Agresivny samec Colisa Lalia



Všetko okolo akvarijných rýb

Agresivny samec Colisa Lalia

Odoslaťod _daRK » 16 Máj 2005 12:57 pm

Zdravim.

Nedavno som tu pisal, ze mam samca Colisy Lalie. Najskor som kupil samca a za nejakych 10 dni aj samicu (nemali nikde samice, tie mali dostat az neskor). Samec sa predtym spraval normalne, nenapadal ostatne ryby (Tetry neonove 8ks, platy - parik, 2 ks prisavnikov). Po vpusteni samicky ale samec neustale nahana samicu a nedovoli jej priblizit sa. Napada ju zboku - hlavne ked je samica na blizku, alebo pri krmeni. V com by mohol byt problem podla vas ? Ine ryby nenapada.
_daRK
 
Príspevky: 80
Obrázky: 5
Založený: 11 Jan 2005 11:10 am
Bydlisko: Zilina

Reklama

Re: Agresivny samec Colisa Lalia

Odoslaťod sano » 16 Máj 2005 16:23 pm

Ahoj _daRK,
väčšina živočíchov si vytvára teritórium, ktoré si stráži. Gerald Durrel, veľký znalec správania sa živočíchov, radí vpustiť do klietky, nádrže najprv menej dominantého druha a až o niekoľko dní dominantnejšieho partnera. Výhodou je, že menej dominantný za krátky čas si prisvojí nádrž, teritórium a po vpustení dominantnejšieho partnera je akoby v malej výhode. Takže ho ten dominantnejší jedinec nezabije, resp. natoľko neterorizuje .
Tu sa nechtiac spravila chyba, že počas prvých desiatich dní si samec osvojil teritórium, považuje ho za svoje a jo agresívny na jedinca svojho druhu.
Možno by pomohlo načas ho odloviť, nechať v nádrži samicu a po niekoľkých dňoch ho tam opäť vpustiť.
Neviem, či to 1OO% pomôže. Ale keby som mal, takýto problém, tak by som skúsil takto.
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Agresivny samec Colisa Lalia

Odoslaťod Josko » 16 Máj 2005 17:07 pm

Mozno by stacilo prestavat akvarium tj resetnut teritorialne nastavenia, pokial je to mozne.
Josko
 
Príspevky: 21
Obrázky: 3
Založený: 01 Apr 2005 10:00 am
Bydlisko: BA

Re: Agresivny samec Colisa Lalia

Odoslaťod sano » 16 Máj 2005 17:11 pm

Ak vyskúšaš prestavbu akvária, prosím pošli správu ako zareagovali rybky. Vopred ďakujem,
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Agresivny samec Colisa Lalia

Odoslaťod bolek » 18 Máj 2005 15:11 pm

MNo ja sa skôr domnievam, že to správanie je u samcov prirodzené.. Teritorialita má na tom len kúsok zodpovednosti.

Samička samca odmieta a on ju naháňa dovtedy, kým ju "neukecá". Odporúčam preto vytvoriť pre samicu možnosť ukrytia, alebo dokúpiť ešte 2-3 samice
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Agresivny samec Colisa Lalia

Odoslaťod _daRK » 18 Máj 2005 17:11 pm

Neviem, ci je to prave tym, ze samec "chce" samicu, pretoze do nej utoci, len ked pride cas krmenia alebo sa nahodou samica priblizi na dosah. Tiez som si to spociatku myslel, alebo pozorovanim som pochopil,ze v tom bude nieco ine.
_daRK
 
Príspevky: 80
Obrázky: 5
Založený: 11 Jan 2005 11:10 am
Bydlisko: Zilina

Re: Agresivny samec Colisa Lalia

Odoslaťod Peter » 28 Máj 2005 20:19 pm

Moja samec colisy napadal vsetky rybky, aj ovela vecsie, vystartoval na kazdu a zabil tri svoje samice... bol dosadeny do uz existujuceho akva... tiez myslim, ze teritorialita je v tomto pripade druhorada, prvodrada je povaha....
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Agresivny samec Colisa Lalia

