Trapiaca sa 112L -tka



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod matulkos » 26 Okt 2018 00:03 am

Ryby mam asi 2 mesiace oni problem nebudu.

Odoslané z MI 5 pomocou Tapatalku
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Reklama

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod Azaza3l » 26 Okt 2018 08:11 am

Kolko davas co2? Rastlinky ti bublinkuju? Som si prečítal vsetko ešte raz a uvedomil som si mnozstvo vápnika v tvojej vode. Ja som mal zdroj vapnika v substrate ktory rozpustalo co2 a zacali problemy. Nadbytok blokuje prijmanie inych prvkov, aj draslíka myslím. Pomer vápnik horcik sa odporúča 1:1 az 1:4, u teba je 3:1 ako aj vo vacsine pitnej vody u nás, ale pri tom množstve to nezrovnas, to uz by si mal mineralku. Proti riasam som skusil MCI metódu, zostal mi len vlas a prachova, ale islo to len krátko pretože sused u mna odlozil gupky tak som experimenty stopol :)
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod matulkos » 01 Nov 2018 18:09 pm

Pre rozsvietenim PH7
Pred zhasnutim PH7

Odoslané z MI 5 pomocou Tapatalku
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod Hora » 01 Nov 2018 20:20 pm

Máš stabilné pH,akoby si ho udržoval controlerom,čo nemáš a je to potom na zamyslenie.
Pri tom množstve rastlín nie je možné,že ho budeš mať rovnaké.
V noci CO2 nevypínaš a aj pred rozsvietením je 7 a po 10hod. fotosyntézy je tiež 7.
Písal si o testoch JBL,aj pH máš kvapkový (3-10 alebo 6-7,6) a expiračne je dobrý?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod matulkos » 17 Mar 2019 15:27 pm

Viete mi pomoct? Uz fakt neviem co robim alebo nerobim dobre. Ci sa snazim alebo seriem na akvarium vzdy ziadne progres k lepsiemu. Riasa, ryby kapu a aj rastliny. Z 30 mreniek machovych ostali. 2 a predtym co som mal pred mrenkami 40 neoniek ostali 3. A z 30 krevetiek cherry ostala 1. Cize osadka akva uz iba 5 ryb dokopy. Nehnojim vodu menim tyzdenne svietim 9 hodin CO2 nonstop. Obrázok

Odoslané z MI 5 pomocou Tapatalku
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod I.P. Pavlov » 17 Mar 2019 15:33 pm

To vyzerá ako sinica. Čo môžeš mať v akváriu a spôsobuje toxicitu?
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod matulkos » 17 Mar 2019 16:04 pm

Ak by som vedel tak to odstranim. Aj 2x tyzdenne odsavam ten sajrajt no stale sa vracia. Ako mi radili minule, uz skor som cele dno vyhodil prepral vycistil ponasadzal nove a zas som tam kde som.

Odoslané z MI 5 pomocou Tapatalku
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod matte » 17 Mar 2019 22:13 pm

neskusis prestat hnojit, ubrat svetlo a vypnut co2? iba menit vodu a nic neavat do akva par mesiacov? mozno mas nejaku nerovnovahu, viem si predstavit ako si z toho na nervy, ja riesim podstatne mensie problemy a tiez ma to strasne sere, ze neviem niektore veci zistit, zmenit..
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod I.P. Pavlov » 17 Mar 2019 22:36 pm

sinica nieje riasa, ale vírus, takže poštuduj tu o nej
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod rastik » 17 Mar 2019 22:44 pm

Vírus?
rastik
 
Príspevky: 9
Založený: 17 Jún 2014 14:33 pm

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod snajprik » 18 Mar 2019 11:25 am

