Imalka 84 l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod monika040 » 08 Feb 2019 12:02 pm

Ale nemôže sa mi to poradiť aj na malom, ja sa fakt bojím, aby som vo veľkom niečo nepokafrala.
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Reklama

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod Hora » 08 Feb 2019 21:15 pm

tak si ešte pozri Tibi co2,to by si mohla použiť aj do menšieho akva bez väčších obáv
viac by o tom vedel povedať I.P.Pavlov,ktorý to prevádzkuje,napíš mu ss poprípade
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod monika040 » 08 Feb 2019 21:17 pm

Po študovani som od toho CO2 upustila, trochu som pridala svetlo, lebo mi hladinova rastlina moc narástla a tienila. No nevedli by ste mi poradiť, vždy sa mi rozpadne Limnophila sessiliflora. V oboch akva. Neviem kde môže byť problém , nasadila som ju ako submerznu z malých mi vyrástla takmer k hladine a následne sa rozpadla .
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod Azaza3l » 09 Feb 2019 01:56 am

Mozes si aj taketo nieco objednať € 9,77 29%OFF | Aquarium DIY CO2 Generator System Kit With Pressure Air Flow Adjustment Water Plant Fish Aquarium Co2 Valve Diffuser
https://s.click.aliexpress.com/e/TqoDbWo
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod Azaza3l » 09 Feb 2019 01:59 am

To je na dvojflasovy kvasnicovy co2, tiež môžeš začať co2 bomba a zvon ako som ja začínal. A tiež sa s tym môžeš hrať v akva za 10€ alebo velkom pohári bez rýb :)
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod snajprik » 09 Feb 2019 04:17 am

Pri kvasnicovom CO2 sa toho veľa nedá pokaziť. Také jednoduché vysvetlenie. Droždie či TIBI pracujú na tom istom princípe, že vlastne sú to baktérie, ktoré požieraním cukrov ako odpadnú latku vytvárajú CO2. Podľa množstva tých baktérii g (droždie TIBI) sa reguluje množstvo vyrobeného CO2. Podľa množstva cukru sa zase reguluje potrava pre tie baktérie, od ktorej závisí dĺžka kvasenia.
Problémom TIBI je, že TIBI baktérie sa množia pri kvasení a odhad ich množstva je problém.
Na rozdiel od droždia tam sa to nemnoží a je to presne.
Ako to funguje zjednodušene.
Cukor: dajme tomu že zo 100g cukru, kvasinky dokážu vyprodukovať 1 milión CO2 bubliniek.
Tak že keď dáš do fľaše 200g či 300g to je 2 či 3 milióny CO2 bubliniek.
Zjednodušene, na výrobu 1 milióna bubliniek CO2 potrebujeme 100g cukru a ako rýchlo to závisí od množstva droždia.
1 000 000 bubliek / 1s = cca 12dni
Na vyrobenie tej 1 bublinky/s potrebujeme 3g droždia prepočet je veľmi jednoduchý.

3g droždia vytvori 1 bublinka/s 100g cukru vyrobi 1 milion CO2 bubliniek za 12 dni
3g droždia vytvori 1 bublinka/s 200g cukru vyrobi 2 milion CO2 bubliniek za 24 dni
3g droždia vytvori 1 bublinka/s 300g cukru vyrobi 3 milion CO2 bubliniek za 36dni
6g droždia vytvori 2bublinka/s 100g cukru vyrobi 1 milion CO2 bubliniek za 6 dni
6g droždia vytvori 2bublinka/s 200g cukru vyrobi 2 milion CO2 bubliniek za 12 dni
6g droždia vytvori 2bublinka/s 300g cukru vyrobi 3 milion CO2 bubliniek za 18 dni
12g droždia vytvori 4bublinka/s 100g cukru vyrobi 1 milion CO2 bubliniek za 3 dni
12g droždia vytvori 4bublinka/s 200g cukru vyrobi 2 milion CO2 bubliniek za 6 dni
12g droždia vytvori 4bublinka/s 300g cukru vyrobi 2 milion CO2 bubliniek za 9 dni

