Problém s riasami



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Problém s riasami

Odoslaťod Kamil211 » 28 Apr 2019 18:57 pm

Zdravím.
Už dlhšiu dobu mám problém s riasami alebo neviem čo to je. V akvaristike sa vôbec nevyznám ale vždy som chcel mať vlastné akvarko. Skúšal som už aj rôzne prípravky na tie riasy (Tetra EasyBalance, Easy-Life Profito a Easy-Life Algexit) no buď pomohli iba na chvíľu alebo vôbec. Taktiež keď som menil celú vodu v akváriu lebo som menil dno atď tak som pridával do vody Tetra AquaSafe.
Nejaké info o akvarku:
- Objem: 250L
- Filter: Tetra EX 1200 Plus
- Svetlo: Led panel, 2500 lumenov, 6000-6500 Kelvinov, svieti na bielo aj na modro
- Dno akvária: Tetra CompleteSubstrat + štrk + piesok
- Je tam aj vzduchovanie ale neviem čo je to presné za značku
- Ryby: Skalare, Gupky, Slimak niečo ako Brotia herculea, Neonka, Parmicky štvorpruhove a tiež som tam mal 3 "prísavnikov"/čističov ale jeden zomrel
- Strava: sušená + mrazené červíky

Vopred ďakujem za pomoc a rady a predpokladám že veľa veci robím zle tak ma prosím šetrite :D
Prílohy
2.jpg
3.jpg
1.jpg
Kamil211
 
Príspevky: 6
Založený: 28 Apr 2019 18:28 pm

Reklama

Re: Problém s riasami

Odoslaťod matte » 28 Apr 2019 22:13 pm

uff tak to je dost zle, skoda, ze si skor nestudoval, alebo neziadal o radu, su tu pani akvaristi, co ti lepsie poradia, ale neviem, ci toto sa da zachranit, bez komplet prerabky, poradim ti, urob fotku ked akva svieti a v izbe je tma
daj viac info, kedy si zakladal, menil dno, kolko svietis, keby si mal dobre zabehnute a zarastene akva, kym das rybky, bolo by to vyrazne lepsie, vzduchovanei do rastlinneho akva je kontraproduktivne, lebo si tym odburavac co2 z vody a co2 potrebuju rastliny
tusim ti tam ide denne svetlo, to je na riasu idealne, menej sviet, male slimaciky mas? ako kotulky, levatky, piskorky?
neda sa to zelene z dna odsat? mozno mas aj nevhodne kamene uvolnujuce vapnik
ake pocty mas tych ryb? su zdrave? kym das akva do poriadku, nemas kde dat tie ryby?
urob testy vody, pasikovy je vraj jbl najlepsi
treba zsatavit rast riasy a poriadne nechat zarast akva nenarocnymi rastlinami, pripravky neviem ci to teraz pomozu
chlape ked ti tu ludia budu radit pocuvaj a zabojuj
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Problém s riasami

Odoslaťod matus.galan » 28 Apr 2019 22:45 pm

Vsetko to vyzera na plastove rastliny az na ten echynac v rohu akva. Ako poviem to rovno, cele zle, toto je pre tie ryby ciste vezenie.

Chcelo by to zacat odznova a poriadne. Prakticky pre tie ryby mas velmi zle podmienky.

Robit celkovu vymenu vody, dno atd, neviem kde si mal ryby za ten cas. Taktiez platove rastliny tak mozno ku mecunom, gupkam a podobne ale skalare urcite nie. Rovnako podmienky pre rozne ryby su ine.

Tiez ako bolo napisane nevieme kolko svietis, ako casto menis vodu, kolko menis vodu, ako casto cistis filter, ake mas zlozenie filtracnych naplni, aka je teplota vody atd.

Fakt ak mozem od srdca poviem aby si to akva zrusil, dal vsetko von, nastudoval si zaklady akvaristiky, pripadne si zalozil temu kde zacnes zakladanie na novo a ak si nechas poradit urcite to pojde lepsie.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Problém s riasami

