Trápiaca sa 350ka



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod jarkabarka » 25 Feb 2019 14:49 pm

Marissa napísal:Jarkabarka, ale mne práve crypto a valisnerka spolu rástli.. Či už tu v 350ke ale aj v 100l a 120l. A že boli krásne...
Aha, prepac, Marissa, ja som tu citala ze sa ti rozpadli do polovice tie kryptokoryny, ci som to splietla?

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Reklama

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod jarkabarka » 25 Feb 2019 14:52 pm

Marissa napísal:Tej Valisnerie tam bolo požehnane a rástla do ohromnej dĺžky.
Kryptokoriny sa z polovice rozpadli, Heterenthera rastie pekne, Rotala zatial nejako zvláštne. Keby z nich boli pekné trsy bolo by to fajn.

Reagovala som na toto.


Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Marissa » 25 Feb 2019 15:01 pm

jarkabarka, rozpad nastal až po mojom zásahu, keď som Valisneriu vytrhala a začala dávkovať CO2.
Crypto neznášajú takéto zmeny, takže som to aj čakala.
Obrázok používateľa
Marissa
 
Príspevky: 53
Obrázky: 4
Založený: 28 Dec 2006 17:19 pm
Bydlisko: ZV

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod jarkabarka » 25 Feb 2019 15:17 pm

Marissa napísal:jarkabarka, rozpad nastal až po mojom zásahu, keď som Valisneriu vytrhala a začala dávkovať CO2.
Crypto neznášajú takéto zmeny, takže som to aj čakala.
Prepač, Marissa, ja dodnes nechápem prečo mne valisneria nerástla a napr. Heteranthera zosterifolia ktorú ti Jirka neodporúča mi tieto dni dosiahla hladinu (pri výške 50cm) a mam ju par týždňov. Vysvetlovala som si to tým, čo mi povedala pani..


Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Feb 2019 15:17 pm

Jarkabarka: Stará akvaristická legenda může mít (ale nemusí - záleží, jak co roste a jaká péče je akváriu věnována) pravdu u Vallisneria spiralis a z dlouhodobého hlediska, čímž je míněno například rok a půl staré akvárium. Pochop, že toto nemůže platit po 1-2 měsících. Za tu dobu kryptokoryny sotva začnou slušně růst, natož aby ovlivňovaly jiné rostliny. Tvůj problém u valisnérií a echinodorů nespočíval v kryptokorynách.

Marissa: Hej, mohou spolu fungovat. V. gigantea je úplně jiná kategorie a s kryptokorynami, pokud nemluvíme o C. aponogetiifolia (tu vytlačí) si nekonkuruje.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod jarkabarka » 25 Feb 2019 15:27 pm

Jirka Scobak napísal: V takovémto akváriu nedokáží běžnému smrtelníkovi H. zosterifolia a R. rotundifolia nahradit masu V. gigantea. Už jen výškou je to hodně nereálné. Já obě rostliny pěstoval v akváriu vysokém 25 cm, rotala mi rostla nad hladinu, obě prosperovaly. Ty máš výšku 50, možná 60 cm - to je pro obě rostliny moc.

P.S. Kryptokoryny dokáží růst pod V. gigantea. Pomalu, ale ano.


Jirka, mne takto narástla. Mám ale 3 odrezky a dva rastú pomaly a jeden velmi rýchlo, ten uz odnozuje. Mam 50cm vyskuObrázok

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Feb 2019 15:36 pm

Jarkabarka: H. zosterifolia je specifická. Buď ji budeš mít jako Marissa ve vysokém akváriu se sycením CO2 nebo jako já rustikálně v 25 cm vysokém akváriu těsně pod hladinou a bez sycení CO2:
IMG_0574_3.jpg

Tys zvolila vysoké akvárium bez sycení CO2, a píšeš, že se ti H. zosteriifolia už vytáhla k hladině. TO NENÍ DOBŘE! Protože, zastřihneš ji, zastrčíš do dna a ona se ti zase vytáhne. Brzy budeš mít řídce olistěné stonky a rostlinu, která by se evidentně nejraději plazila pod hladinou. Přestane tě to bavit a vyhodíš ji. Porovnej s H. zosteriifolia, kterou má Marissa. Takto je použitelná (jenže se o ni člověk musí permanentně starat). Tvoje bude pořád lézt nahoru. To samé je vidět i na jiných tvých stonkovkách. S tímto se budeš muset poprat, dlouhodobě ti to poleze na nervy a finálně přijdeš na to, že by se ti kryptokoryny, které udělají stabilní pokryv dna mohly zatraceně hodit.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod jarkabarka » 25 Feb 2019 15:53 pm