Odoslaťod sano » 28 Máj 2005 21:09 pm

Zvieratá sú málokedy agresívne bez príčiny. Napríklad u piraní, ktoré sú typické neznášanlivé ryby zastaví vzájomné napádanie častá výmena vody. Naopak voda s vysokým množstvom zlúčením dusíka u nich agresivitu podporuje.
Zaujímajú ma príčiny nezvyklého správania rýb. Ak samček( v tomto prípade mierumilovného druhu), zabije samičku, je to niečo, čo ide proti rozmnožovaciemu pudu. A ten je u zvierat silný. Takže príčina vyvolávajúca takéto správanie musí byť preňho mimoriadne závažná. Obecne zviera, ktoré sa cíti na svojom teritóriu isté, nikdy nebude nadmieru agresívne. Neviem si urobiť obraz, prečo sa tak správa. Ale nie je to ani žiadúce správanie, ani správanie, ktoré je tomuto druhu vlastné.
Neštudoval som individuálne povahy rýb Colisa, takže sa neviem vyjadriť ku argumentu s povahou.
Skús porozmýšľať, či sa mu podarilo vytvoriť individuálny priestor, ktorý je jeho a v ktorom sa cíti istý, nenapádaný inými druhmi rýb.
Vzácne sa stretávame s takýmto netypickým správaním u rýb, ktoré boli kŕmené potravou obsahujúcou rybie mäso. Toto ešte nemám na sto percent overené.
V každom prípade na agresivite sa môže podielať po troške aj viacero faktorov.Tento prípad ma zaujal, ak môžeš, publikuj ako sa ti podarilo odstrániť jeho agresivitu.
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Agresivny samec Colisa Lalia

Odoslaťod Silvester Valentin » 28 Máj 2005 21:58 pm

Mno chovám Colisu asi 3/4 roka.Momentálne mám už druhého samca (prvý zdochol bez zjavnej príčiny) a ešte som sa nestretol s takýmto správaním.Oni samičky naháňajú stále ,ale do mŕtva som ešte nevidel.Ja sa prikláňam skôr k tej teritorialite.Možné je aj to že sa samica nemá kam schovať.Pozoroval som správanie sa pred neresom,vlastné sobášne naháňačky aj neres samotný a môžem len konštatovať že agresivita samca sa len zvyšuje.Po nerese som samičku okamžite odlovil lebo na to už nebol pekný pohľad.Pred dvoma dňami som sestre priniesol samca bojovnice ktorý si už v predajni staval hniezdo a samicu na druhý deň umlátil skoro k smrti.No ale sestra v tom akvarku nemá vlastne žiadne miesto kde by sa tá samička mohla schovať.Ďaľšia vec je vlastné hniezdo.Ak ho už raz samček začne stavať,odháňa od neho všetky rybky,no poriadne sa obuje len do samičky vlastného druhu.Pošli viac info či sa o niečo snaží,či sa má samička kam schovať.Som veľmi zvedavý bo to je môj srdcový druh.
Obrázok používateľa
Silvester Valentin
 
Príspevky: 302
Obrázky: 13
Založený: 15 Máj 2005 09:56 am
Bydlisko: BA

Re: Agresivny samec Colisa Lalia

Odoslaťod Peter » 29 Máj 2005 05:54 am

Neviem ci colisy lalie patria medzi mierumilovne druhy, lebo o ich akejsi agresivite som cital aj predtym, rozhodne vsak nepatria medzi predatorov a lovcov, takze asi tam patria.

