Trápiaca sa 350ka



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Marissa » 19 Feb 2019 23:40 pm

52917266_2035160150113203_6584911620479123456_n.jpg
Pozdravujem všetkých :) Chcem Vás poprosiť o rady ako nastoliť rovnováhu v mojej 350ke.
Akvárko založené 12/2017.
set juwel trigon 350l, osvetlenie led v sete.
svietenie: 11 hod, hnojenie - Easy life Profito.
Vodu mením každý týdeň 1/3.
CO2 - z fľaše,ide počas svietenia. Bublinky som nerátala, dropchecker svetlozelený.
ph - 6,5
NO2 < 0,3 mg/l
NO3 12,5 mg/l
PO4 0,05 mg/l

Môj problém sú riasy, po zapojení CO2 nastal ich úplný rozmach. Mám hnedú (asi rozsievka), zelenú a niekde vidím aj čiernu.
Myslím si, že mám málo fosforu...?? Budem rada za rady ako nastoliť rovnováhu.
Prílohy
52918029_2172336166413173_7640580247867359232_n.jpg
Naposledy upravil Marissa dňa 19 Feb 2019 23:49 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Marissa
 
Príspevky: 53
Obrázky: 4
Založený: 28 Dec 2006 17:19 pm
Bydlisko: ZV

Reklama

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Marissa » 19 Feb 2019 23:47 pm

A ešte obrázok, ako vyzeralo akva predtým ako som vytrhala valisneriu, zasadila namiesto nej Heteranthera zosterifolia,Rotala rotundifolia a zapojila co2.
Prílohy
52663244_351616822104099_4334102861907492864_n.jpg
Obrázok používateľa
Marissa
 
Príspevky: 53
Obrázky: 4
Založený: 28 Dec 2006 17:19 pm
Bydlisko: ZV

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod snajprik » 20 Feb 2019 00:06 am

Ta zelena riasa na skle vyzerá, že ti svieti slnko na sklo akvária, 11 hodín umeleho je tiež dosť svetla, chcelo by to ubrať na 8-9 hodín a ta čierna štetinka asi máš veľa rozkladajúceho organického odpadu v akváriu či zanesený filter.
Tak že rada znie, trošku obmedziť svetlo, odkaliť dno a vyčistiť filter.
Tu prachovú riasu ma rad slimák neritina https://rybicky.net/atlasostatnich/neritina_zebra
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Marissa » 20 Feb 2019 00:22 am

Dakujem za odpoved. Slnko na akvarium nesvieti, akva je uplne mimo okien. Neritiny ano, len vsade kladu vajcia. Chcela som to vyladit a mat krasne akvarium. :-D
Obrázok používateľa
Marissa
 
Príspevky: 53
Obrázky: 4
Založený: 28 Dec 2006 17:19 pm
Bydlisko: ZV

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod jarkabarka » 20 Feb 2019 09:46 am

Snajprik ti velmi dobre radi, aj mne to poradil a zafungovalo, urcite ho posluchni a budes sa tesit z ubytku rias

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Hora » 20 Feb 2019 11:33 am

Marissa napísal:dropchecker svetlozelený.
ph - 6,5
NO2 < 0,3 mg/l

Ahoj,keď si namerala navýšenie NO2,čo v tak dlhodobo založenom akváriu pri tej osádke je na pováženie,teraz by som zmeral ešte raz NO2.
Keď budú znova zvýšené (čím testuješ) tak meniť vodu,lebo neonky taká hodnota postupne zabije.
Načo tlačíš pH na 6,5? Veď to je zbytočné a nevyužiteľné pri tých druhoch rastlín,ktoré v pohode zvládnu alebo aj lepšie budú rasť nad hodnotu 7 a viac.
Deň-noc len zbytočne kolíše pH,čo nie je dobré ani pre stabilitu a hlavne pre ryby,hoci pri 350l to nemusí byť až tak ovplyvnené ako menšom akváriu.
Máš tak veľký objem,že nie je problém tlačiť plyn nonstop a v menšom množstve bez negatívnych výkyvov.
Cočkovanie nie je o tom,čím viac rozpustíš plynu,tým lepšie rastú rastliny.

