60l akva. Zaciname!



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod Pavligin66 » 01 Apr 2019 12:59 pm

Mal som problem s zobrazením . P.s. na fotke číslo 3 hygrophila sp .
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Reklama

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod zol1k » 01 Apr 2019 13:02 pm

Pštros napísal:Zatial ok.
Strk vyzera dobre, tie frakcie sa casom premiesaju, co je aj dobre... Koren je fakt pekny ale okrem privalenia kamenom myslim, ze ine sposoby su zbytocne narocne...napr. nalepit silikonom na sklo, ktore dat pod substrat... ono o 2-3 tyzdne plavat prestane.
Filter lepsi ako ten prvy, casom vymen za externy..
Na rastlinky odbornik niesom, ale aspon nieco...
Obr. 1 - stonkovky (vyrastu vysoke) sadit dozadu - vyzaduju vacsinou viac svetla, nemusi sa im vsetkym darit...pri malo svetle ratu riedko, treba ich strihat a odstrihnutu cast pichnut do substratu, casom vznikne hustejsi trs...
Obr. 2 - nejaka cryptocoryna - skor nizsia, rychlo sa rozrastna poplazmi... relativne nenarocna - skor dopredu
Obr. 3 - podobne ako 1 - neviem druh
Obr. 4 - https://rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_pinnatifida . nemusi sa sadit, staci pripevnit na dekoraciu - z tych narocnejsich
Obr. 5 - https://rybicky.net/atlasrostlin/microsorum_pteropus - nesadit, strcit do nejakej spary - tato rastlina vytvara velke trsy a je dost masivna, ale rastie pomaly a nieje narocna - mam ju a robi radost
Obr. 6 - neviem, ale zjavne vysoka, dozadu a asi sa bude mnozit poplazmi
Obr. 7 - https://rybicky.net/atlasrostlin/pistia_stratiotes - plavajuca - fajn na zabeh, nechaj plavat na hladine. Ten spodok podla mna https://rybicky.net/atlasrostlin/riccia_fluitans - tazko sa s nou robi, stale chce plavat - inak pekna, ale dost narocna. Najlepsie nejakou sietkou prichytit na kamen, koren, ale casom prerastie a uvolni sa...

Machy ci na kamene, alebo konare... ako chces. Bud sekundovym lepidlom, alebo omotat silonom, oni sa casom prichytia...

Tak drzim palce...

Ozaj... venoval by som dost casu ulozeniu korena a kamenov tak, aby si bol celkom spokojny, aby si hned potom nerozbijal cele akva... Takze po-scape-uj, nasad rastlinky, naviaz machy a az tak pomalicky naplnit akva vodou povrch, zapnut a nechat bezat filter, nacasovat svetlo - zozaciatku na cca 6 hod. postupne po pol hodinke pridavat po tyzdni a trpezlivost...


Dakujem Pštros, snazil som sa pogooglit jednotlive druhy rastlin no vidim ze som znich dost netrafil :D. Riccia fluintis nestaci len na dno polozit? :)

Postup teda ulozit dekor. zasadit a zaliat. Mozem priamo z vodovodu? nebude vadit nizke PH ktore tu v ZA mame? Ako casto mam menit vodu? ake mnozstvo? :)

Dakujem za popis toho svietenia!
zol1k
 
Príspevky: 21
Obrázky: 0
Založený: 24 Mar 2019 02:20 am

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod zol1k » 01 Apr 2019 14:15 pm

Pavligin66 napísal:Jávsky mach môžete dať na kamene , ale na dreve vytvorí hustejší trs. Po kameňoch sa bude skôr ťahať . P.s.zásada, vyššie dozadu, nižšie dopredu. Cryptocoryna kalinolistá (5)by mala ísť dozadu v smere prúdu vody , aby listy plávali po hladine, Hygrophila (3) ďalej od Cryptocoryny , aby si nezavadzali. Zvyšok nechám na ostatných, ja som tiež zvedavý.
Pavligin66 napísal:Mal som problem s zobrazením . P.s. na fotke číslo 3 hygrophila sp .


Dakujem. Ja som ju nevedel vypatrat :).