Toto sa mi stalo s akváriom, keď som zabudol prepnúť časovač, odišiel som domov a bol aj predlžený víkend. Prišiel som po 4 dňoch a takto presne vyzeralo moje akva. Všetko bolo pokryte 1cm týmto svinstvom. Len tak čírou náhodou ti do toho nesvieti slnko?
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod matte » 18 Mar 2019 11:29 am

nemal by byt problem sa toho zbavit, dovodom je asi vela svetla https://www.rostlinna-akvaria.cz/sinice-72
ale tie velke uhyny ryb aj kreviet..hm? netravis ich co2 alebo nadbytkom hnojiva?
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod Azaza3l » 18 Mar 2019 13:43 pm

Uhyn môže mať z tej sinice. Citujem: 1/Mnohé druhy jsou navíc jedovaté, takže způsobují značné vodohospodářské problémy. Sinice vodního květu dokáží tvořit celou řadu velmi jedovatých látek- toxinů, nebo mohou fungovat jako spouštěče alergické reakce- alergeny. Toxiny sinic (cyanotoxiny) jsou látky sekundárního metabolismu, tedy látky, které nejsou využívány organismem pro jeho primární metabolismus.2/Sinice jsou fotosyntetizující eubakterie a složení buněčné stěny sinic vodního květu a bentických sinic se neliší od složení buněčné stěny jiných bakterií (chemickým složením se neliší od buněčné stěny Salmonel).3/Silný rozvoj sinic ve vodních nádržích je spojen zejména s postupující eutrofizací životního prostředí (jde především o fosfor). Ve vyváženém ekosystému k takovým silným nárůstům masy sinic nedochází.
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod Andrejamazonia » 18 Mar 2019 15:18 pm

Súhlasím je vysoko toxická keď sa premnoží neviem či som nevidel aj nejaký dokument sa premnožila sinica v jazere alebo rybníku teraz už neviem a obrovský úhyn rýb.
Andrejamazonia
 
Príspevky: 198
Obrázky: 3
Založený: 22 Dec 2015 16:12 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod matte » 18 Mar 2019 15:33 pm

Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod Andrejamazonia » 18 Mar 2019 16:14 pm

To je tiež riešenie a čo som čital že funguje dobre proti sinici ale neriesi príčinu takže sa môže vrátiť.Neviem či to platí ešte písal si že máš teplotu kolo 22°C.Čítal som že aj teplota je dosť podstatný činitel pri látkovej výmene rastlín a že sa dosť podceňuje.Ja by som to dal aspoň na 25-26°C.Buď zatemniť akva na pár dní alebo skúsiť ten blue exit.Rozprúdiť trochu vodu v akváriu a časta výmena vody.Boa musíme to rozbehať :pivo: :D
Andrejamazonia
 
Príspevky: 198
Obrázky: 3
Založený: 22 Dec 2015 16:12 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod Hora » 18 Mar 2019 16:20 pm

No bratu verím,že je to neprijateľný vývin,keď si dokupoval ešte osmózu.To už musíš byť nešťastný.Podobne som prežíval štetinkové roky :(

Osobne som neregistroval pri vzniku sinice úhyny a tiež som mal peknú okupáciu.
Nevidno v akom sinicovom stave máš celkovo akvárium,ale výňatok z tohto článku https://www.nase-voda.cz/sinice-maji-ne ... v-na-ryby/ :
Poškození a úhyn ryb může nastat přímým, ale i nepřímým působením sinic. Nejčastěji se jedná o úhyny způsobené kyslíkovým deficitem. Deficit vzniká buď při rozkladných procesech odumřelých sinic, nebo také díky jejich „nočním vydýcháním“ kyslíku z vody. Další možností je doba začínajícího kolapsu populace sinic, kdy stále probíhá intenzivní fotosyntéza, čímž se zvyšuje pH vody, ale současně vlivem rozkladných procesů odumřelých sinic vzrůstá obsah amoniaku. V konečném důsledku má amoniak ve spolupráci s vysokým pH za následek poškození žaberního aparátu a nakonec smrt ryb udušením.

