eo akvarium



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

eo akvarium

Odoslaťod ea » 07 Apr 2005 09:14 am

nase nove prve riadne akvarium
Obrázok
rozmer: 35x35x80 (98l) styropor podlozka, modra gradient folia vzadu
filer: akvamini, molitan
vyhrievanie: scuba 50
rastliny: vallisneria, bacopa monnieri, alternanthera splendida, echinodorus, echinodorus quadricostatus, sagittaria subulata, anubias, machove gulky, cryptocyna a 1ks dreveny papek .)
rybky: oticinulus affinus, plata mix :)
osvetlenie: 2x 18W osram, cool white ATMAN

komentare su vitane
viac fotiek v mojej galerii

takto vznikalo:
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Naposledy upravil ea dňa 07 Apr 2005 15:45 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
ea
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 25 Mar 2005 16:25 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: eo akvarium

Odoslaťod Raviolka » 07 Apr 2005 11:33 am

Na první akvárium to není vůbec zlé :D
Mám pár připomínek: některé rostliny ti tam možná neporostou, potřebovaly by víc světla. Ale to se uvidí časem. Taky mě zarazilo nasazení Otocinclus affinis v 2. týdnu po založení akvária... dost riskantní počin, držím palce, aby to přežili :wink:
Velká škoda toho světlého štěrku. Rostlinová akvária se světlým dnem vypadají nepřirozeně :?
Hmmmm... a ta akadama jako spodní vrstva... proč :?: Zajímavé, ráda si počkám, jaké s tím budeš mít zkušenosti. Podle mě se dřiv nebo později dostane stejně na povrch. A na fotkách nevidím žádné hnojivo... :?: ... jestli tam opravdu není, tak mi to připadá dost nešťastné řešení :?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: eo akvarium

Odoslaťod X-Pert » 07 Apr 2005 11:43 am

bohovsky sa mi lubi ta podložka pod vedro. :lol: Pribebežne informuj ako sa to vyvýja. Som zvedavý hlavne na tie rastlinky ci sa chytia bez problémov. Držím palce.

A ešte som sa chcel spýtať, s akého hrubého skla to máš lepené?
X-Pert
 
Príspevky: 35
Obrázky: 12
Založený: 17 Nov 2004 13:29 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: eo akvarium

Odoslaťod ea » 07 Apr 2005 12:09 pm

dakujeme :)

upresnenia:
- otici su vsetci fit, maju co papat zda sa zatial
- strk nie je svetly, je miesany a najtmavsi aky sme nasli - fakt je ten ze fotka je mierne prepalena (este to s mojim fotenim akvarii nie je bohvieco)
- akadama nam bola doporucena, jedno vrecko a kombinacia so strkom, zatial sa dostalo napovrch len par zrnie, technicky ani esteticky sa to nezda na skodu
- hnojivo: neviem - je nutne?
som zastanca prirodzenosti, musim vsak podotknut, ze sme pouzili stare dno kupene v akvaristike ako podklad pod cistym vrchnym strkom pomer 1:1

Raviolka napísal:Na první akvárium to není vůbec zlé :D
Mám pár připomínek: některé rostliny ti tam možná neporostou, potřebovaly by víc světla. Ale to se uvidí časem. Taky mě zarazilo nasazení Otocinclus affinis v 2. týdnu po založení akvária... dost riskantní počin, držím palce, aby to přežili :wink:
Velká škoda toho světlého štěrku. Rostlinová akvária se světlým dnem vypadají nepřirozeně :?
Hmmmm... a ta akadama jako spodní vrstva... proč :?: Zajímavé, ráda si počkám, jaké s tím budeš mít zkušenosti. Podle mě se dřiv nebo později dostane stejně na povrch. A na fotkách nevidím žádné hnojivo... :?: ... jestli tam opravdu není, tak mi to připadá dost nešťastné řešení :?
Obrázok používateľa
ea
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 25 Mar 2005 16:25 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: eo akvarium

