Akvárium a malé dieťa



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 26 Feb 2019 17:09 pm

Jirka a preco si sa potom rozhodol pre Shrimp ked mas moznost kupit od chovatela?

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Reklama

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 26 Feb 2019 17:46 pm

Japoniky. Včera jsi psala, že je uvažuješ koupit. Co o nich víš?

V Evropě je nikdo nechová, všechno jsou to importy. Z důvodů uvedených i na webu shrimp.sk. Potřebují na rozmnožení slanou vodu. Larvy ve sladké nevydrží. Ne, že by se to mimo Asii nedalo nasimulovat, ale výsledek není nijak početný a ekonomicky to není rentabilní. Proto se japoniky importují.

Pokud jsi to nevěděla, tak po mém vysvětlení, už rozumíš, co ti říkal larix:
larix napísal:Okrem iného pozitívne vnímam to, že Ondro začína ryby predávať až po dosť dlhej aklimatizácii a karanténe. To nerobí každý a sú s tým spojené náklady (prevádzka akvárií a úhyny, ktoré znáša obchod a nie zákazník).


Už dřív jsem si všiml, že ti někdo (ne já) něco napsal a tys reagovala tak, že bylo zřejmé, žes nepochopila obsah. Ostatní to pravděpodobně vidí taky, ale nepíší ti.

Odpověď na otázku: Kupuju od chovatelů, co se dá množit. Konkrétně kluk, co má shrimp.sk sám mnohé krevetky množí, takže on je aj, aj. S některými druhy dokonce na Slovensku začal. Koupil jsem od něj, z jeho vlastního chovu sulaweské Blue Leg Poso.

P.S. To samé, jako japoniky, jsou neritiny. Všechno importy. Dost možná se ve světě kvůli akvaristice plundrují biotopy. Proto mám, mimo jiné, přístup jaký mám - pokud není nutné, abych vzal něco, co se v Evropě nemnoží, neberu to. Onehdy jsem potřeboval omezit žabí vlas. Koupil jsem deset japoniky. Výsledek je, že vláknité řasy tam stále jsou, ale japoniky je dokáží sešlapat, takže tvoří koberec po dně, místo, aby všechno zarostly. To samé dokáží trpasličí ráčci, ti mají ale problém vedle některých větších ryb (japoniky vydrží víc). Udělám fotku toho akvária se sešlapanou řasou, dám sem.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod igor38 » 26 Feb 2019 18:55 pm

Obrázok používateľa
igor38
 
Príspevky: 199
Obrázky: 93
Založený: 13 Mar 2010 17:34 pm
Bydlisko: Galanta

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 26 Feb 2019 19:08 pm

Avízovaná fotka. Takto vypadá, když japoniky dlouhodobě sešlapávají žabí vlas a podobné zelené vláknité řasy:

IMG_0609.jpg

Občas někde ze dna kus toho řasového koberce utrhnu a vyhodím.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 26 Feb 2019 20:59 pm

igor38 napísal:Chcela si pancierniky https://zvierata.bazos.sk/inzerat/95786 ... rnicky.php
Igor, dakujem za super typ! tie orange by sa mi tam velmi pacili, otazka je ze ci mam dostatocne tmave dno pre ne.. (docitala som sa ze ho potrebuju) pripadne ci by to dokazalo vykompenzovat ak by som este poprichytavala prisavkami viac ceratophyla po hladine a tym viac zatienila (velmi sa rozrasta no klesa nadol).. plus pokracovala pridavanim aquatan blackwater.. mam tam strk Hagen tmavsi no je skor prirodny ako tmavy

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 26 Feb 2019 21:18 pm

Jirka Scobak napísal:už dřív jsem si všiml, že ti někdo (ne já) něco napsal a tys reagovala tak, že bylo zřejmé, žes nepochopila obsah. Ostatní to pravděpodobně vidí taky, ale nepíší ti.

Odpověď na otázku: Kupuju od chovatelů, co se dá množit. Konkrétně kluk, co má shrimp.sk sám mnohé krevetky množí, takže on je aj, aj. S některými druhy dokonce na Slovensku začal. Koupil jsem od něj, z jeho vlastního chovu sulaweské Blue Leg Poso.

P.S. To samé, jako japoniky, jsou neritiny. Všechno importy. Dost možná se ve světě kvůli akvaristice plundrují biotopy.