Ja si myslím že tento spôsob dodávania CO2 do akvária, je ľahký účinný lacný a za 5 rokov som s nim nemal problém žiaden.
Problémy nastavajú ak nejaký expert, do fľašky hodí celu kocku 38g droždia, alebo do 2,5L fľašky naleje 2,5L vody, tak samozrejme, že bude problém. Ale takému to expertovi zase dať do rúk CO2 bombu je šialenstvo, v lepšom prípade otrávi ryby, v horšom seba...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod monika040 » 09 Feb 2019 07:01 am

Som z toho cela dopletena , rada by som to skúsila..
Nemyslím, že by som otrávila ryby, taká blba nie som :o Skôr sa bojím , že si namiesto rastu rastlín, zariasim celé akvárium... Teraz nemám žiadnu viditeľnú riadu ani v jednom akva, hoci rastlinky rastu pomaličky. Rotala rotundifolia mi za rok vymenila listy z emerznej a narástla na 1cm jednen výhonok dokonca na 2cm :lol:
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod snajprik » 09 Feb 2019 08:28 am

Kto ti takú sprostosť tvrdil že CO2 spôsobuje riasu? Zjednodušene: Zelena riasa je nadbytok svetla, proste 50W LED na 100L akva to je konec + priame slnečné svetlo to iste.
Čierna riasa: prerybnenie a nedostatočná filtrácia, rytie do dna, keď niečo hnije, proste nespracovaný detrit čo tvory nadbytok fosforečnanov a dusičnanov.
CO2 to je stavebný prvok, všetkého živého na zemi, ten urýchľuje rast, a pravé že zabraňuje rastu riase. CO2 niektorý dodávajú do akva pravé pre to aby tu riasu nemali...
Ak to neprepáliš zo svetlom a CO2 budeš dodávať len trochu, tak ti ani hnojiť nepteba.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod monika040 » 09 Feb 2019 09:21 am

:lol: Ja sama som si to myslela, lebo všade som čítala, aký má kto problém s riasou. Ja nie a to som aj svietila moc a ani žiadne rastliny tam vtedy poriadne nerástli a riasa nebola. Tak som myslela , že CO2 mi ju môže spustiť. Ale je to pre mňa výzva to CO2. Chcela by som to skúsiť , ak by som teda do môjho akva väčšieho dala 1,5 l vody , 300g cukru a 1lyžičku suchého droždia? Takúto zmas som našla na internete s popisom veľmi stabilná , tak mohlo by to tak byť?
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod Hora » 09 Feb 2019 15:06 pm

monika040 napísal:Ale je to pre mňa výzva to CO2. Chcela by som to skúsiť

Skús,väčšina sme začínali na kvasení,ale väčšine dôjde napriek brutálnemu úkonu na IQ po čase,že nie je to to pravé cočkovanie,je dočasné a dlžkou individuálne.Nech tu snajprík akokoľvek pretláča svoje hypotézy,ak bude rozdiel oproti terajšiemu stavu,tak určite v budúcnu prejdeš na fĺaše a netreba ani silné svetlo ani kvantá hnojiva.

:idea: Určite si urob kolónu z dvoch fliaš,kvasiacu a prečisťovaciu.
Spoje na vrchnákoch,hadičky zalepiť sekundovým lepidlom,bazooka má aretovací poistný závit,ten netreba,spätný ventil je na tebe,ja som mal.Pozor na zalomenie hadičky pri ohybe cez sklo do akvária.
Hadičky sú aj mäkké,tak tým sa vyhni.
Žiadne počítadla bubliniek netreba,to je blbosť,skôr dropchecker(JBL náplň) a ešte lepšie aspoň kým spoznáš následky reakcie kvasníc testovať pH.Hlavne po dávkovaní v noci ako sa znížilo do rána cočkovaním,či to nie je prehnané nechať nonstop,ale myslím,že bude ok bez prerušovania.
Mám niekde osvedčený recept,len som ho nenašiel.Na stránkach ich je dosť.Vyskúšaj snajpríkové varianty.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod snajprik » 09 Feb 2019 15:47 pm