Neviem,či sa niektorá varianta týka tvojho akvária.
Pravdepodobne nemáš šajnu,či je NH4 merateľný.
Ja som tento test nikdy nemal.Mne prišiel ako zbytočný výdavok popravde popri ďalších 8 testoch JBL.
Ideš ale cez rampu a čerenie hladiny pri slabšej invázii siníc by malo byť dostačujúce,základ :!: vodu meníš pravidelne týždenne,tak by som v siniciach zrovna dôvod vymierania nehľadal.Môj názor oproti predošlým.
Píšeš,že si prestal hnojiť,ale omedzil si aj svetlo nejako? a na T5 48w ti ho ešte zosilňujú reflektory.Ak sú vyleštené,nezašpinené,tak teoreticky môžeš dosahovať cez 0,45w/l,čo pri nehnojenom bude viac akoby postačovalo.
Rastliny rýchlejšie vyčerpajú dusičnany (schválne si odmeraj) a so silnejším svetlom môže sinica dookola vykukovať.
Treba urobiť opäť preventívne zmeny (viem,že ti musia už liezť na nervy pri tých pokusoch),ale ide sa doplaziť k stabilizácii.Algaeprípravky to však nevyriešia.

Snajprík tu dával taký návod:
Stiahni si apku Ligh meter do mobilu,polož svetlo na polovičný presah akvária ,prilož mobil zarovno so substrátom (ty máš výšku 40cm?) a odmeraj
-silu obidvoch trubíc
-len jednu trubicu aký je rozdiel v intenzite
- aj so zakrytým pootočeným reflektorom na polovicu,či to má cenu takto riešiť.Vysvetlím ďalej.

Pridaj KNO3 teraz vo väčšej dávke cca 20mg/l a udržuj si ho minimálne na 10-siatich.
Keď nemáš chuť prihnojovať,tak by som jednu trubicu ,,priškrtil„ pootočením reflektora(ak je nastoknutý na trubici svorkami a môžeš ním otáčať),aby svetlo z nej šlo do akvária len z polovice alebo ešte menej.
Úplne odstavenie T5 by bolo prehnane slabé a zase by vyskakovali rozsievky,čo tiež nie je žiadna výhra pre pohľad do akvária.
Po tých úpravách vykefuj to hnusné drevo a ostatné napadnuté miesta,odsaj,zakri na 4-5 dní poctivo a nemala by sa vracať.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod matulkos » 18 Mar 2019 21:25 pm

Vyzera to takto teraz rozpisem ked budem za PCObrázok

Odoslané z MI 5 pomocou Tapatalku
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod lubosmihula » 18 Mar 2019 22:40 pm

Možno by stálo zato vyskúšať dať do filtra cca 2,5 dl zeolitu. na tvoj objem akvaria. Ja mám v mojej 300 l vo filtri pol litra a po určitých experimentoch s filtrom mi zeolit krásne vyčistil vodu od No2 a snáď aj od nh4. Zmizla aj Štetinova riasa a žabí vlas. Mal som ich síce málo, ale zmizli.

každopádne otestuj vodu a vylučovacou metódou prídeš k jadru veci.
začni od co2 veľa - málo
no2?
nh4?
Fe? toho keď máš veľa rastliny sa ti rozpadnú
pozri aj PH či nemáš nad 8
Ryby môžu mať aj parazitov, mne takto pokapali asi 4 mrenky machove na ziabroveho červa. Pozri ci sa neobtieraju o dekorácie alebo listy.
Dôležité je si všímať, ako ryby kapú
sú pri dne, strácajú farbu?
majú rostrapatene plutvy?
sú pri hladine a lapaju po dychu?
alebo sú pekne vyfarbene a prevracia ich nabok a nevedia udržať rovnováhu? atď.
Sinicu mám sem tam aj ja, ale rybám to nevadí. No treba to odsať.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod matulkos » 18 Mar 2019 22:51 pm

