Zelená voda a purigen



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Zelená voda a purigen

Odoslaťod Ninna » 31 Mar 2019 19:57 pm

Dobrý večer, mám už týždeň zelenú vodu, mením každý deň cez 50% ale zelená voda nechce vôbec zmiznúť a nemám pocit, že by sa to zlepšovalo. Myslíte, že by na to mohol pomôcť purigen? Či sa mi ho teda oplatí objednať a nebude to zbytočné. Ďakujem :)
Akva je čerstvo založené s ADA Amazonia.
Ninna
 
Príspevky: 35
Založený: 14 Mar 2019 21:26 pm

Reklama

Re: Zelená voda a purigen

Odoslaťod matus.galan » 31 Mar 2019 21:56 pm

Ahoj, chce to fotku akva, podrebne info o filtracii, osvetleni, ako dlho svietis, kolko je akva zabehnute, aku davas vodu atd...purigen ti na toto nepomoze lebo tvoj problem je inde.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Zelená voda a purigen

Odoslaťod DrSlamastika » 31 Mar 2019 21:58 pm

Nesvieti ti na to denne svetlo cez okno? Teraz po zime sa mohli zmenit svetelne podmienky a cas vystavenia svetlu.
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Re: Zelená voda a purigen

Odoslaťod Ninna » 31 Mar 2019 22:14 pm

Slnko mi priamo nesvieti ale izba je svetlá.
Tak Filter mam závesný sunsun hbl501 vnútri molitan a nejaká filtračná vata. Svietim 7 a pol hodiny denne chichiros a401 na druhom najnižšom stupno ale teraz som to vypla že skúsim, našla som vraj by to mohlo pomôcť. Voda išla najprv vodovodná, teraz taký prírodný prameň, sused si to tiež dával do akva vraj bola dobra :D presne hodnoty neviem. Akva zabieham od minulej soboty.
A má 53l
Naposledy upravil Ninna dňa 31 Mar 2019 22:19 pm, celkovo upravené 1 krát.
Ninna
 
Príspevky: 35
Založený: 14 Mar 2019 21:26 pm

Re: Zelená voda a purigen

Odoslaťod Ninna » 31 Mar 2019 22:18 pm

https://imgur.com/a/2jaSqja na fotke fakt nevyzerá zeleno, neviem prečo :shock: ale má taký nádych, nie je vyslovene zakalená
Ninna
 
Príspevky: 35
Založený: 14 Mar 2019 21:26 pm

Zelená voda a purigen

Odoslaťod matus.galan » 01 Apr 2019 11:40 am

Akva pekne, nepises stale ako dlho ho zabiehas, tkatiez preco davas nejakuvodu z pramena ked netusis aka je to voda pripadne jej hodnoty? To ze sused povedal neznamena,ze je pre tvoj zabeh OK rovnako pri pripadnu zivu osadku do tvojho akva ktoru asi planujes.

Svietenie je OK, podla mna az malo lebo svietit na 2 stupni to musi byt fakt slabe. Aspon z foto to vyzera ako riadna slabota, urcite svetlo nenechavaj vypnute. Cas svietenie problem nebude. Bud to akva nie je este zabehnute a nieco si tam strcila, vodu z ineho akva, filter spusteny neskor, filtracny material este nema dostatocne bakterie.

Malo info este stale na to aby sme mohli nieco povedat lebo moze to byt strk, mozno z kamenov ale musis napisat viac. Problem je davat tam teraz vodu z vodovodu?


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Zelená voda a purigen

Odoslaťod Ninna » 01 Apr 2019 12:58 pm

Zabieham od 21.3. Substrát Ada amazonia, to už som písala. Mam objednane testy na vodu zajtra prídu tak to zmeriam. Svetlo už bolo večer vypnuté keď som to fotila tak som len stolnou lampou svietila. Keď je zapnuté akva svetlo zelenú farbu vôbec nevidno. Poobede pošlem fotku pred menením vody, už ráno bolo veľmi zelené.
Kamene mam seiru stone tak nejako z akvaristiky umyté horúcou vodou.
Ninna
 
Príspevky: 35
Založený: 14 Mar 2019 21:26 pm

Re: Zelená voda a purigen

Odoslaťod matus.galan » 01 Apr 2019 21:34 pm

Cital som ale necidel som udaj o zalozeni.
No ono este si len v polke zabehu a proces vymeny vody treba dodrzat pri pouziti amazonie aj ked som prekvapeny,ze si dala amazoniu ked tam nie je ani co2 aspon zatial.