Tiež by som dal svetlo na 9 hod. a znížil prísun CO2.
Keď bude DC aj tmavozelený nevadí,vieš si hodnotu presnejšie skontrolovať kvapkami.Daj ho niekde do dolného rohu akvária,kde bude myslím aj iná reakcia,lebo vnútorný filter 1000l/hod. na rohové 350l akva nezmieša optimálne všetkú vodu.
Nastavenie setu zaberie pár dní času a sledovania,no potom už ideš spokojne.
PS: Také pekné akva to bolo pred cočkovaním :wink:

OT:z vlastnej skúsenosti viem,že hlavne Cryptocoryny rastú (skôr stagnujú alebo rastú korene) v hnojenom a osvetlenom akváriu horšie,než v lowtech.

snajprík 5290 lm?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Jirka Scobak » 20 Feb 2019 12:08 pm

Kluci něco napsali, ale základ tvých problémů je těžké vystihnout bez fotky celého akvária v aktuálního stavu. Bez ní je to trochu věštění z křišťálové koule.

Ze staré fotky mohu říci, že jsi mě pohodové akvárium bez CO2 a s pěknou Vallisneria gigantea. Pokud jsi ji vyhodila a pokusila se ji nahradit H. zosterifolia a R. rotundifolia a zapla CO2, udělala jsi současně dvě blbosti:
1) V takovémto akváriu nedokáží běžnému smrtelníkovi H. zosterifolia a R. rotundifolia nahradit masu V. gigantea. Už jen výškou je to hodně nereálné. Já obě rostliny pěstoval v akváriu vysokém 25 cm, rotala mi rostla nad hladinu, obě prosperovaly. Ty máš výšku 50, možná 60 cm - to je pro obě rostliny moc. Možná by s nimi bylo možné udělat mohutné, vysoké trsy, ale podle mě to pro V. gigantea byla mnohem vhodnější nádrž.
2) Žádná z rostlin v akváriu nepotřebovala sytit CO2. Pro kryptokoryny to je častěji vyloženě negativní, protože nerostou rychleji, kdežto ostatní rostliny ano, načež kryptokoryny začnou stagnovat (nemají rády, když něco roste rychleji, než ony). Na mém blogu jsou fotky H. zosterifolia a R. rotundifolia, jak mi rostly v totálním low-tech https://scobak.blog.sme.sk/c/153192/Dar ... ovano.html

V reálu, když si vyndala V. gigantea, odstranila jsi v tu chvíli 2/3 až 3/4 rostlinné hmoty z akvária a bohužel právě té hmoty, která ti akvárium primárně táhla (V. gigantea žádá hodně živin). Nasadila jsi zpět jen zlomek toho a tvé současné problémy jsou způsobeny tím. Toto si troufnu odhadnout bez toho, abych viděl aktuální celkovou fotografii.

P.S. Kryptokoryny dokáží růst pod V. gigantea. Pomalu, ale ano. Měla jsi potenciál na ještě pěknější akvárium.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod snajprik » 20 Feb 2019 17:19 pm

Hora napísal:snajprík 5290 lm?

Plastový kryt MultiLux LED 1000 2x23 W (1x23 W DAY & 1x23 W NATURE)
Kelvin 9000/6500
Lumen 5290
+ MultiLux LED 550 2x12 W (1x12 W DAY & 1x12 W NATURE)
Kelvin 9000/6500
Lumen 2760

To svetlo je dosť silne stačí i na EI, ma dve rampy, jedna rampa 2x23W 5290lm a druha rampa 2x12W 2760lm sú to nemecké svetla s vysokým Ra i účinnosťou.
Chudáci tie rastlinky na hladine tie majú svetelne orgie cez 50 000Lux, zase tie na dne keď väčšinu svetla tienia vrchne rastliny sú na tom horšie. Pri tomto svetle by som fakt cez 8 hodín nesvietil.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Hora » 20 Feb 2019 19:20 pm