Už som to tu spomínal 1000x droždie sa musí dávkovať presne na gram. Lyžička to je koľko 1-30g???
Ideálne množstvo na tvoj objem je 2g droždia potrebuješ 2-2,5L fľašku (cocacola) 1,5-2L vody 300g cukru, to suché droždie sa predáva v 7g sáčkoch ak nemáš váhu, tak si to vysyp na niečo, rozdeľ na 3 rovnaké kôpky a jednu vsyp do fľašky.
Ako bez srandy najdôležitejšia vec je dávkovanie droždia, žiadne lyžička od oka, ja si to už môžem dovoliť ja mam 900L mne sa to stratí, už som dávkoval droždie minimálne 100x, ale ty prví krát od oka? :? a potom :dead: ...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod monika040 » 09 Feb 2019 16:04 pm

A v takom množstve by to mohlo ísť nonstop ? Svetlo môže ostať 7 hodín s prestávkou na obed? Momentálne ide naplno , lebo ho tieni plávajúca rastlina.
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod I.P. Pavlov » 09 Feb 2019 18:49 pm

Daj si do fľaše s droždím želatínu, (používa sa na domácu výrobu džemov) a môžeš púšťať nonstop. Proces sa spomalí a hlavne vydrží dlhšie. Tu máš niečo pre inšpiráciu:
https://www.youtube.com/results?search_query=co2+leaven
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod snajprik » 09 Feb 2019 19:47 pm

Áno, 2g droždia je jemne sýtenie s CO2 to je cca 5-10mg/l môže ísť 24h/deň bez najmenších problémov netreba nič kontrolovať či merať.
4g droždia je stredne sýtenie 10-15mg/l,
8g droždia je už silne sýtenie s CO2 20-30mg/l.
Záleží aj od spôsobu dodávania, kamienok to bublinky ujdú rýchlo nad hladinu, lipové drievko je účinnejšie, ale závisle od prúdenia vody v akváriu, najlepšie je využiť filter bez čerenia vody.
Na tvojom mieste začnem len s jemným sýtením s CO2, uvidíš po mesiaci či to stačí, alebo treba viac, podľa mojich doterajších skúsenosti je ideálne jemne sýtenie tých 5-10mg/l, lebo vo vode je toho CO2 minimum dobre pre živočíchy, ale dosť pre rastlinky aby pekne rástli. Na začiatok cez 2g droždia určite nechoď.
Tu je závislosť pre rýchlosť rastu rastlín svetlo LUX a CO2 mg/l http://planta.aquariana.cz/grafika/Foto ... 1_anim.GIF

PS: Je pravda že návody odporúčajú 7-8-10g droždia, ale to je zbytočne veľa. Niekedy som tiež dával 8-10g ale zistil som že je to somarina a dnes dávam 3g pre 300L akva a plna spokojnosť. Samozrejme mam doladený rozptyl CO2 do dokonalosti, fungujem skoro bez strát :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod Hora » 09 Feb 2019 20:26 pm

snajprik napísal:raz za 30-40 dni na 5 minút robota vyliať fľašku, naplniť cukor, droždie a zaliať vodou
cez 5 rokov bublem cez droždie a žiaden problém, stabilne jednoduché a lacné.
bez najmenších problémov netreba nič kontrolovať či merať.