Ja by som zacal davat codu z vodovu ako prve. Rastliny potrebuju svetlo takze nemozes svietit na dvojke stupni to musi byt podla mna malo. Radsej svietit 6 hod ale viac svetla a postupne pridavat.

Su tunludia co ficia co2, amazonia, svetlo led a mozes si precitat zabeh. Kedze zelena vody je vacsinou riasa, vela svetla nesvietis aj ked uvidime z foto tak potom to bude voda. Ale kludne moze byt aj vela svetla, chce to poriadnu foto.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Zelená voda a purigen

Odoslaťod Ninna » 01 Apr 2019 22:10 pm

Už tu amazoniu ľutujem trochu, nebolo to asi najslávnejšie rozhodnutie. Ale nevadí, budem sa tomu musieť prispôsobiť :)
Pošlem foto ako to vyzerá so zapnutým svetlom teraz večer po výmene vody : https://imgur.com/a/8ReLN1v
Už trochu zelená, ale na foto to bohužiaľ nevidno.

Zelenú vodu to robilo aj z vodovodnej. V sobotu založené na vodovodnej v nedeľu poobede už začala byť zelená, vodu z prameňa sme dali až vo štvrtok že či to nerobí práve vodovodná ale nič sa nezmenilo.
Ninna
 
Príspevky: 35
Založený: 14 Mar 2019 21:26 pm

Re: Zelená voda a purigen

Odoslaťod matus.galan » 01 Apr 2019 22:49 pm

Kolko tej vody menis? To je blbost aby bola voda hned zelena.
Davala si nieco pod tu amazoniu? Kupila si ju uplne novu zabalenu? Odkial si ju kupila? Uz som videl niekolko hlasenych problemov s amazoniou,ze sa rozpadavala doslova na blato a aj preto sa prestava dodavat stara verzia a riesi sa nova vyroba.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Zelená voda a purigen

Odoslaťod Ninna » 01 Apr 2019 23:01 pm

Nedávala som nič pod ňu, kúpená z .akvazahrada.sk normálne zabalená. Mením niečo medzi pol a trištvrte vody. Ale už idem meniť každý druhý deň trochu menej. Zatiaľ sa drží pekná voda ale ráno to bude asi zas zelená. Odfotim pred menenim v stredu, asi to bude musieť akvárko vyriešiť nejako samo. Zajtra tam dám aj ten purigen a možno to pomôže. Lebo už neviem čo iné by som vyskúšala :/
Ninna
 
Príspevky: 35
Založený: 14 Mar 2019 21:26 pm

Re: Zelená voda a purigen

Odoslaťod snajprik » 01 Apr 2019 23:24 pm

Zelena voda je najmenší problém s rias, proste veľa svetla+ prebytok živín, za 4 dni zatieň akva a je to. To sa stáva bežne v rybníkoch cez leto. Keď chceš nejaký prípravok na to tak algexit bráni deleniu buniek riasi, pre rastliny a živočíchy neškodný.
Ale ako úplne stačí na chvíľku zatieniť a meniť vodu aby sa prebytočne živiny odstránili.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zelená voda a purigen

Odoslaťod Ninna » 02 Apr 2019 06:08 am

https://imgur.com/a/76aAe1O takto vyzerá už dnes (kvôli tomu čiernemu pozadiu to nevidno spredu
Ninna
 
Príspevky: 35
Založený: 14 Mar 2019 21:26 pm

Re: Zelená voda a purigen

Odoslaťod head » 02 Apr 2019 10:40 am

Daj tomu cas a nemen tolko vela vody tak casto. Ja som mal par rokov akvarium s amazoniou a pocas zabehu som menil ovela menej vody (mozno 25%) kazdych par dni a neskor raz do tyzdna. Na zaciatku sa mi aj objavila riasa a sinica, ale vobec som to neriesil a casom sama zmizla. Proste to chce trpezlivost. Nechaj to tak par dni a uvidis ci sa to zhorsi, nezmemi, alebo zlepsi.
head
 
