Diskus liečenie



Všetko okolo akvarijných rýb

Diskus liečenie

Odoslaťod Marekancir » 05 Mar 2019 09:46 am

Ahojte,
mám problém jeden diskus je zrejme chorí. Už týždne je stále na kraji akvária pri filtri a pozerá stále len rovno, celí je taký utiahnutý a na končekoch plutiev na vrchu sa mu vkuse robia také ako vlákna neviem určiť čoho. Prosím o radu alebo niečo kludne sa pýtajte ak je treba niečo ešte určiť detailnejšie.
Marekancir
 
Príspevky: 11
Založený: 28 Feb 2019 08:33 am

Reklama

Re: Diskus liečenie

Odoslaťod I.P. Pavlov » 06 Mar 2019 12:21 pm

Bez foto a bez popisu sa nič nedozvieš
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Diskus liečenie

Odoslaťod Marekancir » 07 Mar 2019 08:46 am

Tak dnes som prišiel do práce a našiel som jednu rybu ležať na dne akvária :(
Prvo som si myslel že to bola tá rybka ktorá bola vkuse na okraji mimo ostatných ale zistil som že ta už je medzi ostatnými a tá na dne je úplne iná.
Pripájam fotky tech chorej a aj tej ktorú som našiel dnes na dnes nehybne ležať.
Marekancir
 
Príspevky: 11
Založený: 28 Feb 2019 08:33 am

Re: Diskus liečenie

Odoslaťod Marekancir » 07 Mar 2019 08:52 am

Tá rybka ktorá bola na dne pri tom nevykazovala žiadne známky že by jej niečo bolo. Prvé dve foto sú tej prvej chorej ktorá vyzerá teraz že je už okay.
Prílohy
IMG_2029.JPG
IMG_2031.JPG
IMG_2047.JPG
Takto som ju našiel.
Marekancir
 
Príspevky: 11
Založený: 28 Feb 2019 08:33 am

Re: Diskus liečenie

Odoslaťod marko65 » 07 Mar 2019 09:52 am

Marekkancir:

ze mas dat foto, bolo myslene celeho akvaria. Tieto fotky co si poslal su zbytocne. A hlavne popis akvarium, t.z. ako dlho je zalozene, ake velke, aka technika, ako casto robis udrzbu a akym sposobom, teplota vody a pripadne dalsie parametre vody ak si testoval. Dalej ako casto a cim krmis aka fauna a flora, proste treba vsetky tieto veci napisat, nikto tu nevie vestit

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Diskus liečenie

Odoslaťod snajprik » 07 Mar 2019 10:08 am

Všeobecne k discusom, potrebuješ k nim poriadnu účinnú filtráciu, vodu potrebuješ aspoň 27°C. Vodu potrebujú veľmi čistú, tak že časte výmeny vody, aspoň 1x týždenne 30% vody.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Diskus liečenie

Odoslaťod Marekancir » 07 Mar 2019 11:20 am

No tak takto, akvárium mám 360L založené v roku 2005 (vo firme) je tam momentálne 9 diskusov voda má od 28-30 stupňov.
Ja sa o ne starám už 2 roky. Údržbu je určite zanedbaná lebo je to firme kde bývajú často zákazníci a musíme sa im venovať takže nestíham to vyčistiť každý týždne. Keď čistíme tak cca 40% vody ide von filter vtedy nečistím ten až o dva dni neskor. Vodu som testoval na (NO2) a vyšlo že mám 1,0mg/L . Fotky prihodím. Čo sa týka kŕmenia ráno dávam dve kocky mrazenej stravy neviem presne značku + pol čajovej lyžičky granulovej stravy pre zvyšok rýb. Nevypínam pri tom ani filter ani kameň. Sory ak niečo roby zle alebo som na niečo zabudol no do teraz som to robil ako mi bolo ukázané vo firme. A budem rád ak mi poviete čo robím zle a čo nie.
Marekancir
 
Príspevky: 11
Založený: 28 Feb 2019 08:33 am

Re: Diskus liečenie

Odoslaťod Marekancir » 07 Mar 2019 11:27 am

Tu pridávam fotky akvária ktoré je obojstranné.
Filtráciu mi odporučili v obchode.
Ak ešte niečo bude treba kľudne dajte vedieť.
Prílohy
IMG_2050.JPG
IMG_2049.JPG
IMG_2048.JPG
Marekancir
 
Príspevky: 11
Založený: 28 Feb 2019 08:33 am

Re: Diskus liečenie

Odoslaťod Marekancir » 07 Mar 2019 11:28 am

Fotky
Prílohy
IMG_2053.JPG
IMG_2052.JPG
IMG_2051.JPG
Marekancir
 
Príspevky: 11
Založený: 28 Feb 2019 08:33 am

Re: Diskus liečenie

Odoslaťod snajprik » 07 Mar 2019 11:31 am

Ja vidím problém vo filtri, je očividne nedostatočný, NO2 by mal byť 0. Chce to veľký špongiový filter (čerpadlo + 2L špongia), alebo externý.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Diskus liečenie