Jirka, máš pravdu, ja som stále v rovine začiatočníckej, akvárium mám 3mesiace, teda je logické, že sa so mnou nemôžes bavit na úrovni na ktorej sa bavíš s akvaristom s 20ročnymi skúsenosťami, to platí aj o téme importov a rozmnozovania japonských krevetiek atď že o tom si so mnou nepokecáš ale sme v sekcii zaciatočníckej.. pre mňa je podstatné či daný druh krevetiek som schopná v mojich podmienkach chovať a tie všetky detaily okolo ich rozmnožovania atď.tie si nechám na neskôr, keď budem mať zvládnuté základy.. inak zaujímavá rastlina v tom akváriu, no musím zhodnotiť, že tam máš menej rastlinnej hmoty ako ja

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 26 Feb 2019 21:49 pm

Oceňuju, žes přiznala, žes to nevěděla :pivo: .
Doporučuju, aby sis kdykoli, kdy nad něčím uvažuješ, sedla a dotyčný organizmus si prolustrovala. Minimálně tady https://rybicky.net/atlasy/
Konkrétně japonika https://rybicky.net/atlasostatnich/krevetka_japonska
I tady je ale nutné brát informace s rezervou. Zpávy o krevetkách jako mistrech útěků vychází od lidí, kteří krevetky dali do nevhodných nádrží ze kterých se snažily (ty krevetky) dostat. Já nezakrývám a japonika mi nikdy neutekla.
Taky můžeš lustrovat vyhledávačem tady - to "Hladať..." pravo nahoře. Plus samozřejmě informace na stránce obchodníka. Atd. Toto není, jestli jsi nebo nejsi začátečník. Všichni to dělají. I začátečníci. Kdo tu s tebou komunikuje, očekává, že i ty to děláš (viz. larix, který předpokládal, že víš o tom, že jsou krevetky, které se importují a rovnou k tomu psal praktický postřeh).

Začni to dělat a bude dobře. Když nic jiné, tak proto, že při onom lustrování zjistíš, zda daný organizmus je nebo není vhodný pro tvé akvárium, či zda splňuje nebo nesplňuje to, co od něj očekáváš.

V tom akváriu jsou lekníny, Barclaya longifolia, dva druhy kryptokoryn a Pogostemon stellatus Octopus. Ano, mám v tom menší objem rostlinné hmoty, než ty. Vždy jsem měl a byl k tomu dost netypický důvod. Před dvěma lety se mi po celém dně objevily semenáčky. Nevěděl jsem čeho, já tam ta semínka nedával (byla asi nalepena na hlízách, které jsem koupil). Bylo několik variant, co z toho vyroste, semenáčky byly vysoké asi 1 cm https://rybicky.net/fotogalerie.php?sek ... 0&vse=1000 Bohužel to nebylo, co jsem si myslel ponejprv - za rok vyplynulo, že to jsou lekníny https://rybicky.net/fotogalerie.php?sek ... 8&vse=1000 . Co vidíš, vyrostlo mi ze semínek. A celou tu dobu jsem nemohl akvárium osázet ničím jiným, protože bych je zahubil. Proto tam šly ty japoniky - doufal jsem, že řasy alespoň ušlapou. Mezitím šla dozadu ta Barclaya longifolia. Roste pomalu, protože mám tvrdou vodu, ale začíná se jí dařit. Když už jsem byl v situaci, že jsem nechtěl zahubit ty semanáčky, bylo to jedno :).
Docela šílené, že jo? :roll:
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 26 Feb 2019 22:33 pm

To ceratophylum sa dost velmi rozsiruje, preto by som ho chcela uchytit viac na hladinu aby nezaplnilo celu nadrz.. na foto je dnesny predudrzbovy stav, vo stvrtok by som mala menit vodu a zostriham rastlinky ktore to potrebujuObrázok

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 26 Feb 2019 22:44 pm

Jirka, ja ti dakujem ze mi to tu tak rozpisujes ale podla mna rozoberas take detaily pre mna uplne neaktualne ako napr.zakryvanie ci nezakryvanie akvaria tu na niekolkych riadkoch ked ja mam setove akvarium s krytom.. to s tymi japonskymi krevetkami som spomenula len tak predbezne kvoli tomu, ze som riesila tie vazky ze by boli vhodnejsie ale este ich nejdem kupovat, zameriam sa na tie panciernicky najskor

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 26 Feb 2019 22:55 pm

20190226_210345.jpg
pridala som najprv fotku cez apku a neviem ci ju dobre zobrazuje na pc tak pridavam este raz
Prílohy
20190226_210323.jpg
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 27 Feb 2019 00:57 am

Uff to je tazka debata :)
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 27 Feb 2019 08:33 am

matte napísal:Uff to je tazka debata :)
Však, Matte a ty ako pokracujes s tou mastnou hladinou, už si odhalil príčinu?

