Akvárium a malé dieťa



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 02 Apr 2019 13:52 pm

.
Prílohy
CollageMaker_20190402_134101349.jpg
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Reklama

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Hora » 02 Apr 2019 13:53 pm

lepšie,len by som stonkovky skrátil o polovicu ako som písal,ľahanie na hladinu je u týchto rastlín o ničom,to nie je Valisnéria
Hygrophila pinnatifida sa na počudovanie drží,paráda
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 02 Apr 2019 14:01 pm

Hora napísal:hm s polovicou je ho tam veľa,vtedy muselo silno zachytávať svetlo,
nevadí,ešte ho prerieď,ostrihaj všetko do polovice a ono sa rozrastie opäť,len treba čakať
už tu nerieš dookola tie svetelné šoky,jedno zasvietenie denne nezabíja ,nečakaný stres je chvíľkový a sú ešte bojazlivejšie ryby
ok zostrihám ju no teda dúfam, ze ten rast sa spomalil kvôli tomu nedostatku svetla.. Hora ja tie svetelné šoky riešim ako príčinu úmrtia rybiek lebo chcem aby som zabránila ďalším úmrtiam

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 02 Apr 2019 14:03 pm

Hora napísal:lepšie,len by som stonkovky skrátil o polovicu ako som písal,ľahanie na hladinu je u týchto rastlín o ničom,to nie je Valisnéria
Hygrophila pinnatifida sa na počudovanie drží,paráda
Hora nedrži sa, uz tam nie je lebo ta horna fotka s nou bola predtým a spodná je teraz, teda horšie

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 02 Apr 2019 14:45 pm

Že to H. pinnatifida nedá, bylo pravděpodobné na 98%. Taky jsem už před časem psal, že stonkovky vpravo nevypadají ideálně. Současný stav není nic, co by bylo nečekané.

Hej, ludwigia bude tím světlem. Nejvíc by se jí líbilo vzplývat pod hladinou jako ceratophyllum. Já ji mám těsně pod hladinou. Co se barvy týče - ono kupovat červenou byly "velké oči". Někde by tu mělo být, jak jsem na začátku tvrdil, že asi zezelená. Je to obyčejná ludwigia pěstovaná na prodej tak, aby měla červenou barvu. To udělám i s ceratophyllem - budu ho pěstovat tak, aby mělo červené stonky.

Nicméně aktuálně to je akva, kde nic nehyne. Pancéřníčci jsou citliví a na to aby se doopravdy cítili dobře jich asi není moc a nemají velikost nádrže, kterou by potřebovali. Já je nikdy pořádně neuměl, takže k nim neporadím.

P.S. Ceratophyllum určitě nedávej pryč ve větším množství - riskovala bys řasy. Co můžeš, je rozhrnout ho tam, kde chceš, aby šlo na rostliny světlo.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 02 Apr 2019 21:01 pm

Jirka Scobak napísal:
Hej, ludwigia bude tím světlem. Nejvíc by se jí líbilo vzplývat pod hladinou jako ceratophyllum. Já ji mám těsně pod hladinou. Co se barvy týče - ono kupovat červenou byly "velké oči".
ahoj Jirka, ona sa ťahala po hladine ale zostrihla a popresadzala som ju, nejasné sú mi ale tie dierky na nej, či sú od slimákov... nie je žiadna červená rastlina do môjho akvaria ktorú by som mohla pestovať?



Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 02 Apr 2019 21:04 pm

zaujímavé, že mnohí tu píšete, že s panciernickami nemáte dobré skúsenosti..nechápem, v čom je problém a prečo teda pan chovatel vravel, že sú nenáročné a môžu sa dožiť nad 20rokov

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 02 Apr 2019 22:04 pm

u mna pygmeji v pohode zatial vyse 8 mesiacov ziju 3 z 3, len ich moc nevidim :) aj ked dnes pri krmeni vlockami plavali 2 s ostatnymi rybami a bojovali o zradlo
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 02 Apr 2019 23:17 pm

Aktuálně není. Na lekníny nemáš světlo, kryptokoryny se nevejdou :x .