Nič netreba kontrolovať by som netvrdil a pH test nie je ani zbytočný ani veľký výdavok.
Kde je zaručené,že plyn bude bublať,ale jej cirkulácia s vnútorným filtrom ho nebude schopná spracovať.
Dropchecker bude nevhodne uložený na hluchom alebo presýtenom mieste,čo ani jedna varianta nie je dobrá.
U cočkovania je cirkulácia dôležitá,preto je potrebné poznať pH vstupnej vody a po pár hodinách/ jednom dni zmerať ´pH akvarijnej.
Ak nebude rozdiel medzi pH,tak je to zbytočná snaha a treba sa zamerať na ďalšie faktory ako cirkulácia,veľkosť bublín,pohyb hladiny alebo silnejšiu náplň.
Ak bude čakať na prebudený rast po mesiaci,tak to môže mať efekt placeba,jednoducho si vsugeruje,že rastliny rastú teraz lepšie a pritom je burčiakovanie v jej akváriu total nevyužité,preto treba merať.
Píšem to preto,lebo Monikin filter je 500 v 84l,ja som mal zväčšenú 1000 v 200l a bolo nutné používať prúdové čerpadlo na potlačovanie bubliniek od hladiny smerom dole.
Chápeš profesor? Nie je to len 2,4,8g a cukor do toho a nie je to ani také ľahké a blbuvzdorné ako to tu stále dookola prebíjaš.
Ak sa to nastaví dobre je využitie s minimálnymi stratami,ale nejaké vedomosti sú potrebné,len ty tu robíš hrdinu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod snajprik » 09 Feb 2019 21:21 pm

Proste s toho netreba robiť vedu.
K čerpadlu: ja mam 500L/h 4W čerpadlo pre 600L akva :shock: a to mi zabezpečuje pohyb vody, filtráciu pre 150ryb+korytnačka a aj rozptyl CO2 do celého akvária :mrgreen:
Tak že 500L/h pre 84L sa mne osobne nevidí vôbec malo :wink:
V 300L akva mam 220L/h filter 2,8W ten sa mi stará o pohyb vody, filtráciu a aj rozptyl CO2, tam sa filter nepretrhne 15 razborky 500 krevetky, tam hlavne rozptyľuje CO2.

K množstvu CO2 a kontrole PH, kontrolujem rok PH a furt je to rovnaké, krevetky v 300L pri 10mg CO2 to je 6,4PH pri 5mg to je 6,8PH.
U rýb 600L pri 10mg CO2 to je 6,9PH, pri 5mg 7,3PH
Pri tomto veľmi jemnom sýtení s CO2 to ma minimálni vplyv na PH aj minimálne to obťažuje ryby či krevetky, ale rastliny s toho rastu pekne a rýchlo.
6mg CO2 je bohaté postačujúce pre akúkoľvek náročnú rastlinu, tak že zbytočne dávať viac. Preto som i písal 2g droždia stačí, nehrozí presýtenie, netreba nič merať, a rastlinkám to pomôže veľmi.
Viem že návody odporúčajú 30mg/l CO2 skúsil som, otestoval som a je to somarina. Take vysoke koncentrácie živočíchom to škodí a rastlinkám to nejak zvlášť nepomôže.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod mrenka zelená » 12 Feb 2019 21:13 pm

monika040 napísal::lol: Ja sama som si to myslela, lebo všade som čítala, aký má kto problém s riasou. Ja nie a to som aj svietila moc a ani žiadne rastliny tam vtedy poriadne nerástli a riasa nebola. Tak som myslela , že CO2 mi ju môže spustiť. Ale je to pre mňa výzva to CO2. Chcela by som to skúsiť , ak by som teda do môjho akva väčšieho dala 1,5 l vody , 300g cukru a 1lyžičku suchého droždia? Takúto zmas som našla na internete s popisom veľmi stabilná , tak mohlo by to tak byť?


Ľudia ja som totalny amater, ale mne sa zda, že - teda sa bojim, že - tu chce niekto sypať cukor (+ kvasnice p r i a m o do akvária).

Dúfam, že sa mýlim. Ale nič nie je vylúčené. Na youtube som videla video - toto: https://www.youtube.com/watch?v=5VNJEE0FlS0 a tam sympatický chalan vsádza svoju novú Betta fish do Bowl, do ktorej práve napustil destilovanú vodu!