Este jedna vec. Na obr. 2 podla obrazkov co googlim nieje Cryptocoryna kalinolista ale Cryptocoryna brown. Ta je nizsia tak ta asi skor na stred.

Po zasadeni ich mozem zaliat priamo vodou z vodovodu? ci ju(vodu) treba este nejak upravit, nechat odstat ...

Mame dost nizke PH ... to riesit nemusime?
zol1k
 
Príspevky: 21
Obrázky: 0
Založený: 24 Mar 2019 02:20 am

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod Pavligin66 » 01 Apr 2019 14:36 pm

Som si pomýlil microsoriu s Cryptocorynou :oops:
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod zol1k » 01 Apr 2019 15:08 pm

Chalani este by ma zaujimala jedna vec ohladne umiestnenia filtra. Mozem ho nejak zakryt tymi vacsimi rastlinami ktore pojdu dozadu ci nechat okolo neho radsej priestor.. videl som nejake akvaria na rybicky.net ze su zakryte no nieje to viac na skodu nez na prospech? :) sorry ze tak vyzvedam no radsej si zistujem vsetko do podrobnosti nez sa do toho pustim :).
zol1k
 
Príspevky: 21
Obrázky: 0
Založený: 24 Mar 2019 02:20 am

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod spojka13 » 01 Apr 2019 15:32 pm

začínal som podobne,
tu je môj rozbeh 60tky, je to ľahko cez rok čo už fiči, je viac menej sebestačne, iba kŕmim a mením vodu, a zatiaľ používam vnutorny filter ktorý čistím podla potreby, keď je viditeľne zníženiny prietok. :D


https://www.akva.sk/pokus-c-1-nano-cube-60l-t17442.html
Obrázok používateľa
spojka13
 
Príspevky: 82
Obrázky: 1
Založený: 03 Mar 2018 19:29 pm

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod zol1k » 02 Apr 2019 08:40 am

Ahojte,

tak sme s priatelkou to akva zalozili :).

vysledok si mozete pozriet tu. Navrh, dotazy, pripomienky su vitane :)
https://drive.google.com/folderview?id= ... ZEKiMrtprw

Filter je celkom silny, vedeli by ste navrhnut lepsie umiestnenie? :)
zol1k
 
Príspevky: 21
Obrázky: 0
Založený: 24 Mar 2019 02:20 am

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod Pavligin66 » 02 Apr 2019 09:06 am

Možno by pomohlo otočiť ho tryskou o stenu ,aby prúd narazil na pevnú prekážku a rozptýlil sa. Nádrž inak pekná,uvidíme vývoj.
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod matte » 02 Apr 2019 09:55 am

pekne drzim palec, kamos ma aquaball prichyteny o pravu stenu a rampu ma pustenu smerom do lava a ma ju pod hladinou 1-2cm, mohol by ti casom zarast valisneriou, paci sa mi uchytenie machu medzi dva kamene v lavej casti :)
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod zol1k » 02 Apr 2019 10:03 am

matte napísal:pekne drzim palec, kamos ma aquaball prichyteny o pravu stenu a rampu ma pustenu smerom do lava a ma ju pod hladinou 1-2cm, mohol by ti casom zarast valisneriou, paci sa mi uchytenie machu medzi dva kamene v lavej casti :)

asi to tak veru poriesim i ja..

valisneriu som dal ztej strany pretoze na tu stranu je okno... neh trosku filtruje prepustanie svetla :) ked zarastie, popretrham a zasadim dozadu za koren :)

mam este k dispozicii od kamarata bakterie na zabehnutie filtra https://www.rataj-spk.cz/blog/bakterie/ ... -v-akvariu

No radsej sa este spytam vas ci to tam odporucate davat alebo mame radsej pockat na prirodzeny zabeh :)
zol1k
 