Príspevky: 175
Obrázky: 3
Založený: 04 Feb 2004 01:54 am

Re: Zelená voda a purigen

Odoslaťod panobrusok » 03 Apr 2019 11:09 am

Ahoj, ja by som povedal že pridaj svetlo - Ale najprv sprav presne to čo píšu nado mnou- na pár dní bez svetla iba meniť 1/3 vody nie viac.. radšej aj menej! po pár dňoch keď zákal odoznie zasvieť ale väčšou intenzitou.
Amazonia púšťa veľa živín ale pokiaľ nebudú mať rastliny dosť svetla tak tie živiny nebudú mať ako spracovať . Riasa nepotrebuje toľko svetla ako rastlina. Ja radím pridaj svetlo. Mám 63 L(čistý objem okolo 45l vody) , amazonia powder, svetlo chihiros A601 ide zhruba na polovicu. Zábeh v 3 týždni a bez rias. Tak isto hnojím polovičné dávky seachem potassium a seachem trace- stopové prvky denne zhruba 1ml draslík a 1,35ml mikroprvky a CO2 1b/s. Výmena vody prvý týždeň každý deň 1/3, druhý týždeň 1/3 každý druhý deň a teraz v 3 týždni 1/3 každý 3. deň.Pri každej výmene pridávam aj BIONITRIVEC.
panobrusok
 
Príspevky: 1
Obrázky: 1
Založený: 03 Apr 2019 10:55 am

Re: Zelená voda a purigen

Odoslaťod I.P. Pavlov » 03 Apr 2019 11:58 am

Je tam prebytok živín a to je ráj pre riasu. Zábehom sa to všetko spraví. Trošku slabší filter, tak to potrvá dlhšie. No a filter má aj hladinový zberač nečistôt. Ten daj počas zábehu preč, ten až priveľa okysličuje vodu, čo riasa opäť využije. Pozor na pramenitú vodu, tá môže byť veľmi tvrdá
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Zelená voda a purigen

Odoslaťod snajprik » 03 Apr 2019 16:08 pm

Panobrusok: problém je v tom že ty tam máš CO2 a on nie, jemne sýtenie s CO2 zrýchli rast rastlín 7x ,silne sýtenie s CO2 a silne svetlo dokáže zrýchliť rast rastlín aj 15x . Problém je v tom, že tvoje rastliny toľko živín spotrebujú za deň čo jeho za 10 dni. Amazonia je super vec pre rastlinne akvária, ale treba k tomu svetlo i CO2. Pre rastlinne akvária bez CO2 sa kupujú substráty pre krevetky, ktoré sú tiež s čiernej hliny, ale neobsahujú toľko dusičnanov, ako napríklad Platinum Soil.
U amazonii bez CO2 treba minimálne 14 dni každý druhy deň meniť 50% vody.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zelená voda a purigen

Odoslaťod Ninna » 03 Apr 2019 20:26 pm

Ďakujem za rady, nechala som to zatiaľ bez menenia vody dva dni a pridala purigen do filtra. Určite sa to zlepšuje, nie je číre ale aspoň sa to nezhorsuje ako predtým. Aj svetlo som nechala svietiť tak ako predtým. A začala pridávať baktérie na zábeh. Uvidím teda ako to pôjde ale mám z toho už lepší pocit.
Co2 nemám veľmi v pláne pridávať, že som amazoniu kúpila nevhodné už viem, ale nevadí, nejako sa tomu musím prispôsobiť.
Ninna
 
Príspevky: 35
Založený: 14 Mar 2019 21:26 pm

Re: Zelená voda a purigen

Odoslaťod snajprik » 04 Apr 2019 06:51 am

Po mesačnom zahrnú a vypláveniu prebytočných živín je ako hociktorý iny substrat, stačí vydržať a bude to ok
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zelená voda a purigen

Odoslaťod janer » 04 Apr 2019 21:30 pm

caute, riesim podobny problem pri zalozeni akva, zalozene v sobotu, kazdym dnom vyzera voda zelensia a zelensia, baketire na zabeh boli pridane, od vcera ide aj UV lampa, ale aj tak sa to zda horsie, nemala by ta UV pomoct prave ?
janer
 
Príspevky: 2
Založený: 31 Mar 2019 18:29 pm

Re: Zelená voda a purigen

Odoslaťod snajprik » 05 Apr 2019 08:07 am

Chlapci vy ste márny :) Samozrejme že aj UV lampa zabíja zelenú riasu, ale čo tak si prečítať čo tu zelenú riasu spôsobuje a prečo vlastne vznikla v akváriu a na miesto jej potlačenia by ste sa mali zamerať na odstránenie príčiny.
Zelena riasa znamená že v akváriu maš strašne veľa amoniaku dusitanov a dusičnanov. Zelena riasa sa ju snaží odčerpať, tak že momentálne je prospešná a odčerpáva živiny s akva ona (normálne by to mal robiť filter a výmeny vody, či rastliny). Ak sa jej chceš zbaviť stačí odstrániť prebytočne živiny s akva a zelena riasa sama zmizne. UV lampa odstráni riasu, ale nie problém a keď do toho problému dáš ryby, tak sa veľa nedožijú.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.