Kde surfuješ,ja som našiel jednu rampu 2x23.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Marissa » 20 Feb 2019 21:55 pm

Ďakujem všetkým za odpovede. Akvárium presne ako píše snajprik má 2 rampy - 2x23W a 2x12W.
Hora:
Určite uberiem čas svietenia na 9 hod, presuniem dropchecker dole a skúsim sa teda pohrať s nastavením CO2. No2 mám Tetra test. Premeriam ešte.

Jirka Scobak:
áno, áno popísal si zrejme presne vznik môjho problému. Tej Valisnerie tam bolo požehnane a rástla do ohromnej dĺžky. Išla po hladine a tienila ostatným rastlinám. Vyhodila som jej za plný lavór. Mne sa strašne nepáčila :( , chcela som skúsiť iné, zaujímavejšie rastliny. Jedine Lotus green z toho vyťažil, ten svoj objem zdvojnásobil.A tiez zabudnuta egeria, z ktorej boli pôvodne tri krátke stonky.
Kryptokoriny sa z polovice rozpadli, Heterenthera rastie pekne, Rotala zatial nejako zvláštne. Keby z nich boli pekné trsy bolo by to fajn.
Ešte je tam Hygrophila corymbosa, Sagitaria Subulata, Ludwigia repens, Lobelia cardinalis, Echinodor (aký neviem),

Máte niekto tip na niečo vhodné vysoké dozadu? Stĺpec vody od substrátu je cca 50cm.
Pridám aj foto, len musím vymeniť vodu a očistiť sklo :|

Snáď z toho ešte predsa len niečo bude. Dúfam.
Obrázok používateľa
Marissa
 
Príspevky: 53
Obrázky: 4
Založený: 28 Dec 2006 17:19 pm
Bydlisko: ZV

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Marissa » 20 Feb 2019 22:51 pm

Ešte jedna vec, čo som si všimla teraz pri čistení, že niektoré rastliny - Heteranthera, Rotala a zhora aj lotus maju velmi svetlé listy. A ďalej, keď teraz pohnojim profitom, neskazím nič?
Prílohy
52828214_750402282010243_59513575114276864_n.jpg
Obrázok používateľa
Marissa
 
Príspevky: 53
Obrázky: 4
Založený: 28 Dec 2006 17:19 pm
Bydlisko: ZV

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Hora » 20 Feb 2019 23:01 pm

Aha uz som to nasiel tak by som nechal zadne dve kratke trubice + jednu dlhu a krajnu dlhu vpredu vytocil.Doteraz trochu tienila Valisneria na hladine.Ked snajprik pise,ze by si utiahla aj EI,tak je moc silne zbytocne.
Tetra NO2 ma min.0,3 a teda pri zltom policku by to malo byt ok,horsie je 0,3 oranzova.
V tom su jednoznacne lepsie testy JBL,kde nameras aj 0,05 / 0,1 / 0,2.....
A nieco vhodne dozadu?Tie Valisnerie sa tam pytaju,ked nie gigantea,tak skus spiralis.
Ako pise Jirka,skoda jej vytrhania kvoli stabilite.
Mam Aponogeton ulvaceus,do dvoch tyzdnov od maleho vyhonku 45cm listy po hladinu,raši stale nove listy,rychlost neuveritelna,ale nevyhoda,od oktobra do februara musis vybrat hluzu na oddych.Vyskusaj,je total nenarocny a. zaberie dost miesta.
Este povedz,co sa ti nepacilo na tom akvariu bez co2 s giganteou,ved bolo super.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod lubosmihula » 21 Feb 2019 21:45 pm

