Akvárium a malé dieťa



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Hora » 26 Feb 2019 08:21 am

stiahni si túto knihu od Rataja
https://uloz.to/!tWC3IQo7rug0/rataj-akv ... ostlin-pdf
str. 47 je Microsorum
nemusíš mať žiadne obavy zo zmeny hodnôt pH následkom tejto rastliny,nie je ničím škodná,nech sa o nej píše čo chce a už vôbec neovplyvní jedna smiešna rastlinka taký objem aký máš Ty
never všetkému,čo sa píše a nerob unáhlené chyby,nenič úplne zbytočne papieriky,lebo Jirko a nejaká kniha straší stlačením pH vďaka bežnej rastline na nereálne hodnoty
keby to Microsorum dokázalo,tak neinvestujeme stovky eur za CO2 techniku,ale radšej ho nasadíme plné akva
vypusť z hlavy nevhodnosť Microsora,je to smiešne a už vôbec v 100l vody jedna rastlina
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Reklama

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 26 Feb 2019 08:47 am

snajprik napísal:Ja len k tomu PH, prečo ho chceš merať? Máš stredne tvrdú vodu cca 7,2-7,6Ph štrk čo prirodzene drží Ph kolo 7,5 nemáš tam nič čo by ti to Ph znižovalo.
snajprík, Jirka mi tu poslal pasáže z knihy ze microsorum mi moze znizit ph az na 3,5!



Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 26 Feb 2019 08:57 am

Hora, dakujem, stiahnem si tu knihu, potom mi to pripada, ze Jirka ma opatovne zastrasuje a dokazuje ze nic nie som schopna urobit spravne

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Hora » 26 Feb 2019 09:05 am

Tak aby si verila,že netreba veriť všetko knihám.
Príklad:
https://rybicky.net/atlasrostlin/syngonium_albolineatum
Syngonium bežná izbová rastlina,atlas na Rybičkách upozorňuje,že nie je vhodná do akvária.
Ratajová publikácia str.114 ju priamo doporučuje do akvárii s Cryptocorynami,tak uveríš ktorej?
A je tam viac podobných izbových rastlín.
Ale v globále je to dobré čítanie a niektoré zaujímavosti som nenašiel nikde inde na nete (aj zahraničnom) ako v Ratajovej knihe.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Pštros » 26 Feb 2019 09:13 am

Microsoria som mal a stale mam. Sice vo velkom akvariu, ale v minulosti ho boli aj zo 3 vedra a pokles Ph som nepozoroval... skor som ho mal vysoke. Takze, aj ked tato rastlinka ma tendenciu Ph znizovat, neviem si predstavit pomer jej hmoty k objemu vody potrebny k zmenam bezne meratelnym.

Mimochodom, velmi pekne akvarium. :wink:
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 26 Feb 2019 10:52 am

Pštros, dakujem veľmi pekne, ja sa až vznášam od radosti ked si prečítam pochvalu od skuseneho akvaristu.. no mám v podstate len 3mesiace akvárium a prve 2mesiace bol ten rast rastlin velmi ubohy, az neskor sa to rozbehlo teda dufam, ze sa nejak zavratne nezhorsi stav ktory tam teraz je, pokial tam nebudem robiť nejaké experimenty, preto ma aj Jirka vystrašil s tým microsorum,ze mi potlaci rastliny, no tiez si myslim, že možno vo velmi zanedbanom akvariu by sa to mozno mohlo stat ak by bolo plne tej rastliny, dufam, ze to bude smerovat len k lepsiemu

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 26 Feb 2019 10:59 am

Tímhle byl Rataj slavný. O více rostlinách uvedl, že se hodí do akvária. Nebyl všeobecně neomylný.
(do nejbližšího čísla Akvária připravuju článek, který vyvrací jednu věc, kterou starý pán Rataj napsal a kterou po něm akvaristé dodnes opakují)

Kdyby se mě někdo zeptal na Syngonium, tak ukážu, jak reálně může růst https://rybicky.net/fotogalerie.php?sek ... &s=25&sl=0