Stal sa zázrak - podľa mňa jasný dôkaz, že zázraky sa dejú - a ryba prežila. Ozvali sa akvaritsti, trochu toho Paula usmernili, dal si povedať, a urobil jej normánejšie akvárium, stále malé, ale už nie Bowl. Paul Cuffaro je obľúbený, video "Upgrading my betta fish tank!!!) má vyše 200 tisíc videní, 965K odberov (to už je v poradí tretia nádoba, v ktorej sa tej jeho Lune už určite páči). Zvláštne sa mi zdá, že nikto sa nad tým nepozastavil, nad tou destilkou. Bojovnice majú v "papieroch" minimálnu tvrdosť vody 5 dGH...

Tak ak som tu niekoho nespravodlivo upodozrievala, veľmi sa ospravedlňujem. A ozaj, skúsení akvaristi, čo by sa podľa Vás udialo, keby... naozaj?
mrenka zelená
 
Príspevky: 23
Obrázky: 7
Založený: 08 Feb 2019 21:52 pm

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod monika040 » 13 Feb 2019 08:35 am

Nie :D určite to nejdem sypať priamo do akvária :D
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod monika040 » 23 Feb 2019 15:56 pm

Dnes som kúpila ešte 5 tetier neónových , boli dosť biedne,také bledé a až teraz sa začali vyfarbovať a jedna je neonka červená :( Pekne sa pripojila k húfu, tak dúfam, že jej tá samota až tak prekážať nebude . Ona bola úplne bledá nemala žiadnu červenú farbu preto som si to všimla až teraz. Taktiež som si všimla dierky na listoch, myslela som, že to robí prisavnik obyčajný , ale ako som sa dočítala, bude to asi malo draslíka ... Tak uvažujem nad pridávaním . Dávam už komplexné hnojivo, ale toho draslíka asi aj tak majú málo.
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod monika040 » 16 Mar 2019 08:48 am

Bola by som rada ak by ste mi poradili. Rastliny v malom akváriu mi rastu oveľa lepšie ako vo veľkom, jediná zmena je tá , že malé akvárium vôbec nehnojím . Do veľkého pridávam Seachem Flourish. Taktiež iba do veľkého dávam pri výmene vody Seachem Prime. Je možné , že sa tie živiny vo veľkom rýchlejšie minú a taktiež je tam malo nasra***. V malom mam pri bojovnici slimáka - Neritina bruguierei a tá tam strašne nas**. CO2 nepridavam, nenašla som na to odvahu.

https://rybicky.net/nadrze/28743-imalka
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod I.P. Pavlov » 16 Mar 2019 14:50 pm

Očakával by som kultivovanejšie vyjadrovanie. Na výkaly sa nepozeraj a tú pistiu (predpokladám) vyhoď. Je to síce pútavé , ale pistia je zlodejkou živín. Naviac bráni prístupu svetla do akvária a tým znemožňuje rast ostatným rastlinám. Správa sa ako parazit
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod Pavligin66 » 16 Mar 2019 15:57 pm

I.P. Pavlov napísal:Očakával by som kultivovanejšie vyjadrovanie. Na výkaly sa nepozeraj a tú pistiu (predpokladám) vyhoď. Je to síce pútavé , ale pistia je zlodejkou živín. Naviac bráni prístupu svetla do akvária a tým znemožňuje rast ostatným rastlinám. Správa sa ako parazit

to nie je správne povedane parazit aktívne odoberá svojmu hostitelovi živíny priamo
Pistia súťaží s ostanimi rastlinami o volne dostupné živiny
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod monika040 » 16 Mar 2019 16:30 pm

I.P. Pavlov napísal:Očakával by som kultivovanejšie vyjadrovanie.
:lol: pardon. Ďakujem za rady.
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Imalka 84 l

Odoslaťod I.P. Pavlov » 17 Mar 2019 15:27 pm

píšem, že sa správa ako parazit, ale ak chceš, tak je ako burina v kvetinovom záhone
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.