Jirka, o tej rastline sa diskutovalo v mojej teme, pacila sa mi lebo som ju videla na fotke u Horu ktory ju mal neskutocne hustu az po hladinu, vyzerala ako taký hustý krík, potom som sa rozhodla si ju zaobstarat. On ma myslim vacsie akvarium ako ja a nepouziva CO2.

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Feb 2019 16:11 pm

Hora ji měl hustou od poloviny vodního sloupce po hladinu a použil ji ve velkém množství do pozadí. V podstatě z ní udělal dominantní rostlinu celé nádrže. Nevím, jak je na tom aktuálně, ale je to cesta.

U tebe se rostliny ještě nedohodly, která bude dominantní. Pokud jsi chtěla vzhled, jaký má Hora, měla jsi H. zosteriifolia koupit 10x tolik (možná 15x tolik). Množství na úvod je důležité.

Edit: Podstatné ale je, že na tvé fotce je vidět, jak se tvé stonkovky tahají za světlem. Není to dobrý mezistupeň a tvé akvárium není jako horovo.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod jarkabarka » 25 Feb 2019 16:19 pm

Jirka no ja neviem, mne pripadaju tie rastlinky ze hustnu skor od dola, nie od polovice nahor ale tak mozno sam Hora sa k tomu vyjadri ako mu ta rastlina rastie.. ja cakam, ze sa to u mna este vyselektuje ktore rastliny sa udrzia ale tak snad moze prezit aj ako nedominantna..

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Marissa » 25 Feb 2019 16:25 pm

Hora: apku som si stiahla, tak keď prídem z práce skúsim pomerať. A môžem prehodnotiť svietenie.
rátam s tým že hnojenie, pomer prvkov budem sledovať dlhodobo, ale chcem sa tým zaoberať. A či ma to prestane baviť? Uvidíme. Potom napíšem :D

Jirka Ščobák: Ja viem, že Egeria je moja poistka, preto ju tam zatiaľ nechávam. Veď aj bolo vidieť ako sa naštartovala, keď som odstránila najväčšieho žrúta živín... ešte mám toľko rozumu, aby som ju netrhala. :D Do budúceho rastlinného osadenstva s ňou ale nepočítam.
Áno, presne tak, akvárium je vo vývoji a s tým že sa vyselektujú rastliny rátam. je mi jasné že tam neporastie xx druhov naraz. Myslím že aj Rotala sa bude porúčať, vyzerá biedne.
Lotus momentálne dominuje a už aj tieni rastline pod ním, ako si aj písal. Konkrétne tam mám Echinodorus argentinens. Je však pekný a páči sa mi ako v ňom oddychujú pancierničky. V každom liste jeden. :)
V superzoo Zvolen majú pekný Aponogeton ulvaceus a Aponogeton Crispus. Rozmýšľam.....

Inak hnedá riasa ustúpila, zelená ostáva. Chápem, nieto biomasa, riasa vyhráva. Keď prevládnu rastliny, riasa ustúpi.
Rozpad Cryptocorin sa zastavil, uvidím či ožijú. Zaujímavé, že tie vpredu to vôbec nepostihlo. Myslím že by to mohli byť C. tonkinensis. Rastliny krásne bublinkujú.

jarkabarka tvoja Heteranthera vyzerá úplne inak, v tejto forme sa mi veľmi nepáči. Akvárko sledujem v tvojej téme a máš ho inak veľmi pekné.
Čo sa týka zatienenia hladiny a stresu rýb, s týmto nemám problém, ryby pekne plávajú v celom stĺpci a hlavne skaláre tie strašne sledujú, akonáhle vstúpi niekto do dverí v obývačke, hneď sú prilepené na skle.
Obrázok používateľa
Marissa
 
Príspevky: 53
Obrázky: 4
Založený: 28 Dec 2006 17:19 pm
Bydlisko: ZV

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Feb 2019 16:30 pm

A. crispus bude mít větší šanci, protože některé rostliny A. crispus jsou hybridy, které nepotřebují pauzu. Mám dva tři roky, A. ulvaceus se už dávno zatáhl a hlíza shnila.
Můj jeden A. crispus https://rybicky.net/fotogalerie.php?sek ... &s=45&sl=0
Celá váza před měsícem https://rybicky.net/fotogalerie.php?sek ... 6&s=0&sl=0 (od té doby už zase zhoustl). 40 cm vysoké.