Odoslaťod Hora » 29 Apr 2019 10:56 am

Ahoj,naozaj škoda,že tvoju výbavu a objem máš nevyužitý.
Filter,substrát,svetlo si dobre vyskladal,ale je tam málo rastlín,ktoré by pomohli vznikajúci odpad rýb využiť.
Ak do toho naviac prilievaš komerčné hnojivo,tak jajáj.
Celkovo by rastliny mali dobrý základ na rast,keďže ten výživný substrát nie je vyťahaný,no chce to rýchlorastúce rastliny a omnoho viac.
:arrow: :!: Osobne by som napravoval za jazdy,reštart nepomôže,keď nezmeníš podmienky v akváriu a za pár dní budeš tam,kde teraz.
Vzduchovanie je určite na pohľad super,ale rastliny pripravuješ o CO2,ktoré vytvárajú ryby.
Pre niekoho ťažký krok,ale zruš ho.
Nepíšeš vek akvária a počty rýb.Zloženie živorodiek s neonkami alebo skalármi nie je šťastný výber,kvôli kvalite vody.
Terajšie neprerybnenie je tvoje plus.
Prevláda tam štetinková riasa a hlavne sinica,ktorej sa zbavíš jednoducho zakrytím akvária.
Odsaj,čo možno najviac sinice aj na úkor straty trocha vrchnej vrstvy štrku alebo piesku,očisti sklá,napadnuté predmety a nedávaj ich späť,lebo skaly Ti vôbec nepomôžu pri nastolení stability.
Vymeň 50% vody,nakúp rastliny typu Valisnéria spiralis,Hygrophila corymbosa stricta/siamensis/polysperma,Limnophila sessiliflora,Egeria densa,Hydrocotyle leucocephala,Bacopa monnieri,zelené varianty Ludwigia repens s pokrytím dna aspoň 2/3.Nemusíš všetky,čo sa Ti páči daj 3,4,5 druhov,ale početne.
Ak nemáš problém s plávajúcou rastlinou,Ceratophylum demersum urobí značnú pomoc a netieni až tak veľmi rastlinám pod ním.
Po Anubiasoch,Cryptocorynách,machoch a náročnejších rastlinách zatiaľ nepozeraj.
Akvárium bude s rastlinami prírodnejšie a zdravšie ako s kameňmi.
Niektoré biele skaly na fotke si neskúšal otestovať octom na pravdepodobnú prítomnosť vápenca alebo dolomitu.
Ak majú taký obsah,tak budú šumieť a zbytočne sa zvyšuje tvrdosť vody,čo nie je dobré pre ryby,ktoré si vybral.
Drevo a všetky napadnuté povrchy vykefuj od štetinky,to nechaj prísavníkom.
Preper predfiltrový molitán,vložky filtra,vyčisti hadice,nakrm ryby a daj si záležať na zakapotovaní akvária dekami,nech sa doňho nedostane svetlo.
Nechaj min. 4-5 dní,potom vysaď nové rastliny,krm 1x denne radšej menej ako viac,meň 1/3 vody týždenne.

Nečakaj,že riasy nebudeš mať.
Tie sú prítomné v akváriu vždy,len im musíš sťažiť podmienky,aby sa nerozmohli.
Vždy sa niečo vyskytne a je jedno koľko rokov robíš akvaristiku.
Najhoršia varianta je tvoja voľba potláčať riasu chémiou,ktorej účinky a zloženie ani nevieš.
Niektoré prípravky pomáhajú určite a napr. čiernu štetinkovú riasu máš do týždňa preč,čo by si zmenou podmienok dosiahol až po mesiacoch,ale ak si nie si vedomí,čo leješ a tvoje nutkanie ,,viac ml oproti návodu bude účinnejšie,, je pre ryby smrteľné.Preto by ju mal používať ten,kto vie čo robí a aj výrobca nie je nezanedbateľný u výrobkoch.
Aspoň si prišiel na to,že chémia je dočasné riešenie a riasy sa vracajú.
Kým sa nezlepší stav,tak ryby nedokupuj a aj potom sa snaž na zladenie rybých druhov.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problém s riasami

Odoslaťod Kamil211 » 30 Apr 2019 19:20 pm

Ďakujem za všetky odpovede, ešte som zabudol dodať že myslím že stav akvarka sa zhoršil po tom čo som kúpil lepšie svetlo a dal tam tie umelé rastliny pretože to akvarko mam už cca rok a nikdy som tam nemal toľko rias/sinic keď boli tak po výmene vody "zmizli"
Doplňujúce info:
- Teplota: 24,5 stupňov
- Svietim od rána cca 6-7 do večera cca 7-8 + na večer som zapínal aj to modré svetlo to sú asi 5 ledky a tiež mám akvarko pri okne, teraz už viem že je to veľa a keď budem akvárium čistiť tak pôjde od okna do rohu izby
- Slimáka ako som spomínal mam jedného, tých prísavnikov som tam mal 3 ale už dlhšiu dobu som ani jedného nevidel, ďalej 3 skalarov, 2 páry tých parmiciek, neoniek som tam mal tiež veľa ale je tam už asi iba jedna a mali by tam byť tiež 2 páry gupiek
- Vodu v akváriu menil každé 3-4 týdžne s tým že som vymenil skoro polovicu vody, vyčistil dno, všetky kamene a rastliny som sa snažil očistil od rias keď nejaké boli.
- Náplne vo filtri: keramické krúžky, biologická filtračná pena, nejaké Tetra BB Bio filtračné guličky, Carbon a filtračná vata
- ten carbon a tú vatu vo filtri som menil podľa návodu každý mesiac
- Ohľadom zdravia rýb neviem odpovedať ale na pohľad vyzerajú normálne,
- Keď som to akvárium skôr prerábal tak som mal ryby v takom malom okrúhlom akvárku aj keď viem že to nie je vôbec ideálne no boli tam asi necelú hoďku
- Ešte tak nakoniec odporúčali by ste mi niečo na "rýchlu záchranu" alebo take niečo keďže neviem hneď teraz kúpiť potrebné veci pre to akvárium aj keď viem že veľa tam toho nebude treba, hlavne rastliny, možno dno vymeniť, nejakých slimákov/prísavníkov dokúpiť a možno iné kamene ale to najprv otestujem tieto s octom ako ste radili

