Založenie 40 l akva



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Založenie 40 l akva

Odoslaťod IvanaS » 04 Máj 2019 11:21 am

Dobrý deň.

Pred týždňom som si založila akvárium o veľkosti 47x25x42,5 CM .(40 l ) Akvárium je filtrované s vnútorným filtrom RP-200 a osvetlené LED 7 W, vyhrievané ohrievačom.
Pod substrát som dala vrstvu pre rastlinky, na to cca 5 CM vrstvu štrku a zasadila som rastliny. Požiadala som známeho ktorý má zabehnuté akvária, aby mi odčerpal vodu z jeho akva, takže som pridala cca 4 l vody z už zabehnutého akvária, aby sa rozmnožili baktérie. Samozrejme, z rastlinkami som si priniesla aj slimáky, objavili sa biele guličky pri hladine, a iba z jednej sa vykľul slimák.
Snažila som sa zasadiť čo najviac, nakoľko aj čo som čítala tu na fóre , aj známi-akvaristi, hovorili že rastliny sú základ pre správne zabehnutie akvária. Kúpila som hnojivo v tekutej forme, a o 3 týždeň by som rada pridala prvého obyvateľa. Rozmýšľala som nad bojovnicou - samčekom. Mám však pocit, že 40 l Akvárium je pre 1 rybku priveľa. Čítala som tu aj o možnosti 8-10 kusov menších rybiek , ako tetry alebo neonky. Mala som pred tým 10 l Akvárium, ale nechala som si poradiť od skúsenejších a vymenila som ho za o čosi väčšie, aj keď viem že to nie je 120 l, ako to je u veľa z vás.

Veľmi rada privítam rady a typy, ako sa vyhnúť chýbam, ktoré by viedli iba ku týraniu rybiek a ich úhynu.

Plus : raz týždenne mením cca 20 % nádrže, a raz týždenne hnojím. Rastlinky boli v poriadku, ale objavili sa menšie trhliny, jemné zhnednutie na okrajoch, stočenie do vnútra a zožltnutie , neskôr odhnitie listu. Čítala som, že v novo založenom akva sa to môže stať, ale rada by som tomu zabránila , ak je to možné

Ďakujem
Prílohy
upraveny_IMG_20190504_110901347.jpg
Obrázok používateľa
IvanaS
 
Príspevky: 82
Založený: 04 Máj 2019 10:30 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Reklama

Re: Založenie 40 l akva

Odoslaťod tolim23 » 04 Máj 2019 11:51 am

IvanaS napísal:Dobrý deň.

Pred týždňom som si založila akvárium o veľkosti 47x25x42,5 CM .(40 l ) Akvárium je filtrované s vnútorným filtrom RP-200 a osvetlené LED 7 W, vyhrievané ohrievačom.
Pod substrát som dala vrstvu pre rastlinky, na to cca 5 CM vrstvu štrku a zasadila som rastliny. Požiadala som známeho ktorý má zabehnuté akvária, aby mi odčerpal vodu z jeho akva, takže som pridala cca 4 l vody z už zabehnutého akvária, aby sa rozmnožili baktérie. Samozrejme, z rastlinkami som si priniesla aj slimáky, objavili sa biele guličky pri hladine, a iba z jednej sa vykľul slimák.
Snažila som sa zasadiť čo najviac, nakoľko aj čo som čítala tu na fóre , aj známi-akvaristi, hovorili že rastliny sú základ pre správne zabehnutie akvária. Kúpila som hnojivo v tekutej forme, a o 3 týždeň by som rada pridala prvého obyvateľa. Rozmýšľala som nad bojovnicou - samčekom. Mám však pocit, že 40 l Akvárium je pre 1 rybku priveľa. Čítala som tu aj o možnosti 8-10 kusov menších rybiek , ako tetry alebo neonky. Mala som pred tým 10 l Akvárium, ale nechala som si poradiť od skúsenejších a vymenila som ho za o čosi väčšie, aj keď viem že to nie je 120 l, ako to je u veľa z vás.