Ide o to ze uz fakt neviem co robim zle. Vzdy sa snazim robim zmeny v malych krokoch no neuspesne.
Prestal som hnojit Feroxom a KNO3, H2PO4....atd NPK nedavam a ani ferox.
Kupil som RO a tiez Seachem Flourish na mojich cca cistych 100L davam 2ml.
Vodu menim tyzdenne vzdy sa snazim v piatok vecer alebo v sobotu vecer, aby sa voda premiesala.
Kedze mam RO dal som 15L vodovodnej a cca 10L RO.
Ako som pisal uz v predoslich prispevkoch idem 2xT5 24W momentalne bez reflektorov CO2 nonstop cez atomizer obrazok som daval skor 1 bubl/sek. Mal som aj dropchecker no ukazoval akosi ch******* stale.
To meranie lux som robil uz v okktobri ci kedy som pisal pri dne cca 8000lx a hore na hladice cca 25000lux.
Proste vtdy co kupit rastliny tak casom vsetko skape a uplne vsetko. Ci rychlorastuce ci lemna minor, machy ricie,egeria densa,bacopa moniery...proste vsetko kape a stale. Mozno uz som za ten cas aj 100kg rastlin nasadil a casom bud zacne hnit od spodu alebo z vrchu.
Sinicu som nikdy za 10 rokov nemal, vlas stetinku to ano ale toto mam teraz odkedy som premyl cele dno ako sa mi tu radilo.
A vyberat tie korene a vsetko znova rozosrat po celom stlpci akvaria neviem ci je mudre.

Uz som z toho naprasky a mam chut to akva vyhodit nie predat lebo take nervy mam. Kopec casu tomu venujem, dost penazi ma to stoji a furt nieje ani z 1/10 taky vysledok aky by som si zelal. Ma nebavi pozerat uplnych zaciatocnikov na youtube ake maju krasne akva po 3-4 mesiacoch od zalozenia, daju 10evri doo rastlin a po 3 uz pretrhavaju a vyhadzuju, ked ja sa tu snazim furt dookola nastolit rovnovahu a nejde to .
Ta voda z vodovodu ma 280PPM a z RO cca 10-30 mi ukazuje. Dnes lialo a som ponoril merak do dazdovej vody a ukazalo 0.
A este k CO2 nieje lepsie aj ked dodam pripadne menej ako vobec?
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod Azaza3l » 19 Mar 2019 01:18 am

Tie rastliny ti nejakú dobu rastú a potom odhniju alebo po zasadeni vôbec nerastú /stagnuju?
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod matulkos » 19 Mar 2019 07:48 am

Aj aj. Rastu a skapu a pomaly od zaciatku kapu.

Odoslané z MI 5 pomocou Tapatalku
matulkos
 
Príspevky: 241
Založený: 22 Jan 2011 23:05 pm

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod snajprik » 19 Mar 2019 08:15 am

.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Trapiaca sa 112L -tka

Odoslaťod lubosmihula » 19 Mar 2019 10:02 am

mne to pripadá ako by si robil veľa zmien naraz a bez spätnej väzby. Nalejes to, potom ono, potom v zúfalstve zasa to a tak to ide dookola.
Otestuj vodu. nelutuj prachy za testy, lebo oveľa viac minieš na vodičky, rybky a rastliny.
Inak sa nikam nepohneš a nič sa nedozvies ani nenaucis.
1.Výmena vody 1/2 akvaria
2. vyhoď zhnité listy a rastliny
2. Otestuj No3, No2, Fe, Po4, PH, pripadne K
3. Cielene doplň čo treba
4. viac nebabraj a čakaj, poprípade odsaj sinicu a iné riasy, ak by boli.
Co2 a svetlo daj do rovnováhy tu na fóre je toho dosť.
Do filtra daj kľudne zeolit, tým nič nepokaziš
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.