A ešte raz vďaka za všetky rady :)
Kamil211
 
Príspevky: 6
Založený: 28 Apr 2019 18:28 pm

Re: Problém s riasami

Odoslaťod matte » 30 Apr 2019 21:04 pm

si to asi moc poriadne necital, hora ti dost konkretnych veci radil
este raz
preloz, vycisti, sviet len 7h, ryzdenne men 20-30% vody, vyhod umele rastliny a vapenate kamene, nasad co najviac rastlin a/alebo hod plavajuce, vypni vzduchovanie, nic nedokupuj, po case skus japonske krevetky a nejake slimaky napr. clithony, neritiny
inak aj skor ti mohlo byt podozrive, ze ked ti tolko ryb dochne nieco je zle, a hlavne si treba studovat zakladanie rastlinneho akvaria
a ak ti hora radi zatemnit, tak skus zatemnit a na zaciatku teda 50% vody vymenit
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Problém s riasami

Odoslaťod Kamil211 » 30 Apr 2019 22:08 pm

A s tým krmivom ako , lebo odporúčali ste mi 1x denne ale mam aj sušenú stravu aj tie mrazené červíky, čo z toho je lepšie ?
Kamil211
 
Príspevky: 6
Založený: 28 Apr 2019 18:28 pm

Re: Problém s riasami

Odoslaťod matus.galan » 30 Apr 2019 23:07 pm

Bezne krmis dva krat denne, rano a vecer. Najlepsie je mat dve susene a jednu alebo dve mrazene. Napr susenu mas tie lupienky a druhu granulky. Takze rano das jedno a vecer druhe. Aby tie ryby mali aj obmenu a napr kazdy druhy den alebo dva krat do tyzdna das mrazenu zasa kvalitnu nie tie z hornbachu poslky bordel.

Hlavne krmit menej tak aby to ryby do 3min skonzumovali. Nic sa neboj ak im jeden den nedas jest. Npdobre je im dat tskto raz tyzdenne pauzu a nedat im jeden den jest vobec.

Ako si si inac sam odpovedal, svetla vela a dlho. Takze bud znizit mnozstvo svetla alebo svietit kratsie pripadne rozdelit svietenie na dva casove intervali. Teda zapne sa rano ked vstavas a das im jest a svietis dajme tomu 4hod a potom zasa predym nez dojdes domov az kym nejdes spat zasa napr 4hod. Ono si treba najst scoj rezim a aj podla toho co mas v akva atd.

Inac k tomu filtru, to uhlie ti je tam na nic. Daj to von. A miesto toho ak tam je miesto dopln este bud to vatu alebo molitan.

Ja mam tetra ex 800 plus vyskladany tak, ze v dolnom prvom kosi mam hruby origo molitan ten cierny, na tom stredny modry dokupeny a nastrihnuty na dany rozmer a na to potm vata. Dalsie kose su cisto keramika. Takze mam viac filtracneho materialu a nemusim tak casto cistit filter a menit vodu v akva.

Vodu treba menit raz tyzdenne staci 30%. Ak nemas odstatu tak staci ak si kupis kondicioner na vodu z vodovodu. To pridas pred naliatim do akva a lejes. Nie kazdy ma doma sud na odstatu vodu. Ten kondicioner odstrani z vody chlor a tie bezne prvky ktore by mohli rybam skodit. Inac ti netreba nic viac.