Veľmi rada privítam rady a typy, ako sa vyhnúť chýbam, ktoré by viedli iba ku týraniu rybiek a ich úhynu.

Plus : raz týždenne mením cca 20 % nádrže, a raz týždenne hnojím. Rastlinky boli v poriadku, ale objavili sa menšie trhliny, jemné zhnednutie na okrajoch, stočenie do vnútra a zožltnutie , neskôr odhnitie listu. Čítala som, že v novo založenom akva sa to môže stať, ale rada by som tomu zabránila , ak je to možné

Ďakujem
Škoda dat tam jednu rybku,podla mna. Ja mam 50l akva,a mam tam zatial 7 rybičiek.

Odoslané z COR-L29 pomocou Tapatalku
tolim23
 
Príspevky: 11
Založený: 09 Aug 2016 13:41 pm

Re: Založenie 40 l akva

Odoslaťod IvanaS » 04 Máj 2019 12:04 pm

Tiež si myslím. Ale neviem či kombinácia Betty samček plus samička by v takom malom akva bola vhodná, možno nie sú náročné ako iné ryby, ale nemyslím že akva má objem na to aby sa mohli skryť keď by šlo do tuhého. :-)
Každopádne : radšej sa poradím tu ako v obchodoch, nemám šťastie na odborníkov, no našťastie nekúpim všetko čo ponúkajú :-) takže každá rada je vítaná, ďakujem
Obrázok používateľa
IvanaS
 
Príspevky: 82
Založený: 04 Máj 2019 10:30 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Založenie 40 l akva

Odoslaťod Pavligin66 » 04 Máj 2019 12:35 pm

Huf Corydoras nanus alebo pygmeatus by tam mohli byť spokojní .A do stredu vodného stĺpca Razbora Hengelova 6 kusov. A 1 beta
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: Založenie 40 l akva

Odoslaťod IvanaS » 04 Máj 2019 13:06 pm

Ten Corydoras pygmaetus vyzerá byť veľmi čulá rybka, a podľa internetu aj veľmi prospešná pre akva. Myslím že 10 rybiek ( nakoľko sa majú chovať vraj od 10 ks, a preplniť to nechcem ) by to mohol zvládnuť. Razbora Hengelova 6 ks, a 1 Betta samec, prečo nie, zaujímavá kombinácia a priestorovo nenáročné rybky.
Už len počkať nech ide akva bez obsádky aspoň 4 týždne a pomaličky začnem obsadzovať. S kým by som mala začať?
Obrázok používateľa
IvanaS
 
Príspevky: 82
Založený: 04 Máj 2019 10:30 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Založenie 40 l akva

Odoslaťod Pavligin66 » 04 Máj 2019 14:22 pm

Odporučam začať s hufovymi druhmi a beta by mála prísť do nádrže ako posledná.
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: Založenie 40 l akva

Odoslaťod IvanaS » 04 Máj 2019 14:32 pm

Tak to urobíme takto, ďakujem
Len pohľadať, kde sa dajú tie rybky nájsť, naše akvaristiky nie sú príliš vybavené druhmi rýb
Obrázok používateľa
IvanaS
 
Príspevky: 82
Založený: 04 Máj 2019 10:30 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Založenie 40 l akva

Odoslaťod DrSlamastika » 04 Máj 2019 18:58 pm

Vymen tu gycovu lodicku za dalsie rastlinky, bude to urcite lepsie.
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Re: Založenie 40 l akva

Odoslaťod IvanaS » 04 Máj 2019 19:19 pm

Ďakujem za názor, rastlinky pridám, loďku nechám :-) chápem že.nie všetci máme rovnaký vkus, takže rešpektujem :-)
Obrázok používateľa
IvanaS
 
Príspevky: 82
Založený: 04 Máj 2019 10:30 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Založenie 40 l akva

Odoslaťod Pavligin66 » 04 Máj 2019 20:14 pm

Aj loďka sa da osadiť rastlinami napríklad microsoriu sa da priviazať. A loďka bude vyzerať ešte lepšie :D
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: Založenie 40 l akva