Príliš veľa svetla a málo živín. Stiahni svetlo na max. 8 h denne, zvýšiť po4 na cca 1 mg/l, dodať mikroprvky (u mňa perfektne zafungoval Color fe od firmy Rataj)
Možno by bolo dobre vypnúť svetlo na pár dní a aj co2. Aby sa rastliny zotavili a potom zapnúť na 7 h denne a sledovat.
Mne sa takto podarilo dostať akvarium na celkom peknú džungľu.
Co2 je zaludná vec.
Menej je viac a tu to platí dvojnásobne.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Marissa » 23 Feb 2019 22:59 pm

Hora: ten Aponogeton sa mi pozdáva. No a proste sa mi prestalo páčiť a chcela som vyskúšať niečo nové :D
lubosmihula: tiež si myslím ze P by sa mohlo zvýšiť.

Inak to svietenie som mala nastavené pôvodne na 12 hodín :shock: , ani nie 11 ako som si myslela. Takže momentálne som dala 9 hod. Vymenila som 1/3 vody (asi viac), dala EA profito + dopĺňam fosfor KH2PO4. Dúfam, že nerobím chybu :|
Heteranthera rastie, Ludvigia tiež. Rotala je čudná. Zrovna tá sa mi tak páčila v iných akváriách.

Neviete mi povedať. aké sú to Cryptocoriny, čo mám v popredí?? Tie s úzkymi dlhými listami.
Pridávam aktuálny stav. Egeriu vpravo som zatiaľ nechala, ale určite pôjde preč. Zakúpila som Alternanthera reineckii red ruby, umiestnila som ju nanič, keď ju vôbec nie je vidieť. A tiež uvidím, či vôbec bude rásť.

Riasa samozrejme ostáva hnedá na kameňoch, na pozadí a aj na rastlinách, a zelené bodky sa tiež nájdu. Asi skúsim aj tie Neritiny. Pozadie čistili ukážkovo, kým som jednu nedarovala a druhá neuhynula.
Prílohy
akvarium.jpg
Obrázok používateľa
Marissa
 
Príspevky: 53
Obrázky: 4
Založený: 28 Dec 2006 17:19 pm
Bydlisko: ZV

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Marissa » 23 Feb 2019 23:36 pm

Rotala r. sa nedarí...
Prílohy
rotala.jpg
DSCF6410.JPG
Rotala rotundifolia sa nedarí
Obrázok používateľa
Marissa
 
Príspevky: 53
Obrázky: 4
Založený: 28 Dec 2006 17:19 pm
Bydlisko: ZV

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod lubosmihula » 24 Feb 2019 10:14 am

9 hodín svietenia môže byť veľa. Stiahni to na max. 7. Pokiaľ sa ti rastliny poriadne nerozhodnú. Potom môžeš pridať aj na 12 h.
pokiaľ co-čkuješ tak, len keď svieti svetlo. Alebo lepšie tak hodinu pred zapnutim svetiel.
A fosforu sa neboj. Ja mám 1 - 2 mg/l a pekne to slape. Rastly sýto zelené, samozrejme sledujem aj Fe, K, No3 atď.
Daj to do rovnováhy.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Jirka Scobak » 24 Feb 2019 10:38 am

Potřebuješ zvetšit objem rostlinné hmoty. Řasy budou prosperovat, dokud to neuděláš.

Obecně máš ale problém a to ten, že ze současného stavu není zřejmé, kam se akvárium vydá. Rozuměj - ono by to mělo mít nějakou myšlenku. Takovou že - "tyhle a tyhle rostliny mohou dominovat a všechno bude v pořádku". Řekni: "Která rostlina v tomto může dominovat a když se tak stane, vše bude v pořádku?

Když to udělá Nymphoides Taiwan, zastíní hladinu ostatním rostlinám a nebude to dobré.
Teoreticky hygrophilla vzadu, ale ta na to není dost silná.
H. zosterifolia - na ni je toto akvárium moc vysoké. Ludwigia detto.
Egerii chceš vyhodit (což považuji za blbost - ona je tvá bezpečnostní pojistka).
Rostliny dna ti to nevytrhnou.