Príspevky: 21
Obrázky: 0
Založený: 24 Mar 2019 02:20 am

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod matte » 02 Apr 2019 10:13 am

ja som tiez mal sera nitrivec a tunajsi profici mi napisali, ze ked uz to mam, mozem pouzit, ale v zasade neuznavaju "zazracne" vodicky
inak este som daval hnojivove gulicky pod cryptocoryny
snad si si s rastlinkami aj mini slimaky doniesol, pomozu so zabehom
a ten filter to mas aquaball 130? alebo sa ti nezmestila posledna cast zo 180?
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod zol1k » 02 Apr 2019 10:23 am

matte napísal:ja som tiez mal sera nitrivec a tunajsi profici mi napisali, ze ked uz to mam, mozem pouzit, ale v zasade neuznavaju "zazracne" vodicky
inak este som daval hnojivove gulicky pod cryptocoryny
snad si si s rastlinkami aj mini slimaky doniesol, pomozu so zabehom
a ten filter to mas aquaball 130? alebo sa ti nezmestila posledna cast zo 180?


je to 180tka (80-180l), posledna cast sa nezmestila veru ... bude to problem? slimaky uz makaju .. zatial traja dnes pihodim dalsich .. nejak sa mi porozmnozovali :?
zol1k
 
Príspevky: 21
Obrázky: 0
Založený: 24 Mar 2019 02:20 am

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod Hora » 02 Apr 2019 11:19 am

zol1k napísal:Filter je celkom silny, vedeli by ste navrhnut lepsie umiestnenie? :)

Nejde o silu filtra ako o plochu pre baktérie vnútorný-externý.
Príklad: tvoj objem náplní je teraz cca 0,3l ,keďže si ho ochudobnil o jeden diel molitanu a externý TT 600 5,7l pri podobnom výkone 600l/hod.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod matte » 02 Apr 2019 15:15 pm

ale ked budu bakterie v dne a na rastlinach uz ten nepomer nebude taky velky, ci? :wink:
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod zol1k » 03 Apr 2019 10:32 am

Hora napísal:
zol1k napísal:Filter je celkom silny, vedeli by ste navrhnut lepsie umiestnenie? :)

Nejde o silu filtra ako o plochu pre baktérie vnútorný-externý.
Príklad: tvoj objem náplní je teraz cca 0,3l ,keďže si ho ochudobnil o jeden diel molitanu a externý TT 600 5,7l pri podobnom výkone 600l/hod.

diky sa vysvetlenie. Nahodili sme i tretiu filtracnu cast takze ma objem teraz 0.45l. Uvidime ako bude slapat, no casom ten externy asi nahodime tak ci tak :).
zol1k
 
Príspevky: 21
Obrázky: 0
Založený: 24 Mar 2019 02:20 am

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod zol1k » 15 Apr 2019 07:28 am

Ahojte tak dnes startujeme treti tyzden zabehu :).

Vsetko naporiadku akurat rastlinky su trosku predierkovane slimakmi a dost listov odkveclo :) no dost znich popustalo nove :)

Trapi nas jedna vec a tou je taky zakal na hladine ...myslel som ze je to sposobbene tym ze som rozstrekovaciu rampu dal od zadneho skla na predne a hladina sa moc nehybala .. no v sobotu som menil 1/3 vody a pootocil rampu ... v nedelu naobed bol zakal na hladine znovu ..

foto: https://drive.google.com/file/d/1tDIiCV ... sp=sharing
video: https://drive.google.com/file/d/1K13nJt ... sp=sharing
zol1k
 
Príspevky: 21
Obrázky: 0
Založený: 24 Mar 2019 02:20 am

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod Pavligin66 » 15 Apr 2019 08:42 am

Na ten zákal na hladine su Dobré slimáky rodu Physa
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod zol1k » 15 Apr 2019 09:05 am

Pavligin66 napísal:Na ten zákal na hladine su Dobré slimáky rodu Physa


nechapem :D myslis to tak ze ten zakal je dobry? prospesny?
zol1k
 
Príspevky: 21
Obrázky: 0
Založený: 24 Mar 2019 02:20 am

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod matus.galan » 15 Apr 2019 11:26 am

Cim krmis? Je velka pravdepodobnost, ze je to mastnota z jedla pre ryby tam ti cerenie hladiny nepomoze, to chce skimmer alebo zmenit potravu.

Taktiez to mozu byt mastnoty v pripade, ze je akvarka niekde v kuchyni alebo blizko kuchine a su to mastnoty z varenia ak sa nepouziva dostatocne digestor.