Vraťte se, prosím, všichni na začátek, proč se bavíme o Microsoru. Vůbec mi nešlo o Microsorum. Chtěl jsem Jarce vysvětlit, že byla chyba, když vyhodila kryptokoryny poté, co ji prodavačka v akvaristice řekla, že berou jiným rostlinám živiny. Téma bylo, jak věříme akvaristickým legendám a pokud věříme jedněm, proč nevěřit i druhým:
Jirka Scobak napísal:To je stará akvaristická legenda, na které něco asi je. Ale :!: je blbost myslet si: Mám v akváriu valisnerii, echinodorus a jak tam dám kryptokorynu, přestane obojí růst. Právě že spoustě lidem taková kombinace klidně delší dobu funguje a pokud jedno vytlačí druhé nebo obráceně, stane se tak až s odstupem. Tobě z jiných důvodů nerostly rostliny a spojovat to s vložením kryptokoryny, je chyba. Navíc :!: máš v akváriu microsorum, což je rostlina, která, když jsme u akvarijních legend, okyseluje vodu mnohem silněji, než kryptokoryny a rostlina, která, pokud se jí daří, dlouhodobě buď převálcuje všechno ostatní nebo ji budeš muset vyhodit (ideální by bylo samostatná nádrž pro ni, kterou kompletně zaroste a nebude tam nic, než ona - akvária, ve kterých prosperuje dlouhodobě, vypadají přesně takto). Prostě, mít v akvárium microsorum a říkat, že má souvislost, že ti přestaly růst valisnerie a echinodory, jak jsi vložila kryptokoryny - to je logická chyba. Nepleť ostatní akvaristy, prosím.


Osobně nemám ověřeno, nakolik je legenda o Microsoru pravdivá. Nemyslím, že by byla celá úplně mimo, ale taky nevěřím, že Microsorum okyselí vodu až tak brutálně (ale věřím, že ji okyseluje víc, než kryptokoryny). Jsem ochoten tomu věřit víc, než názoru, že kryptokoryny strčené do akvária, způsobí ihned omezení růstu valisnerii a echinodoru. To je základní myšlenka.

P.S. Jarka, ty vyčítáš, že tě straším, ale tou prodavačkou jsi se reálně zastrašit dala a ještě jsi kvůli tomu vyhodila rostliny.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 26 Feb 2019 11:11 am

Hora napísal:Tak aby si verila,že nie všetko treba veriť kniham
Hora, ďakujem Ti, tak ja som sa uz v začiatkoch poučila že moja skúsenosť môže byť iná ako tá teória, hlavne tie problemy v akváriu vzniknú vždy kombinaciou roznych faktorov co je velmi induvidualne a to z knihy asi nezistim ako bolo aj pri valisnerii echinodore a razborkach.. ani tie vazky netusim ako sa mi tam dostali a tiez mi to pripada take skor zriedkave..


Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 26 Feb 2019 11:18 am

Nic není bezchybné. Chyby jsou všude. Je třeba nasávat informace co nejvíc. Bez toho člověk nedokáže odhadnou, nakolik je to, co mu někdo říká, pravděpodobné.
Neexistuje jedna komplexní kniha. V každé se dají najít zajímavé postřehy.
IMG_0586.jpg
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 26 Feb 2019 11:24 am

Jirka, ono to nolo tak-prisla som do akvaristiky, pytala som sa pani na rychlo rastuce rastlinky pre zaciatocnikov, povedala som jej ze rasatliny mi zastavili rast, ze echinodorus vyhnal prve listky a potom sa stopol na vyse mesiac, stare odhnili a ostal tam z neho len taky maly pahyl.. davala som.sem fotky, urcite si to pamatas.. pani prvu vetu co povedala po mojom vyleve zacinala "Kryptokoryny su rastliny ktore niekedy mozu zastavit rast inych rastlin" potom som si spomenula ze tam mam tu valisneriu ktora bola prepletena s kryptokorynou..kryptokorynu som tam dala neskor a ona vyhanala listky a rastla.. druha najblizsia rastlina kryptokoryne bol echinodorus.. tak preco potom Jirka tie rastliny vyhnali prve listky a potom prestali rast? Keby hned od zaciatku odhnili to by bolo ine..