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Hora » 27 Feb 2019 10:28 am

matte napísal:Uff to je tazka debata :)

a výchovná :)
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod vincent van gogh » 27 Feb 2019 12:00 pm

@jarkabarka : Pozerám, že relatívne úspešne napreduješ a žiadne velké " si natlučeš..." sa nekoná. :wink:
Dobre, že si trochu doplnila rastlinstvo a že sa fotky dajú už lepšie prezerať. Ked odstrániš ten plávajúci Ceratophyllum ,(máš ho tam hlavne kôli tieneniu?) tak sa ukáže , že nie je tých rastlín až tak vela. A vtedy príde na rad, radostná činnosť. Nabrúsit nožničky a strihať.Strihat a sadit. Chce to istú rutinu ,ale to hravo časom získaš, podobne ako s jemným odkalovaním .., rsp. výstižnejšie by asi bolo s jemným "vysávaním".

-S korenom je to ,podla mna ,lepšie.

-Ak ta J.Scobák úplne neznechutí,a budeš v budúcnosti plánovat dalšie, alebo iné akva, tak kamene je lepšie použit trochu v kontraste so substrátom.( Čiže v tomto prípade tmavšie.)

-Hygrophila pinnatifida sa ti môže chytit, ale,pochopitelne, nemusí.( Podobne ako machy ,rsp. v čerstvých akváriách nová rastlina je to tak trochu lotéria.)
ale toto tvrdenie J.Scobaka: Tato rostlina v nádrži normálního akvaristy nevydrží bez sycení CO2...... je BLBOST.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 27 Feb 2019 12:08 pm

Vincent: Ukaž mi akvárium, kde roste bez sycení CO2.
Dosud jsem viděl jedno jediné (mám pocit, že na nějakém zahraničním fóru).
A asi by to dokázal larix.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 27 Feb 2019 12:46 pm

Ahoj Vincent, dakujem za komentár, som veľmi rada za tvoje príspevky v tejto téme.. áno, keď som vymyšlala ten hardscape, tak som tam chcela mať väčší kontrast, nakoniec ma matúš.galan navnadil aby to bolo viac prírodné.. teraz este ľutujem, ze som neurobila čo mi radil Matúš pohrať sa s rôznymi veľkosťami štrku aby to bolo skutočne realistickejsie.. no tie kamene by sa tam skutočne hodili kontrastnejšie, no možno by som skusila aj svetlé aby boli kontrastne aj voci korenu, tie mám nejaké doma ibaže tým opäť uberam priestor rastlinám.. ja som jednoznačne za korene v akváriu, pre mňa tam vizuálne vytvárajú akési "napätie" alebo zápletku v celej tej kompozicii ale niektorí akvaristi ako Jirka sa z toho tu budú len smiať.. môj problem s tým koreňom je, že ja som do akvaria potrebovala niečo dlhé a úzke, keďže hĺbka je len 36cm a šírka 81 a kupovala som ho cez net.. teda koreň mi zaberá podstatnú časť tej hĺbky a podľa mna aj on znemožňoval rast rastlinam, ktoré som posadila zaň.. inak nie je ich az tak málo, lebo po ľavej strane pod koreňom mám 3 rastliny, ktoré by mali vyrásť do veľkej výšky, len sú este malé..to ceratophylum som dala aj kvoli tieneniu, zaroven kedze som nemohla sadit na jeho mieste, vyuzila som priestor na nom a aj nad nim a aj tym som sa snazila to vykompenzovat.. no mna prekvapuje co sa Jirku tyka, ze mi vytyka nedostatok rastlin, pritom akvarium ktore tu posledne postol ma ovela menej rastlin a vela rias teda tazko hovorit o nejakom vzore ktory by som chcela nasledovat..ano, samozrejme ide Low tech a ma skutocne vela vedomosti z ktorych sa mozem ucit len ten sposob, ktorym ich niekedy podava nie je najstastnejsi a mnoho veci vidi cierno-bielo.. no ano, uz teraz snivam o dalsom akvariu ale to az po mojej materskej a uz bude snad v dome nie v byte lebo tu nan nie je priestor

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 27 Feb 2019 13:25 pm

Když přijde na kompozici, nebudu se smát, protože uvažuju podobně - taky s odstupem hledám, jak to které akvárium vyšperkovat, pokud je na to prostor, čas a vše ostatní funguje.

