8L Koncentrak



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: 8L Koncentrak

Odoslaťod I.P. Pavlov » 02 Mar 2019 13:18 pm

Rozmnožovanie neberte vždy ako dôkaz výborných podmienok, rozmnožovanie je vo viacerých prípadoch (tu hlavne) vynútené bojom o prežitie druhu. Kto vie o čom píšem, pochopí, kto nepochopí, tomu je zbytočne vysvetľovať.

jarky sa zastanem, chce a myslí to dobre, preto prosím, zanechajte sporov :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Reklama

Re: 8L Koncentrak

Odoslaťod Jirka Scobak » 02 Mar 2019 15:57 pm

Rozmnožování samo o sobě není 100% důkaz, máš pravdu. Ale pokud je i kondice ryb dlouhodobě dobrá a žijí tak už několik let bez příznaků nemocí - to váze argumentů přidává.
Živorodky, pokud je jich v konkrétní nádrži moc, přestávají se množit nebo potěr nedorůstá.
Mluvíme o nejmenších živorodkách na světě, po kterých je poptávka větší, nez nabídka.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 8L Koncentrak

Odoslaťod jarkabarka » 02 Mar 2019 16:53 pm

DrSlamastika napísal: Chcel by so m mat taky jednoduchy zivot ako ty Jarka a na veci sa pozerat len ciernobielo. :o

Ale aj tak tam ma ta rybycka zatial mozno viacej priestoru, ako betta v tvojom akvarku :roll:

Dakujem panovi Pavlovovi velmi pekne, presne tak som to myslela.. som len zaciatocnicka ale mne ako žene nedalo nevyjadrit sa k tej myslienke ze porod=zaruka dobrych podmienok, preto som komentovala. Zena moze porodit aj drogovo zavisla aj onkologicky chora aj podvyzivena(skús sa pozriet napr.do detskych domovov, tam najdes mnoho dokazov).v niekt.rozvojovych krajinach zeny dojcia deti 6-7 rokov lebo detom nemaju dat co jest-to je realita, tie deti v zlych podmienkach preziju ale stradaju.. mne teda skor ten tvoj nazor pripada byt ciernobiely...jasne, ludia nie su rybky ale vsetci sme zive tvory.. a mas 2 dalsie akvarka.. a moja betta ma 125l a 11razboriek spolubyvajucich, skutocne myslis, ze ma menej priestoru?

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: 8L Koncentrak

Odoslaťod Jirka Scobak » 02 Mar 2019 17:16 pm

Moje největší samička formosek nerodila, přestože jsem ji dal do 250l akvária a cpala se malýma krevetkama. Pak šla do 20l, ani tam nerodila (už v 250l měla společnost samečků). Byla ve 14l a furt nic. Nerodila rok. Protože staré ryby nezabíjím/nedarovávám, ale chtěl jsem dát prostor jiným samicím, hodil jsem ji na konci léta do kýblu asi 8l na balkón. Nekrmil jsem ji (ani ty samečky), nestaral se. Asi žili z řas a z toho, co kýblu spadlo. Vzpomněl jsem si na ně v polovině októbra, když spadla teplota. Ve vodě 9°C studené, plavalo mimo ní a samečků 10 mláďat. Odlovil jsem je a dal do jiné podobné prázdné nádoby, později porodila dalších několik. Všechna přežila, žijí i ti tři (kýbl byl přes zimu uvnitř). Jedno nebo dvě z mláďat, co dostal DrSchlamastika jsou z tohoto vrhu.

Přes všechna slova o super podmínkách, toto se občas děje. Člověk udělá něco, co je podle něj krok k horšímu a přinese to efekt. Ta mrcha měla dobré podmínky a kašlala na mě.

I.P.Pavlov, na zamyšlení: Formosky nejsou nijak rychlí plavci. Pátrají opatrně. V malém objemu mám vyzkoušeno, že se rybky dobře a snadno nasytí. Ve velkém objemu nemusí potravu vždy všechny nalézt a větší pohyb je pro ně větší energetický výdej. Například u Quintana atrizona je toto popisovaný fakt (neměly by se dávat do větší nádrže, než 30l a mohou být i v deseti litrech - přitom jsou větší, než formosky). Proč by u jiných drobných živorodek nemohlo platit to samé?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 8L Koncentrak

Odoslaťod I.P. Pavlov » 02 Mar 2019 21:23 pm

Jirko, ja neoponujem, nemám s formoskami skúsenosti. Ja len vyjadrujem svoj názor: Môže im byť fajn i v malej nádrži, ale vo väčšej ešte lepšie. :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 8L Koncentrak

Odoslaťod Jirka Scobak » 02 Mar 2019 23:42 pm

Vyjádřím pocit: Myslím, že by se cítily ve velké nádrži dobře tehdy, pokud by jich bylo hodně. Doopravdy hodně. 50-150.