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 26 Feb 2019 11:32 am

Prodavačka zopakovala frázi. O tvém akváriu věděla míň, než my. Kdyby to řekla mě, zeptám se, jestli si myslí, že kryptokoryny zastaví růst jiných rostlin tak rychle - to už by si asi nebyla tak jistá. Každopádně toto s kryptokorynami je podle mě stejné, jako s microsorem. Má to určitý logický základ, ale je třeba to vnímat v souvislostech a také neselektovat: "Této legendy se bojím a této ne."

Pokud dám několik druhů rostlin do akvária a některé rostou a druhé ne, neřeknu si, že ty, co rostou, omezily ty druhé, ale že těm, co rostou, se aktuální podmínky líbí víc. To je podle mě mnohem bližší realitě.

Úplně na úvod rostliny vyhnaly první lístky, protože ještě mely v sobě určité "rezervní zdroje". Pak ale zjistily, že podmínky nejsou takové, aby v růstu pokračovaly. Mé vysvětlení. Vyvraťte mi ho někdo.

P.S. Neověřila sis na vlastní zkušenosti, že s lilaeopsisem jsem měl nakonec pravdu?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 26 Feb 2019 11:44 am

Ano, jedna nechativna predpoved sa ti potvrdila, no to neznamena, ze sa ti potvrdia vsetky.. co teraz mam vyhodit microsorum, echinodorus atd.? Ak vznikne problem, budem ho riesit. Zatial sa nic co by tomu nasvedcovalo nedeje, ph mam v norme

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 26 Feb 2019 11:55 am

Další negativní předpověď jsem ti dal H. pinnatifida. Protože to je rostlina, která ti bez sycení CO2 nevydrží. Na 100%. A říkám ti to v čase, kdy se ti ještě neprojevily příznaky, že se tak stane.

P.S. Hora: Fotky z knih jsem nedal proto, že bych věřil, že jsou bezchybné, ale protože jsi napsal, žes to nikde nečetl.

P.P.S. Jarka: Taky mám pocit, že jsem ti psal, že ta ludwigia je obyčejná a jen pěstovaná, aby byla červená. Už se to začíná projevovat - nové vrcholky ti jdou do zelena.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 26 Feb 2019 12:08 pm

Obecně tvé akvárium - i kdyby ti uhynuly všechny stonkovky vpravo, můžeš je nahradit ludwigií nebo přinejhorším ceratophyllem. Ty echinodory v levém rohu vypadají fajn. S. subulata bych věřil. Microsorum taky nevypadá zle. Proč by to nemohlo stát na ludwigii? (řečnická otázka)
Co je to nové navázané vlevo na kořenu, prosím?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 26 Feb 2019 12:11 pm

Boze, Jirka, ty si strasny pesimista, ved vy v BA musite mat teraz kráse počasie, nam tu v Br svieti slnko a to tu mame este sneh, idem s malym von a ked pridem dufam ze si tu neprecitam ze vsetko je zlee zleee, vsetko zahynie, voda sa okyslí a ryby uhynú..

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 26 Feb 2019 12:13 pm

Jirka Scobak napísal:Obecně tvé akvárium - i kdyby ti uhynuly všechny stonkovky vpravo, můžeš je nahradit ludwigií nebo přinejhorším ceratophyllem. Ty echinodory v levém rohu vypadají fajn. S. subulata bych věřil. Microsorum taky nevypadá zle. Proč by to nemohlo stát na ludwigii? (řečnická otázka)
Co je to nové navázané vlevo na kořenu, prosím?
Teraz som si precitala tento komentar, tak predsa nieco pozitivne

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 26 Feb 2019 12:14 pm

To není pesimismus: Prostě jsem už zažil, že když se rostliny takto tahají, tak to nemusí dobře dopadnout.
Co je to nové navázané vlevo na kořenu, prosím?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 26 Feb 2019 12:14 pm