Odoslaťod marko65 » 07 Mar 2019 11:49 am

ja vidim problem aj v nedostatocne udrzbe. Tercovce v tak malo objeme si vyzaduju aspon raz tyzdenne vymenit 1/3 vody. A mas tam podla mna malo rastlin. Je pravda s rastlinami pri tejto teplote je to obtiaznejsie

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Diskus liečenie

Odoslaťod snajprik » 07 Mar 2019 11:52 am

https://www.aquagarden.sk/obchod/power- ... 5519.xhtml
Niečo také som mal na mysli da sa upevniť aj vodorovne aby ho veľmi v akva nebolo vidieť.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Diskus liečenie

Odoslaťod marko65 » 07 Mar 2019 12:08 pm

tych pricin moze byt viac, ale zakladom zdravotneho stavu ryb je dostatocna hygiena, kvalitna strava a co najmenej stresu. Je tazko poskytnut konkretnu radu, ale zacal by som riesit udrzbu a mozno porozmyslat nad vykonnejsou filtraciou. Vzduchovanie, mozes dat prec, staci filtrom cerit hladinu

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Diskus liečenie

Odoslaťod Marekancir » 07 Mar 2019 14:03 pm

Okay začnem asi čistiť každý týždeň, a uvidím čo to povie. Filtráciu už veľmi nezmením lebo teraz firma kúpila filter a zrejme nebudú chcieť kúpiť iný :/
Marekancir
 
Príspevky: 11
Založený: 28 Feb 2019 08:33 am

Re: Diskus liečenie

Odoslaťod marko65 » 07 Mar 2019 14:48 pm

Marekancir:Len necisti vsetko, filter oplachuj vo vode z akva, jemne odsaj dno a vymienaj 1/3 vody

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Diskus liečenie

Odoslaťod snajprik » 07 Mar 2019 15:15 pm

Problém toho filtra je že je pre 80L akva ma cca 0,5L filtračnú naplň a aj to polka sú keramické kuličky, tak že cca 0,2L špongie, čo je dosť malo, pre také akva. To čo som ti postol ma 10x viac filtračnú plochu a ta špongia sa da vymeniť za väčšiu.
Problém je že to čo ty denne dáš žrať musia baktérie rozložiť, proste 0,2L špongie to nemá šancu dať. Dusičnany idu do neba a aj kvalita vody do haja. Máš na vyber alebo viac rýchlorastúcich rastlín, alebo väčšiu filtráciu ako na 80L akva...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Diskus liečenie

Odoslaťod Azaza3l » 07 Mar 2019 17:06 pm

Ak je tam No2 1mg/l tak to vzduchovanie by som nechal zapnuté, citujem : Dusitanové ionty se vstřebávají do organismu ryb především přes.tzv. chloridové buňky žaber. V krvi se vážou na hemoglobin, vzniká methemoglobin, čímž se snižuje transportní kapacita krve pro kyslík.
Čím viac kyslíku vo vode tym lepšie, plus čím teplejšia voda tým je v nej kyslíku menej. Ak nemôžeš dať lepší filter tak pridať rastlinky, v takej teplote neporastie každá, tu si zadaj teplotu a najde ich dosť https://rybicky.net/atlasrostlin/hledat/
Na rychlo môžem odporučiť pistia, valisneria tiger, hydrocotyle. Také ktoré rychlo rastú aby spotrebovali nh3/4 skôr než vznikne no2. Merať no2 vo vode a podla toho si určiť ako často budeš vodu meniť, malo by byť 0. Ak bude meratelne po 3 dňoch tak treba meniť každý 3 den, ak na to nie je čas alebo chuť tak treba chovať menej rýb alebo iné a tieto dať niekomu kto bude čas alebo podmienky mať.
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Diskus liečenie

Odoslaťod marko65 » 07 Mar 2019 17:14 pm

ak by si mal kvalitny vykonny externy filter, tak sem tam zenedbana udrzba by nemusela zanechat nasledky, ale pri to co tam je teraz, musis bez vynimky robit tyzdennu udrzbu. Tercovce dost kadia a pri slabej bioligickej filtracii ako pisal snajprik nitrifikacne baterie sa nestihnu vytvarat. Takze ak chcete mat vo firme pekne a zdrave tercovce doporucujem, dokupit znacne mnozstvo rychlorastucich rastlin, dokupit vykonny externy filter, vyhodit vzduchovanie a a krmit opatrne, aby ryby pojedli cca do 2 min. 2x tyzdenne mozes kludne krmenie vynechat. Mam strasne rad tercovce a ten pohlad na leziaceho nie je prijemny.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Diskus liečenie