Například Poeciliopis prolifica vyžadují "tlak". Prosperují v malých nádržích. Harpunár je má v středně velkém akváriu, jenže on jich v tom má stovku nebo víc. Z přírody existuje svědectví člověka, který je lovil v "rybí polévce". Formosky nežijí v rybí polévce, ale jsou to ryby bažin s nízkým obahem kyslíku ve vodě a často s omezeným životním prostorem. Navíc mohou mít i v přírodě omezená teritoria. Na svých retikulátkách například pozoruju, že v úzkém, dlouhém akváriu zaplnily celý prostor, ale konkrétní ryby se drží většinou jen na malé ploše. O 20 cm dál jednoduše bydlí někdo jiný.

Mám bohužel omezené zdroje. Ryby u kterých jsem zjistil, že v malém netrpí, nechávám, kde jsou.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 8L Koncentrak

Odoslaťod lubosmihula » 03 Mar 2019 09:06 am

Dr.Slamastika, vidíš akú búrlivú debatu si spustil svojími obrázkami :)
Ale k veci, skôr otazka pre Jirka Scobaka:
tie rybky, koľko by ich bolo treba do 300 l nádrže, aby sa im darilo a boli spokojné? Ak som tvoj výklad správne pochopil, sú vhodné len do objemu vedra.
Samozrejme, že nejdem vymieňať osádku akvária, ale do budúcnosti uvažujem o akváriu, ktoré pôsobí opticky ako obrovské, vďaka tomu, že je v ňom veľký počet maličkých mikro rybiek. Niekoľko húfov. Ako v mori sardinky. Samozrejme, aj rastliny s drobnými listami. Skrátka radosť sa pozerať. No chcel by som to stihnúť do cca 5 až 10 rokov, kým mi ešte slúži zrak, aby som tie rybky aj videl.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 8L Koncentrak

Odoslaťod snajprik » 03 Mar 2019 09:49 am

Dôvodom je rozmnožovanie, v malej nádrži samička nemá kam utiecť pred samcom, tak sa to kotí jak besne, vo veľkej nádrži kde sa ma kam schovať už je to horšie. Toto sa netyká párových rýb čo vytvárajú pary. Tento problém som riešil v 300L krevetarku, nechceli sa mi množiť, až som prišiel na to že v 300L akvarku sa tie krevetky nevedeli nájsť :D. Pekne som ich namnožil v menšom a pohoda.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: 8L Koncentrak

Odoslaťod Jirka Scobak » 03 Mar 2019 17:54 pm

lubismihula: Určitě to jde, ale bylo by se lepší zeptat někoho, kdo to už udělal. Já tyto malé druhy nikdy nenamnožil ve větším akváriu :oops: . Kdysi jsem měl Neoheterandria elegans v 60l a postupně mi vyhynuly - později jsem dal jednu samičku do 5l a jen vyndaval potěr ... prostě chov v malém mi jde lépe.

snajprik: U krevetek, když se samička svlékne, začnou samečci lítat a mají snahu se rozmnožit. Samičky živorodek si ale často drží spermie od samců na x vrhů - toto bych jako výrazný problém neviděl. Navíc on ten sameček živorodky samičku najde i v 250l. Má větší přehled/kontrolu, než ten sameček od krevetky :lol: .
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 8L Koncentrak

Odoslaťod DrSlamastika » 04 Mar 2019 00:33 am

Jarka, pre klud tvojej duse postujem foto buduceho akvarka, kam sa prestahuju rybky aj raky. 40x20x25 (DxSxV - 20l)

A som rad ze sa tu rozbehla debata, aspon som sa dozvedel nieco nove.
Prílohy
20190303_222958.jpg
20190303_172131.jpg
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Re: 8L Koncentrak

Odoslaťod DrSlamastika » 04 Mar 2019 01:11 am

pardon zle som napisal rozmery je to 40x25x20 (DxSxV) 20l - ma to vecsiu plochu ako vysku
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Re: 8L Koncentrak

Odoslaťod jarkabarka » 04 Mar 2019 07:18 am

Vau, zaujímavo to vyzerá s tým konárom a takto v priestore s neutrálnym pozadím dookola.. budem sledovať, som zvedavá na ďalší vývoj

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: 8L Koncentrak

Odoslaťod DrSlamastika » 04 Mar 2019 13:42 pm

na tu malu zadnu stranu pride nejake cierne pozadie.
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Re: 8L Koncentrak

Odoslaťod DrSlamastika » 07 Apr 2019 17:37 pm

Tak vsetky vyssie zivocichy boli prestahovane, znovu to je iba chovnicka na slimaky a chcel by som znova pridat tie blesivce - Hyalella azteca
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Re: 8L Koncentrak

Odoslaťod DrSlamastika » 13 Apr 2019 15:06 pm

Myslel som si ze vsetky blešivce - Hyalella azteca, boli skonzumovamne formoskami, alebo rakmi.
No dnes som si tam vsimol 3 kusky naraz, tak snad ich je tam aj viac. :)
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.