Nie je to vada ako taka, staci pouzit papierovu utierku, polozis na hladinu, pockas a vyberies von. Skimmer by bol ale dlhodobe riesenie.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod zol1k » 15 Apr 2019 12:28 pm

matus.galan napísal:Cim krmis? Je velka pravdepodobnost, ze je to mastnota z jedla pre ryby tam ti cerenie hladiny nepomoze, to chce skimmer alebo zmenit potravu.

Taktiez to mozu byt mastnoty v pripade, ze je akvarka niekde v kuchyni alebo blizko kuchine a su to mastnoty z varenia ak sa nepouziva dostatocne digestor.

Nie je to vada ako taka, staci pouzit papierovu utierku, polozis na hladinu, pockas a vyberies von. Skimmer by bol ale dlhodobe riesenie.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk


nekrmim nicim, akvarium je stale v zabehu (14 den). Je umiestnene v kuchyni tak to moze byt pricinou vzniku ... :?
zol1k
 
Príspevky: 21
Obrázky: 0
Založený: 24 Mar 2019 02:20 am

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod Hora » 15 Apr 2019 13:18 pm

Akvárium má kryt,tak ani o prach ani o kuchynskú mastnotu sa nejedná.
Ten kúsok trubky,čo nazývaš rampa by bol ideálnejší z dlhšej trubky urobiť a aj viac rozložíš silnejší prúd a bude viac zaberať povrch hladiny,lebo takto vodu tlačí bodovo do jednej časti a potom ju točí dookola.
Ak tebe povlak veľmi nevadí ,tak môžeš fungovať bez opatrení.
Neulakom sa na najlacnejšie krmivá.Bežne dostupné Tetra,Sera,JBL,Tropical sú v pohode.
Skimmer je najideálnejšia voľba,ale hovorím,že to nie je existenčná závada a pri čiastočnom narušovanom povlaku čerením môžeš kľudne chovať aj labyrintky.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod Pavligin66 » 15 Apr 2019 18:38 pm

zol1k napísal:
Pavligin66 napísal:Na ten zákal na hladine su Dobré slimáky rodu Physa


nechapem :D myslis to tak ze ten zakal je dobry? prospesny?
Myslím tim že ho žerú
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod matte » 15 Apr 2019 21:43 pm

rovnaky zakal mam od zaciatku mojho 60l akva :) a za vyse roka som presne nezistil z coho, ale urcite je vyraznejsi, ked necham par dni otvoreny dekel a tiez urcite slimaky levatky ho zeru, seachem pristine by mal pomoct, davam obcas, ale nie som isty ci pomaha
kuchyna tiez moze byt pricina, druhe akva bez techniky mam v pracovni, tak nikdy nebol absolutne ziadny zakal
moze byt aj zo zradla a tusim odkedy mam krmitko, tak je slabsi zakal, ale vsetko su to len dohady
da sa odstranit kuchynskymi servitkami, ale iba na par dni
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: 60l akva. Zaciname!

Odoslaťod zol1k » 29 Apr 2019 15:08 pm

Ahojte, tak ten zakal po par dnoch uplne zmizol... nasmeroval som vystup z filtra tak aby riadnejsie cerilo hladinu.

Pridavam zopar foto nech mozete zhodnotit aktualny stav.

https://drive.google.com/open?id=1u63PD ... 1wDc39Et5e
https://drive.google.com/open?id=11SJvM ... W0uznLeW6c
https://drive.google.com/open?id=1nIru7 ... TtdhaEKJFy
https://drive.google.com/open?id=11K9FK ... 02m4L9yHCP
https://drive.google.com/open?id=1g-fWV ... jMsVlyBJPl

Akvarium nam robi radost, snad i my rybkam :)

Neboli kupovane naraz ale s rozostupom tych 4-5-6 dni

uhynul nam jeden prisavnik jednopruhy no ten od zaciatku bol nejaky nijaky :X. Nechcelo sa mu do nicoho, vacsinou lezal niekde na kameni... skoda ho

aktualna osadka
15x tetra ohniva
15x kardinalka vietnamska
4x panciernicek panda (nemali ich viac, casom by sme chceli 2-3 este dokupit)
2x prisavnik jednopruhy
+ zopar kotuliek :)
zol1k
 
Príspevky: 21
Obrázky: 0
Založený: 24 Mar 2019 02:20 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.