nove akvarium - umierajuce gupky



Všetko okolo akvarijných rýb

nove akvarium - umierajuce gupky

Odoslaťod zorapk » 15 Apr 2019 14:39 pm

Dobry den prajem, obraciam sa na vas s prosbou o radu. Pred troma tyzdnami sme kupili domov cely set 70 l akvaria, poctivo sme ho dva tyzdne nechali odstat aj s kopou zivych rastlin a az po uplynuti tejto doby sme tam supli rybky (odporucane ako najmenej narocne na chov)...12 ks neoniek, 1 prisavnika, 3 slimaky a 6 gupiek (2 samcov a 4 samicky)...hned na treti den nam zomrela prva gupka(samicka) a do dnesneho dna v priebehu tyzdna nam vykapali aj tie ostatne 3, t.j. v akvariu nam z gupiek ostali len samci.
Po smrti druhej som si zacala vsimat spravanie zostalych 4 a bolo ocividne ze samci neustale prenasleduju obe samice (za ucelom parenia zeby?), nasledne zomrela predposledna, vcera cely den nahanali uz aj tu poslednu a tu sme vylovili dnes rano:( Ostatne rybky sa "tvaria"spokojne...Sme uplni akvaristi zaciatocnici a to je asi ten problem, lebo netusim co dalej. Citala som si posledne dni vsetko mozne na nete o tom ako vedia byt samci gupiek agresivni a svojim sposobom ustvat samicky, atd...otazka je co mame robit teraz...dokupit dalsie samice? alebo radsej predat samcov gupiek prec a nechat ostatne rybky same? Velmi pekne dakujem za rady.
zorapk
 
Príspevky: 3
Založený: 15 Apr 2019 14:28 pm

Reklama

Re: nove akvarium - umierajuce gupky

Odoslaťod Jirka Scobak » 15 Apr 2019 14:57 pm

"Než si řekneme cokoli, začněme s vodou. Problém není v tom, že by ve vodě z vodovodu ryby nepřežily, ale v tom, co s kvalitou té samé vody udělá nově založené akvárium. Jednoduché druhy přežijí ve vodě právě natočené, pokud má správnou teplotu, ale nemusí přežít v té samé vodě, pokud ji několik týdnů "upravovaly" hnilobné procesy a akvaristovy chyby. Po výrazných změnách kvality vody k horšímu začne docházet k úhynům. Kdo se jich chce vyvarovat, věnuje se primárně rostlinám a ničemu jinému.

Akvárium potřebuje stabilitu. Zkušení akvaristé ji umí dosáhnout rychle, vy ale takové štěstí na 85% mít nebudete. Proto nejprve zjistěte, zda rostliny prosperují a zda nenastupují řasy (3-8 týdnů), pak ještě další dva týdny počkejte a až teprve pak vložte prvních několik ryb. Na 60l akvárium ne víc, než 4-6 ryb velikosti gupky. Raději pomalu a opatrně."
https://scobak.blog.sme.sk/c/496697/jak ... cnika.html

Přečti si článek a vyplyne ti, cos udělala zle. Řešit teď nějakou agresivitu, je blbost. Dej fotku celého akvária.
Naposledy upravil Jirka Scobak dňa 15 Apr 2019 15:03 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: nove akvarium - umierajuce gupky

Odoslaťod Jirka Scobak » 15 Apr 2019 14:58 pm

Ještě tento článek by ti mohl pomoci https://dennikn.sk/blog/987303/slova-kt ... u-je-rici/
Teda, tobě - do budoucna. Ryby, co máš, buď přežijí nebo uhynou.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: nove akvarium - umierajuce gupky

Odoslaťod zorapk » 15 Apr 2019 17:36 pm

Dakujem moc za odpoved, idem hned studovat linky ktore si mi poslal...medzicasom pripajam fotku akvaria.
Prílohy
imgonline-com-ua-CompressToSize-CNuwh9TPEX2e7reo.jpg
zorapk
 
Príspevky: 3
Založený: 15 Apr 2019 14:28 pm

Re: nove akvarium - umierajuce gupky

Odoslaťod lubosmihula » 15 Apr 2019 17:50 pm

a nezabudnúť na výmenu vody! Vo vode sú stále vysoké hodnoty jedov No2 resp. No3. Takže meniť denne cca 1/5 objemu.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: nove akvarium - umierajuce gupky

Odoslaťod Jirka Scobak » 15 Apr 2019 17:56 pm

Přidej 3x tolik rostlin do dna. Nejlépe i kryptokoryny, co už máš. Rozsázej je po jednotlivých rostlinách.

