Kto mi zere rastliny?



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod Baloghi » 30 Máj 2005 18:40 pm

Asi pred tyzdnom som kupil tieto rybky
"otici" 6ks
mrenka nadherna 4ks
sumcek trinidadsky 2ks
neskor som spozoroval ze sa mi zacali akoby rozpadavat listy zacali sa im na listoch robit dierky netusim z coho ale pred kupou sa nic take nedialo. Neviete co by to mohlo byt? :(
Obrázok používateľa
Baloghi
 
Príspevky: 258
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2005 10:34 am
Bydlisko: BA

Reklama

Re: Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod Radius » 30 Máj 2005 19:14 pm

Cim svietis ? Njesu nahodou listy rastlin take zakrapatene ?
Ebo mne sa jeden cas tiez robili dierky na rastlinach :? , a ked som odstranil plav. rastliny tak to prestalo :D
Obrázok používateľa
Radius
 
Príspevky: 141
Obrázky: 18
Založený: 12 Apr 2005 20:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod Phantom » 30 Máj 2005 19:31 pm

Ja osobne mam mrenku horovu(raz zacas si uchmatne trosku z rastlinky,vtedy mam tiez take akoby dierky) inac kompenzujem to s rastlinou stravou.
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod marcelko007 » 30 Máj 2005 21:10 pm

Mam podobny problem kupil som asi pred tyzdnom kupil 2x"otikov"a slimakov nemam.A tiez sa my zacali robit dierky na listoch rastlin.Radius:ani jedna rastlina nema zakrpateni list vsetky su pekne velke.
Obrázok používateľa
marcelko007
 
Príspevky: 83
Založený: 02 Apr 2005 12:49 pm
Bydlisko: Ša?a

Re: Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod mittt » 30 Máj 2005 22:49 pm

aj mne sa robia na rastlinach diery a mam aj otikov aj slimakov ale od nich to u mna nieje nieco tym rastlinam chyba ale mne sa este nepodarilo zistit ze co....
Obrázok používateľa
mittt
 
Príspevky: 11
Obrázky: 5
Založený: 07 Jan 2005 22:05 pm
Bydlisko: Ša?a

Re: Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod Majdo » 31 Máj 2005 08:26 am

Ja mam podobny problem, pozorujem ho vsak iba na Hygrophila corymbosa. Zo za ciatku list vyzera zdravy, rastie do normalnej velkosti, potom sa zacnu objavovat malicke dierky a je ich cim dalej viac. Nakoniec sa list zacne rozpadavat a OTO + SAE ho dorazia. Pravidelnym pridavanim PMDD sa situacia zlepsila ale pri nepravidelnom a nedostatocnom hnojeni sa problem objavil znova. Zda sa mi ze to ma naozaj aj suvislost aj s mnozstvom plavajucich rastlin (Pistia), zda sa ze vo velkom odobera nejaky prvok. Mam podozrenie na Draslik, ale nie som si celkom isty. Zaujmave ze narocna rastlina ako Rotala Marcandra rastie bez problemov... Vie niekto poradit :?:
Obrázok používateľa
Majdo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 15
Založený: 26 Sep 2003 09:01 am
Bydlisko: Nova Dubnica

Re: Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod Raviolka » 31 Máj 2005 10:44 am

Majdo napísal:Mam podozrenie na Draslik, ale nie som si celkom isty... Vie niekto poradit :?:
Tvoje podezření je asi správné - drobné dírky v listech bývají spojovány s nedostatkem draslíku. Taky jsem někde viděla zmínku, že je to projev nadbytku dusičnanů (doufám, že nevypadám jako paranoik, který vidí nadbytek NO3- úplně všude :D). I to by dávalo smysl, vzhledem k tomu, že N, P a K jsou rostlinou přijímány v určitém poměru... takže je-li jednoho prvku hodně, druhého se nedostává. To že každý rostlinný druh reaguje jinak je normální... každá rostlina pochází z jiného prostředí a je "zvyknutá" na konkrétní poměr živin.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod XP » 31 Máj 2005 14:55 pm