Naopak pocit kompaktnosti pro akvárium a pocit dlouhodobé udržitelnosti jsem měl z té V. gigantea.
Řekl bych: "Tak jsi vyzkoušela něco nové a ukázala, že to nebyl dobrý nápad." Primárně, protože máš aktuálně víc ryb, než rostliny utáhnou. Pro tuto skladbu rostlin by bývala byla lepší nižší nádrž vyrobená na míru, třeba i s větším půdorysem, ve které by se rostliny lépe rozprostřely.

Ty kryptokoryny s úzkými listy jsou moc pěkné.

P.S. Když se podíváš na dlouhodobě fungující akvária běžných smrtelníků, zjistíš, že v nich neprosperuje najednou víc, než 6 druhů rostlin (ostatní v nejlepším případě přežívají). Rostliny se navzájem vytlačují. Ty píšeš, že rotala. Spočítej si, kolik v tom máš druhů rostlin. To je odpověď. Toto akvárium je aktuálně ohledně druhové skladby ve vývoji a 100% o některé druhy přijdeš.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Hora » 25 Feb 2019 09:25 am

Ja by som to urobil ako písal snajprík v inej téme,polož kryt vedľa a odmeraj 50cm od svetla luxy.
Vyskúšal som si to aj sám na svojom svetle pomocou apky Light meter,približne vieš na čom si a nebudeš robiť neprimerané úkony (doporučované svietenie ,,môžeš pridať aj na 12hod."),keď tie štyri led trubice budú spoločne naozaj prisilné.
snajprik napísal:Mňa by zaujímali luxy, len pre moju zvedavosť,stiahol by si si do mobilu luxmeter a svetlo odmeral? cca na vzdialenosť svetla od dna cca 60-70 a koľko ti luxov ukáže.

je to robota na 10 minút,výsledok ťa posunie ďalej,budeš vedieť ďalšie úpravy podľa sily svetla.

Vychytať dobré dávkovanie chce veľa testovania,znalostí a času,ako testovacieho,tak pozorovacieho,či dodávané množstvo postačuje/prebýva a to chce vždy pozorovací interval v týždňoch,nie dňoch.
Podmienky sa však vždy vzhľadom na kvantitu rastlinnej masy menia a prvky vo vode kolíšu.
Udržiavanie rovnováhy NO3:PO4 ťa bude baviť možno teraz,no po pár mesiacoch s tým sekneš stále merať a prispôsobovať hnojenie nejakým číslam.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod jarkabarka » 25 Feb 2019 10:40 am

Marissa, ja ta chapem s tou valisneriou, mne sa tiez nepaci vobec ta rastlina, no mne narozdiel od teba v akvariu vobec nerastla a darilo sa kryptokoryne pred nou, tu kryptokorynu som vyhodila lebo pani v akvaristike mi povedala ze ona moze odoberat vela zivin inym rastlinam.. ja nie som skusena ale ja som tiez na zaciatku svietila strasne vela ako ty a zacali sa mi robit az sinice a rozne riasy tak som potom dala 2dni svetlo max.6 hodin a dalsie dni som pokracovala do max.8hodin.. tiez som chcela na zaciatku mat co najvacsiu cast dna vysvietene no niektorym rybkam vyslovene moze vadit to dlhe svietenie ako razborkam ktore mam ja, dokonca som im musela zatienit hladinu a zdrzuju sa casto pod plavajucou rastlinou kde nemaju take svetlo, ako som urobila tieto opatrenia vymizlo ich stresove spravanie aj riasy

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Feb 2019 12:08 pm

jarkabarka napísal:Marissa, ja ta chapem s tou valisneriou, mne sa tiez nepaci vobec ta rastlina, no mne narozdiel od teba v akvariu vobec nerastla a darilo sa kryptokoryne pred nou, tu kryptokorynu som vyhodila lebo pani v akvaristike mi povedala ze ona moze odoberat vela zivin inym rastlinam..