To vzadu je tapeta, že ano? Jestli chceš, mohu ti nabídnout Monosolenium tenerum, co je na ní.

P.S. Samozřejmě, mušle vyházet.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: nove akvarium - umierajuce gupky

Odoslaťod matus.galan » 15 Apr 2019 23:16 pm

Citam cele, na zaciatku pises kopa zivych rastlin ale ja tam vidim zopar rastliniek v prazdnom akva kde je tak akurat strk a musle.

Ako ti bolo pisane viac, viac a viac rastlin a este tam tusim vidim aj ine ryby ako tetra medena? No neviem.

Zabeh dva tyzdne velmi malo. Min ale fakt min je mesiac ak je akva dibre zariadene.

Takze studovat a uvidime co z toho bude


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: nove akvarium - umierajuce gupky

Odoslaťod vilo » 16 Apr 2019 13:23 pm

Chyba mohla byť už v samotných kúpených gupkách. Veľa krát som videl v obchodoch napr. podozrivo pochudnuté samice gupiek, aj iných živorodiek, ktoré by som nebral ani zadarmo... Všelijako deformované jedince rýb sú žiaľ tiež "bežná vec". Treba trochu skúseností, aby človek aj videl, či s rybami v ponuke predajne nie je niečo "v neporiadku".
Zo začiatku sa treba zmieriť s tým, že rybky budú hynúť, napriek snahe o vyhýbanie sa všetkým možným chybám. Ja osobne by som na začiatok gupky ani neodporúčal, dnešné prešľachtené kmene, bežne ponúkané v predajniach, sú mnohokrát pomerne citlivé... ideálne by bolo spoznať nejakého chovateľa, čo si dlhodobo udržuje odolný kmeň... dá sa to, aj keď už je to vzácnejšie ako v minulosti...
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: nove akvarium - umierajuce gupky

Odoslaťod Jirka Scobak » 16 Apr 2019 13:41 pm

Nabízím v Bratislavě dunajské gupky :)
Vylovené 2007 z výtoku teplárny u Slovnaftu do Dunaje, držím je v čisté linii. Předtím v té teplárně byly možná 20 let. Odhaduji, že nějaká stará akvaristická populace.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: nove akvarium - umierajuce gupky

Odoslaťod zorapk » 16 Apr 2019 18:18 pm

Velmi pekne dakujem za vsetky odpovede. My sme sa ohladom rastlin poradili len v obchode kde sme akvarium kupovali a bolo nam povedane ze takto to bude dostatocne, tak ale vidim ze ani nahodou to nebola pravda a akvarko treba viac "zalesnit". Taktiez odstranim vsetky tie musle (synovia po nich tuzili, netusila som ze to moze byt problem, opat moja blbost) + vodu sme tiez zacali menit, tak snad sa cele prostredie ozdravi. Co sa rybiciek tyka, mame tam len dva druhy neoniek a spominaneho prisavnika + teda ostavajucich 2 samcov od gupiek..myslite ze to zlozenie ryb tiez nie je ok? taktiez sme sli podla rad v obchode....:(...Otazka ohladom zdravia ryb, tot pre mna uplna zahada, mne sa zdali prve dni uplne ok, az ked zomrela ta druha, tak som si zacala viac vsimat tie posledne dve samicky a okrem toho ze asi boli tehotne (opat len moj chaby odhad) a ze viditelne vyhladavali skor klud, pri com ich neustale otravovali samcekovia, som si nic zvlastneho nevsimla..:( co uz...bohuzial sa budem ucit na vlastnych chybach..
zorapk
 
Príspevky: 3
Založený: 15 Apr 2019 14:28 pm

Re: nove akvarium - umierajuce gupky

Odoslaťod Pavligin66 » 16 Apr 2019 18:30 pm

Pre Ancistrus je to malé.
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: nove akvarium - umierajuce gupky

Odoslaťod I.P. Pavlov » 17 Apr 2019 13:59 pm

Predavači (česť vynimkám) sú presne ako poliaci, ktorí predávajú mäso. To len na vysvetlenie
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.