Odoslaťod ea » 07 Apr 2005 12:12 pm

uprimne, kupili sme hotove akvarium v hornbachu
nemerala som, ale by ocko by som tipla cca 5-7mm

X-Pert napísal:A ešte som sa chcel spýtať, s akého hrubého skla to máš lepené?
Obrázok používateľa
ea
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 25 Mar 2005 16:25 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: eo akvarium

Odoslaťod ea » 07 Apr 2005 12:15 pm

nuz, co bolo prve poruke .)

otazka: kedy sa da definitivne povedat ze sa rastlinky "chytili"?
lebo zatial sa dari vsetkym, maju nabeh na nove listocky - ale mam info, ze zvyknu bezat este z akejsi 'zotrvacnosti'

X-Pert napísal:bohovsky sa mi lubi ta podložka pod vedro. :lol: Pribebežne informuj ako sa to vyvýja. Som zvedavý hlavne na tie rastlinky ci sa chytia bez problémov. Držím palce.
Obrázok používateľa
ea
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 25 Mar 2005 16:25 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: eo akvarium

Odoslaťod Raviolka » 07 Apr 2005 13:13 pm

ea napísal:-akadama nam bola doporucena, jedno vrecko a kombinacia so strkom, zatial sa dostalo napovrch len par zrnie, technicky ani esteticky sa to nezda na skodu
- hnojivo: neviem - je nutne?

Staré dno v kombinaci s novým by mohlo stačit (já osobně sice dávám naspod do nově založeného akvária vždycky hnojivo, ale to proto, že chci rostliny rozmazlovat). Nevím kdo ti akadamu doporučil a proč, ale dávat ji pod štěrk bez hnojiva je vyhazování peněz... :( Vím, že už s tím nic neuděláš... Ale zajímalo by mě, jak moc bude přes ten štěrk ovlivňovat chemismus vody :?:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: eo akvarium

Odoslaťod affinis » 07 Apr 2005 15:34 pm

skoda toho svetla na dlzku 80 cm si nohla kupit 2 x 18W (60cm) bolo by viac svetla aj na kraji akvaria, neviem ako je riesene atman osvetlenie, ale ak sa da dopln do neho zrkadlovu foliu ziskas viac svetla, to stare dno je v podstate obycajny strk doplneny o hnojivo takze rastlinky by nemali mat problem sa chytit aj v tomto novom akvariu, aj ked pri tom svetle mozno nie hned vsetky. Ja pouzivam aj svetlejsi strk ale je to v podstate jedno ak sa necha kompletne zarast rastlinkami
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: eo akvarium

Odoslaťod ea » 07 Apr 2005 15:44 pm

mea culpa, prave som si overila:
ziarivky su 59cm, cize maju 18W
a v tom atmane je zvnutra folia v tvare U :)

na rastlinky sa tesim, len pomaly ale isto .)

affinis napísal:skoda toho svetla na dlzku 80 cm si nohla kupit 2 x 18W (60cm) bolo by viac svetla aj na kraji akvaria, neviem ako je riesene atman osvetlenie, ale ak sa da dopln do neho zrkadlovu foliu ziskas viac svetla, to stare dno je v podstate obycajny strk doplneny o hnojivo takze rastlinky by nemali mat problem sa chytit aj v tomto novom akvariu, aj ked pri tom svetle mozno nie hned vsetky. Ja pouzivam aj svetlejsi strk ale je to v podstate jedno ak sa necha kompletne zarast rastlinkami
Obrázok používateľa
ea
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 25 Mar 2005 16:25 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: eo akvarium

Odoslaťod ea » 07 Apr 2005 15:53 pm

ja nemam rada marketingovu chemiu .)

akadama pokial viem okrem chemizmu vody aj viaze dobre na seba ziviny - ako idea mi to prislo logicke dat ju naspodok pre korene
a konieckoncov - nebol ten balik tak kriticky drahy

uvidime co to spravi :)