:)
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 26 Feb 2019 12:22 pm

Taxiphyllum mam dva druhy jedno spiky moss a druhe barbieri myslim

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod larix » 26 Feb 2019 12:29 pm

horác (Jiří Horáček) napísal k tejto téme (ja to vidím podobne - problém je iba, keď sa málo mení voda a v akva nie sú rýchlejšie rastúce druhy rastlín):
1: "Traduje se o ní, že velmi silně okyseluje vodu (pH klesá až na 5,5) a proto by se neměla v nádrži stát dominantní druhem - dokáže doslova umořit ostatní rostliny. Je to pravda, ale jen napůl. Microsorium (stejně jako jávský mech /to je stejná písnička - ten prý také okyseluje vodu/) neokyseluje vodu aktivně, tj. nevylučuje do ní jakési záhadné kyselé substance, ale pasivně. Tím, že roste velmi pomalu, odebírá z vody jen minimum živin - samozřejmě včetně těch kysele reagujících. Rostlinami nespotřebované kyselé látky se v akváriu hromadí a následně snižují pH."
2: "Rostlinami nespotřebované kyselé látky se v akváriu hromadí a následně snižují pH (údajně až na 5,5!). Jde zejména o oxid uhličitý, amonné ionty a hydrogenfosforečnany (ovšem nikoliv dusičnany - jak tvrdí p.Rataj - dusičnanový aniont je všechno možné, jenom ne kyselý :o). Výše zmíněné látky vznikají v akváriu prakticky permanentně (jde jednak o konečné produkty rozkladu organických látek a druhak o produkty metabolismu živočichů).
Poznámka: Jen tak mimochodem - málokdo si uvědomuje, že /akvaristy tolik žádaná/ nitrifikace poměrně výrazně okyseluje vodu. (Jde vlastně o oxidaci amonných iontů na dusičnany) : NH4+ + 2O2 → NO3- + H2O + 2H+".
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Hora » 26 Feb 2019 13:22 pm

Myslím,že je to zbytočné sa venovať Microsoru ako nevhodnej rastline v tomto akváriu.
Aj tie Frankové články ako prvú vetu opisujú podmienky,kde je možný posun pH smerom dole,ale pri veľkom počte Microsoria,čo nebude pravdepodobne prípad tohto akvária.
Jirka Scobak napísal:Navíc :!: máš v akváriu microsorum, což je rostlina, která, když jsme u akvarijních legend, okyseluje vodu mnohem silněji, než kryptokoryny a rostlina, která, pokud se jí daří, dlouhodobě buď převálcuje všechno ostatní nebo ji budeš muset vyhodit (ideální by bylo samostatná nádrž pro ni, kterou kompletně zaroste a nebude tam nic, než ona - akvária, ve kterých prosperuje dlouhodobě, vypadají přesně takto).

Toto je vytrhnuté z kontextu a s výkričníkom nevhodne podané,akoby každý trs bol škodnou aj v minimálnom množstve.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 26 Feb 2019 13:33 pm

Diskuse nebyla, jestli je v tomto akváriu microcorum vhodné nebo nevhodné, ale, že ty vyhozené kryptokoryny nebyly horší, než microsorum.
Pokud souhlasíte, že microsorum v tomto akváriu neškodí, pak ani kryptokoryny neškodily.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 26 Feb 2019 15:38 pm

Ďakujem Larixovi za vysvetlenie, Jirka to musel sám vedieť predtým ako mi to tu písal že informácia je značne skreslená a pre moje akvárium nerelevantná..ale to je pre moju komunikaciu s Jirkom tak typické a zas v tom vidím len urcitú manipuláciu.. proste stavia na tom, že som začiatočník a podsúva mi tu od začiatku taketo "informacie". Som vdačná za ostatných diskutujúcich lebo by som sa uz asi v panike zbavovala microsora (ale to jedine keby som bola bez predoslej skusenosti s Jirkom). Jirka, ja potrebujem riesit sucastny stav a nie ze som v januari vyhodila kryptokorynu. A kludne tu mozem najst temu o kryptokoryne na zaklade ktorej som sa rozhodovala.

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 26 Feb 2019 16:59 pm

Uvažoval jsem napsat něco podobné, ale předběhla jsi mě: Už je to jedno. Kryptokoryny už nemáš (přečetl jsem si jen pár posledních stran a mezitím tě nesledoval, takže mě tato informace překvapila). Akvárium je ve stavu, že se s ním dá pracovat. Roste ti ceratophyllum a zasadila jsi sagitarii. Ukončeme to.

K shrimp.sk: Kupoval jsem u nich japoniky pred rokem a pul a doted ziji. Obycejne krevetky bych ale vzal od chovatele, protoze budo levnejsi a budou taky ok. Jenze ja jsem v BA a asi mam jine moznosti.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.