https://www.youtube.com/watch?v=3de4L9dehzc
inak nechapem preco juwel nedava regulaciu prietoku, ja by som tiez moj znizil, mensi prud vraj vyhovuje viac bakteriam vo filtri a zaroven nepomaha ciernej riase
super, ze rybkam sa dari :wink:
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Feb 2019 10:10 am

Teraz som nasla navod, nie nemalo sa to vysypat ale bolo to urcene do filtra no mala som to po 4tyzdnoch vyhodit.. tak predsa som tam mala tie zabehove bakterie, teda tie umrtia rybiek by teoreticky po viac ako 6tyzdnoch od zalozenia nemali byt z tych dusicnanov ked aj bakterie na tom pracovali uz viac ako mesiac vopredObrázok

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 06 Feb 2019 15:52 pm

nahodou som cital a nasiel, ze tu uz niekto riesil rovnake spravanie razboriek...

Re: Hidden Nature
Odoslaťod Pštros » 05 Sep 2017 17:07 pm

Nazdarte.
Idem si zas po radu... toto pisal Hooopy o svojom akva a posledne tri dni pozorujem uplne ten isty jav.. :shock:
Akurat, ze myslim, ze moje razborky espei to potom rozplavaju...ostanu par sekund hore bruchom na dne a potom sa zas otocia... a nejak vyraznu slepu hladinu nepozorujem...

sevas vsetkym. Idem sa poradit. Schvalne nepisem do vseobecnych tem, kym to nebude nutne. V tejto teme je aspon jasne o akom akvarku sa bavime.

Slepa hladina. Vsetci vieme o co ide. Ale moj poznatok z dneska bol pre mna sokom. Krmil som razborky ( hengeli) vlockami. Akonahle sa razbora "rozbehla " k hladine, zobrala do papulky vlocku, otocilo ju hore bruchom a viac neprehovorila. 2 sekundy po nej druha, scenar sa opakoval. rozbehla sa druha rybka, zobrala vločku, tanec na cele akva, ktory trval asi 3sek (asi nejake krce) a koniec. Hore bruchom. Vločky su v poriadku, mam ich od kolegu , tiez s nimi krmi, navyse, razborky ich jedia uz asi tyzden. A kedze som par dni nemal instalovany skimmer, dnes som krmil cez slepu hladinu. S vysledkom vid vyssie. Nerozumiem tomu. Rybky som pred krmenim asi pol hodinu sledoval. V akva ziadne priznaky nicoho zvastneho. Razborky od kraja po kraj, v stlpci vody, otíci prisatí kade tade a "pigmeova" ( corydoras pygmaeus) odpocivali kade tade po rastlinkach alebo bludili po dne. Proste bezny den. (Teraz si spominam, ze raz som videl takto tancovat po akva otíka, ale po cca 5 sekundach sadol medzi listy a zije do dnes. Bolo to asi pred troma dnami. )

Druha vec , ktora mna dnes prekvapila, je vyskakovanie razboriek z vody. Dve som nasiel na zemi ( behom dna) , dve mi vyskocili pred ocami po zhasnuti svetla. Evidentne je to pre nich sok. Ale je mi divne, ze som take spravanie nevidel nikdy. A to som uz razborky mal, ako hengeli, tak espei-ky. Nerozumiem tomu spravaniu. Ostatne rybky su v pohode. Premyslam som nad hranicnym CO2, ale akonahle uberiem, DC zelenie do tmava. A navyse, nikdy som nevidel rybky nejako lapat vzduch pri hladine. ako pisem... bezny den v akvariu.
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Feb 2019 16:09 pm

Matte ty si skvelý! Kto to písal, Pštros?

To je presne akoby som to ja písala.. tak žeby to skutočne bolo tým krmivom?
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 06 Feb 2019 22:54 pm

Citujem Hoopyho: "MOJA SKUSNOST JE, ZE POHYB HLADINY VYRAZNE OVPLYVNUJE MNOZSTVO CO2 VO VODE.

pouzival som externy reaktor, na vystupe z filtra. dlhodobym sledovanim som zistil, ze nastavenie rampy tak, aby cerila vodu po celej dlzke akvria, ma vplyv na cely CO2 system a sice, ze pH kontroler spinal asi dvakrat castejsie, nez normalne. ak som vypol CO2, pH prudko stupalo, (cca dvakrat rychlejsie nez s rampou nastavenou smerom dole) . cize, cerenie hladiny bolo velkym zrutom CO2. " chcen sa spýtať či teda môže ten silný prúd filtra spôsobovať že mám málo co2 a nerastú mi rastliny? Môžem otočiť prúd filtra do dola, či musí smerovať na hladinu? Teb prúd je taký silný, že keď som chcela na opačný koniec akvária (po dĺžke) pripnúť krmítko, odvieva ho do strany.


Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Hora » 07 Feb 2019 09:56 am

jarkabarka napísal:chcen sa spýtať či teda môže ten silný prúd filtra spôsobovať že mám málo co2 a nerastú mi rastliny?

Určite hej,CO2 je v tvojom prípade limitný prvok.
Podľa predošlých videí sa mi nezdala hladina silno zvlnená.
Rýb je málo,teplota vody nie je vysoká,žiadne hnijúce procesy,rozpusteného kyslíka bude dosť.
Natlač do filtra viac molitanu a použi aj vatu,to výtok isto zníži,vata ide ako posledná časť na výtoku,nie prvá vstupná.
Trubku filtra otoč menej kolmejšie oproti hladine,postačuje slabý pohyb.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.