Raviolka napísal:Staré dno v kombinaci s novým by mohlo stačit (já osobně sice dávám naspod do nově založeného akvária vždycky hnojivo, ale to proto, že chci rostliny rozmazlovat). Nevím kdo ti akadamu doporučil a proč, ale dávat ji pod štěrk bez hnojiva je vyhazování peněz... :( Vím, že už s tím nic neuděláš... Ale zajímalo by mě, jak moc bude přes ten štěrk ovlivňovat chemismus vody :?:
Obrázok používateľa
ea
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 25 Mar 2005 16:25 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: eo akvarium

Odoslaťod Raviolka » 07 Apr 2005 19:00 pm

Tím že ovlivňuje chemismus vody jsem myslela právě to, že na sebe váže živiny :) Při ceně 195 Sk za akadamu by určitě se vyplatilo nechat ji nějaký čas nasáknout v roztoku PMDD řekněme za 5 Sk... ten rozdíl by byl obrovský :wink:
Teď jsou totiž dvě možnosti: buď se k ní ty živiny přes vrstvu štěrku nedostanou a potom jako by tam ani nebyla, nebo se k ní přece jen dostanou, a potom o ty živiny obere svrchní vrstvy a vodu - a budeš tu "marketingovou chemii" potřebovat. Mnooo ale nemyslím si, že by takhle 2l akadamy mohly zafungovat... takže si s tím nemusíš dělat starosti :)
Držím palce, ať se to rozroste. To "chytání" může rostlinám trvat několik týdnů.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: eo akvarium

Odoslaťod roox » 07 Apr 2005 19:09 pm

ea: mno uz sem ti neco malo psal v jiny akva diskuzi.. :)
vpodstate bych se stotoznil s Raviolcinymi nazory...

tu jen male doplneni:
koupil bych jeste jedno osvetlovaci teleso, nic tym nepokazis, rostliny lip pojednou. Bylo by to pak 0,75 W na 1 litr vody coz je naprosta spicka. Trochu prihnojis a budes mit v akvariu dzungli. A teleso se da, kdyby nahodou, prodat nebo pouzit jinde.
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: eo akvarium

Odoslaťod ea » 08 Apr 2005 09:46 am

Raviolka: dakujem za upresnenie, stare dno to hadam isti .)

roox: nechcem tam totalnu dzunglu, rastlinky vsak musim este dokupit, tolko pravda je .)
dnes pojdeme, spravim nove fotky neskor .)
Obrázok používateľa
ea
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 25 Mar 2005 16:25 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: eo akvarium

Odoslaťod fugu » 08 Apr 2005 16:13 pm

roox, raviolka> tu akadamu som poradil/odobril ja :) takze sa kludne do mna navazajte ;) ale vychadzal som z toho, co som odsledoval vo svojich mini_tunkovariach s acorusmi a anubiasmi - akadama pouzita aj ak primes resp spodna vrstva vybalancovala tvrdost a pH vody do hodnot priaznivych pre rastliny. preco to tak bolo som neskumal, bol vsak jednoznacne rozdiel medzi nadobami, ktore mali na spodku len strk a medzi tymi, ktore mali jednu (spravidla spodnu) vrstvu akadamy :] v tych prvych dochadzalo k tvorbe zakalov, bujeli riasy, rastliny neprosperovali, v druhom pripade bola voda povacsine cira a nedochadzalo k vyraznejsim problemom.

takze ea je v tom v podstate nevinne :] ale myslim/som presvedceny, ze to v konecnom dosledku bude mat len pozitivny vplyv :]

btw, ten napadnechat akdamu nasosat pmdd pred aplikaciou sa mi celkom pozdava, ma to logiku, stoji to za pokus ;)
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: eo akvarium