Aj mne sa to stava v poslednej dobe, aj to len u tej Hygrophily corymbosy, zloziek PMDD davam pomerne dost, prebytok vsak nieje , ten strazim dost prisne... v jednom clanku od Rataju som sa docital ze by tento priznak sposoboval skor nedostatok manganu pri dostatocnom mnozstve Fe, mne by to skor pasovalo na toto (vid foto v strede s dierkovanym listkom):
TU si mozte precitat co pisu ini... nez len Raviolka :D :P
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod Kubo » 31 Máj 2005 15:43 pm

Baloghi napísal:Asi pred tyzdnom som kupil tieto rybky
"otici" 6ks
mrenka nadherna 4ks
sumcek trinidadsky 2ks
neskor som spozoroval ze sa mi zacali akoby rozpadavat listy zacali sa im na listoch robit dierky netusim z coho ale pred kupou sa nic take nedialo. Neviete co by to mohlo byt? :(

Na 100% ti ohlodavaju listy mrenky nadherne ziadne ine veci co tu pisu ostatny.Ja mam s tymi mrenkami tiez taky problem ale ked im budes davat spenat tak to nebudu az tak robit :wink: :D
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod Baloghi » 31 Máj 2005 16:21 pm

Svietim z 2* Philips 865 2* 830 aj mne sa to zacalo na tej Hygrophile hnojim s Ferrotabs ale skusim to aj s tym spenatom
Obrázok používateľa
Baloghi
 
Príspevky: 258
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2005 10:34 am
Bydlisko: BA

Re: Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod Jožo » 31 Máj 2005 19:48 pm

Caute. Mam presne ten isty problem. Male dierky na listoch, ktory potom "zmizne". Takto mi vykapali tri druhy Hygrophila. Urcite to nie je rybami. Ako pisal XP, na stranke Rataja su fotky a popis, ktory hovori o nedostatku manganu, respektive molybdenu. S tymi dusicnanmi sa mi to nezda. Mam na 350l par ryb, odkalenie akva a 1/5 vody vymenena kazde tri tyzdne a vo filtri okrem ineho clearmac myslim, na odstranenie dusicnanov a fosforecnanov. Vycistil som akva, nalial mangan, molybden, zelezo a seru floranette :-)))), neberte to doslovne... presli dva tyzdne a nic. Dokonca nejaka hniloba chyta echinodorus (neviem aky, ale je riadne velky). Zato cryptocoryne nevillii a este jeden druh rastu ako sialene a nestiham strihat poplazy. Uvedomujem si, ze mam malo svetla (dakujem poctivym predajcom, ktori zaciatocnikom predaju komplet, kde je na 350l 2x30W). Ale ked nieco predsa rastie 9 mesiacov bez problemov a potom vyhynie za tri tyzdne, problem musi byt niekde inde. Alebo sa mylim? Btw, dufam, ze koncom tyzdna tam pribudnu este 2x36W. len drzte palce. Skusal niekto z vas zohnat päticu na nie klasicku ziarivku?
Obrázok používateľa
Jožo
 
Príspevky: 73
Obrázky: 9
Založený: 19 Feb 2005 21:49 pm
Bydlisko: Košice

Re: Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod Ceco » 01 Jún 2005 08:22 am

Baloghi, ak islo o skokovu zmenu zo dna na den, pridanim novych ryb, tak s najvacsou pravdepodobnostou je vinnikom mrenka nadheran, ako pise aj Kubo. Mal som s nimi ten isty problem. Zopar ludi mi to dokonca nechcelo verit, a tvrdili, ze je to kvoli tomu, ze rastlinam nieco chyba. Staci tie mrenky pozorovat, a uvidis, ako sikovne vedia devastovat zelen.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod Majdo » 01 Jún 2005 08:24 am

Hygrophila sa odporuca do novozalozenych akvarii prave pre svoju dobru schopnost spotrebovavat nadbytocne ziviny aj NO3 takze to by nemal byt problem. Mimo to som videl akva kde NO3 bezne dosahuje 60-70 a hygrophily tam rastu velmi dobre. Takze bude treba zaexperimnetovat...