Odoslaťod I.P. Pavlov » 07 Mar 2019 23:21 pm

Toto akvárium je čerstvo ak nie založené, tak čerstvo prerobené. To vidno (nemyslím v zlom). Filter je slabučký a vôbec? ide nonstop? Takže rybky pridané veľmi skoro, filter slabý, tomu nasvedčuje NO2. Naviac sú rybky v permanentnom strese. Treba im urobiť prítmie, trebars fóliou. Potrebujú kľud, tmavé prostredie. Ak sa to nepodarí je potrebné zmeniť osádku. Rozhodne nie skaláre. Klikni tu:
https://www.google.com/search?biw=1680& ... eCjrt3SN80

vo väčšine prípadov ide o tmavé prostredie
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Diskus liečenie

Odoslaťod Marekancir » 08 Mar 2019 09:11 am

Filter ide stále, zrejme skúsim doriešiť ešte externý filter + tie rastlinky. A tiež ma napadlo že by som mal vynechať aj kŕmenie medzi týždňom, síce v nedeľu nejedia lebo to je firma zavretá. Ono je to tak že akvárium je už od 2005 lenže keď tu zdochol diskus nikto to neriešil že čo je príčina proste sa dokúpil ďalší a žilo sa ďalej. Ako čo sa týka tak keď sa čistí tak sa čistí aby to aj vyzeralo dobre lebo každý deň sa tu obšmietajú ľudia a toto púta dosť oči takže chceme aby vyzeralo pekne no môžem povedať že nieje ani nové ani prerobené čerstvo. Max sú tam nové rastlinky a filter :) To prítmie by som im rád spravil no veľký problém vidím v tom že je obojstranné viem že sú isto folie aj na sklo ale vyzeralo by to dobre ? Btw ďakujem veľmi za rady. Budem sa snažiť zlepšiť to čistenie a postarať sa o ne lebo tu na to všetci serú a ja som sa nikdy o ryby nestaral a už vôbec nie o takto náročný druh.
Marekancir
 
Príspevky: 11
Založený: 28 Feb 2019 08:33 am

Re: Diskus liečenie

Odoslaťod matte » 08 Mar 2019 09:33 am

pisu ten filter Pro akvária 130-240 L
ale v kazdom pripade externy bude lepsi aj vizualne
14 rokov takto to akva funguje, neuveritelne, aky filter bol predtym?
inak skoda, ze im asi nemozes jednu, idealne 2 strany zalepit nepriehladnou foliou, alebo stena z valisnerii
ten leziaci diskus to rozchodil?
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Diskus liečenie

Odoslaťod Hora » 08 Mar 2019 09:42 am

Je pekné mať reprezentatívne akvárium,ale treba sa aj starať,keď prekračuješ/te hranice.
S väčším a najlepšie externým filtrom si môžeš dovoliť menšie chyby.
Keď chceš existovať bez výmeny filtra v terajších podmienkách,tak uber veľké ryby (aj štyri ks budú priťahovať pohľady) a pridaj na neonkach.
Častá nutná výmena vody nebude vyhovovať ani tebe ani im.
NO2 1mg/l niekoľkonásobne vysoké :!: Obavy si treba robiť už pri 0,05 mg,ty si to extrémne zanedbal.
Tieto ryby sú náchylné na zvýšenie dusíkatých látok,v tomto akváriu je to už otrava.
Ak sú dusitany merateľné a nerobíš nič alebo len zrieďuješ čiastočnou výmenou,postupne pôjde celá osádka ku dnu.
Buď bude akvárium fungovať prírodným kolobehom a je jedno,či to docielíš zredukovaním rýb,výmenou filtra,dokúpením rastlín,častejšou údržbou :arrow: inak budeš dookola prikupovať nové ryby.
Nejaké rastliny sú,no ich zasadenie je zlé = hlboké a teda len stagnujú,akoby tam neboli.
Dokúp Valisnériu giganteu,rýchlo rastie,pomôže spracovať odpadové látky a poskytne trochu úkryt.

matte napísal:14 rokov takto to akva funguje, neuveritelne

neverím,že to boli podmienky s takými druhmi a počtom rýb
Prílohy
file.jpg
Vytiahni z piesku,nech vidno rozvetvovanie od srdiečka.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Diskus liečenie

Odoslaťod Hora » 08 Mar 2019 09:48 am

Neviem určiť,ja nemám/nezaujímam sa o Anubiasy,ale nie sú to hlboko zasadené tieto druhy rastlín?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Diskus liečenie

Odoslaťod I.P. Pavlov » 08 Mar 2019 11:21 am

Výmena filtra to rozhodila a výmena rastlín narušila rovnováhu. Takže tu je problém. Filter sa mení tak, že sa cca dva týždne nechá bežať "starý" a popri ňom beží nový. Až potom sa môže "starý" odstaviť. Luxovanie akváriu neprospieva, ba naopak je to kontraproduktívne
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.