Odoslaťod IvanaS » 04 Máj 2019 20:16 pm

O tomto som neuvažovala, :-) určite ju takú nahú nenechám, je tam ako bodliak v oku , skôr ma však zaujímalo obsadenie akvária, ako jeho dizajn. Ale zase sa ukázalo že na jednú tému si každý nájde svoj pohľad :-)
Obrázok používateľa
IvanaS
 
Príspevky: 82
Založený: 04 Máj 2019 10:30 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Založenie 40 l akva

Odoslaťod marko65 » 04 Máj 2019 20:21 pm

Ivana: co sa tyka lodky, nejedna sa len o dizajn. Vies z akeho materialu je vyrobena a ci nevylucuje skodlive latky do vody?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Založenie 40 l akva

Odoslaťod IvanaS » 04 Máj 2019 20:24 pm

Tak ak bola kupovaná z akvaristiky, pravdepodobne by mala byť na tento účel aj stavaná. Vyrobená je z keramiky, asi ako všetky dekorácie
Obrázok používateľa
IvanaS
 
Príspevky: 82
Založený: 04 Máj 2019 10:30 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Založenie 40 l akva

Odoslaťod marko65 » 04 Máj 2019 20:27 pm

no v akvaristike sa da kupi vselico, aj plastove rastlinky, ktore zamoruju vodu

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Založenie 40 l akva

Odoslaťod IvanaS » 04 Máj 2019 20:28 pm

Tie by som si nekúpila, som si vedomá škodlivín. Ale ak tieto keramické dekorácie majú aj v iných akváriach, neviem no.
Skôr by som sa opýtala vás : ako zistím že k takému znečisteniu dochádza?
Obrázok používateľa
IvanaS
 
Príspevky: 82
Založený: 04 Máj 2019 10:30 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Založenie 40 l akva

Odoslaťod Pavligin66 » 04 Máj 2019 20:49 pm

Ak je to keramika tak by nemala vypúštať nič zlé teda ak neobsahuje vápnik. To sa da otestovať pomocou octu. treba ju vytiahnuť a poliať octom a počúvať či to šumí . Keď bude šumieť tak sa do nádrže nehodí :(
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: Založenie 40 l akva

Odoslaťod IvanaS » 04 Máj 2019 20:55 pm

Keď prišla loďka, na štítku bola keramika. Ale ďakujem za typ, určite to vyskúšam. Viem že do akvária nepatria ani mušle a vápenec, o tom octe som počula, ale nenapadlo ma skúsiť to aj pri dekorácií ako je keramická loď. Každopádne, zajtra hneď skúsim :-) ďakujem za radu
Obrázok používateľa
IvanaS
 
Príspevky: 82
Založený: 04 Máj 2019 10:30 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Založenie 40 l akva

Odoslaťod matte » 04 Máj 2019 21:12 pm

zbytocne ju nevytahuj, ak nie navzdy, co najmenej zasahov do akva, ale dobre drevo s dobrym sutrom a dalsimi rastlinami by aj dobre vyzerali, ale navyse aj pomahali podmienkam v akva
a pygmejov ja mam iba troch a su v poho
ale najprv to poriadne zabehni, nechaj zarast co najviac
inak tam ta lodka celkom pekne je naaranzovana, ale fakt zbytocne zabera miesto uzitocnejsim veciam, ale na to prides, to ti garantujem, ja som zacinal s 3 "ozdobami" :o
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Založenie 40 l akva

Odoslaťod IvanaS » 04 Máj 2019 21:25 pm

:-D veď ja viem, človek musí prísť na veci sám. Aj keď : blbci sa učia z vlastných chýb a šikovní z chýb druhých. :-) tak sa aspoň hovorí.
Loďka sa dá stále nahradiť väčším počtom rastlín alebo rastliny plus koreň. Koreňa sa dosť bojím, v minulosti sa mi z neho vytvorili povlak bielej farby, podľa všetkého nalevník, ale je pravda že to bolo 10 l akva bez filtra :-) bez zabehnutia, bez filtra, bez rastlín a bez svetla to proste nepôjde. Tiež som na to prišla až neskôr 0:-) našťastie : prišla
Obrázok používateľa
IvanaS
 