To paní v akvaristice řekla pěknou kravinu. Ano, kryptokoryny chtějí v akváriu dominovat. Jenže to chce finálně každá rostlina. Jsou akvária, kde se kryptokorynám daří proto, protože akvarista nevytvořil dobré podmínky, jiné druhy hynou, akvárium je plné živin a to mají kryptokoryny rády. Argument, proč je to kravina: Kryptokoryny rostou pomaleji, než stonkovky a než mnohé jiné druhy rostlin (které jsi konkrétně měla). Jak by potom mohly odebírat živiny? Kryptokoryny nejsou mezi rostlinami, které se začátečníkům doporučují na úvod, protože z akvária vytahají spoustu přebytečných živin.

Paní v akvaristice tě dobře odhadla. Pochválila tě. Říkala věci, které se ti líbily. A ty jsi se nechala přesvědčit na něco, co není pravda a udělala unáhlenou věc. Zkus se tím alespoň nechválit.

Autorka tohoto akvária měla jinou valisnerii, než ty.

To se zastíněním je správně.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod jarkabarka » 25 Feb 2019 14:03 pm

Jirka, myslím ze to nepatrí do tejto temy, pani mi povedala, ze kryptokoryna sa neznesie s niektorými rastlinami a povedala mi to kvôli tomu, že som vravela ze valisneria a echinodorus mi prestali rast ako som ju tam dala a kryptokoryna rastla. A nepamatam si ze by ma pochvalila.

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Feb 2019 14:29 pm

To je stará akvaristická legenda, na které něco asi je. Ale :!: je blbost myslet si: Mám v akváriu valisnerii, echinodorus a jak tam dám kryptokorynu, přestane obojí růst. Právě že spoustě lidem taková kombinace klidně delší dobu funguje a pokud jedno vytlačí druhé nebo obráceně, stane se tak až s odstupem. Tobě z jiných důvodů nerostly rostliny a spojovat to s vložením kryptokoryny, je chyba. Navíc :!: máš v akváriu microsorum, což je rostlina, která, když jsme u akvarijních legend, okyseluje vodu mnohem silněji, než kryptokoryny a rostlina, která, pokud se jí daří, dlouhodobě buď převálcuje všechno ostatní nebo ji budeš muset vyhodit (ideální by bylo samostatná nádrž pro ni, kterou kompletně zaroste a nebude tam nic, než ona - akvária, ve kterých prosperuje dlouhodobě, vypadají přesně takto). Prostě, mít v akvárium microsorum a říkat, že má souvislost, že ti přestaly růst valisnerie a echinodory, jak jsi vložila kryptokoryny - to je logická chyba. Nepleť ostatní akvaristy, prosím.

Jedna Cryptocoryne affinis mi roste pod V. gigantea roky a nevypadá to, že by jedna rostlina v střednědobém horizontu plánovala zničit druhou.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod jarkabarka » 25 Feb 2019 14:42 pm

Jirka Scobak napísal:To je stará akvaristická legenda, na které něco asi je.
v tejto vete si to potvrdil.
Ani Marisse nerastli spolu valisneria a kryptokoryna, preto ma to zaujalo a reagovala som tu na to. To microsorum-dobre vediet, musim si o tom nieco pohladat..som zvedava ako sa to bude vyvijat ale mam ho tam uz niekolko tyzdnov a zatial akvarium prosperuje a nic neodumiera-zatial.


Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Marissa » 25 Feb 2019 14:47 pm

Jarkabarka, ale mne práve crypto a valisnerka spolu rástli.. Či už tu v 350ke ale aj v 100l a 120l. A že boli krásne... Hlavne hnedá Cryptocoryne wendtii brown a aj C. balansae
Naposledy upravil Marissa dňa 25 Feb 2019 14:58 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Marissa
 
Príspevky: 53
Obrázky: 4
Založený: 28 Dec 2006 17:19 pm
Bydlisko: ZV

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 10 hostí.