Odoslaťod Raviolka » 08 Apr 2005 17:36 pm

fugu!!! Tak ty si děláš takové pokusy a vůbec se s náma nepodělíš o poznatky? :roll:
Jasně že akadama škodu nenadělá, spíš je otázka, jestli je ta investice do ní opodstatněná... protože pokud má fungovat jako nosič živin, musíš jí dát zaprvé dostatečné množství, zadruhé musíš dodat ty živiny. Otázka je, jaký byl poměr akadama/štěrk v tvých nádobách, a jaký efekt budou mít 2l akadamy v tomhle dost velkém akváriu. Jak už jsem psala, pokud bude ty živiny skutečně vázat, tak by se to mohlo projevit naopak negativně na rostlinách, které k ní kořeny nedosáhnou. Ale necháme se překvapit, ea nám poreferuje :wink:
Acorus i Anubias rostou hodně poooomalu a jejich spotřeba živin je minimální... takže nejsou ideální na hodnocení toho, jestli se jim daří nebo ne. Ale to s těmi řasami a zákaly je fajn :-) ...mimochodem, pokud necháš akadamu úplně nasytit v pmdd, nebude už pak ovlivňovat chemismus vody... což má svoje pro i proti. Samozřejmě některé kationty mají "přednost" a dokáží vytěsnit jiné... ale jak je to přesně nevíme. To jen tak na okraj, abys pak nebyl zklamaný, že akadama nesnižuje UT a pH.

ea: promiň, že tak odbíháme od tvého akvária :oops:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: eo akvarium

Odoslaťod ea » 08 Apr 2005 18:31 pm

raviolka: ee, rada vas citam, pokracujte .)
Obrázok používateľa
ea
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 25 Mar 2005 16:25 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: eo akvarium

Odoslaťod ea » 10 Apr 2005 19:59 pm

mame trochu masaker
akvariu sme v piatok v akvasymbioze dokupili neonky, razbory a nejake burinovite rastlinky; z akvasymbiozy mame domov 5 minut cesty, do akvaria som ich nasadila ako sa ma, sacok do vody, zmiesana voda...etc

uz v sobotu boli 3 neonky bodkovane: krupicka - aplikovany costapur, teplota na 27°C

dnes, stav po druhej costapur davke: 9ks neoniek mrvych a jeden otik

jedna chyba nastala, to uz viem, dnesnu noc nam spala v obyvacke navsteva, tak bolo vypnute vzduchovanie od cca 2:00 - 9:00 (filter bezal)

zeby ta absencia vzduchovania bola taka kriticka?

ach jo :(
Obrázok používateľa
ea
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 25 Mar 2005 16:25 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: eo akvarium

Odoslaťod Pštros » 10 Apr 2005 22:45 pm

neonky aj mne vsetky vykapali kvoli krupicke. Ja si ale skor myslim, ze nezvladli zmenu teploty a liecivo. Mne tak odisli aj vsetky tetry cervenohlave a ine....
Drzim palce.
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: eo akvarium

Odoslaťod milop » 11 Apr 2005 09:15 am

ea : nevyčitaj si, od vypnutia vzduchovania nechytili krupicu
asi si si ju doniesla z obchodu a zmena + šok z prenosu sa podpisali pod výsledok
jedina šanca bolo karantenné akva s aplikáciou nejakých preventívnych liečív
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: eo akvarium

Odoslaťod Pštros » 04 Máj 2005 17:50 pm

Mozem sa opytat ako sa dari Tvojej Alternathere?
Je v pohode? Moja nejako pusta listky... :x
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: eo akvarium

Odoslaťod ea » 01 Jún 2005 18:07 pm

pstros: nepusta, farbu ma stale peknu - no su na nej riasy :(
ostatne nemaju
zrejme ze pomaly rastie...
Obrázok používateľa
ea
 
Príspevky: 10
Obrázky: 2
Založený: 25 Mar 2005 16:25 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.