Príspevky: 82
Založený: 04 Máj 2019 10:30 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Založenie 40 l akva

Odoslaťod matte » 04 Máj 2019 21:51 pm

koren sa vzdy na zaciatku na chvilu zasvini, nepodcen kvalitu, mangrove by mal byt top
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Založenie 40 l akva

Odoslaťod IvanaS » 04 Máj 2019 22:27 pm

Skúsim ten test s octom, loď na chvíľu vyberiem, na malú časť kvapnem ocot a uvidím. Ak by začalo reagovať, určite to vymením a dám sa na koreň. Radšej to podchytim na začiatku , ako keby som na to mala prísť neskoro .
Obrázok používateľa
IvanaS
 
Príspevky: 82
Založený: 04 Máj 2019 10:30 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Založenie 40 l akva

Odoslaťod DrSlamastika » 04 Máj 2019 23:04 pm

Kaslal by som na to co to vylucuje, mne by stacilo ako to teda vyzera :) ale mozno dospejes . . . chapal by som ak by na tom trvalo nejake dieta.

To zasvinenie korena mozes urychlit tak ze ho das mocit najprv niekde inde, on sa obali a potom to zmyzne, inak mne ten soplovitiy nanos pozrali krevetky za jeden den. Drevo vypusta do akvarka triesloviny a dalsie prospesne prvky, ktore pomahaju rybam. Urcite druhy prisavnikov, lorikarie, atd. ho doslova vyzaduju, kedze konzumuju jeho vrchnu vrstvu.

Co sa tyka dreva odporucam mopani koren ( ten ide hned k vode a nemusis ho zatazovat ). Ale vpodstate je to jedno, ono funguje skutocne vsetko co neobsahuje silice, zivice a najdes to v cistom lese. Mne sa vyborne osvedcily jelsove vetvycky. Hlavne su zadarmo :wink:


A chapem ze kazdy ma iny vkus, ale smiem sa spytat co presne ta lakalo na tej lodke?
Alebo preco sa ti to paci, ber to ako sociologicky vyskum.

A pozor na akvaristiky, tam sa ti budu snazit predat vsetko . . .

Dakujem
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Re: Založenie 40 l akva

Odoslaťod IvanaS » 05 Máj 2019 09:01 am

Ah bože, čo dokáže spôsobiť jedna loďka, to by človek neveril :-) neviem, nemôže sa ti niečo iba tak zapáčiť? My ženy sme bohužiaľ neracionálne , oveľa menej racionálne ako vy muži, za čo pred vami chlapmi, smekám :-) skončíme túto tému, myslím si že nie je dôležitá, dôležité je či niečo vylučuje a priamo ohrozuje akva, alebo nie. Ak áno, určite to dám von a nahradím koreňom. Ako som písala vyššie, koreň som už skúšala a neosvedčil sa mi AJ KEĎ ! .... áno, akvárium nebolo vhodné atď.

K tvojím posledný vetam , prosím, žiadne sociologické výskumi, skúmam ich už 5 rokov a vážne si užívam aspoň víkend kedy ich nemusím riešiť :-)

Každopádne, veľmi ďakujem za tvoje poznatky, a za radu že pozor na akvaristov. Stačí mi, ako dopadli moji blízki ktorým predali rybku, guľaté akvárko a čarovnú vodičku, že rybka môže ísť do akva ihneď. Ale veď to poznáme , však :-) ?
Obrázok používateľa
IvanaS
 
Príspevky: 82
Založený: 04 Máj 2019 10:30 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Založenie 40 l akva

Odoslaťod IvanaS » 05 Máj 2019 09:07 am

Obrázok používateľa
IvanaS
 
Príspevky: 82
Založený: 04 Máj 2019 10:30 am
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.