Co se corydorasů týče, myslím, že aby se jim doopravdy dařilo, mělo by být akvárium od začátku tvořené pro ně a měli by být primární ryby. Ostatní by byl jen doplněk. Když je někdo chce množit a naučí se, jak na ně, asi až tak těžcí nejsou, ale já se na ně nikdy nezaměřoval, takže mi extra neprosperovali. Asi by to chtělo velké hejno a velký prostor.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 10 Apr 2019 21:06 pm

ahojte, som tu zas s identifikaciou choroby. Jedna espei tak divne traslavo plava, zda sa, ze sa akoby vyhýna do boku a robí stale papulkou akoby žrala ale nezerie.. vsimla som si ju lebo stále tak divne plavala pri hladine.. dufam, ze neumrie

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 10 Apr 2019 22:12 pm

ak zacne blednut, tak je to to iste na co mi odisli 4 ohnivky, pricinu ani riesenie som nezistil :(
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 10 Apr 2019 22:17 pm

vďaka, Matte, no už to vidím, že ti nebude s ňou dobré, plava tak zadkom spusteným do dola a väčšinou do kruhu a má jsmné trhavé pohyby.. dúfsm, že tam nemam chorobu lebo vymieňam vodu hadičkou a nasávam ústami

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matus.galan » 11 Apr 2019 00:39 am

Nic sa neboj ziadnu chorobu nedostanes :) neraz som nasal vodu do ist z akva a zijem v pohode. Ak nie je ok zdochne stava sa, neriesil by som to. Mohla sa splasit narazit na sklo alebo na koren a je mimo, tak to jednoducho obcas byva. Pokial ti nedochnu naraz alebo vidis problem u vacsieho poctu ryb tsk to ber ako normalny kolobeh. Alebo si na buduce kupis gupky, mecune a tie sa budu mnozit rychlejsie nez sa im podari dostat na druhy svet :)


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 11 Apr 2019 13:21 pm

Matúš, ďakujem, máš pravdu, presne som to dnes videla, ze vo chvíli, keď malý plesol ručkou na sklo jedna rybka vyskočila nad vodnú hladinu.. inak maly nechodí rybky pozerat sám ale pozeráme ich vždy spolu keďže akvárko je na stole a korigujem ho a veľa mu vysvetľujem aby rybky neplašil no je vo veku, keď ešte niektore veci nedocielim úplne.. betta je v tomto super, že ona sa nebojí ničoho.. do budúcna ak budem meniť osádku tak sa budem skutočne premýšľať nad nejakým nebojácnym druhom..

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 11 Apr 2019 13:32 pm

ešte by som poprosila o radu ak máte skúsenosti so sťahovaním a presunom akvaria ako to vyriešit aby rybky neutrpeli.. este je to u nás len v štádiu plánovania a príde to možno o rok no už teraz rozmýšlam čo bude s akváriom.. ja som najprv rozmýšľala že kupim ked to bude aktuálne menšie akvárko tak 60l ako má Matte a to založím v novom bydlisku, pripadne využijem vodu z tohto akvária na zábeh a najprv premiestnim rybky do neho a potom presuniem toto akvárium a keď sa to v ňom ustáli dám rybky do neho

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod matte » 11 Apr 2019 13:35 pm

jarkabarka napísal:nebojácnym druhom..

opat doporucujem, uz aj z vlastnej skusenosti, parik parmiciek duhovych, su fakt skvele, nicoho sa neboja, plavu po celom akva, je ich vidiet skoro stale
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 11 Apr 2019 13:38 pm

matte napísal:
jarkabarka napísal:nebojácnym druhom..

opat doporucujem, uz aj z vlastnej skusenosti, parik parmiciek duhovych, su fakt skvele, nicoho sa neboja, plavu po celom akva, je ich vidiet skoro stale
Matte, áno, matúš mi ich odporúčal od začiatku ako nsjvhodnejšiu rybku no potom tu niekto o nich napísal ak si dobre pamätám, ze by mohli obhrýzať bettu alebo niečo také, myslím, že kvôli tomu som ich zavrhla..ale keď sledujem tvoje akvárko tak ich určite do budúcna budem zvažovať

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 11 Apr 2019 17:07 pm

Je problém přesunout akvárium, jak je?
Já to dělal x-krát. Je to jednoduché.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 11 Apr 2019 17:13 pm

Jirka Scobak napísal:Je problém přesunout akvárium, jak je?
Já to dělal x-krát. Je to jednoduché.
no ale všetko sa tam rozvíri atď, všetky rastliny musím vytrhnúť atď.. tá voda po napustení bude otrasná a neviem čo na to rybky..