V nedelu zakladam nove akva tak som straasne zvedavy ako sa tam tej hygrophile bude darit. :idea: Pokial bude mat stale problemy tak je to na tych mrenkach. Mozno by pomohlo hlasovanie: kto ma tento problem ci ma vo svojom akva aj mrenky...

Avsak problem z dierkami na listoch som mal este predtym ako som kupil mrenky, ibaze tie listy vydrzali aj s tymi dierkami podstatne dlhsie. Mne to pripada tak ze rastline nieco chyba :arrow: listy su potom oslabene :arrow: mrenky ich dorazia
Obrázok používateľa
Majdo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 15
Založený: 26 Sep 2003 09:01 am
Bydlisko: Nova Dubnica

Re: Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod durc » 01 Jún 2005 10:38 am

Ja som tento problem poriesil pridanim Mn+ od rataja.mrenky nemam-skalarovske akva.Ja mam bezne v akva 80mg/l NO3 a rastliny ani ryby si nestazuju. CAFTE
Obrázok používateľa
durc
 
Príspevky: 28
Obrázky: 1
Založený: 03 Nov 2004 10:13 am
Bydlisko: Levice

Re: Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod Raviolka » 01 Jún 2005 11:31 am

Musím to uvést na pravou míru... netvrdím, že nadbytek NO3- způsobuje ty dírky na listech. Je prokázané, že to způsobuje nedostatek K - ale jak jsem už vysvětlila, s velkou spotřebou dusíku roste taky potřeba draslíku. Takže Majdo, pokud je Hygrophila schopná spotřebovat víc dusíku než ostatní, potřebuje taky vyšší koncentraci K... proto se můžou příznaky projevovat právě na ní, zatímco ostatní rostliny jsou v pořádku. Pokud je v akváriu draslíku dost, tak roste dobře i při vysoké koncentraci NO3- ...ale pokud draslík chybí (dost často), tak se vytvoří ty dírky. Nevím, připadá mi to logické... vám ne? :-)
Pokud jde o tu Ratajovu stránku, tak jediné čeho se tam lze držet je jedna z fotek... osobně nevěřím, že patří právě k manganu (ostatně ani to tam není napsáno). Nedostatek Mn se projevuje prakticky stejně jako nedostatek Fe, s tím rozdílem, že žilnatina zůstává zelená. Samozřejmě příjem všech prvků je do velké míry navzájem závislý... no chci říct, že pokud vás zajímají příznaky nedostatku prvků, tak jsou na internetu podstatně podrobnější zdroje než je Ratajova (a moje) stránka.

Tím vůbec netvrdím, že ty dírky nemají na svědomí ryby nebo slimáci... jsou podezřelí č. 1 a 2 :wink:

durc: z 80mg/l NO3- mi naskakuje husí kůže :?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod Jožo » 01 Jún 2005 11:39 am

Raviolka, s tym K mas asi pravdu. Vcera som prebrusil nejaky net a vyzera to tak. Poradila by si mi prosim ako tam dostat K ak nechcem naliat do akva KNO3? Mozno je to hlupa otazka - neviem - ale radsej sa hlupo opytat ako patrat po niecom dva dni. Vopred vdaka.
Obrázok používateľa
Jožo
 
Príspevky: 73
Obrázky: 9
Založený: 19 Feb 2005 21:49 pm
Bydlisko: Košice

Re: Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod Jožo » 01 Jún 2005 11:41 am

Este by som mal jeden dotaz, aj ked nie som v spravnom fore. Ake svetlo odporucate? 830 warm light, alebo je to v podstate jedno?
Obrázok používateľa
Jožo
 