Co se mého nedostatku rostlin v onom akváriu týče, nechápeš:
1) Vypěstoval jsem v něm lekníny ze semínek. Ze SEMÍNEK! Kolik akvaristů má akvárium, o kterém může říci, že jim vyrostly rostliny ze semen? Nedopustit, aby semenáčky něco zahubilo a po tak dlouhou dobu - to chce schopnosti, kterým nerozumíš, protože jinak by ses nevysmívala. Když tomu nerozumíš, alespoň si zafixuj, že to není něco, nad čím je dobré veřejně projevovat skepsi nebo despekt. Lidé ti na to nic neřeknou, ale budou si myslet svoje.
2) To akvárium je stále ve vývoji, ale už dlouhou dobu (přes rok) ho držím tak, že se řasy drží jen takto na dně. Což není zlé, protože i řasa je rostlina a fotosyntetizuje. Současně mi rostou rostliny a budou ještě víc. Takže já si v tuto chvíli mohu dovolit tam nic navíc nedávat, protože mi rostliny prosperují víc, než řasy. Když porovnám fotky ze začátku podzimu, tam byly lekníny poloviční, než jsou dnes. Mohu si dovolit aktuální přístup a naopak: V tomto konkrétním akváriu a v této konkrétní situaci je to správný přístup.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 27 Feb 2019 13:43 pm

Jirka ale toto nie tema o pestovani rastlín zo semienok, stale mi tu vytýkaš nejaké veci a potom sem das fotku ktora je opakom toho, čo kážeš mne (ze len pri velkom mnozstve dokazem nastolit rovnovahu atd.) tak sa ani nečuduj, ze sa nad tým pozastavím lebo ked sem niečo dáš, ty čo ma stále kritizuješ tak to beriem ako vzor ktorý mi predkladáš pri mojom akváriu.. ja sa nebudem zaoberať pestovaním zo semienok, mal si mi dať teda radšej fotku akvária kde máš dlhodobo rovnováhu že ti tam nerastú riasy a neumierajú rybky a poukazat na to, ze kolko tam mas tych rastlin.. ja viem, ze tu si vravel o tych krevetkach ale koniec koncov z tej fotky som si neviem co mala vziat.. ze su zo shrimp?

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 27 Feb 2019 13:52 pm

Jenže já ti sem tu fotku nedal na dokazování množství zelené biomasy, ale proto, abych ti ukázal, jak krevetky sešlapaly zelenou řasu. Jinde japoniky nemám.
Ok, dám ti pár fotek. Chvíli vydrž, prosím.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 27 Feb 2019 13:57 pm

Ok, budem rada.nejake akvarium kde nemáš problem s riasou ani rybkami a splna to tie naroky ktore kladies na mna a zaroven je esteticke.

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 27 Feb 2019 14:05 pm

O estetice jsi v předešlém příspěvku neřekla ani slovo. Takže estetiku neřeš, dobře?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 27 Feb 2019 14:12 pm

Absolutně bez řas, přední sklo opucuju jednou za x měsíců nebo půl roku. Množí se v tom Phallichthys tico, krevetky Orange a trpasličí ráčci.

IMG_0599_3.jpg


Množí se v tom Phalloceros caudimaculatus reticulatus a krevetky Red. Občas vytáhnu trochu vláknité řasy z monosolenia, ale rostliny rostou víc.

IMG_0603_33.jpg


V podstatě skoro bez řas, množí se v tom Limia perugiae. Krevetky se nemnoží, protože je limie žerou.

IMG_0607.jpg
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 27 Feb 2019 14:16 pm

Množí se Quintana atrizona, krevetky trochu (quintany je žerou)

IMG_0608.jpg


Ve váze se množí Poeciliopsis prolifica, krevetky minimálně, protože prolifiky jsou hodně žravé. Vpravo se množí krevetky, ale Neoheterandria tridentiger jsou dost kanibalové, takže s rybami je to slabší.

IMG_0612_3.jpg
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 27 Feb 2019 14:20 pm

Když mám některá akvária takto zarostlá, mohu si snad dovolit dělat něco i jinak, ne? :)
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.