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 11 Apr 2019 18:58 pm

Proč musíš vytrhnout rostliny?

1. Pochytám ryby a dám je do pytlíků s vodou z akva stranou (nebo do kýblu).
2. Odsaji všechnu vodu a co nejvíc jí vezmu s sebou.
3. Zbytek nechám, jak je a celé akva solidně zabalím do potravinové fólie. Pevně zabalené akvárium vydrží klidně několik hodin, bez toho, aby rostliny uschly (možná i půl dne, když bude nejhůř - osobně mám praxi tak 2-3 hodiny).
4. Volné rostliny mohu transportovat zvlášť v pytlíku.
5. Transport. Podstatné je, aby v akváriu nebyla šplouchající voda, která udělá z rostlin salát. Substrát může být mokrý, trocha vody v něm zbyde, ale neměla by mít sílu šplouchat.
6. Na novém místě akvárium rozbalím, doleji starou vodu, kterou jsem vzal s sebou, doplním novou vodou, vložím živočichy. Beze ztrát.

P.S. Pokud se to nedá poskládat okamžitě, nech to někde asi s 20% vody. Rostliny nebudou mít problém, pokud budou ponořené a živočichové asi taky ne. Při předělávání pokoje jsem měl takto jedno 112l akva pod stolem bez světla 3 dny.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 11 Apr 2019 19:19 pm

Jirka dakujem za radu ale ja mám 125litrové akvárko a mam tam 25kg vrecko štrku plus skaly.. to sa celkom bojím ako by to sklo zvládlo transport, okrem toho sme v bytovke bez výtahu.. no bala by som sa to riskovať že dojde k prasknutiu

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 11 Apr 2019 22:25 pm

Deska zhruba rozměru dna akvária, na ni karimatka nebo polystyren a přenášej akvárium s tím. Tu desku bych k akváriu klidně přilepil izolepou. Lepší, než všechno rozebrat a vlastně začínat skoro znova.
Kameny můžeš vyndat ne? Tím akvárium odlehčíš. Primární je, aby rostliny zakořeněné ve dnu zůstaly, kde jsou.

Dva muži to musí přenést.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod jarkabarka » 11 Apr 2019 22:34 pm

jasné, nejde o to, ze by to neuniesli (môj muž stavia drevodomy) skôr som sa bála že pri manipulácii praskne sklo atď. ale ďakujem za super návod ako na to! veď to, že som uvažovala že tam bude nutné robiť všetko odznova.

Odoslané z SM-G930F pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarkabarka
 
Príspevky: 897
Založený: 11 Júl 2018 13:42 pm

Re: Akvárium a malé dieťa

Odoslaťod Jirka Scobak » 11 Apr 2019 22:47 pm

Pokud to máš na podložce, sklo nepraskne. A upřímně, šlo by to i bez podložky. Se ženou jsme přenášeli výše zmíněné 112l a tam taky není málo štěrku (15 let staré akva). Plus, protože je to staré a deska skříně byla prohnutá, sklo se maličko pohnulo a nás to při té váze řezalo do rukou. Ženu do krve, ale pustit to nesměla. Dal jsem to na novou pevnou desku a vysokou pěnu a funguje to dál. Neprasklo nic a brali jsme to bez podložky.

125l je brnkačka. Dostat na rohový, špatně přístupný stůl, 160l, 90 cm vysoké rohové akva se sklem silným 12 mm - to bylo náročné! Já, žena, dcera (19). Dali jsme to.

P.S. Sklo akvária, když ho správně uchopíš, má samo o sobě velmi dobrou nosnost. Nesmí se ale pod něj dostat ani kamínek a ani nesmí být na nerovnosti.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.