Začiatočník-pomoc s výberom



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Začiatočník-pomoc s výberom

Odoslaťod smugli » 13 Feb 2019 05:59 am

Dobrý deň, vopred sa ospravedlňujem ak to tu už bolo 100 krát napísané ale hľadal som a nič som čo by som potreboval nenašiel. Som rozhodnutý ísť do substrátu Platinum soil powder https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... y-substrat . A dakde sa píše že je dobré dať pod tento substrát aj zasobný substrát a dakde zase že je to zbytočné. Viete mi to potvrdiť alebo vyvrátiť? Ak by trebalo tak by som použil asi tento https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... 6v1-2-4-kg . Akvárium bude Dennerle nanocube 60l. Filter bude tento https://www.profiplants.cz/sk/produkt/s ... escription . Rastliny ešte neviem presne je ich veľa na výber :) . Ďalej by som sa chcel spýtať ktorú vodu použiť do akva. Našiel som na nete hodnoty z roku 2018 a mám k dizpozícii tieto zdroje vody z vodovodu
hodnoty-vody.jpg
Ktorá je lepšia do akva samozrejme aspoň jeden alebo dva dni odstatá? A ešte by som sa chcel spýtať na osvetlenie. Chcem použiť niečo také https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... m-stribrna ale vlastnej výroby. Bude stačit tých 25w na 60 litrov? Viem že to nezávisí od W ale od lumenov. Pri tomto osvetlení píše že má 1800 lumenov je to dostatočné pre rastlinné akva?
+ mám spravenú simuláciu východu a západu slnka aby rybky nedostavali svetelný šok ked sa to hned zapne a hned vypne. A doba svietenia by mala byť 8-12 h. Čítal som že to môže byť rozdelené napríklad 4h ráno,4 h popoludní a 4 h večer? alebo je lepšie svietiť nepretržite tých 8 až 12h? Je toho trochu viacej na čítanie ale dúfam že niekto mi to aspoň trošku ujasní. Zatiaľ mám v tom taký malý hokej. Ďakujem
smugli
 
Príspevky: 10
Založený: 13 Dec 2018 21:42 pm

Reklama

Re: Začiatočník-pomoc s výberom

Odoslaťod snajprik » 13 Feb 2019 09:35 am

Platinum soil je s čiernej hliny, k nemu netreba žiadne hnojivo. Je to aktívny substrát s kopec výhod.
Voda samozrejme KE zapad lunik, GH 4 NO3 4,7 dokonca s obsahom železa, proste parádna voda, pol dňa stačí ju nechať odstať.
Svetlo vlastna vyroba?
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Začiatočník-pomoc s výberom

Odoslaťod smugli » 13 Feb 2019 11:55 am

Áno hliníkové teleso wrgb led cca o výkonu ako som dával odkaz a pýtal som sa či to bude stačiť
smugli
 
Príspevky: 10
Založený: 13 Dec 2018 21:42 pm

Začiatočník-pomoc s výberom

Odoslaťod matus.galan » 13 Feb 2019 12:47 pm

Voda na terase je v pohode, ono nepises co budes chovat, tiez nepises rozmer akva kedze 60l je objem ale kedze nevies ani dlzku ani sirku ani vysku tazko povedat. Tiez nevieme co budes pestovat. Vsetko sa da dat na stmievac takze ak bude vela uberies. Ako dlho budes svietit je zasa na tebe a zalezi aj na tom co budes pestovat. Zatial mas vela premennych ktore musis zaradit niekam aby sme vedeli povedat viac.

Prave som si vsimol,ze sa jedna o dennerle 60l akva...to akva je vysoke a to,ze budes mat 1800l neznamena,ze budes mat aj dostatocnu hodnotu v PAR a taktiez je otazka kolko svetla dopadne na dno. Cize tak ci tak musis napisat co chces pestovat lebo ak to budu menej narocne az stredne narocne tak ti je take svetlo zbytocne podla mna a aj vyrabane, to si rovno kupis svetlo ktore ma presne dane spektrum farieb a neriesit vyrobu cez led pas a podobne.
Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Začiatočník-pomoc s výberom

Odoslaťod snajprik » 13 Feb 2019 14:39 pm

Postav a otestuj, s lux metrom v mobile. Máš tam veľmi veľa premenných, nepoznám Ra, nepoznám skutočne lumeni, nepoznám uhol svietenia, nepoznám účinnosť LED čipov.
Taký príklad: LED reflektor značkový od ledvance, ma 10W 1100Lumen Ra 80+, uhol svietenia 100° ideálne pre stredne náročne rastlinky v tvojom akva.
NONAME led reflektor 10W ktorý parametrovo ma písane to iste, ale skutočnosť? 221lumen Ra 70, pod týmto svetlom by aj machy vykapali...
O životnosti noname čipov to je ďalšia premenná...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Začiatočník-pomoc s výberom

Odoslaťod smugli » 13 Feb 2019 20:24 pm

Ďakujem za odpovede. Chcel by som tam mat krevetky a nejakú bojovnicu zatiaľ som sa nikde nedočítal že by nemohli byt spolu v jednom akváriu. Čo sa týka rastlín ešte študujem že čo a ako preto neviem dať konkretnu odpoved. Určite by Som tam chcel mat v predu koberec ale ten potrebuje asi CO2. Čo sa týka svetla ďakujem za typ popozeram poriadne a dám tu už konkrétne svetlo ktoré by som použil. Ďakujem zatiaľ idem študovať
smugli
 
Príspevky: 10
Založený: 13 Dec 2018 21:42 pm

Re: Začiatočník-pomoc s výberom

Odoslaťod Hora » 13 Feb 2019 21:02 pm

Snajprik ss.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočník-pomoc s výberom

Odoslaťod Jirka Scobak » 13 Feb 2019 23:01 pm

Rostliny: Přečti si https://scobak.blog.sme.sk/c/496697/jak ... cnika.html

Kobereček: Kašli na kobereček.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Začiatočník-pomoc s výberom

Odoslaťod matus.galan » 13 Feb 2019 23:34 pm

Hod si na youtube dennerle 60L a mas kopec prikladov na toto akva a tiez mozne s etelne riesenia. Niekto pouzival dve sady led svetiel ktore sa k tomu predavaju alebo Aquael svetla, pripadne chihiros a tak dalej. Moznosti je vela, otazka je kolko mas penazi ale robene led svetlo nebude nikdy to co v pripade lepsieho svetla. Aj take chihiros svetlo (kupovane u nas, eu model,nie cina) bude pre teba postacujuce.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.