Každopádně, když ho použiješ, bude on dominantní. Lepší, než N. Taiwan, ale bude. Zkus (dlouhodobě hledáš max. 6 druhů a tak, aby se doplňovaly).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Hora » 25 Feb 2019 16:41 pm

Jirka Scobak napísal:A. crispus bude mít větší šanci, protože některé rostliny A. crispus jsou hybridy, které nepotřebují pauzu. Mám dva tři roky, A. ulvaceus se už dávno zatáhl a hlíza shnila.

Ja som naopak za nenáročný ulvaceus,ktorý mám tretím rokom.
aponogeton-vegetacne-obdobie-t10228-24.html
Vyskúšal som aj hľúzku nechať po opadaní listov a začala hnitím tvoriť čpavkový smrad vo vode.Odvtedy pravidelne vyberám a prechovám pár mesiacov v pivnici na mokrej servítke v zatvorenej krabičke.Alebo môžeš kupovať stále nové cibuľky,keď chceš.
Zatiaľ neregistrujem rýchlejšie rastúcu rastlinu od tohto Aponogetonu,keď posadíš ulvaceus budeš vedieť o čom hovorím :wink:

@Jarka o heteranthere napíšem v tvojej téme
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod jarkabarka » 25 Feb 2019 16:46 pm

Marissa napísal:jarkabarka tvoja Heteranthera vyzerá úplne inak, v tejto forme sa mi veľmi nepáči. Akvárko sledujem v tvojej téme a máš ho inak veľmi pekné.
Čo sa týka zatienenia hladiny a stresu rýb, s týmto nemám problém
Ďakujem Ti veľmi pekne, Marissa.. no mám za sebou len prvé tri mesiace akvaristiky, teda na Tvoje akvaria sa zďaleka nechytám a hlavne ťa obdivujem s tým co2, mne to pripadá strašne zložité. Verím, že heteranthera ešte zhustne.uz tu nejdem spamovať, no tému budem naďalej sledovať a som zvedavá, čo napíše Hora o tej rastline.



Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Feb 2019 16:59 pm

Hlíza A. ulvaceus mi uhnila v lednici. Sklep nemáme :(.
Právě to ale je, co se mi příčí: Stále kupovat nové hlízy. Chci mít něco dlouhodobě.

Jinak, samozřejmě, je mohutnější a roste rychleji. Otázka ale je, co dělat, když na něm stojí velká část nádrže a najednou je pryč. Byť dočasně.

Nedávno mě jeden člověk napsal, že dlouhé roky drží bez pauzy A. madagascariensis. Nechtělo se mi věřit, ale vypadá to, že mluvil pravdu. Budu z něj ždímat informace :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Trápiaca sa 350ka

Odoslaťod Hora » 25 Feb 2019 17:10 pm

Jirka Scobak napísal: Otázka ale je, co dělat, když na něm stojí velká část nádrže a najednou je pryč. Byť dočasně.

Toto poznám :? ale kamuflujem prázdne miesto posuvným veľkým trsom Microsora na dreve alebo napichám prebytky z iných rastlín.
Jirka Scobak napísal:Nedávno mě jeden člověk napsal, že dlouhé roky drží bez pauzy A. madagascariensis. Nechtělo se mi věřit, ale vypadá to, že mluvil pravdu. Budu z něj ždímat informace :).

To písal aj Zero u A.henkelianus,mne aj madagaskar zhnil pri pokuse nevyberať a druhý odpočinutý v pivnici bol ďalšiu sezónu viditeľne oslabený.Nová nadopovaná cibuľka je asi najlepšia varianta pri týchto druhoch,keď chceš mať pekný kúsok v akváriu.
Myslím,že už sme tu zaprasili dosť OT :oops:

@Marissa-Aponogeton longiplumulosus je podobne nenáročný,netreba vyberať nikdy,rastie trvalo a je podobný C.balansae,keď chceš trvalku bez rýpania v dne.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Predchádzajúca

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.