Neviem ani posudit, ci mali vhodne podmienky a ci tie samice zabil naozaj samcek. Je pravda, ze ked som si ich kupil, okupovali hladinu guramy a samcek nemal velmi kde stavat hniezdo. Je pravda aj to, ze ako take colisy nemuseli mat celkom dobre podmienky (voda) a samcek bol preto agresivny a samice umreli z tychto dovodov. Na druhej strane som videl ako samcek obtazuje ine ryby, sposobom, ktory bol velmi smiesny, pretoze colisy neplavaju pekne a robil to takym vystartovanim, no a ked sa rozbiehal tak vyzeral velmi srandovne. Ked som nasiel jednu samicu mrtvu zapletenu medzi rastlinami samcek pri nej bol, tak som z toho odvodil, ze je on na vine. Poslednu stvrtu samicu uz tak neobtazoval, ta sa mu totiz branila a obcas sa rozvlnila proti nemu. Aj ked zila utiahnuto. Takze aj pricinou mohol byt zly aj zdravotny stav - mohli byt uz tak predane. Samca som zlikvidoval, ked som ho nasiel s vypadnutym okom...?????..:-((((.

Mam aj pripad neobvyklej agresivity samice barbus tittea (?) mrenky stihlej. Je to taka skupinova rybka, nezije v stadach, ale takych volnych skupinkach. To ze cerveny samec v case parenia je maximalne otravny je u tejto rybky jasne. Ale toto bola samica, ktora sa evidente tiez vrhala na ine rybky, neviem co im robila, ci ich stipkala, ci do nich narazala alebo okusovala plutvy. Ostatne, ktore ziju doteraz su take ake maju byt. jej zvlastnym znamenim bolo, ze bola mimoriadne krasna, vzory mali krasne okraje, farby boli uplne jasne a vyrazne (choroba?). Urcite vyraznejsie ako u inych samic, ktore ziju uz niekolko rokov.

V 240l akva mam len tieto pripady agresivity. Ostatne rybky su normalne a pokojne. Este jeden pripad bol a to napadanie bielych prisavnikov prisavkou thajskou. Ciernych nenapada, len bielych, neviem preco, ale to sa uz utriaslo... aj ked obcas si este nalet na bieleho urobi, ale len tak cvicne... Myslim, ze u nej to je pripad teritoriality, ciernych jednoducho poriadne nevidi, nerozozna...
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Agresivny samec Colisa Lalia

Odoslaťod sano » 29 Máj 2005 17:04 pm

Európania boli veľmi prekvapení, čísnkym zvykom zarybňovať nádrž tým, že do nej nahádzali konáre. Dnes sa len môžme dohadovať že zlepšovali podmienky na vytváranie penových hniezd.
Akváriá pre labyrintky by mali byť skôr priestranné, s nie vysokou hladinou vody. U nich celkom neplatí pravidlo, že na jednu rybu pripadá x litrov vody. Oni potrebujú aj priestrannú hladinu. Sú to skôr teritoriálne rybky, ale teritórium si obhajujú najmä v čase párenia. Ďalej sú to rybky, ktoré pochádzajú zväčša z nie najpriehľadnejších vôd ( ryžoviská), takže ak vnímajú v malom akváriu blízkosť nejakej príbuznej môžu byť z toho značne nervózne.
Neviem či som ti pomohol, svojimi pozorovaniami, ale snažím sa nimi ilustrovať ako uvažujem. Najmä sa snažím rešpektovať svoje rybky. Ak ich pozorujem, tak oni mi povedia čo im mám ridať, resp, ubrať z nádrže. Skús meniť niektoré podmienky a pozoruj zmeny v správaní rybiek. Je to dosť zábavné.
tak maj sa :)
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Agresivny samec Colisa Lalia

Odoslaťod Igypop » 14 Sep 2005 13:07 pm

Mám dva páry Colisa lalia v 37l akva (karanténa), samčekovia sa už nebijú, ale každý stavia hniezdo v opačnom rohu akvária.
Na tom by nič nebolo, ale navzájom si kradnú matroš z tých hniezd a potom sa naháňajú po akva ako kriminálka v Las Vegas.
Potom zase číhajú, a ktorý nedáva pozor má smolu. Bavíme sa na nich už vyše dvoch týždňov :lol: :lol: :lol:.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.