Príspevky: 73
Obrázky: 9
Založený: 19 Feb 2005 21:49 pm
Bydlisko: Košice

Re: Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod Jožo » 01 Jún 2005 12:32 pm

Nechcel som pridavat novu temu, takze sa pokusim opytat na moj problem v tejto. Skuste sa prosim pozriet do mojho albumu na foto rastlin s dierkami, ktore sa zväcsia a list zmizne...doslova. Najprv mi takto odisli Hygrophily, teraz nieco podobne chyta Echinodory. Aky mate na to nazor? Vdaka.
Obrázok používateľa
Jožo
 
Príspevky: 73
Obrázky: 9
Založený: 19 Feb 2005 21:49 pm
Bydlisko: Košice

Re: Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod Majdo » 01 Jún 2005 12:35 pm

Jožo napísal:Nechcel som pridavat novu temu, takze sa pokusim opytat na moj problem v tejto. Skuste sa prosim pozriet do mojho albumu na foto rastlin s dierkami, ktore sa zväcsia a list zmizne...doslova. Najprv mi takto odisli Hygrophily, teraz nieco podobne chyta Echinodory. Aky mate na to nazor? Vdaka.


Jozko, a o com sa v tejto teme cely cas bavime ???
Obrázok používateľa
Majdo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 15
Založený: 26 Sep 2003 09:01 am
Bydlisko: Nova Dubnica

Re: Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod Raviolka » 01 Jún 2005 13:02 pm

Jožo napísal:ako tam dostat K ak nechcem naliat do akva KNO3?
Nejpoužívanější způsob je K2SO4.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod sano » 01 Jún 2005 19:05 pm

Otázka na raviolku,
nepomohol by manganistan draselný? Je pomerne lacný a dostať ho v každej lekárni.
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod Baloghi » 01 Jún 2005 19:23 pm

Asi to bude naozaj tymi mrenkami uz som tie dierky spozoroval aj na valisneriach a na hygrophile zacali listy miznut cele tak som zahajil "spenatovu ofenzivu" :) dufam ze mi to pomoze :wink:
Obrázok používateľa
Baloghi
 
Príspevky: 258
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2005 10:34 am
Bydlisko: BA

Re: Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod Kubo » 01 Jún 2005 19:35 pm

Baloghi napísal:Asi to bude naozaj tymi mrenkami uz som tie dierky spozoroval aj na valisneriach a na hygrophile zacali listy miznut cele tak som zahajil "spenatovu ofenzivu" :) dufam ze mi to pomoze :wink:

No vidis ja som ti to vravel.Mne zvyknu mrenky nadherne napadat iba cerstve donesene rastlinky lebo vecsinou sa rastliny pestuju v sklenikoch na vzduchu ponoreny je len spodok koli zrychlenemu rastu.Potom to rozvazaju do predajni a ked si rastlinku kupis tie listy ktore boli emerzne zacinaju sa rozkladat a mrenky to proste vycitia a zacnu ich zrat.Neskor zacne rastlina vyhanat submerzne listy a je to potom uz v pohode ale niekedy mrenky nepohrdnu aj submerznymi listami ked im nedavas dostatok rastlinnej to je moj nazor :) :wink:
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Kto mi zere rastliny?

Odoslaťod Majdo » 02 Jún 2005 10:21 am

Baloghi napísal:Asi to bude naozaj tymi mrenkami uz som tie dierky spozoroval aj na valisneriach a na hygrophile zacali listy miznut cele tak som zahajil "spenatovu ofenzivu" :) dufam ze mi to pomoze :wink:


Aky spenat tam davas ? Listovy? alebo ten sekany , co predavaju zamrazeny v kockach ?
Obrázok používateľa
Majdo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 15
Založený: 26 Sep 2003 09:01 am
Bydlisko: Nova Dubnica

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.