Samozrejme ak mas plastove rastliny tak ti to co ryby vyprodukuju nema extra co spotrebovat. Chcelo by to bud zive alebo pravidelne vymeny vody. Kamene tiez co sumi prec. Skala by chcel nejaky koren a valisneriu alebo nejaky echynodorus. To kupis za par supiek a rychlo to rastie. Ked budes mat v akva dost rastlin mozes svietit aj viac alebo aj dlhsie. To sa ale ukaze casom.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Problém s riasami

Odoslaťod Kamil211 » 26 Jún 2019 19:17 pm

Tak po mesiaci vyzerá akvárium o dosť lepšie takže ďakujem za všetky rady. Len som si všimol na rastlinách taký "povlak" do hneda. Niečo im škodí alebo máju málo živín ? Začalo sa to objavovať pred pár dňami.
Prílohy
IMG_20190625_185748.jpg
Rastliny
IMG_20190625_185734.jpg
Celé akvárium
Kamil211
 
Príspevky: 6
Založený: 28 Apr 2019 18:28 pm

Re: Problém s riasami

Odoslaťod matus.galan » 26 Jún 2019 22:58 pm

Tak oproti tomu co to bolo je to kurna rozdiel, som rad,ze si si nechal poradit. To hnede moc nevidiet, mi to pride ako hneda riasa ak stale vela svietis. Vie sa urobit aj na dekoraciach alebo skle. Hlavne tam kde toho svetla dopada najviac. Skus ci to ide z listov ocistit prstom. Ak nie odtrhni ten list a urob fotku.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Problém s riasami

Odoslaťod matte » 27 Jún 2019 10:23 am

wau klobuk dole kamil, mas vykrocene spravnym smerom, mas v akva cisticov? napr. japonske krevetky, levatky, kotulky, do dna piskorky? priapdne otikov
a na tu zadnu stenu by som dal neritiny zebra, tie by si posmakli
inak tusim aj rybky sa tvaria spokojnejsie :pivo:
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Problém s riasami

Odoslaťod Kamil211 » 29 Jún 2019 20:39 pm

Momentálne svietim od 6-10 a potom od 18-22. Tak celkom to schádza z tých listov prstom, ale niektoré už boli na poly zhnite. Plus všimol som si že nejakú divnú hladinu mám, mám taký pocit že predtým taka nebola.
Prílohy
65988061_2363002190620407_4695980034421161984_n.jpg
65306212_347293369280717_3792975130511015936_n.jpg
66190751_419352855323567_3947486274041937920_n.jpg
Kamil211
 
Príspevky: 6
Založený: 28 Apr 2019 18:28 pm

Re: Problém s riasami

Odoslaťod matte » 29 Jún 2019 23:04 pm

povlak na hladine mam aj ja casto, resp. vacsinu casu, obcas sa zahadne uplne vycisti a potom po par dnoch opat, furt mam pocit, ze to suvisi s kuchynou
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Problém s riasami

Odoslaťod matus.galan » 30 Jún 2019 22:29 pm

Povlak na hladine je vacsinou z krmiva, berte to tak,ze krmivo obsahuje rozne oleje, rozne prirodne latky sa vo vode rozpusta, co ryby nezjedia ide na dno tam sa to rozklada a uvolnuje do vody. Ja mavam farebnu dhladinu obcas tiez a je to z krmiva, presne viem z akeho lebo to mam par dni na to ako oouzijem konkretne krmivo inac akva vsetko super. Je to skor esteticky problem. Ak akva ide ako ma necidel by som v tom problem. Ak to pre teba problem je, mozes kupit skimmer a vybavene. Nechas na spinacie hodiny pustit napr 2x denne na 10min a mas vybavene. Skimmer pomoze ak treba aj s peudenim vody. Ja mam eheim 350 vo svojom, automaticke spinanie 5x denne po 5min a vsetko ciste jak lusk.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Problém s riasami

Odoslaťod Kamil211 » 01 Júl 2019 22:21 pm

A čo s tými rastlinami ? Vie niekto čo to je ako sa toho zbaviť ? Lebo postupne niektoré rastliny vednú :/
Kamil211
 
Príspevky: 6
Založený: 28 Apr 2019 18:28 pm

Re: Problém s riasami

Odoslaťod matus.galan » 01 Júl 2019 23:16 pm

Len tak letmo co som pozrel vidim sklovatenie listov. Nieco im chyba, neviem ci pod tym strkom tam nieco mas a aka je tam vyska toho strku a aka hrubka. Pridavas po vymene vody nejake hnojivo alebo nic? Lebo ak vela svietis myslim vela svetla kedze dlzka svietenia mi pride OK tak potom mas malo zivin.

Hod foto celeho akva znova a fotky rastlin nech je lepsie vsetko vidiet. Hlavne to fot vecer kad tam nie je okolite svetlo co sa bude odrazat od skla.

Ten povlak na listoch jednoducho skus ocitit prstami ked budes robit vymenu vody. Odporucam stiahnut trochu vody, vycistit skla a rastliny a potom dokoncit vymenu vody a napustit novu. Vela ludi robi vymenu tak,ze najprv spustia vodu, potom vycistia skla a co treba a tak napustia novu ale tym len zasa nechaju v akva to co vycistili zo skla atd.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.